Bilgi Bankası

Küba Havana Gezilecek Yerler ve Bilgiler

Küba Havana Hakkında Her Şey

Küba Havana gezilecek yerler ve birçok konu hakkında bilgileri burada bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Sosyal medya üzerinden yaptığımız araştırmada çok sayıda insanın Küba ve Havana’yı görmek istediğini öğrendik. Bu sebepten dolayı bu makaleyi yazmaya karar verdik. Daha iyi hayal kurabilmeniz ve sanki oralardaymış gibi hissedebilmeniz için de bol bol fotoğraf ekledik.

Küba Havana’ya gitme imkanı olmayanlar bu yazımızı okuduktan sonra en az Küba Havana’ya gitmiş kadar olacaklar. Küba Havana seyahati planlayanlar ise seyahatlerini çok daha iyi planlama fırsatı bulacaklar.

Küba, Kuzey Amerika (ABD) ile Güney Amerika arasında, doğu tarafında yer alır. Meksika körfezinin hemen çıkışında, meşhur Karayipler Denizi’nde yer alan bir ada ülkesidir. Ekvatora yakın olduğundan ötürü Küba genellikle sıcak olur ve tropikal bir iklimi vardır. Bu sebepten ve okyanus kenarında olduğundan da plajları çok güzeldir. Havana (La Habana) ise Küba’nın başkenti ve turistik şehridir. 2 milyondan fazla nüfusa sahip Havana, Küba’nın kültürel, sanatsal, turistik, tarihi, ekonomik ve politik merkezidir.

Gerçekten Küba’yı anlamak istiyorsanız, Küba seyahat programınıza Havana’yı dahil etmeniz gerekir. Havana, Küba’nın neden devrimci bir geçmişe sahip olduğu, bugün dünyadaki durumu ve yeni geleceği hakkında açıklama yapabilir. Havana’nın kalbi Eski Havana sokaklarında bunu çok net görebilirsiniz. Havana’nın portresi çizildiğinde renkli, özgür ve ruhu olan bir şehir olarak karşımıza çıkar. Sizin için Havana Küba’da yapılacak eğlenceli aktiviteleri, gezilecek yerleri, restoranları ve seyahatini unutulmaz kılmak için epik deneyimleri derledik.

Küba Vizesi Hakkında Bilgi Almak için >> https://brsvize.com/kuba-vizesi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Merak ettiğiniz kısımlara hızlı ulaşabilmek için aşağıdaki içindekiler tablosunu kullanabilirsiniz.

Küba Havana Gezilecek Yerler

Havana Gezilecek Yerler

Havana gezmeye doyamacağınız ve her yerinde farklı güzellikler bulacağınız bir kenttir. Havana kentindeki her mahalle ilginç tarihini ve renkli görüntüsünü göreceksiniz. Havana aşağıdaki mahallelere bölünmüştür.

 • La Havana Vieja veya Eski Havana, Havana’nın (şehrin doğu tarafında yer alan) geçmişin izlerini yüreğinde taşıyan bölgesidir.
 • Centro Habana veya Central Havana,  yerleşim bölgesidir ve bazı ticari binalara sahiptir (Kuzey kenarında Malecón / waterfront ile yer almaktadır).
 • Malecón, Havana’da sahil şeridi boyunca uzanan bir iskele, karayolu ve deniz bölgesidir. (Liman cephesi ve Havana Limanı’ndan oluşur)
 • Vedado, orta ve üst sınıf evlerin ve işletmelerin bulunduğu lüks bölgedir. (Hotel Nacional’ı içerir ve güneye Plaza de la Revolucion’a kadar uzanır)
 • Miramar ve Playa, neredeyse tüm elçiliklerin ve diplomatik görevlerin kurulduğu lüks bir yerleşim bölgesidir. Bu döneme ait Batista döneminden kalma binalar bulunur. (Vedado’nun batısında yer almaktadır)
 • Havaalanı Bölgesi, Küba’nın uluslararası ve büyük havaalanı bölgesi. Buralarda görülecek çok şey yok, çoğunlukla endüstriyel tesisler bulunur.

Küba Havana Kaç Günde Gezilir?

Havana Seyahat Rehberi

Öncelikle belirtmek isterim ki, Küba sadece görülüp geçilecek bir ülke değil ve dokusunu hissetmek gerekiyor. Küba ve Havana seyahati için birkaç gün kesinlikle yeterli olmayacaktır. En azından benim düşüncem bu yönde. Sizler için aşağıda hazırladığımız gezilecek destinasyon noktalarını inceledikten sonra bu konuda daha net karar verebilirsiniz.

Eski Havana UNESCO Dünya Mirası

Eski Havana Bölgesi Küba

Küba’ya geldiyseniz Havana’yı, Havana’ya kadar geldiyseniz de, Eski Havana – Habana Vieja’yı ziyaret etmeden geri dönmemelisiniz. İspanyollar tarafından 16. yüzyılda inşa edilen Eski Havana, şehrin kalbine ve ruhuna sahiptir. Vieja Habana’da nereye giderseniz gidin, Barok ve neoklasik anıtların ilginç bir karışımını, güzel balkonları olan renkli özel evleri, kapıları ve avluları bulacaksınız. Yaya dostu bir semt olan Old Havana, Kübalılar ve onların günlük yaşamını gözlemlemek ve tanımak için de mükemmel bir yerdir.
UNESCO, Eski Havana’yı 1982’de Dünya Mirası Alanı ilan etti. Eski Havana, her biri kendine özgü mimari ve karaktere sahip olan bölge  5 büyük binadan oluşuyor. Plaza de Armas, Plaza Vieja, Plaza San Francisco de Asis, Plaza del Cristo ve Plaza de la Catedral bölgenin en önemli binalarıdır.

Plaza Vieja veya Eski Havana Meydanı

Eski Havana

Eski Havana Meydanı, geçmişte boğa güreşi ve boğa koşularının yapıldığı yerdi. Plaza Vieja, 16. yüzyılda inşa edilmiştir. Eski Havana Meydanı, geleneksel evler, kafe ve restoranlarla çevrilidir.

Küba Plaza de la Catedral – Katedral Meydanı

Küba Katedral Meydanı

Eski Havana’da ikinci en popüler meydan Plaza de la Catedral türkçesi ile Katedral Meydanı‘dır. Lonely Planet, bu katedrali “taştan yapılmış bir müzik” olarak tanımlar. Havana’nın inanılmaz katedrali, iki eşitsiz kulenin gölgesi altındadır. Plaza de la Catedral tiyatrosu barok dönemi mimari yapısıyla cephesi kaplaması yapılmıştır. Havana’nın çarpıcı şehir manzaralarına tanık olmak için kulelerden birine tırmanabilirsiniz. Kristof Kolomb’un kalıntıları uzun yıllar burada tutuldu, ancak 19. yüzyılda İspanya’daki Sevilla Katedrali’ne götürüldü. Katedral, yapısal olarak Küba Barok Cephesi olarak sınıflandırılır. Katedralin içi, masif taş sütunlar ve yan şapeller ile beyaz ve siyah mermer zeminlerle süslüdür. Katedral Neoklasik tarzda inşa edilmiştir.

Bu meydanda eski İspanyol sömürge dönemine ait resmeden güzel duvar resimleri bulacaksınız. Katedralin etrafında keyifle oturacağınız restoranlar bulunmaktadır. Katedralin etrafındaki binaların fotoğrafını çekmeye değer parlak mavi renkte boyanmış olan duvarlar kare olarak gerçekten estetik bir yapı oluşturmaktadır.

Plaza de Armas

Plaza de Armas Küba

Havana’nın 1520’lerin başlarında, kentin kuruluşundan kısa bir süre sonra kurulan en eski meydanıdır. Arnavut kaldırımlı sokakları ve tarihi bir merkezle dolu olan bu meydan, 19. yüzyılın başlarında bir Silah Meydanı olarak tasarlandı. Bu meydan oldukça popüler olan bir kitap pazarına ev sahipliği yapıyor. Pazar tezgahlarının bulunduğu bu alanda, Küba eserlerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Küba Havana Plaza San Francisco de Asis

Plaza San Francisco de Asis

Plaza San Francisco de Asis‘in kökeni 16. yüzyıla dayanır. Pazar yeri olarak kullanılıyordu ve bu meydanda İspanyolların ülkeye getirdiği kölelerin izleri bulunur. Eski Havana Meydanı’nı inşa etmeden önce, Plaza San Francisco de Asis horoz dövüşü alanı olarak kullanılırdı. 18. yüzyıllarda, birçok zengin soylu evlerini Plaza San Francisco de Asis etrafında inşa ettiler.

Küba Plaza del Cristo

Plaza del Cristo Küba

Plaza del Cristo, denizcilerin uzun yolculuklara çıkmadan önce dua etmeye geldikleri bir kilise bölgesiydi. Burası halen, kavgacı barları ve mağazaları ile yeni bir turizm merkezidir. Bu bölge aynı zamanda Küba müziği de dahil olmak üzere canlı konserler için popüler bir bölgedir.

Hotel Ambos Mundos

Hotel Amdos Mundos

Plaza de la Catedral’ı seviyorsanız ve orada daha fazla zaman geçirirseniz, Hotel Ambos Mundos’a gitmek için mutlaka bir yol bulursunuz. Eski Havana’da Piskoposlar ve Tüccarlar Sokağı’nın kesiştiği noktada yer alan bu otel, yazar Ernest Hemingway’in mirasına ev sahipliği yapıyor. 1930’larda yedi yıl boyunca popüler yazara ev sahipliği yapmıştır.

Küba Havana El Floridita Restoranı

El Floridita Restoranı Küba

Ernst Hemingway’in ününün bir başka tarihi bölgesini görmek istiyorsanız size en uygun yer El Floridita Restaurant. Bu restoran Eski Havana’nın kenarında yer almaktadır. Hemmingway, Havana’da yaşarken bu yere sıkça gelirdi. Burada daiquiris siparişi veriyordu, en sevdiği içki buydu. El Floridita Restaurant, turistler arasında oldukça popülerdir. Burada daiquiris gözlerinizin önünde yapılır. Restoranın içinde büyük bir Hemmingway heykeli bulunur.

Küba Havana Devrim Müzesi – Museo de la Revolucion

Küba Devrim Müzesi

Küba Havana Devrim Müzesi veya Museo de la Revolucion, Eski Havana’da bulunan bir müzedir. Bu müze, Küba devrimi öncesi ve sonrası tarihine adanmıştır. Küba devrimi, zorba Batista rejimini devirmek için Fidel Castro liderliğinde başladı. Bu dönem, ülke içindeki devasa milliyetçilikle göze çarpıyordu ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri ile uluslararası yankıları vardı. Devrim, Batista yönetiminin devrildiğini ve Fidel Castro’nun başına geçtiği yeni bir hükümet kuruldu. Müze, devrimci dönemdeki mücadelelerden bahsetmektedir.

Küba Havana Granma Memorial – Granma Anıtı

Küba Granma Memorial-Granma Anıtı-1

Küba Granma Memorial-Granma Anıtı-2

Granma, 1956’da Küba Devrimi savaşçılarını taşımak için kullanılan yattır.

Granma 1943 yılında inşa edilen, 12 kişilik ve 18 metre uzunluğunda bir yattır. 10 Ekim 1956’da büyükannesinin anısına yata bu adı veren Amerikalı bir emekliden 50.000 Meksika pezosuna satın alınmıştır. Satışın ardından, Fulgencio Batista‘ya karşı bir devrim başlatma amacındaki 82 Kübalı sürgün Fidel Castro‘nun liderliğinde bu yata binmiştir. Yattaki diğer isyancılar arasında Ernesto Che Guevara ve Raúl Castro da bulunmaktaydı. 25 Kasım 1956 günü Meksika’nın Tuxpan, Veracruz limanından denize açıldılar ve 2 Aralık 1956 tarihinde şu anda Granma Eyaleti olarak bilinen yerde karaya ayak bastılar.

Granma şu anda Havana’daki Devrim Müzesi’ne bitişik Küba Havana Granma Memorial – Granma Anıtı içinde sergilenmektedir. Eski Oriente Eyaleti’nin, devrimcilerin karaya ayak bastığı yerdeki bir bölümüne, yatın anısına Granma Eyaleti adı verilmiştir.

Küba Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi – Museo Nacional de Bellas Artes de La Habana

Küba Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi - Museo National de Bellas Artes de la Habana

Granma Anıtı’nın yakınında, Küba Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi – Museo Nacional de Bellas Artes de La Habanayer almaktadır. Bu müze çok kalabalık değil. Eğer güzel sanatlardan hoşlanıyorsanız ve devrimci dönemde sanat hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, ziyaret edilecek yer burasıdır.

Küba Havana Rafael Trejo Boks Spor Salonu

Havana Boks Kültürü

Amatör boks Havana’da popülerdir. Tıpkı purolar, mojitolar ve klasik arabalar gibi boks da Küba kültürünün bir parçasıdır. Burası Rafael Trejo boks spor salonu. Buraya sıkça gelen dünya standartlarında sporcu ve amatörlerin olduğu söyleniyor. Rafael Trejo boks spor salonu Küba’da keşfedeceğiniz ilginç yerler arasında yer alır.

Dış Eski Havana

Jose Marti Heykeli – Jose Marti Meydanı

Jose Marti Heykeli Havana

Eski Havana’nın hemen dışında Jose Marti heykeli olan bir meydan göreceksiniz (Bu anıt, Plaza de Revolution’daki Jose Marti anıtından farklıdır). Jose Marti, Ulusal bir Küba Kahramanıydı. Politik olarak aktifti ve 19. yüzyılda Küba’nın İspanya’ya karşı bağımsızlık teklifinin önemli bir sembolü olarak kabul edilir. Bu meydan, yerlilerin oturduğu ve birbiriyle devamlı eğlenceli bir şekilde atıştığı alandır. Meydan kiralayabileceğiniz eski otomobillerle kaplı.

(İpucu: Tüm Instagram diğer Havana Küba resimlerinizi bulacağınız yer burası)

Büyük Havana Tiyatrosu Alicia Alonso – Gran Teatro de La Habana

Büyük Havana Tiyatrosu Alicia Alonso

Jose Marti Meydanı’na çok yakın bir mesafede bulunan Büyük Havana Tiyatrosu Alicia Alonso (Gran Teatro de La Habana da denir). Tiyatro, Küba’nın ilk balerini Alicia Alonso adını almıştır. Aynı zamanda bir yaşam tiyatrosu olarak faaliyet gösterir. Mimari yapısının çoğu İspanya’daki Galiçya’dan getirilen parçalarla yapılmıştır. Tiyatronun balkonlarından unutulmaz anıları yakalayabileceğinizden emin olabilirsiniz. Tiyatronun dış kısmı iç mekanlar kadar çarpıcı. Ön verandasında da bir restoran bulunur. Tiyatronun iç mekanları, oditoryumdaki freskler, balo salonu ve duvardaki tasarımlar ile bütünlük içerisinde şaheserdir. İçinde ayrıca bir resim ve sergi salonu bulunmaktadır.

El Capitolio – Havana Ulusal Capitol Binası

El Capilato

Havana Ulusal Capitol Binası olarak da bilinen El Capitolio, Küba’da 1959’a kadar (Küba Devrimi’nden sonra) hükümetin teşkilatıydı. Tasarımı, Amerika Birleşik Devletleri Başkenti’nde bulunan Beyaz Saray ile karşılaştırılmıştır, ancak bir kopyası değildir. El Capitolio, bir zamanlar şehrin en yüksek binalarından biriydi ve aynı zamanda dünyanın üçüncü büyük iç mekan heykelini barındırıyordu. Şimdi Küba Bilimler Akademisine ev sahipliği yapıyor.

Centro Havana – Merkez Havana

Centro Havana Küba

Centro Havana, genel havası ve yoğunluğu bakımından Eski Havana’ya benzemektedir. Binaların çoğu sömürge dönemine tarihlenmektedir ve eski ve yeni yapıların bazı ilginç karışımlarına sahiptir. Her ne kadar UNESCO mirası olmasa da, fotoğrafını çekmek için hala keskin ve havalı binalar bulabilirsiniz. Havana’nın merkezinde ticari ofis alanları yoğunlukta bulunmaktadır. Turistlerin “yerel” hayatı deneyimleyebilecekleri güvenli, orta sınıf  mahalledir. Bu alanda ziyaretçilere hitap eden restoran, bar veya dükkan bulmakta zorlanacaksınız. Merkez Havana, bakımsız, terkedilmiş ve hatta çökmekte olan birçok bina ile karşılaşabilirsiniz.

Callejon de Hamel

Calleon de Hamel

Callejon de Hamel, Orta Havana’da Afro-Küba kültürel mirasına adanmış dar bir sokaktır. Hamel Alley, canlı renkli duvar resimleri ve küvet, el pompası ve fırıldaktan yapılmış heykellerle doludur. Binalar ritüelleri ve tanrıları betimleyen parlak renkli resimler ve nesnelerle kaplıdır. Bu sokak, Küba sanatçısı Salvador Gonzáles Escalona‘nın beyin çocuğu olarak bilinir. Parlak mesajlara sahip bu renkli şerit (Happy Prince’in popüler öyküsü dahil) bu siteyi eşsiz ve özel kılar. Callejon de Hamel, Küba’nın başkentine gelen ziyaretçilere şehrin yerel sanatının tadını sunuyor.

Sanat Afro-Küba ilişkisine adanmış olduğu için Rumba çok popüler. Her pazar, turistlerin eğlenmesi için burada düzenlenen rumba seansları var (Sokak, Hotel Nacional’ın 15 dakikalık doğusunda yer almaktadır).

Malecon – Havana Habour Önü

Malecon

Melacon Küba Havana

Malecón bölgesi Havana, Küba sahil şeridi meydanı ile Vedado mahallesinde arasında bulunur.

Sıcak bir günde 8 km’lik sahil şeridinde yürüyüş yapmaktan zevk alan Kübalılar ile dalgaların esintisini yaşarlar. Küba’ya giden yolcu gemilerinin çoğu, Havana şehri bir günlük tur için buraya sabitlenir.

El Morro veya Morro Kalesi

El Morro Kalesi

Malecon’un özel iş merkezleri ve ayrıca tarihi binalara sahiptir. İspanyol sömürge döneminden kalma bu tarihi yapılar, güçlendirilmiş kapıları ve daha sonra Che Guevara da dahil olmak üzere Küba devrimci oyuncuları tarafından kullanılan bu binaları içerir. Mimari alanlardan biri, El Morro veya Morro Kalesi’dir. Havana şehri, deniz korsanlarından ve deniz düşmanlarından korunmaya ihtiyaç duyuyordu, bu yüzden İspanyol yöneticiler Morro Kalesi’ni topraklarını korumak için inşa ettiler. Karayip Denizi’nin ve ayrıca yakındaki La Cabana Şatosu’nun muhteşem manzaraları sizi adeta büyüleyecek. El Morro’nun içinde bir sergi salonu ve bir de kilise var. El Morro’nun hemen karşısında La Cabana Kalesi bulunur.

La Cabana Kalesi

La Cabana Kalesi

La Cabana Kalesi, 8. yüzyılın sonlarında mevcut El Morro kalesine yükseltilmiş bir tahkimat olarak inşa edilmiştir. La Cabana, 1774’te tamamlandığında Yeni Dünya’daki en büyük ikinci sömürge askeri tesisiydi. Sonraki iki yüzyıl boyunca, kale hem İspanya hem de daha sonra bağımsız Küba’ya üs olarak hizmet etti. La Cabana Fidel Castro hükümeti tarafından bir hapishane olarak kullanıldı. Che Guevara ayrıca birkaç aylığına La Cabana’yı merkez ve askeri cezaevi olarak kullandı.

Kompleks şimdi El Morro kalesi ile birlikte tarihi bir parkın parçası ve halka açık çeşitli müzelere ev sahipliği yapıyor. Her gece saat 09:00’da bir top ateşlenir ve ”El Canonazo de las 9” adı verilen ve sömürgecilik dönemlerinden kalma surların, şehir duvarındaki kapıların kapandığını gösteren bir gelenek vardır.

Cristo de La Habana – Havana Mesih

Cristo de La Habana Küba

Cristo de La Habana‘nın türkçesi Havana Mesih olarak bilinir. Cristo de La Habana, Kazablanka körfezine bakan La Cabana tepesinde Hz İsa’yı temsil eden bir heykeldir. Havana Mesih heykeli, Kübalı heykeltıraş Jilma Madera tarafından yapılmış ve 1958 Noel arifesinde açılmıştır. Beyaz mermer taşından yapılmış ve 20 metre yüksekliğindedir. Heykel, yaklaşık 3 metrelik bir yapı üzerine yerleştirilmiştir. Cristo de La Habana inşasında İtalya’dan ithal edilen ve Papa Pius XII tarafından kutsanmış 67 blok mermer kullanılmıştır.

Heykelin açılışından 15 gün sonra Fidel Castro, devrimci ordusuna önderlik ederek Havana’ya yürüdü. Heykelin sağında bir puro ve solunda bir mojitoyu betimlemek için yontulduğunu ve popüler Küba kültürünü onurlandırdığı belirtilir.

Vedado Bölgesi

Vedado

Vedado Küba Havana

Vedado, Eski Havana’nın birkaç mil batısında büyük bir yerleşim bölgesidir. Vedado, orta, üst sınıf ev ve işyerlerinin bulunduğu bölgedir (Hotel Nacional’ı içerir ve güneye Plaza de la Revolucion’a kadar uzanır).

19. yüzyılın ortalarında, şu anda Vedado olan bu alan ormanlarla kaplıydı. “Vedado”, İspanyolcada “yasak” anlamına gelir. Artık yerleşim yerleri ve numaralandırılmış sokakları ile Vedado, yabancıların gezinmesi için Küba’daki en kolay yerlerden biridir.

Hotel Nacional

Hotel Nacional

Havana’nın ikon bir simgesi olan Hotel Nacional Küba’nın Vedado bölgesinde yer alır. Otel, 1940’ların ünlü Havana konferansı ile bağlantı kuruyor, Amerika Birleşik Devletleri Mafyası’nın tarihi bir buluşması bu otelde gerçekleştirildi. Otelin kubbesinde ve girişinde bulunan kurşun delikleri devrim öncesinden kalan hatıra olarak yer alır. Otel, pazar günleri hariç her gün 10:00-18:00 saatleri arasında tarihi bir tur düzenliyor.

La Fabrica del Arte Cubano

La Fabrica del Arte Cubano

La Fabrica del Arte Cubano, Küba Havana’da bulunan sanat galerisi ve gece kulübüdür. Fabrica Küba’nın en büyük sahnelerine sahiptir. Vedado mahallesindeki Almendares nehrinin yanında bulunan eski bir yağ fabrikasının içinde kurulmuştur. La Fabrica sanat gösterileri ve gençler için Küba’da mutlaka uğranması gereken yerlerden biridir.

Plaza de la Revolution – Devrim Meydanı

Plaza de la Revolution

Plaza de la Revolution (Devrim Meydanı), Havana’nın önemli bir meydandır. Bu meydan, 20. yüzyılda inşa edildi ve Fidel’in iktidara gelmesinden bu yana tüm siyasi mitingler için kullanıldı. Meydan 1 milyondan fazla katılımcıya ev sahipliği yapabilir. Papa John Paul II, 1998 yılında Papa tarafından ilk ziyareti sırasında ve 2015 yılında Papa Francis ile Küba’ya papalık ziyareti sırasında orada büyük kitleler toplandı. Meydanda büyük bir Jose Marti heykeli bulunur. Meydanın karşısında Che Guevara ve Fidel Castro’nun heykeli bulunmaktadır. Meydan heykeller dışında çok fazla bir şey sunmamaktadır.

Miramar ve Playa

Miramar

Miramar Küba Havana

Miramar, Küba Havana’daki zengin ticari şirketlerin ve yabancı devlet diplomatik temsilciliklerinin bulunduğu bir bölge olarak bilinmektedir. Bununla birlikte, büyük oteller, tatil ve iş merkezleri vardır.

Miramar, şehirdeki ünlü 5. caddenin geçtiği bir yerleşim yeridir. Malecon bölgesinin sonunda başlar. Burada, özellikle elçiliklerin bulunduğu, Quintessential mahallesi öne çıkmaktadır.

Buradaki Rus Büyükelçiliği binası, başlı başına bir anıt gibidir. Havana şehrinin en büyük süpermarketlerinden biri olan ”Diplo” da buradadır.

Mahallede bulunan konutların birçoğu, sahipleri tarafından, 1960 yıllarındaki göç dalgasında terk edilmiş ve daha sonra ise fakir aileler tarafından işgal edilmiştir.

Meşhur Tropicana kabare ve çeşitli gastronomi üniteleri, restoranlar bulunmaktadır. Çoğu otelin ise, denize kıyısı bulunmamasına rağmen, deniz manzarası bulunmaktadır. Ancak, otellerin bulunduğu bölge, Havana şehrinde gerek eski Havana ve gerekse merkezi Havana’ya uzaktır ve ulaşım için taksi gereklidir.

Playa

Playa Havana Küba

Playa, neredeyse tüm elçiliklerin ve diplomatik görevlerin kurulduğu lüks bir yerleşim bölgesidir. Playa belediyesinin çok modern bir havası var, sokaklar planlanmış gibi görünüyor, ağaçlar ve çiçeklerle kaplı. Yol boyunca bazı ilginç anıtlar ve binalar göreceksiniz. Seyahat rotanızda yer alması gereken bölgeler arasına koymanızda fayda var.

Küba Havana’daki Restoranlar ve Yemekler

Havana'da Yeme İçme

Şimdi yiyecek ve içecek konuşalım! Eski ve Centro Habana, Vedado’da yemek, bar ve restoranlar için birçok seçenek bulunmaktadır. Havana’da devlete ait restoranlar ve özel restoranlar ya da casa paladarlar var. Devlet tarafından işletilen restoranlar, kendi restoranlarına göre daha ucuzdur. Casa paladars adı verilen özel, in-house restoranları, otantik Küba yemekleri sunmaktadır. ABD veya Kanada standartlarına göre yemekler daha ucuzdur. Ortalama en ucuz yemek, bir içki, tatlı ve tam bir öğün içeren 5.5 CUC civarındadır.

Popüler Küba yemekleri arasında kara fasulye pirinci, plantain, roopa vieja (kıyılmış et), tavuk domates veya domuz salsa hepsinin ilginç ve harika tatları bulunmaktadır. Domuz eti ve sığır eti en popüler yemeklerdir. Karides ve tavuk cinsi etleri rahatlıkla bulabilirsiniz. Kaldığınız otelde kahvaltı dahil ise; büyük olasılıkla pişmiş ürünler, meyveler, salata, domuz sosisi menüsü olacaktır.

Denenmiş ve Test Edilmiş Restoranlar

Havana Sokakları ve Restoranları

 • Bianchini Katedral Meydanı’nın yanında bulunan en iyi orta şekerli kahveyi burada bulabilirsiniz
 • El Pina del plata Restaurant  pirinç ile kıyılmış dana eti, en meşhur yemekleridir.
 • Cafe Suzia ve Ron Habana Kulübü balkonlu restoran, en iyi tavuk salsa ve plantainleri servis eder
 • La Luz Eski Havana’da bir kahve dükkanı, en iyi Küba kahvelerini burada bulabilirsiniz.
 • Chen Chelia renkli bir barakada lezzetli bir öğle yemeği için ideal bir yer. Domatesli tavuk kesinlikle tavsiye edilir.
 • Ruinas del Parque kızartma tavuk ve pilav, sade bir menüsü olmasına rağmen ambiyansı harika bir yer.

Küba’da barlar genelde mojito ve rom en çok tüketilen içkiler arasında yer alır. Havana’da en başarılı mojito Daiquiris ve Pina Coladas Küba sıcağında gerçekten sizi ferahlatacak içkilerdir. Küba biraları içerisinde Cristal ve Bucanero popüler biralar arasında yer alır.

Mojito ya da daiquiri ile unutulmaz bir Havana deneyimi için çatı katında bir bar seçmeyi tavsiye ederiz. Çoğu restoran ve bar masa veya çatı katındaki masalar için açık alana sahiptir. Bar Nautica (Hotel Nacional), El Floridita, Hotel Parcque Central Iberostar, El Pasillo’da Çatı Üstü Bar olarak düşünülecek seçeneklerden bazılarıdır.

Akşamları, çoğu restoran canlı müzik yapıyor. Akşamları Küba barları Rumba müziği ile gerçekten harika bir  deneyim sunar.

Küba Havana’da Yapılacaklar Listesi

Küba Havana Gezilecek Yerler ve Bilgiler

Havana’ya seyahatinizi unutulmaz kılmak için birçok seçenek vardır. Seçeneklerden bazıları şunlardır:

 • Yemek içki dersi almak
 • Klasik araba yolculuğu
 • Puro yapım sürecine tanık olmak
 • Küba purosu içmek
 • Malecon’daki Küba’nın İspanyol mirasını gözlemlemek
 • Amatör boks yapmak
 • Bir mojito yapmak
 • Afro-Küba müziği eşliğinde sokakta rumba öğrenmek

Küba Havana Turları

Küba Havana Turları

Havana’yı kendi başınıza deneyimleyebilirsiniz, ancak sizi bir Küba şirketinin gezdirmesini istiyorsanız, bazı önerilerim var. Tur rehberleri çoğunlukla cana yakın ve size özel ilgi gösteriyorlar. Havana hakkında detaylı bilgiler edinmek istiyorsanız, bir tur rezervasyonu doğru bir tercih olacaktır. Ayrıca Küba en büyük gelir kaynağı turizmdir. Bu yüzden tura katılmak ülkeye yapılmış bir iyilik olarak düşünebilirsiniz.

Havana’yı tecrübe etmenin bir başka yolu da City Tour otobüsüne binmek. Şehir turu, üstü açık bir otobüste yaklaşık 2 saat sürüyor ve sizi sahile, şehir merkezine, devrim meydanına, elçiliklere, Vedado ve daha fazlasına bir tura çıkarıyor. Eski Havana’yı araçlarla erişilemez olduğu için o bölgeleri otobüsle gezemiyorsunuz, ancak Plaza d ‘Armas, Eski Havana limanı ve Küba’daki en büyük hastaneyi görme şansınız vardır. Bunların hepsi ortalama 10 CUC gibi bir fiyata mal olmaktadır. Her 2 saatte bir Eski Havana’daki Jose Marti Anıt Meydanı’ndan kalkan Havana City turlarını bulabilirsiniz. (ilk tur 07:00 de başlıyor)

Kendini maceracı hissediyorsan, Havana’yı kendi başına keşfetmekten korkma. Kübalılar cana yakın ve nereye gitmek istediğinizi biliyorsanız, oraya gitmenize yardımcı oluyorlar.

Küba Havana Seyahat İpuçları

Havana Eski Arabalar

Havana giriş kartı Jose Marti Uluslarası Havaalanı tarafından servis edilir. Bu giriş kartları 25 USD civarında bir tutardır.

Küba’ya gelmeden önce seyahat sigortasının satın alınmasının yanısıra 50.000 USD’ye kadar teminat istemektedir.

Küba Para Birimi

Küba’da 2 set para birimi vardır. CUP veya Küba Pezosu ve CUC veya Küba Cabrio Pezosu. CUP yerel halk tarafından kullanılır. Bu nedenle, kendi ulusal işlem tarzı “aynı zamanda“ moneda nacional ”olarak da adlandırılır. Dönüşüm gerçekleştiği sürece, 25 CUP = 1 ABD doları’na tekabül eder.

Turistler, CUC olan diğer para birimlerini kullanıyor. Dönüşüm 1 CUC = 1 $ USD’dir. Turistler sadece ülkedeki para birimlerini değiştirebilir. Havana’da ayrıca havaalanında, otellerde, bankalarda ve döviz bürolarında (CADECAS adı verilen) döviz bürosu bulunmaktadır. Çoğu otel ve tur acentesi bankamatik makinelerine sahip olacaktır, ancak  yanınızda nakit bulunması önemli bir konudur. Ayrıca döviz değişimi için ABD / CAD / Euro para birimleri de kullanılabilir.

Küba Havana Otelleri

Havana bir turizm merkezidir ve bu nedenle şehirde hiçbir otel sıkıntısı yoktur. UNESCO miras alanını keşfedebileceğiniz veya bir casa paladar’da yemek yiyebileceğiniz bir şeyler atıştırmak için Old Havana’ya yakın olmanızı öneririm. Çoğu otel, binalarında restoran ve çatı barlarına sahiptir. Airbnb seçenekleri de mevcut ve Airbnb web sitesi aracılığıyla sunuluyor. Airbnb’ye Casa Particulars adı verilir. Eski Havana şehrindeki bazı otel önerileri,  Hotel Plaza (ekonomik ve klasik),  Hotel Iberostar Parque Central, Hotel Saratoga,  Eski Havana Pencereleri gibi. Burada listelenen tüm konaklama birimleri Eski Havana’ya çok yakındır ve yürüyerek kolayca erişilebilir. Buradan 5-10 CUC’den Malecon’a veya Vedado’ya taksi hizmetleri de veriliyor.

Küba Yerel Yolculuk

Küba Havana Yerel Gezinti

Havana şehrinin birçoğunu yürüyerek dolaşmak oldukça kolaydır. Eski Amerikan arabaları dahil taksiler mevcut. İki tip taksi var, devlete ait sarı kabinler (düz beyaz plakalar ile işaretlenmiştir) ve özel olarak sahip olunan Amerikan antika arabaları (Plakalar taksi için özel olarak adlandırılan P ile işaretlenmiştir). Devlete ait taksi ücretleri daha ucuz olma eğilimindedir ve taksimetre açılır. Özel taksiler biraz pahalı olsa bile pazarlıkla fiyatları makul bir seviyeye indirebilirsiniz. Yarım günlüğüne taksi kiralama ücretleri ortalama 30 CUC civarıdır.

Ayrıca koko-taksilere de binebilirsiniz ve çoğunlukla kısa mesafeler için kullanılıyor. Pissi Taksi, Eski Havana’da veya arabaların yasak olduğu herhangi bir yerde gidip gelmek için kiralanabilir. Taksilerden biraz pahalı (veya bazen neredeyse eşit. Her iki durumda da ücreti yolculuktan önce ayarlamanız gerekiyor). Şehirler arası otobüsler mevcuttur. Yerliler onları yaygın olarak kullanıyor. Genellikle kalabalıktırlar, ancak iyi bir otobüs ağına sahip bir şehirdir. 1 CUC’a şehir içinde herhangi bir yere seyahat edebilirsiniz.

Havana Dışındaki Turlar

Havana Uluslararası Havalimanı’ndan Varadero, Santa Marta, Trinidad tatil beldelerine ulaşmak için eyalet taksilerini de kullanabilirsiniz. Bir paket seyahat rezervasyonu yaptıysanız, havaalanı transferleri dahil edilecektir.

Havana konumundan gidilecek en popüler yerlerden bazıları;

 • Havana’dan Varadero’ya – 2 saat ve 10 dakika (arabayla)
 • Havana’dan Trinidad’a – 4 saat (arabayla)
 • Havana’dan Vinales’e – 2 saat 30 dakika (arabayla). Havana’dan bir günlük gezi için ideal.
 • Havana’dan Coco Cayo’ya – arabayla 6 saat ya da 50 dakikalık bir doğrudan uçuşla gidebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button