Fransa VizesiTüm Vizeler

Fransa Vizesi

Fransa Vizesi Başvuru İşlemleri Hakkında Her Şey

Fransa vizesi sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

İnternet sitemiz içerisinde Fransa Schengen vizesi hakkında aradığınız birçok sorunun yanıtını bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

İzmir ve çevre illerinde yaşayan misafirlerimiz, Fransa Schengen vizesi başvuru işlemlerini İzmir merkezli BRS Global Vize Danışmanlık ile kusursuz bir şekilde yönetebilirsiniz.

BRS Global Vize Danışmanlık olarak, keyifli bir vize başvuru süreci geçirmenizi diliyoruz.

Fransa Vize Başvurunuzu Bizim Desteğimiz ve Danışmanlığımız ile Birlikte Gerçekleştirmek için;

>>Hemen Bizimle İletişime Geçin<<

Fransa Schengen vizesi hakkında merak ettiğiniz soruların yanıtına hızlı ulaşabilmek için aşağıdaki içindekiler tablosunu kullanabilirsiniz.

İçindekiler Tablosu

Fransa Vizesi Hakkında Genel Bilgi

Paris Eiffel Kulesi

Fransa’ya seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahiplerinin vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Diplomatik (Siyah) pasaport, Hizmet (Gri) pasaport ve Husisi (Yeşil) pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile vizeden muaftır.

Fransa Schengen vizesi başvurusu direkt olarak konsolosluklara yapılamaz. Fransa Schengen vize başvurusu VFS Global Fransa vize başvuru merkezi üzerinden gerçekleştirilir ve buradan gerçekleştirilen vize başvurusu konsolosluğa gönderilir.

Vize başvurusunun olumlu ya da olumsuz sonuçlanma kararı tamamen konsolosluğa aittir. BRS Global Vize Danışmanlık olarak bizim farkımız, Fransa vize başvurusu sonunda olumlu sonuç alma ihtimalinizi yükseltmektir.

Fransa Schengen vizesi kategorileri bu sayfanın devamındaki Fransa Schengen vizesi kategorileri başlığı altında olan vize kategorileridir ve bu vize kategorilerindeki Fransa vize başvurusu için hizmet vermekteyiz.

Fransa’ya oturum amacıyla (90 gün üzeri – D tipi vize) yani çalışma, aile birleşimi, 90 günden uzun süreli eğitim vb vize başvurusu gerçekleştirmek isteyenler ulusal vize başvurusunda bulunmalıdır. BRS Global Vize Danışmanlık olarak Fransa ulusal vize başvurusu için hizmet vermemekteyiz.


Fransa Schengen Vizesi için Gerekli Evraklar

Eyfel Kulesi, Paris

Fransa vizesi için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir. Fransa vize başvurusunu bizim ile birlikte gerçekleştirecek misafirlerimiz için kişiye özel evrak listesi gönderilecek, evrakların doğruluğu tarafımızca kontrol edilerek hata olmasının önüne geçilecek ve gerekirse ek evraklar ile dosya desteklenerek başvuru dosyası kusursuz hale getirilecektir.
 • Pasaport; Seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 90 gün daha geçerli ve en az 2 boş sayfası olmalıdır. Pasaportun kimlik bilgileri içeren kısmın ve işlenmiş sayfaların fotokopileri eklenmeli. Varsa eski pasaportlardaki son 3 yıl içerisinde alınmış vize fotokopileri eklenmelidir.
 • Fransa Schengen vize başvuru formu; Online sistem üzerinden doğru ve eksiksiz doldurulmalıdır. Yer ve tarih kısımları kesinlikle boş bırakılmamalı ve ilgili kısımları muhakkak imzalanmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf; Rötüş yapılmamış, arka fonu beyaz, 6 aydan eski olmayan, daha önce pasaport ya da vizelerde kullanılmamış, yüzün tam göründüğü, 35x45mm boyutunda 2 adet biyometrik fotoğraf sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası; 30.000 € teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli ve Schengen vize gerekliliklerine uygun olmalıdır.
 • Fransa vize talep dilekçesi; Seyahatinizi niyetinizi açıkladığınız, eklemek istediğiniz ek bilgilere yer verebileceğiniz en önemli evrak diyebiliriz. Kısa ve öz bir biçimde ve resmi bir dil ile yazılmalıdır. İlgili Fransa Konsolosluğu’na hitaben yazılmalıdır. İletişim bilgileriniz, tarih kesinlikle olmalıdır ve imzalanmalıdır.
 • Uçak/Ulaşım Rezervasyonu; Planlanan seyahatin gidiş-dönüş bilgilerini ve yolcu ismini içeren uçak ya da diğer ulaşım aracına ilişkin kanıtlayıcı belgeler. (Örn; Uçak rezervasyonu, araç ruhsatı vs.) Türkiye’den çıkış ve Türkiye’ye dönüşü göstermelidir. Diğer ülkelere geçiliyor ise ulaşım araçlarının rezervasyonları mutlaka sunulmalıdır.
 • Konaklama Belgesi; Otel rezervasyonu, davetiye vb.
 • Seyahat Amacını kanıtlar belgeler; Seyahat amacı, doğru kategori seçimi ve ayrıntıları hakkında kategoriler kısmından detaylı bilgi alabilirsiniz.
  1. Turistik seyahatler için; otel rezervasyonları veya tur ile seyahat edilecek ise tur kiti.
  2. Aile/Arkadaş Ziyareti için; Fransa’daki davet eden kişinin yabancılar dairesince yada bağlı bulundukları Belediye kurumlarından hazırlattığı onaylı davetiyenin geçerli aslı ve fotokopisi ibraz edilmelidir. Ayrıca davet edenin güncel bir faturası, son 3 aylık bordro ve banka hesap dökümü de sunulmalıdır.
  3. Ticari ve iş seyahatleri için; Fuar için gidilecekse fuar bileti ya da fuarda stand kurulacaksa buna dair belgeler. Diğer ticari seyahatler için, davet eden firmanın adı ve eksiksiz adresi, başvuru sahibinin adı, çalıştığı şirket adı ve şirketteki görevi, talep edilen vize süresi (Birden fazla seyahat olacak ise belirtilmelidir.), seyahatin amacı ve süresi (Firma – fuar adı belirtilmelidir.), duruma göre seyahat ve konaklama giderlerinin karşılanacağına dair bilgilerin yer aldığı davetiyenin net okunur davetiye mektubu ibraz edilmelidir (mail ile pdf formatında gönderilebilir).
  4. Eğitim amacıyla yapılan seyahatler için; Fransa’daki üniversite veya araştırma merkezinden gönderilen davet mektubunun orijinali. Türkiye Ulusal Ajansı’ndan (AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi) veya TÜBİTAK’tan alınan ve başvuru sahibinin bir Avrupa Birliği Programı tarafından desteklendiğini teyit eden mektup. Başvuru sahibi öğretmen veya üniversite hocası olarak çalışıyorsa işveren tarafından hazırlanmış yazı ve/veya izin onayı.
 • Çalışma Durumunu Gösterir Evraklar;
  1. Sigortalı Çalışanlar için: İmzalı ve kaşeli işveren yazısı, e-devlet üzerinden alınmış barkodlu işe giriş bildirgesi ve sgk hizmet dökümü, son 3 aylık imzalı ve kaşeli maaş bordrosu, şirketin güncel vergi levhası, sicil gazetesi, imza sirküleri ve son 6 ay içinde alınmış oda kayıt/faaliyet belgesi.
  2. Kamu Çalışanları için; Kurumdan alınmış imzalı ve kaşeli işyeri görev ve izin yazısı, son 3 aylık imzalı ve kaşeli maaş bordrosu, alınabiliyorsa kurumdan işe giriş bildirgesi, e-devlet üzerinden alınmış barkodlu işe sgk hizmet dökümü.
  3. İş Verenler için; şirket antetli kağıdına yazılmış seyahat amacını anlatan imzalı ve kaşeli dilekçe, e-devlet üzerinden alınmış barkodlu sgk hizmet dökümü, şirketin güncel vergi levhası, sicil gazetesi, imza sirküleri ve son 3 ay içinde alınmış oda kayıt/faaliyet belgesi.
  4. Emekliler için; E-devletten alınmış barkodlu emekli aylık bilgisi ve sgk hizmet dökümü.
  5. Öğrenciler için; e-devlet üzerinden son 7 gün içinde alınmış barkoldu öğrenci belgesi (ilkokul ve lise için okuldan alıncak), sponsorunun çalışma ve finansal evrakları ile birlikte sponsorluk dilekçesi (Sponsor anne, baba, eş ya da çocuk olabilir.).
  6. Çiftçiler için; son 7 gün içinde e-devlet üzerinden alınmış barkoldu hizmet dökümü ve ÇKS belgesi.
  7. Ev hanımları için; Sponsorunun çalışma ve finansal evrakları ile birlikte sponsorluk dilekçesi (Sponsor anne, baba, eş ya da çocuk olabilir.).
 • Finansal Evraklar;  Başvurudan en fazla 7 gün önce alınmış, son 3 ayı gösterir imzalı ve kaşeli banka hesap dökümü (Gelirleri gösteren yani maaş ve kiraların göründüğü hesap kesin alınmalı, harici olarak döviz ya da birikim hesapları da eklenmeli.). Ek olarak tapu ve ruhsat eklenebilir.
 • Nüfus Kayıt Örneği; E-devlet üzerinden barkodlu olarak alınmış nüfus ailenin göründüğü tam vukuatlı nüfus kayıt örneği. (18 yaşından küçükler için anne ve babasının nüfus kayıt örneği eklenebilir ya da nüfus müdürlüğüden alınabilir).
 • İkametgah (Yerleşim Yeri); E-devlet üzerinden barkodlu olarak alınmış ikametgah (yerleşim yeri) (18 yaşından küçükler için anne ya da babasının e-devlet sistemi üzerinden ya da nüfus müdürlüğünden alınacak.).
 • Muvafakatname; 18 yaşından küçük başvuru sahipleri anne ve babaları seyahat ediyorlarsa noter onaylı tebliğ/muvafakatname gerekmemektedir. 18 yaşından küçük birey sadece anne anne ya da babası yahut yahut anne ve baba dışında bir kişi ile seyahat edecekse muhakkak izin yazısında belirtilmelidir. Belge birlikte seyahat eden ebeveyn ya da ebeveynler tarafından imzalanmalıdır. Eğer 18 yaşından küçük olan bireyin velayeti tek bir kişide ise muvafakatnameye ek olarak boşanma/ölüm raporu ve velayet belgesi de sunulmalıdır.
 • AB / AET vatandaşın aile bireyi için; AB/AET vatandaşı aile bireyleri akrabalığı kanıtlar evraklar (Nüfus kayıt örneği, formül B, evlilik cüzdanı vb) ile birlikte AB/AET vatandaşına ait pasaport ya da kimlik de ibraz etmelidir. (Buradan kastımız oturum hakkına sahip olanlar değildir, sadece vatandaşlar için geçerlidir).

BRS Global Vize Danışmanlık ile Fransa Vize Başvurusu Adımları

Fransa Vize Danışmanlık Merkezi İzmir

BRS Global Vize Danışmanlık olarak, sürecin en başından en sonuna kadar her adımda sizlere destek oluyoruz ve bu sürecin kusursuz yönetilmesini sağlıyoruz. Bizimle çalıştığınız takdirde Fransa vizesi almak için uygulayacağınız birkaç adım vardır. Bunları sizlere aşağıda listeledik. Aynı zamanda hizmetlerimiz menüsü içerisinde de hizmet kapsamımızı olabildiğince detaylı bir şekilde açıkladık.

Burada sizlere tekrar hatırlatmak isteriz. BRS Global Vize Danışmanlık olarak İzmir merkezli bir şirketiz. Bu sebepten dolayı, Ege bölgesinde ikamet eden ve Fransa vize başvuru işlemlerini İzmir’den gerçekleştirecek misafirlerimiz için hizmet verebilmekteyiz.

Fransa Vizesi Almanın Kolay Yolu

1. Adım: Bizimle İletişime Geçin

Durumunuzu analiz ediyoruz ve size özel olarak hazırlanmış Fransa vizesi için gerekli evraklar listesini ücretsiz gönderiyoruz.

2. Adım: Evrakları Bize Ulaştırın

Bize ulaştırdığınız evrakları kontrol ediyoruz ve dosyanızı Fransa vize başvurusu için hazır hale getiriyoruz.

3. Adım: Randevu Günü Parmak İzi Vermeye Gelin

Temmuz 2021 tarihinden sonra Schengen vizesi için parmak izi verdiyseniz, siz gelmeden Fransa vize başvurusunu sizin adınıza biz gerçekleştiriyoruz.

Son Adım: İşlem Tamamlandı

Sonuçlanan pasaportunuz biz teslim alıyoruz ve sizlere iletiyoruz.


Fransa Vize Ücreti Ne Kadar?

Eyfel Kulesi Işıklı Akşam Görüntüsü

Yaş Vize Harç Bedeli Başvuru Merkezi Ücreti BRS Vize Hizmet Bedeli Toplam
0 – 5 Yaş 0 € 40 € 85 € 125 € + Sigorta
6 – 11 Yaş 40 € 40 € 85 € 165 € + Sigorta
12 Yaş ve Üzeri 80 € 40 € 85 € 205 € + Sigorta
 • Zorunlu seyahat sağlık sigorta ücretleri aşağıda paylaşılmıştır.
 • Fransa vize randevusu ücretlidir ve Fransa vize randevusu alırken 40 €’luk VFS Global hizmet bedelinin TL karşılığı online olarak ödenir.
 • Fransa vize başvurusunun ret ile sonuçlanma durumunda vize başvurusu için gerçekleştirmiş olduğunuz ücretler iade edilmez.
 • Fransa vizesi için yapılması gereken konsolosluk ödemesi Euro ve Nakit olarak yapılmalıdır.
 • Fransa vize başvurusunda bulunacak Avrupa Birliği üye ülkesi vatandaşlarının aile bireyleri ile birlikte seyahat etmeleri ya da seyahat sırasında buluşacaklarsa, konsolosluk vize harcından muaftır.

Zorunlu Seyahat Sağlık Sigortası Ücretleri

GÜN SAYISI ÜCRETLENDİRME (0-80 YAŞ) ÜCRETLENDİRME (81-90 YAŞ)
1 – 16 Gün 5,00 € 10,00 €
1 Ay 10,00 € 20,00 €
3 Ay 15,00 € 30,00 €
6 Ay 20,00 € 40,00 €
1 Yıl 25,00 € 50,00 €

>>Vize Danışmanlık Hizmetimizden Faydalanmak için Bizimle İletişime Geçiniz<<


Fransa Vizesi Hakkında Merak Edilen Diğer Sorular

Place du Capitole, Toulouse

Bu sayfanın ilk kısımlarında Fransa Schengen vizesi hakkında birçok konudan bahsettik. Aşağıda da merak edebileceğinizi düşündüğümüz diğer soruları paylaştık.

İnternet sitemizde yer vermemizi istediğiniz başka sorular olursa, sayfanın en altından yorum yazarsanız sizleri o konularda da bilgilendirebilmek isteriz.

Fransa Konsolosluğu ve Elçiliği Bölge Ayrımları

Fransa Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Fransa Schengen vize başvurusu direkt olarak konsolosluklardan yapılamaz. Bu vize kategorisi içerisindeki Fransa vize başvurusu tüm Türkiye genelinde VFS Global isimli Fransa vize başvuru merkezi üzerinden gerçekleştirilir.

İzmir, İstanbul Avrupa (Beyoğlu), Bursa, Ankara’daki VFS Global Fransa vize başvuru merkezi ofisleri bulunmaktadır. İkametinize uygun başvuru merkezinden başvurunuzu yapabilirsiniz.

Fransa İstanbul Başkonsolosluğu yetki alanı;

İzmir, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Uşak.

Bu bölgede yaşayanlar başvurularını İzmir, İstanbul Avrupa (Beyoğlu), Bursa’da bulunan VFS Global Fransa vize başvuru merkezinden gerçekleştirebilir.

Fransa Ankara Büyükelçiliği yetki alanı;

Batı Bölgesi: Afyon, Antalya, Bartın, Bolu, Burdur, Düzce, Eskişehir, Isparta, Karabük, Zonguldak

Merkez Bölge: Adana, Aksaray, Amasya, Ankara, Çankırı, Çorum, Hatay, İçel, Karaman, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Samsun, Sinop, Tokat, Yozgat

Doğu Bölgesi: Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Artvin, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kahramanmaraş, Kars, Kilis, Malatya, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Trabzon, Tunceli, Van

Bu bölgede yaşayanlar başvurularını Ankara‘da bulunan VFS Global Fransa vize başvuru merkezinden gerçekleştirebilir.

Fransa Schengen Vizesi Kategorileri

Strazburg – Colmar'da Bir Gün

Fransa vize başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri de doğru vize kategorisi seçimidir. Bu vize kategorileri;

 • Fransa Turistik Vize (Fransa Turist Vizesi)
 • Fransa Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
 • Fransa İş, Ticari Vize ve Fuar Vizesi
 • Fransa Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi
 • Fransa Eğitim, Öğrenci ve Erasmus Vizesi (90 güne kadar)
 • Fransa Öğrenci Gezileri için Vize
 • Fransa Sağlık ve Tedavi Sebepli Vize

Seyahat amacınıza uygun vize kategorisini seçmeniz ve ilgili vize kategorisine göre için gerekli evrakları hazırlamanız gerekmektedir.

Aşağıda sizlere Fransa Schengen vizesi kategorilerini açıkladım. Aynı zamanda ilgili vize başvurusunda bulunabilmek için bazı kilit evraklardan da burada bahsettim. Seyahat etme amacınıza uygun vize kategorisi seçmede yardımı olacağını düşünüyorum.

Fransa Turistik Vize (Fransa Turist Vizesi)

Notre Dame, Paris'de Fotoğraf Çeken Bir Turist

Fransa’ya turistik maksatlı seyahat edecek kişilerin başvuru yapması gereken vize kategorisidir.

Konuyu biraz daha açmak gerekirse, Fransa’dan tarafınıza gönderilmiş bir davetiye mektubu yoksa Fransa turistik vize başvurusunda bulunmanız gerekiyor. Fransa’ya tamamen turistik faaliyetlerde bulunmak amacıyla yani, sadece gezmek, müzeleri ziyaret etmek, futbol maçı izlemek, tur kapsamında seyahat etmek gibi faaliyetler bunlardan bazılarıdır.

Fransa turistik vize başvurusu için dikkat etmeniz gereken konu otel/konaklama rezervasyonlarınızın vize başvurusu sonuçlanana kadar aktif kalmasıdır.

Fransa turistik vize başvurusu sonuçlanmadan önce ya da vize başvurusundan olumlu sonuç almak için tur paketi, otel/konaklama ya da uçak bileti satın almanızı kesinlikle önermiyorum. Vize başvurusu için ücretsiz rezervasyon yapmak yeterlidir.

Fransa Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Fransa Aile Fotoğrafı

Fransa’da yaşayan aile, akraba ya da arkadaşınızı ziyaret etmek amacıyla Fransa’ya seyahat edeceklerin Fransa aile, arkadaş ve akraba ziyareti vizesi başvurusunda bulunması gereklidir.

Fransa aile ve arkadaş ziyareti vize başvurusunda bulunabilmeniz için Fransa’dan tarafınıza gönderilmiş olan belediye onaylı davetiye mektubuna ihtiyacınız vardır. Fransa’ya sizi davet eden kişiler, davetiyenin orijinalini size göndermelidir. Davetiye ile birlikte davetiye gönderen kişi Fransa pasaport, kimlik ya da oturum kartı fotokopisini, ikamet adresini kanıtlar ikamet belgesi ya da güncel fatura da göndermelidir.

Fransa aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurusu için tarafınıza gönderilecek olan davetiyenin tüm masraflarınızı karşılar nitelikte olması vize başvurusunun olumlu sonuçlanmasına fayda sağlamaktadır. Bunun için Fransa’dan sizi davet eden kişi, son 3 aya ait gelir ve finansal durumunu gösterir evrak (banka hesabı vb.) göndermelidir.

Bu duruma ek olarak, eğer Fransa’ya düğüne, nişana, mezuniyete vb. sebepler için ziyaret edecekseniz, belediye onaylı davetiye mektubuna ek olarak düğün vb. Durumu kanıtlar davetiye ya da evrakların da sunulması vize başvurusu açısından olumlu yönde katkı sağlar.

Fransa İş, Ticari Vize ve Fuar Vizesi

Fransa'da İş ve Ticaret Hayatı Vize

Fransa’ya ticari ve iş görüşmeleri yapmak, Fransa’da düzenlenecek olarak fuara katılmak ya da stand kurmak, Fransa’da düzenli olarak çalıştığınız bir firmaya eğitim almak ya da eğitim vermek, satmış olduğunuz ürünlerin kurulum ya da montajını yapmak gibi sebepler ile seyahat edecekseniz Fransa ticari vize ve fuar vizesi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Fransa ticari vize ve fuar vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için Fransa’daki firma tarafından size ticari davetiye mektubu gönderilmesi gerekmektedir. Fransa ticari davetiye mektubu Fransa’daki firmanın antetli kağıdına yazılmalı ve şirket yetkilisi tarafından imzalanmalıdır. Bu mektupta seyahat tarihleriniz açık ve net şekilde belirtilmeli, seyahat amacınız açıklanmalıdır. Davetiyenin orijinaline gerek yoktur. Kaliteli bir şekilde taratılıp e-posta ile gönderilebilir.

Fransa ticari davetiye mektubuna ek olarak, davetiyeyi imzalayan kişinin Fransa pasaport, kimlik ya da oturum kartını da eklemek gerekir. Bununla birlikte, eğer aynı firma ile aranızda bir anlaşma ya da daha önce iş yaptığınızı kanıtlar faturalar varsa vize başvuru dosyası içerisine eklenmesini tavsiye ederiz.

Fransa’ya işiniz ile alakalı bir fuara katılmak ya da fuarda stand kurmak amacı ile seyahat edecekseniz, fuar katılım bileti, davetiye ya da fuarda stand kuracağınızı kanıtlar evraklar sunulmalıdır.

Fransa ticari vize ve fuar vizesi başvurusunda bulunacak firma çalışanların seyahat masrafları çalıştıkları şirket tarafından karşılanmalıdır. İş yeri görev ve izin yazısı içerisinde masrafların karşılanacağı taahhüt edilmek zorundadır. Şirket banka hesabı sunulmak zorunda değildir. Bizim tavsiyemiz ise şirket açısında sorun yok ise banka hesap dökümü sunulması yönündedir. Eğer şirket banka hesaplarını çalışanları ile paylaşmak istemiyor ise, iş yeri görev ve izin yazısında ‘’banka hesaplarımızı çalışanlarımız ile paylaşmıyoruz, konsolosluğun talep etmesi durumunda konsolosluk ile paylaşabiliriz’’ şeklinde açıkça belirtmelidir.

Fransa ticari vize ve fuar vizesi, iş vizesi olarak da bilinmektedir. Bu vize kategorisi Fransa çalışma vizesi ile çok karıştırılmaktadır. Fransa ticari vize ile Fransa’ya Türkiye’de çalıştığınız firmanın ticari maksatları ile kısa süreli gidip dönmektir. Fransa çalışma vizesi ile Fransa’ya sürekli çalışmak ve orada oturum hakkı almak içindir.

Fransa Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi

Louvre Müzesi, Fransa

Fransa’da düzenlenecek olan bir kongre ya da konferansa, yarışmalara, kültürel ve sportif etkinliklere katılmak maksadı ile seyahat edecekseniz Fransa kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Bu vize kategorisi için çok fazla karıştırılan bir konudan bahsederek başlamak istiyorum. Fransa’da düzenlenen bir futbol maçını izlemeye ya da müze gezmeye gitmek bu vize kategorisi kapsamında değildir. Bu durumda iseniz, Fransa turistik vize/turist vizesi başvurusunda bulunmanız gereklidir.

Fransa’da düzenlenen bir sportif faaliyette aktif görev alacaksanız (maçın antrenörü ya da sporcu olmanız gibi durum), kongre ya da konferansa özel davet edildiyseniz ya da konuşmacı olarak katılım sağlayacaksanız, şarkıcı iseniz ve konser verecekseniz, robotik yarışmasına katılacaksanız ya da müzede sizin bir eseriniz sergilenecekse ve bu sebeple Fransa’ya seyahat edecekseniz bu vize kategorisi üzerinden başvuru yapmalısınız.

Fransa kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için Fransa’daki etkinlik sağlayıcısı/kurum tarafından tarafınıza gönderilmiş davetiye mektubuna ihtiyacınız vardır. Davetiyeyi gönderen kişinin Fransa pasaport, oturum kartı ya da kimlik kartı fotokopisi de eklenmelidir. Bununla birlikte düzenlenen etkinlikte görev almaya yeterliliğinizi gösterir belgeler de sunmanız beklenir.

Yeterliliği gösterir belge ne demek? Örneğin sportif bir faaliyette görev alacaksınız, Türkiye’deki federasyondan yazı ve lisansınız bunu kanıtlar belgedir. Kongre ya da Konferansa konuşmacısınız diyelim, bu konuda yetkinliğinizi kanıtlar bir kurumdan alınmış yazı, diplomanız ya da sertifikalarınız bu durumu kanıtlar belge niteliğindedir. Bir müzede sizin eseriniz sergilenecekse, bunun sizin eseriniz olduğu ve sanatçı olduğunuzu ispatlar belge sunulmalıdır.

Fransa Erasmus, Eğitim ve Öğrenci Vizesi

Saint-Genevieve Kütüphanesi

Burada size bahsedeceğim bilgiler Fransa’ya dil kursu, sertifika programlar gibi kısa süreli eğitimler gibi 90 günden kısa süreli eğitime katılacaklar için geçerlidir. 90 günden kısa süreli erasmus ya da erasmus plus + programına katılacak kişiler de aynı vize kategorisinden başvuru yapacaktır. Fransa erasmus stajı için bazı ek evraklar da istenmektedir.

90 günden uzun sürecek eğitimler Fransa ulusal vize kapsamındadır ve prosedürleri çok farklıdır. Biz de kurum olarak 90 günden uzun süreli yani Fransa ulusal vize başvuruları konusunda hizmet vermemekteyiz.

Fransa eğitim ve öğrenci vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için ilk şart Fransa’daki eğitim kurumundan tarafınıza gönderilmiş bir davetiye mektubu gereklidir. Davetiye mektubu ile birlikte eğitim ücretli ise ödeme dekontu sunulmalıdır. Eğer katılacağınız eğitim ücretsiz ise de davet davetiye mektubunda eğitimin ücretsiz olduğu belirtilmelidir. Davetiyeyi gönderen kişinin Fransa pasaport, oturum kartı ya da kimlik kartı fotokopisi de eklenmelidir.

Fransa’ya erasmus stajı için seyahat edeceklerin ‘’Learning Aggrement’’ sunması gereklidir. Staj sözleşmesinin henüz ibraz edilemediği durumlarda, Fransa’daki işveren tarafından hazırlanan staj teyit yazısı gerekmektedir. Bu belge staj ücretinin yanı sıra vize başvurusu esnasında staj sözleşmesinin neden ibraz edilmediğine dair bilgi içermelidir. Staj için aracı kurumlardan da aracı olunduğuna dair yazı gerekmektedir.

90 günden kısa süreli Fransa eğitim, erasmus ya da erasmus plus + vizesi başvurusunda bulunacak kişiler Türkiye’deki eğitim kurumu aracılığı ile Fransa’daki eğitime katılacaksa, eğitimi kanıtlar nitelikte ilgili kurumdan ıslak imzalı ve kaşeli belge almalıdır. Fransa erasmus ve erasmus plus + vizesi için okuldan ıslak imzalı ve TC mühürlü erasmus yapılacağını kanıtlar nitelikte belge alınmalıdır.

Fransa Öğrenci Gezileri için Vize

Louvre Müzesi'nde Fotoğraf Çekilen Bir Grup Turist Öğrenci

Fransa’daki lise ya da üniversite gezileri için öğrencilerin ve refakat eden öğretmenlerin Fransa öğrenci gezileri vizesi başvurusunda bulunulması gereklidir. Genellikle lise ve ilk okul öğrencilerinin Fransa’daki okulları ziyaret etmek için grup halinde vize başvurusunda bulunduğu vize kategorisidir.

Fransa öğrenci gezileri vizesi için başvuruda bulunabilmek için Fransa’da gezilecek tüm okulların ve konaklanacak yerlerin bilgilerini içeren davetiye mektubuna sahip olmak gereklidir. Bu davetiye mektubunda tüm öğrencilerin isimleri ve refakat edecek öğretmenlerin de isimleri muhakkak geçmelidir. Buna ek olarak Türkiye’deki okuldan geziyi kanıtlar evrak da sunulmalıdır.

Fransa öğrenci gezileri vizesi başvurusunda bulunacak 18 yaş altı çocuklar için, anne ve babaları tarafından imzalanmış yurt dışına çıkmak için refakat edecek öğretmene izin verildiğini kanıtlar muvafakatname sunulmalıdır.

Fransa öğrenci gezilerinde öğrencilere refakat edecek öğretmenlerin sanki ticari vize başvurusunda bulunuyormuş gibi evrak sunması gereklidir. Bu ne demek oluyor? Hemen açıklıyorum. Okuldan bu amaç için görevlendirildiğine dair yazı alınmalı ve tüm masraflarının okul tarafından karşılanacağı ibaresi kesin olmalıdır. Aynı şekilde Fransa’dan gelecek davetiye ve okuldan seyahat edecek kişiler listesinde de öğretmenlerin isimleri muhakkak geçmelidir.

Fransa Sağlık ve Tedavi Sebepli Vize

Fransa'da Sağlık Hizmeti Temsil Eden Fotoğraf

Fransa sağlık ve tedavi sebepli vize başvurusunda bulunmak için iki farklı durum vardır. Bunlardan birincisi, Fransa’ya bir sağlık sorununuz için tedavi olmak maksadıyla seyahat edecekseniz Fransa sağlık ve tedavi sebepli vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. İkincisi ise Fransa’daki sağlık sorunu olan bir yakınınızı ziyaret edecekseniz de bu vize kategorisi üzerinden başvuru yapılabilir. Her iki durum için de gerekli temel şartları aşağıda açıkladım.

Fransa’ya tedavi olmak için seyahat edecekseniz iki temel evrak sunulmalıdır.

 • Fransa’daki hastane ya da doktor tarafından tedaviye kabul edildiğinizi destekler belge. Buna ek olarak, Fransa’daki tedavinin masraflarının ödendiğini gösterir dekont. Genellikle ödeme yapılmadan hastaneler ya da doktorlar davetiye göndermezler. Davetiye içerisinde eğer size tedavi süresince refakat edecek kişiler varsa isimleri geçmelidir.
 • Türkiye’deki kurum ya da kuruluşlardan rahatsızlığınızı kanıtlar imzalı ve kaşeli doktor raporu.

Fransa’da bir yakınınızın sorunu varsa ve bu sebepten yakınınızı ziyaret etmek istiyorsanız yine Fransa sağlık ve tedavi sebepli vize başvurusunda bulunulabilir. Bu şart altında Fransa aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurusu da yapılabilir. Böyle bir konu karşımıza gelince bizim yaptığımız formu doldururken her iki durumu da işaretlemek, dilekçeler ve ek evraklar ile birlikte her iki vize kategorisi için de başvurusunda bulunmaktır. Gösterilmesi zorunlu olan iki evrak vardır.

 • Fransa’dan tarafınıza gönderilmiş davetiye mektubu (Hastane tarafından ya da bir yakınınız tarafından gönderilebilir, her ikisi de yapılabilirse çok daha iyi olur)
 • Fransa’daki yakınınızın sağlık sorununu kanıtlar nitelikte doktor raporu

Sağlık sorunu acilse ve evraklar ile kanıtlanabilir ise vize başvurusunda acil olarak belirtilip 1-2 günde vize alınabiliyor.

Fransa Vizesi Nasıl Alınır?

Louvre Müzesi / Paris

Fransa vizesi nasıl alınır? Fransa vizesi almak zor mu? Bu sorular Fransa vize başvurusu yapmayı düşünenlerin ilk aklına gelen sorulardandır.

Fransa vizesi almak için aşağıdaki kriterleri sağlama konusunda sorun yaşamamanız gerekiyor olmalı.

 • Fransa vizesi alabilmek için zorunlu olan temel gereklilikleri ve şartları sağlamak
 • Fransa vizesi için gerekli evraklar içindeki tüm evrakları sağlayabiliyor olmak
 • Fransa vize başvurusu yapmak için yeterli sürenin olması

Burayı incelerken aklınıza bazı soruların geldiğinin ve henüz tatmin olmadığınızın farkındayım. Ama hiç merak etmeyin, aklınıza gelen tüm soruların yanıtlarını ayrıntıları ile bu sayfanın ilerleyen kısımlarında bulacaksınız.

Fransa Schengen Vizesi Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Küçük Venedik - Colmar, Fransa

Fransa Schengen vize başvurusu yapmak ve başvuru sonucunda olumlu sonuç alabilmek için belirli gereklilikler ve şartları yerine getiriyor olmanız gerekiyor.

Bu şartları sağlamadan (sağlık ve acil durumlar hariç) Fransa Schengen vizesi almanız çok zordur. Hatta durum acil bile olsa, bu şartlar sağlanamıyorsa vize almanız zor olabilir. Yani herkes Fransa vizesi alamıyor.

Fransa vizesi almak için temel olarak 3 şartı yerine getiriyor olmalısınız. Bu 3 şart sağlandıktan sonra diğer problemler çok daha kolay bir şekilde giderilebiliyor.

Birinci Şart: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ya da Türkiye’de yasal oturum iznine sahip olmak.

Türkiye’den Fransa Schengen vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için olmazsa olmaz şartlardan birincisi budur.

İkinci Şart: Türkiye’de düzenli bir yaşantınız olmalı.

Buradaki düzenden kastımız, bir aileniz ve/veya düzenli işiniz olmasıdır. Bu düzenin Türkiye’de kurulu olması gereklidir. Aksi durumda, düzeninizin olduğu ülkeden başvuru yapmanız beklenir. Öğrenciler ve ev hanımları için, içinde bulundukları durum düzenli bir iş anlamına gelmektedir.

Bizim önerimiz, Fransa vize başvurusu yapmadan önce en az 1 senedir aynı iş yerinde çalışıyor olmanızdır. Bunun iki sebebi var.

 1. Birincisi, bir sene dolmadan yıllık izin hakkınız olmaz. Bir seneden az çalışanlar için konsolosluk vize almak için çalışma durumunun göstermelik olduğunu düşünebilir. Emin olun bunu yapan çok sayıda insan var. Siz onlardan biri olmayabilirsiniz ama konsolosluk bunu düşünebilir.
 2. İkincisi ise, düzenli olarak mevcut işinizde çalıştığınıza ve bir düzenin olduğuna konsolosluğun inanması için, konsolosluğun beklentisi en az bir yıldır aynı kurumda çalışıyor olmanızdır.

Burada birçoğunuzun aklına gelen bir soru olacak. En az 1 senelik çalışma sağlanmadan vize alamaz mısınız? Tabi alabilirsiniz. Biz de daha kısa çalışması olan oldukça çok sayıda misafirimiz için vize aldık. Çünkü konsolosluğun talep ettiği son 3 aya ait çalışma evraklarıdır.

Bununla birlikte, 3 aydan daha kısa çalışan ya da çalışmayanlara da vize alınabiliyor. Bunları da bizzat ve şahsen tecrübe ettik.

Bu durumda seçim yapılması gereken konu, kumar oynamak mı istiyorsunuz yoksa sorunsuz olarak vize almak mı istiyorsunuzdur. Biz tavsiyemizi veririz, gerekçeleri sunarız ama karar sizindir.

Kararınız doğrultusunda da Fransa vizesi alabilmeniz için gerekli her şeyi yapacağımızdan da emin olabilirsiniz.

Üçüncü Şart: Belgeler ile ispatlanabilir düzenli gelir ve birikime sahip olmalısınız.

Belgeler ile ispatlanabilir gelir, düzenli çalıştığınız yerden maaşınızın olması, düzenli olarak gelen kira gelirleri gibi gelir kaynaklarınızı kanıtlamanızdır. Şirket sahipleri için de iş yerinden gelir elde ettiğinizi gösterir banka hesapları ile bu durumu kanıtlayabiliyoruz.

Bu gelirleriniz ile de Fransa’ya gitmek ve vize almak için gerekli olan maddi birikimi sağlayabiliyor olmak gereklidir. Yine burada öğrenci ve ev hanımları için kendisine sponsor olan kişinin gelir kaynakları önemlidir.

Fransa vizesi almak için bankada ne kadar para olması gerektiğine dair sorunuzun yanıtını da tüm ayrıntıları ile bu sayfanın devamında açıklayacağım.

Fransa Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Zafer Takı - Paris, Fransa

 • Fransa vize başvurusu için randevunuzu alın. Fransa Schengen vize başvurusu VFS Global isimli vize başvuru merkezi üzerinden yapılmaktadır. Öncelikle >> https://france-visas.gouv.fr/en_US/ sitesi üzerinden online olarak formu doldurmanız ve 40 € olan VFS Global hizmet bedelini online olarak ödeyerek https://visa.vfsglobal.com/tur/tr/fra/interim sitesi üzerinden randevunuzu almanız gerekmektedir.
 • Fransa vize başvurusu için gerekli evrakları hazırlayın. Durumunuza uygun olarak Fransa vizesi için gerekli evrakları hazırlamanız gerekiyor.
 • Randevu günü başvuruya gidin. İlk kez Schengen vizesi alacaksanız randevu günü VFS Global Fransa vize başvuru merkezine gelmeli, vize başvurusunu gerçekleştirmeli ve parmak izi vermelisiniz. Temmuz 2021 tarihinden sonra Schengen vizesi için parmak izi verdiyseniz tekrar parmak izi vermenize ve başvuru esnasında bulunmanıza gerek yoktur. Bizim gibi firmalara evraklarınızı göndererek siz gelmeden Fransa vize başvurusu tarafımızca gerçekleştirilebiliyor.
 • Pasaportunuzu teslim alın. Fransa Schengen vize başvurusu sonrasında sonuçlanan pasaportunuzu kargo yolu ile ya da başvuru yaptığınız VFS Global Fransa vize başvuru merkezine şahsen giderek teslim alabilirsiniz.

Fransa Vize Başvurusu için Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Fransa vize başvurusu için bankada ne kadar para olmalı ya da Fransa vizesi almak için bankada ne kadar para göstermeliyim? Bu sorular bize en çok sorulan ve genellikle cevabı çok yanlış bilinen sorulardır. Bu durumu size mantığı ile açıklayacağım.

Öncelikle bankada para göstermek biraz yanlış olur. Konsolosluklar, bankanızda zaten gerekli olan miktarın bulunması bekler. Ani para girişleri yapmak da her zaman konsoloslukları düşündüren ve şüpheye düşüren bir durumdur.

Fransa vizesi almak için bankada bulunması gereken miktar şu kadar olmalı diye net rakam söylenemez. Bazı internet sitelerinde bunu görüyorum ve o şekilde yaparsanız durumunuzu riske atarsınız.

Size ilk olarak bankada görünmesi gereken minimum miktar hesabından bahsetmek istiyorum.

 1. Bir uçak firması sitesine girin ve seyahat edeceğiniz tarihlerdeki uçak bileti fiyatlarına bakın.
 2. Seyahat tarihlerdeki konaklayacağınız otel fiyatlarını internetten hesaplayın (Davetiyeli gidiyorsanız ve size konaklama sağlanıyorsa bu konuyu es geçebilirsiniz)
 3. Fransa’da kalacağınız her bir gün için eğer masraflarınızı karşılayan bir davetiye varsa en az 40 €, eğer davetiyeniz yoksa 100 € olarak hesap yapın.

Yukarıdaki üç durumu hesaplayarak bankada göstermeniz gereken minimum miktarı bulabilirsiniz. Tabi burada hesap yaparken çok kötü bir uçak ve otel baz alınmamalı, çıkan hesabın üstüne de Türkiye’ye döndükten sonra en az 1 ay yaşayacak kadar nakit de eklemelisiniz.

Diğer bir önemli nokta ise, bankada bulunması gerekli olan miktar kanıtlanabilir geliriniz ile uyumlu bir miktar olmalıdır. Her ay belirli miktarda para biriktirip o birikim ile seyahat edebileceğinizi gösterebiliyor olmalıdır.

Emekli olup Fransa’ya davetiye ile gidecekler için Fransa’da 3 ay kalsalar dahi 700 € civarı nakit göstermeleri yeterlidir. Bizim tavsiyemiz yapılabiliyorsa 1000 € gösterilmesi yönündedir.
Bankada bulunması gereken para Euro ya da TL olabilir. Kredi kartı bakiyeleri nakit olarak kabul edilmez.

Fransa Schengen Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidebilirim?

Bildiğiniz üzere Fransa Schengen üye ülkelerinden biridir ve Fransa üzerinden alacağınız vize Schengen vizesidir. Bu sayede Fransa Schengen vizesi ile aşağıda listelemiş olduğumuz tüm ülkeleri ziyareti edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu Schengen bölgesine ilk girdiğiniz ülke Fransa olmalıdır. Fransa vizesi ile başka bir ülkeden Schengen alanına giriş yapmak isterseniz sınır kapısında sizi ülkelerine almayabilirler.

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.

Çok girişli Fransa vizeniz varsa yukarıdaki ülkelere ek olarak aşağıdaki ülkeleri de ziyaret edebilirsiniz.

Bulgaristan, Hırvatistan, Monaco, Romanya, San Marino, Vatikan.

Fransa Vizesi Kaç Günde Çıkar ve Hızlandırma Oluyor Mu?

Fransa vizesi başvurusu yaptığınız günden sonra genellikle 4-5 iş gününde sonuçlanır. Bununla birlikte konsolosluğun belirtmiş olduğu süre 15 günüdür ve Bazı yoğun dönemlerde bu süre 15 iş gününü bulmaktadır. Bu sebepten 4-5 günü baz alarak işlem yapılmamasını öneriyoruz.

Bununla birlikte konsolosluğun sizden ek evrak talep etmesi ya da mülakata çağırması durumunda (çok ender rastlanır ama bu da bir ihtimal) bu süre daha fazla uzar.

Fransa vize başvurusu için direkt olarak hızlandırma yoktur. Sadece sağlık gibi özel ve acil durumlar evraklar ile kanıtlanırsa, vize başvurusunda acil olarak işaretlenir ve konsolosluk 1-2 günde vize başvurusunu sonuçlandırır.

Fransa Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılabilir ve Ne Zaman Yapmalıyım?

Fransa Schengen vizesi başvurusu seyahatinize 6 ay kala yapılabilir. Burada vizenizin vize başvurusu yaptığınız tarihte başlayacağı anlamı çıkması. Fransa vizesi başlangıç süresi, vize başvurusu yaparken beyan etmiş olduğunuz tarihte başlar. Yani gün kaybınız olmaz.

Bu konuda bizim tavsiyemizi de sizlerle paylaşayım. Bize göre seyahate 6 ay kala vize başvurusunu yapmanız mantıklı. Çünkü, vizenizin yetişmesi korkusu olmaz, vize çıktıktan sonra rahat rahat uçak bileti ya da konaklamanızı yapabilir ve plan yapabilirsiniz.

Ama sebebini anlamadığım şekilde insanlar genellikle 6 ay kala vize başvurusu yapmaya çekiniyorlar. Siz de böyle bir durumdaysanız tavsiyemiz oluşabilecek herhangi bir durumda sorun yaşamamanız için seyahate 1-2 ay kala Fransa vize başvurusunu yapmanız yönündedir.

Fransa vize başvurusu için randevu sistemi bazı zamanlarda çok dolu oluyor ve ilk randevuyu birkaç hafta sonrasına alabiliyorsunuz. Bu durumu da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

Kimler Fransa Vizesi Alabilir?

Bu konuyu bu sayfanın üst kısımlarında aslında anlattım. Fransa vizesi almak için konsolosluğun beklediği bazı şartları ve gereklilikleri sağlıyor olmanız gereklidir. Bununla birlikte gerekli evraklar listesi içerisindeki tüm evrakları da hazırlayabiliyor durumda olmanız gereklidir.

Üst kısımlar okumayanlar sayfanın başına dönüp, Fransa vizesi hakkında genel bilgi, gerekli şartlar ve gerekli evraklar kısımlarını incelediklerinde beni çok daha iyi anlayabileceklerdir.

Bu kriterleri sağlayan her bir birey kolaylıkla Fransa vizesi alabilir.

25 yaş ve üstü çalışmayan erkeklerin Fransa vize başvurusu sonunda olumlu sonuç alma ihtimali çok düşüktür.

Fransa Schengen Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

Fransa Schengen vize başvurusu için VFS Global isimli Fransa vize başvuru merkezi resmi internet sitesi (https://visa.vfsglobal.com/tur/tr/fra) üzerinden randevu alma sekmesinden online olarak randevu almanız gerekmektedir. Özellikle linki sizinle paylaştım çünkü size randevu almak adına dolandırıcılık yapan ve sitesini VFS Global’e benzeten çok firma var. Bu konuda dikkatli olmanızı öneririm. Buraya tıklayarak randevunuzu ne şekilde alacağınızı anlattığımız bölüme ulaşabilirsiniz.

Fransa Vizesi için Pasaport Takibi ve Vize Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Fransa vize başvurusu sonrasında size bir bilgi fişi verilecek. Bilgi fişinin üzerinde referans numaranız yazılmaktadır. Referans numaranız ile VFS Global internet sitesi (https://visa.vfsglobal.com/tur/tr/fra) üzerinden başvuru takibi sekmesinden pasaport takibinizi yapabilirsiniz.

Fransa vize başvurusunun olumlu ya da olumsuz sonuçlandığını ancak pasaportu teslim aldığınızda öğrenebilirsiniz.

Fransa Vize Başvurusu Sonunda Pasaportumu Nasıl Teslim Alırım?

Fransa vize başvurusu sonuçlandıktan sonra pasaportunuz vize başvurusu yaptığınız VFS Global şubesine gelir size iletilir.

Fransa Schengen vize başvurusu sonrasında sonuçlanan pasaportunuzu kargo yolu ile ya da başvuru yaptığınız VFS Global Fransa vize başvuru merkezine şahsen giderek teslim alabilirsiniz.

Fransa Vizesi için Biyometri işlemi (VIS) Ne Demek?

VIS kelimesinin açılımı Visa Information System yani Bilgi Kaydı Sistemi’dir. Burada VIS ile adlandırılan konunun tam anlaşılabilir ismi ise parmak izi verme işlemidir.

Fransa ve tüm Schengen üye ülkeler 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren biyometrik Bilgi Kaydı Sistemine (VIS) geçmiş bulunmaktadır.

Çok daha net olmak gerekirse Fransa vize başvurusu için parmak izi vermeniz gerekmektedir. Parmak izi kaydınız sistemde 5 sene boyunca kayıt altında tutulur. Burada önemli bir nokta ülkeler her zaman son 5 yılı baz almazlar. Bazı zamanlar son 1 sene içinde verilen parmak izini kabul eder bazen 3 yıl bazen 5 yıl. Vize başvurusu yapmadan önce size bu konuda bilgi sağlıyoruz ve parmak izi vermeniz gerekmiyorsa Fransa vize başvurunuzu siz olmadan biz gerçekleştirebiliyoruz.

Fransa Vize Başvurusunu Şahsen Mi Yapmak Gerekir?

Fransa vize başvurusu için parmak izi vermeniz gerekiyorsa vize başvurusunda şahsen bulunmanız gerekmektedir. Parmak izi vermediyseniz, vize başvurusunu sizler adına biz gerçekleştirebiliyoruz.

Fransa Vize Başvurusu için Parmak İzi Vermem Gerekiyor Mu?

Temmuz 2021 tarihinden sonra herhangi bir Schengen üye ülkesi için parmak izi verdiyseniz tekrar parmak izi vermenize gerek yoktur. Burada dikkat edilmesi gereken 2 konu vardır;

 • Temmuz 2021 tarihinden sonra Schengen vize başvurusunda bulunup, vize başvurusunun olumlu sonuçlanması ve vize almış olmanız.
 • Temmuz 2021 tarihi vize başlangıç tarihiniz değil, parmak izini vermiş olduğunuzdur.

Fransa Vizesi için Fotoğraf Ölçüsü ve Standartları

Fransa vizesi için fotoğraf ölçüsü ve standartları aşağıdaki gibidir. Fotoğraf çektirirken aşağıdaki gerekliliklere dikkat etmelisiniz, aksi takdirde son anda fotoğraf yüzünden sorun yaşayabilirsiniz. Fransa vize başvurusu işlemleri için kullanılan fotoğraf daha önce pasaport ve vizelerde kullanılmamış olmalıdır. Fransa vize başvuru işlemleri öncesinde aşağıdaki gerekliliklere göre fotoğrafınızı çektirmenizi tavsiye ederiz.

 • 35×45 mm boyutunda ve biyometrik olmalı
 • Herhangi bir rötuş yapılmamalı
 • Arka fonu beyaz olmalı
 • 6 aydan eski olmamalı
 • Yüz açık bir şekilde görünüyor olmalı, alın ve kulak görünmeli
 • Yüzde gözlük, küpe vb. takılar çıkarılmalı
 • Eğer başörtüsü kullanıyorsanız, alın ve kulaklar muhakkak görünmeli
 • Fotoğraf net olmalı, kesinlikle bulanık olmamalı

Fransa Vize Reddi ve Redde İtiraz Nasıl Yapılır?

Fransa vize reddi sonucunda size bir ret mektubu verilir ve bu ret mektubunda ret gerekçesi beyan edilir. Fransa vize reddi sonunda itiraz hakkınız bulunmaktadır. Eğer ret kararının yerinde olmadığını düşünüyorsanız redde itiraz edebilirsiniz. Fransa vize reddine itiraz, vize sonucunuzu aldığınız günden itibaren 1 ay içinde yapılmalıdır.

Fransa vize reddine itiraz için özel bir form yoktur. Fransa vize reddine itiraz vize ret mektubunuzda yazan sebepleri açıklar nitelikte İngilizce ya da Fransızca yazılmış bir dilekçe hazırlamalısınız. Bu dilekçe içerisinde tarih, kişisel bilgileriniz (İsminiz, Pasaport ve TC numarası, doğum tarihi gibi) ve iletişim bilgileriniz yer almalıdır. Bununla birlikte vize ret mektubunuzda yer alan numarayı da eklemelisiniz. Dilekçenizi muhakkak imzalamalısınız.

Bu dilekçeye ek olarak vize ret mektubunuz, ret kararının yanlış olduğunu düşündüğünüz evrakları eklemelisiniz (Vize başvurusu sırasında sunmuş olduğunuz evrakları tekrar sunmanıza gerek yoktur).

Fransa vize ret dilekçenizi ve ret mektubunuzu ilgili Fransa konsolosluğuna posta, fax ya da e-posta yolu ile iletebilirsiniz. Fransa konsolosluk ve büyükelçilik iletişim bilgileri bu sayfanın devamında paylaşılmıştır.

Fransa vize reddine itiraz ücretsizdir ve bu süreç 3 ay kadar sürebilmektedir. İtiraz işlemi süresince başka bir Schengen ülkesi ya da Fransa için vize başvurusunda bulunamazsınız.

Fransa Vize Reddi Sonrası Yeni Başvuru Yapabilir Miyim?

Fransa vize reddi aldıktan sonra itirazda bulunmadıysanız yeni bir vize başvurusu yapabilirsiniz. (Yukarıda belirttiğim gibi itiraz süresince vize başvurusunda bulunamazsınız. İtiraz sonuçlandıktan sonra yeniden başvuru yapabilirsiniz.) Bu yapacağınız vize başvurusu yine Fransa üzerinden olmalıdır. Fransa vize reddi sonrasında başka ülke üzerinden Schengen vizesi almak için başvuru yaparsanız sonuç yüksek ihtimalle ret olur. Bunun sebebi ise, Schengen ülkelerinin bir kuralı olan vize reddi durumunun ret kararı veren ülke üzerinden kaldırılması gerektiğindendir. (Ret kararı üzerinden 1 seneden fazla zaman geçtiyse başka ülke üzerinden başvuru yapılması büyük sakınca doğurmaz).

Yeni yapacağınız başvuruda almış olduğunuz ret mektubundaki eksiklikleri tamamlamalı ve dilekçenizde açıklama yapmanızı tavsiye ederiz. Yeni yapılan Fransa vize başvurusu için de tüm evrakları tekrar hazırlamalı ve aynı işlemleri tekrar yapmalısınız. Bununla birlikte aynı vize ücretlerini de ödemeniz gerekmektedir.

Fransa Başkonsolosluğu ve Büyükelçiliği İletişim Bilgileri

Fransa İstanbul Başkonsolosluğu

Adres: İstiklal Caddesi No :4 34435 Beyoğlu / Istanbul

Web Sitesi: https://istanbul.consulfrance.org/

Telefon: +90 (212) 334 87 30

Kapıların açılma saati: Pazartesi’den Cuma’ya kadar 9:00 – 13:00 ve 14:30 – 17:00 arası

Fransa Ankara Büyükelçiliği

Adres: Paris Caddesi No: 70 Kavaklıdere – ANKARA

Web Sitesi: https://tr.ambafrance.org/

Konsolosluk Birimleri:

Telefon: (0312) 455 45 45

Pazartesi’den Cuma’ya kadar 9:00 – 12:45, öğleden sonraları için randevu almak gerekmektedir.

Vize Bölümü:

Telefon: (0312) 455 45 44

Pazartesi, Salı ve Perşembe günleri 8:30 – 13:00 ve 14:00 – 16:30 saatleri arasında.

Çarşamba günleri çeşitli işlemlere ayrılmıştır.

Cuma günleri 8:30 – 13:00 ve 14:00 – 15:30 saatleri arasında.


Yorumlar

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now Button