Tüm Vizeler

Portekiz Vizesi

Portekiz Vizesi Başvuru İşlemleri Hakkında Her Şey

Portekiz vizesi sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

İnternet sitemiz içerisinde Portekiz Schengen vizesi hakkında aradığınız birçok sorunun yanıtını bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

01.06.2020 tarihinde gelen güncellemeye istinaden İzmir’den Portekiz Schengen vize başvurusu kabul edilmeyecektir. Ege ve Marmara Bölgelerinde yaşayan misafirlerimiz Portekiz vize başvurusunu İstanbul’dan gerçekleştirebilecektir.

BRS Global Vize Danışmanlık olarak, İzmir merkezli bir vize danışmanlık şirketiyiz. İstanbul’daki çözüm ortaklarımız ile birlikte İzmir ve çevre illerde yaşayan misafirlerimize Portekiz vize başvurusu için yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

BRS Global Vize Danışmanlık olarak, keyifli bir vize başvuru süreci geçirmenizi diliyoruz.

Polonya Vize Başvurusu Hakkında Ücretsiz Ön Danışmanlık Almak için;

>>Hemen Bizimle İletişime Geçin<<

Portekiz Schengen vizesi hakkında merak ettiğiniz soruların yanıtına hızlı ulaşabilmek için aşağıdaki içindekiler tablosunu kullanabilirsiniz.

İçindekiler Tablosu

Portekiz Vizesi Hakkında Genel Bilgi

Portekiz Vizesi Hakkında Genel Bilgi

Portekiz’e seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahiplerinin vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Diplomatik (Siyah) pasaport, Hizmet (Gri) pasaport ve Husisi (Yeşil) pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile vizeden muaftır.

Portekiz Schengen vizesi (90 güne kadar – C tipi vize) başvurusu direkt olarak konsolosluklara yapılamaz. Portekiz Schengen vize başvurusu AS Visa Solutions Macaristan vize başvuru merkezi üzerinden gerçekleştirilir ve buradan gerçekleştirilen vize başvurusu konsolosluğa gönderilir.

Vize başvurusunun olumlu ya da olumsuz sonuçlanma kararı tamamen konsolosluğa aittir. BRS Global Vize Danışmanlık olarak bizim farkımız, Portekiz vize başvurusu sonunda olumlu sonuç alma ihtimalinizi yükseltmektir.

Portekiz Schengen vizesi kategorileri bu sayfanın devamındaki Portekiz Schengen vizesi kategorileri başlığı altında olan vize kategorileridir ve bu vize kategorilerindeki Portekiz vize başvurusu için hizmet vermekteyiz.

Portekiz’e oturum amacıyla (90 gün üzeri – D tipi vize) yani çalışma, aile birleşimi vb vize başvurusu gerçekleştirmek isteyenler, vize başvurusunu Portekiz Konsolosluğu ve Portekiz Büyükelçiliği’nden gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Bu vize kategorileri ulusal vize olarak geçer. Portekiz ulusal vize başvurusu için hizmet vermemekteyiz.


Portekiz Vizesi Nasıl Alınır?

Portekiz Vizesi Nasıl Alınır?

Portekiz vizesi nasıl alınır? Portekiz vizesi almak zor mu? Bu sorular Portekiz vize başvurusu yapmayı düşünenlerin ilk aklına gelen sorulardandır.

Portekiz vizesi almak için aşağıdaki kriterleri sağlama konusunda sorun yaşamamanız gerekiyor olmalı.

 • Portekiz vizesi alabilmek için zorunlu olan temel gereklilikleri ve şartları sağlamak
 • Portekiz vizesi için gerekli evraklar içindeki tüm evrakları sağlayabiliyor olmak
 • Portekiz vize başvurusu yapmak için yeterli sürenin olması

Burayı incelerken aklınıza bazı soruların geldiğinin ve henüz tatmin olmadığınızın farkındayım. Ama hiç merak etmeyin, aklınıza gelen tüm soruların yanıtlarını ayrıntıları ile bu sayfanın ilerleyen kısımlarında bulacaksınız.

Portekiz Schengen vizesi almak için gerekli şartlar hakkında bilgi vererek başlayalım.


Portekiz Schengen Vizesi Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Portekiz Vizesi Almak için Gerekli Şartlar

Portekiz Schengen vize başvurusu yapmak ve başvuru sonucunda olumlu sonuç alabilmek için belirli gereklilikler ve şartları yerine getiriyor olmanız gerekiyor.

Bu şartları sağlamadan (sağlık ve acil durumlar hariç) Portekiz Schengen vizesi almanız çok zordur. Hatta durum acil bile olsa, bu şartlar sağlanamıyorsa vize almanız zor olabilir. Yani herkes Portekiz vizesi alamıyor.

Portekiz vizesi almak için temel olarak 3 şartı yerine getiriyor olmalısınız. Bu 3 şart sağlandıktan sonra diğer problemler çok daha kolay bir şekilde giderilebiliyor.

Birinci Şart: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ya da Türkiye’de yasal oturum iznine sahip olmak.

Türkiye’den Portekiz Schengen vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için olmazsa olmaz şartlardan birincisi budur.

İkinci Şart: Türkiye’de düzenli bir yaşantınız olmalı.

Buradaki düzenden kastımız, bir aileniz ve/veya düzenli işiniz olmasıdır. Bu düzenin Türkiye’de kurulu olması gereklidir. Aksi durumda, düzeninizin olduğu ülkeden başvuru yapmanız beklenir. Öğrenciler ve ev hanımları için, içinde bulundukları durum düzenli bir iş anlamına gelmektedir.

Bizim önerimiz, Portekiz vize başvurusu yapmadan önce en az 1 senedir aynı iş yerinde çalışıyor olmanızdır. Bunun iki sebebi var.

 1. Birincisi, bir sene dolmadan yıllık izin hakkınız olmaz. Bir seneden az çalışanlar için konsolosluk vize almak için çalışma durumunun göstermelik olduğunu düşünebilir. Emin olun bunu yapan çok sayıda insan var. Siz onlardan biri olmayabilirsiniz ama konsolosluk bunu düşünebilir.
 2. İkincisi ise, düzenli olarak mevcut işinizde çalıştığınıza ve bir düzenin olduğuna konsolosluğun inanması için, konsolosluğun beklentisi en az bir yıldır aynı kurumda çalışıyor olmanızdır.

Burada birçoğunuzun aklına gelen bir soru olacak. En az 1 senelik çalışma sağlanmadan vize alamaz mısınız? Tabi alabilirsiniz. Biz de daha kısa çalışması olan oldukça çok sayıda misafirimiz için vize aldık. Çünkü konsolosluğun talep ettiği son 3 aya ait çalışma evraklarıdır.

Bununla birlikte, 3 aydan daha kısa çalışan ya da çalışmayanlara da vize alınabiliyor. Bunları da bizzat ve şahsen tecrübe ettik.

Bu durumda seçim yapılması gereken konu, kumar oynamak mı istiyorsunuz yoksa sorunsuz olarak vize almak mı istiyorsunuzdur. Biz tavsiyemizi veririz, gerekçeleri sunarız ama karar sizindir.

Kararınız doğrultusunda da Portekiz vizesi alabilmeniz için gerekli her şeyi yapacağımızdan da emin olabilirsiniz.

Üçüncü Şart: Belgeler ile ispatlanabilir düzenli gelir ve birikime sahip olmalısınız.

Belgeler ile ispatlanabilir gelir, düzenli çalıştığınız yerden maaşınızın olması, düzenli olarak gelen kira gelirleri gibi gelir kaynaklarınızı kanıtlamanızdır. Şirket sahipleri için de iş yerinden gelir elde ettiğinizi gösterir banka hesapları ile bu durumu kanıtlayabiliyoruz.

Bu gelirleriniz ile de Portekiz’e gitmek ve vize almak için gerekli olan maddi birikimi sağlayabiliyor olmak gereklidir. Yine burada öğrenci ve ev hanımları için kendisine sponsor olan kişinin gelir kaynakları önemlidir.

Portekiz vizesi almak için bankada ne kadar para olması gerektiğine dair sorunuzun yanıtını da tüm ayrıntıları ile bu sayfanın devamında açıklayacağım.

Bu iki şartı sağladığınızı düşünerek devam ediyorum. Şimdi gelelim vize başvurusu yapmaya.


Portekiz Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Portekiz Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • Portekiz vize başvurusu için randevunuzu alın. Portekiz Schengen vize başvurusu direkt olarak konsolosluklara yapılamıyor. Bunun için Portekiz konsolosluğu bir kurumu yetkilendirmiştir. Bu kurum As Visa Solutions Portekiz vize başvuru merkezi olarak geçer. Portekiz vize başvurusu için As Visa Solutions Portekiz vize başvuru merkezi internet sitesi üzerinden ücretsiz olarak randevunuzu almanız gereklidir.
 • Portekiz vize başvurusu için gerekli evrakları hazırlayın. Durumunuza uygun olarak Portekiz vizesi için gerekli evrakları hazırlamanız gerekiyor.
 • Randevu günü başvuruya gidin. İlk kez Schengen vizesi alacaksanız randevu günü As Visa Solutions Portekiz vize başvuru merkezine gelmeli, vize başvurusunu gerçekleştirmeli ve parmak izi vermelisiniz. 2017’den sonra Schengen vizesi için parmak izi verdiyseniz tekrar parmak izi vermenize ve başvuru esnasında bulunmanıza gerek yoktur. Bizim gibi firmalara evraklarınızı göndererek siz gelmeden Portekiz vize başvurusu tarafımızca gerçekleştirilebiliyor.
 • Başvurunuzu takip edin ve pasaportunuzu teslim alın. Portekiz vize başvurusu sonunda size bir takip fişi verilir. Bu takip fişi üzerinde yazan takip numarası ile As Visa Solutions internet sitesi üzerinden pasaport takibinizi gerçekleştirebilirsiniz. Pasaportunuzu bizzat giderek As Visa Solutions Portekiz vize başvuru merkezinden alabilirsiniz veya bizim gibi şirketler aracılığıyla başvuru gerçekleştirildiyse aracı kurum pasaportu teslim alarak başvuru kişisine teslim etmektedir. Vize başvuru sonucu ancak pasaportu teslim alındığında öğrenebiliyor. Bununla birlikte, vize başvurusu sonuçlanana kadar konsolosluğun sizi aramasına karşın hazırlıklı olun.

Portekiz Schengen Vizesi Kategorileri

Portekiz Schengen Vize Kategorileri

Portekiz vize başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri de doğru vize kategorisi seçimidir. Bu vize kategorileri;

 • Portekiz Turistik Vize (Portekiz Turist Vizesi)
 • Portekiz Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
 • Portekiz İş, Ticari Vize ve Fuar Vizesi
 • Portekiz Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi
 • Portekiz Eğitim, Öğrenci ve Erasmus Vizesi (90 güne kadar)
 • Portekiz Öğrenci Gezileri için Vize
 • Portekiz Sağlık ve Tedavi Sebepli Vize

Seyahat amacınıza uygun vize kategorisini seçmeniz ve ilgili vize kategorisine göre için gerekli evrakları hazırlamanız gerekmektedir.

Aşağıda sizlere Portekiz Schengen vizesi kategorilerini açıkladım. Aynı zamanda ilgili vize başvurusunda bulunabilmek için bazı kilit evraklardan da burada bahsettim. Seyahat etme amacınıza uygun vize kategorisi seçmede yardımı olacağını düşünüyorum.

Portekiz Turistik Vize (Portekiz Turist Vizesi)

Portekiz Turistik Vize

Portekiz’e turistik maksatlı seyahat edecek kişilerin başvuru yapması gereken vize kategorisidir.

Konuyu biraz daha açmak gerekirse, Portekiz’den tarafınıza gönderilmiş bir davetiye mektubu yoksa Portekiz turistik vize başvurusunda bulunmanız gerekiyor. Portekiz’e tamamen turistik faaliyetlerde bulunmak amacıyla yani, sadece gezmek, müzeleri ziyaret etmek, futbol maçı izlemek, tur kapsamında seyahat etmek gibi faaliyetler bunlardan bazılarıdır.

Portekiz turistik vize başvurusu için dikkat etmeniz gereken konu otel/konaklama rezervasyonlarınızın vize başvurusu sonuçlanana kadar aktif kalmasıdır.

Portekiz turistik vize başvurusu sonuçlanmadan önce ya da vize başvurusundan olumlu sonuç almak için tur paketi, otel/konaklama ya da uçak bileti satın almanızı kesinlikle önermiyorum. Vize başvurusu için ücretsiz rezervasyon yapmak yeterlidir.

Portekiz Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Portekiz Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Portekiz’de yaşayan aile, akraba ya da arkadaşınızı ziyaret etmek amacıyla Portekiz’e seyahat edeceklerin Portekiz aile, arkadaş ve akraba ziyareti vizesi başvurusunda bulunması gereklidir.

Portekiz aile ve arkadaş ziyareti vize başvurusunda bulunabilmeniz için Portekiz’den tarafınıza gönderilmiş olan belediye onaylı davetiye mektubuna ihtiyacınız vardır. Portekiz’e sizi davet eden kişiler, davetiyenin orijinalini size göndermelidir. Davetiye ile birlikte davetiye gönderen kişi Portekiz pasaport, kimlik ya da oturum kartı fotokopisini de göndermelidir.

Portekiz aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurusu için tarafınıza gönderilecek olan davetiyenin tüm masraflarınızı karşılar nitelikte olması vize başvurusunun olumlu sonuçlanmasına fayda sağlamaktadır.

Bu duruma ek olarak, eğer Portekiz’e düğüne, nişana, mezuniyete vb. sebepler için ziyaret edecekseniz, belediye onaylı davetiye mektubuna ek olarak düğün vb. Durumu kanıtlar davetiye ya da evrakların da sunulması vize başvurusu açısından olumlu yönde katkı sağlar.

Portekiz İş, Ticari Vize ve Fuar Vizesi

Portekiz İş, Ticari Vize ve Fuar Vizesi

Portekiz’e ticari ve iş görüşmeleri yapmak, Portekiz’de düzenlenecek olarak fuara katılmak ya da stand kurmak, Portekiz’e düzenli olarak çalıştığınız bir firmaya eğitim almak ya da eğitim vermek, satmış olduğunuz ürünlerin kurulum ya da montajını yapmak gibi sebepler ile seyahat edecekseniz Portekiz ticari vize ve fuar vizesi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Portekiz ticari vize ve fuar vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için Portekiz’deki firma tarafından size ticari davetiye mektubu gönderilmesi gerekmektedir. Portekiz ticari davetiye mektubu Portekiz’deki firmanın antetli kağıdına yazılmalı ve şirket yetkilisi tarafından imzalanmalıdır. Bu mektupta seyahat tarihleriniz açık ve net şekilde belirtilmeli, seyahat amacınız açıklanmalıdır. Davetiyenin orijinaline gerek yoktur. Kaliteli bir şekilde taratılıp e-posta ile gönderilebilir.

Portekiz ticari davetiye mektubuna ek olarak, davetiyeyi imzalayan kişinin Portekiz pasaport, kimlik ya da oturum kartını da eklemek gerekir. Bununla birlikte, eğer aynı firma ile aranızda bir anlaşma ya da daha önce iş yaptığınızı kanıtlar faturalar varsa vize başvuru dosyası içerisine eklenmesini tavsiye ederiz.

Portekiz’e işiniz ile alakalı bir fuara katılmak ya da fuarda stand kurmak amacı ile seyahat edecekseniz, fuar katılım bileti, davetiye ya da fuarda stand kuracağınızı kanıtlar evraklar sunulmalıdır.

Portekiz ticari vize ve fuar vizesi başvurusunda bulunacak firma çalışanların seyahat masrafları çalıştıkları şirket tarafından karşılanmalıdır. İş yeri görev ve izin yazısı içerisinde masrafların karşılanacağı taahhüt edilmek zorundadır. Şirket banka hesabı sunulmak zorunda değildir. Bizim tavsiyemiz ise şirket açısında sorun yok ise banka hesap dökümü sunulması yönündedir. Eğer şirket banka hesaplarını çalışanları ile paylaşmak istemiyor ise, iş yeri görev ve izin yazısında ‘’banka hesaplarımızı çalışanlarımız ile paylaşmıyoruz, konsolosluğun talep etmesi durumunda konsolosluk ile paylaşabiliriz’’ şeklinde açıkça belirtmelidir.

Portekiz ticari vize ve fuar vizesi, iş vizesi olarak da bilinmektedir. Bu vize kategorisi Portekiz çalışma vizesi ile çok karıştırılmaktadır. Portekiz ticari vize ile Portekiz’e Türkiye’de çalıştığınız firmanın ticari maksatları ile kısa süreli gidip dönmektir. Portekiz çalışma vizesi ile Portekiz’de sürekli çalışmak ve orada oturum hakkı almak içindir.

Portekiz Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi

Portekiz Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi

Portekiz’de düzenlenecek olan bir kongre ya da konferansa, yarışmalara, kültürel ve sportif etkinliklere katılmak maksadı ile seyahat edecekseniz Portekiz kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Bu vize kategorisi için çok fazla karıştırılan bir konudan bahsederek başlamak istiyorum. Portekiz’de düzenlenen bir futbol maçını izlemeye ya da müze gezmeye gitmek bu vize kategorisi kapsamında değildir. Bu durumda iseniz, Portekiz turistik vize/turist vizesi başvurusunda bulunmanız gereklidir.

Portekiz’de düzenlenen bir sportif faaliyette aktif görev alacaksanız (maçın antrenörü ya da sporcu olmanız gibi durum), kongre ya da konferansa özel davet edildiyseniz ya da konuşmacı olarak katılım sağlayacaksanız, şarkıcı iseniz ve konser verecekseniz, robotik yarışmasına katılacaksanız ya da müzede sizin bir eseriniz sergilenecekse ve bu sebeple Portekiz’e seyahat edecekseniz bu vize kategorisi üzerinden başvuru yapmalısınız.

Portekiz kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için Portekiz’deki etkinlik sağlayıcısı/kurum tarafından tarafınıza gönderilmiş davetiye mektubuna ihtiyacınız vardır. Davetiyeyi gönderen kişinin Portekiz pasaport, oturum kartı ya da kimlik kartı fotokopisi de eklenmelidir. Bununla birlikte düzenlenen etkinlikte görev almaya yeterliliğinizi gösterir belgeler de sunmanız beklenir.

Yeterliliği gösterir belge ne demek? Örneğin sportif bir faaliyette görev alacaksınız, Türkiye’deki federasyondan yazı ve lisansınız bunu kanıtlar belgedir. Kongre ya da Konferansa konuşmacısınız diyelim, bu konuda yetkinliğinizi kanıtlar bir kurumdan alınmış yazı, diplomanız ya da sertifikalarınız bu durumu kanıtlar belge niteliğindedir. Bir müzede sizin eseriniz sergilenecekse, bunun sizin eseriniz olduğu ve sanatçı olduğunuzu ispatlar belge sunulmalıdır.

Portekiz Erasmus, Eğitim ve Öğrenci Vizesi

Portekiz Eğitim ve Öğrenci Vizesi

Burada size bahsedeceğim bilgiler Portekiz’de dil kursu, sertifika programlar gibi kısa süreli eğitimler gibi 90 günden kısa süreli eğitime katılacaklar için geçerlidir. 90 günden kısa süreli erasmus ya da erasmus plus + programına katılacak kişiler de aynı vize kategorisinden başvuru yapacaktır. Portekiz erasmus stajı için bazı ek evraklar da istenmektedir.

90 günden uzun sürecek eğitimler Portekiz ulusal vize kapsamındadır ve prosedürleri çok farklıdır. Biz de kurum olarak 90 günden uzun süreli yani Portekiz ulusal vize başvuruları konusunda hizmet vermemekteyiz.

Portekiz eğitim ve öğrenci vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için ilk şart Portekiz’deki eğitim kurumundan tarafınıza gönderilmiş bir davetiye mektubu gereklidir. Davetiye mektubu ile birlikte eğitim ücretli ise ödeme dekontu sunulmalıdır. Eğer katılacağınız eğitim ücretsiz ise de davet davetiye mektubunda eğitimin ücretsiz olduğu belirtilmelidir. Davetiyeyi gönderen kişinin Portekiz pasaport, oturum kartı ya da kimlik kartı fotokopisi de eklenmelidir.

Portekiz’e erasmus stajı için seyahat edeceklerin ‘’Learning Aggrement’’ sunması gereklidir. Staj sözleşmesinin henüz ibraz edilemediği durumlarda, Portekiz’deki işveren tarafından hazırlanan staj teyit yazısı gerekmektedir. Bu belge staj ücretinin yanı sıra vize başvurusu esnasında staj sözleşmesinin neden ibraz edilmediğine dair bilgi içermelidir. Staj için aracı kurumlardan da aracı olunduğuna dair yazı gerekmektedir.

90 günden kısa süreli Portekiz eğitim, erasmus ya da erasmus plus + vizesi başvurusunda bulunacak kişiler Türkiye’deki eğitim kurumu aracılığı ile Portekiz’deki eğitime katılacaksa, eğitimi kanıtlar nitelikte ilgili kurumdan ıslak imzalı ve kaşeli belge almalıdır. Portekiz erasmus ve erasmus plus + vizesi için okuldan ıslak imzalı ve TC mühürlü erasmus yapılacağını kanıtlar nitelikte belge alınmalıdır.

Portekiz Öğrenci Gezileri için Vize

Portekiz Öğrenci Gezileri için Vize

Portekiz’deki lise ya da üniversite gezileri için öğrencilerin ve refakat eden öğretmenlerin Portekiz öğrenci gezileri vizesi başvurusunda bulunulması gereklidir. Genellikle lise ve ilk okul öğrencilerinin Portekiz’deki okulları ziyaret etmek için grup halinde vize başvurusunda bulunduğu vize kategorisidir.

Portekiz öğrenci gezileri vizesi için başvuruda bulunabilmek için Portekiz’e gezilecek tüm okulların ve konaklanacak yerlerin bilgilerini içeren davetiye mektubuna sahip olmak gereklidir. Bu davetiye mektubunda tüm öğrencilerin isimleri ve refakat edecek öğretmenlerin de isimleri muhakkak geçmelidir. Buna ek olarak Türkiye’deki okuldan geziyi kanıtlar evrak da sunulmalıdır.

Portekiz öğrenci gezileri vizesi başvurusunda bulunacak 18 yaş altı çocuklar için, anne ve babaları tarafından imzalanmış yurt dışına çıkmak için refakat edecek öğretmene izin verildiğini kanıtlar muvafakatname sunulmalıdır.

Portekiz öğrenci gezilerinde öğrencilere refakat edecek öğretmenlerin sanki ticari vize başvurusunda bulunuyormuş gibi evrak sunması gereklidir. Bu ne demek oluyor? Hemen açıklıyorum. Okuldan bu amaç için görevlendirildiğine dair yazı alınmalı ve tüm masraflarının okul tarafından karşılanacağı ibaresi kesin olmalıdır. Aynı şekilde Macaristan’dan gelecek davetiye ve okuldan seyahat edecek kişiler listesinde de öğretmenlerin isimleri muhakkak geçmelidir.

Portekiz Sağlık ve Tedavi Sebepli Vize

Portekiz Sağlık ve Tedavi Sebepli Vize

Portekiz sağlık ve tedavi sebepli vize başvurusunda bulunmak için iki farklı durum vardır. Bunlardan birincisi, Portekiz’de bir sağlık sorununuz için tedavi olmak maksadıyla seyahat edecekseniz Portekiz sağlık ve tedavi sebepli vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. İkincisi ise Portekiz’deki sağlık sorunu olan bir yakınınızı ziyaret edecekseniz de bu vize kategorisi üzerinden başvuru yapılabilir. Her iki durum için de gerekli temel şartları aşağıda açıkladım.

Portekiz’e tedavi olmak için seyahat edecekseniz iki temel evrak sunulmalıdır.

 • Portekiz’deki hastane ya da doktor tarafından tedaviye kabul edildiğinizi destekler belge. Buna ek olarak, Portekiz’deki tedavinin masraflarının ödendiğini gösterir dekont. Genellikle ödeme yapılmadan hastaneler ya da doktorlar davetiye göndermezler. Davetiye içerisinde eğer size tedavi süresince refakat edecek kişiler varsa isimleri geçmelidir.
 • Türkiye’deki kurum ya da kuruluşlardan rahatsızlığınızı kanıtlar imzalı ve kaşeli doktor raporu.

Portekiz’de bir yakınınızın sorunu varsa ve bu sebepten yakınınızı ziyaret etmek istiyorsanız yine Portekiz sağlık ve tedavi sebepli vize başvurusunda bulunulabilir. Bu şart altında Portekiz aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurusu da yapılabilir. Böyle bir konu karşımıza gelince bizim yaptığımız formu doldururken her iki durumu da işaretlemek, dilekçeler ve ek evraklar ile birlikte her iki vize kategorisi için de başvurusunda bulunmaktır. Gösterilmesi zorunlu olan iki evrak vardır.

 • Portekiz’den tarafınıza gönderilmiş davetiye mektubu (Hastane tarafından ya da bir yakınınız tarafından gönderilebilir, her ikisi de yapılabilirse çok daha iyi olur)
 • Portekiz’deki yakınınızın sağlık sorununu kanıtlar nitelikte doktor raporu

Sağlık sorunu acilse ve evraklar ile kanıtlanabilir ise, ayrıca çift yön ulaşım satın alındıysa, vize başvurusunda ek hizmet olan VIP Başvuru seçilerek ve ek ödemesi yapılarak, acil olarak belirtilip en kısa sürede vize alınabiliyor.


Portekiz Vizesi için Gerekli Evraklar

Portekiz Vizesi için Gerekli Evraklar

Portekiz vize başvurusu için hazırlanması gerekli olan evraklar temel olarak 5 başlık altında toplanır.

 • Temel evraklar; her durumda hazırlanması gereken evraklar
 • Seyahat ve ulaşım aracını gösterir evraklar; uçak, otobüs bileti, şahsi araç vb.
 • Seyahat amacını ve konaklamayı kanıtlar evraklar; turistik vize için otel ya da tur rezervasyonu, aile ziyareti, ticari seyahatler için davetiye v.b
 • Finansal durumu gösterir evraklar; banka hesap dökümleri, kira kontratı vb.
 • Çalışma durumunu gösterir evraklar; sigortalı çalışan, iş veren, öğrenci vb.

Aşağıda bu durumları her bir çalışma durumuna ve seyahat amacına göre açıklayacağım.

Burada belirtmek isteriz ki aşağıdaki evraklar haricinde kişinin durumuna göre destekleyici ek evrakların da sunulması gerekebilir. Bizim ile çalışmanız halinde kişiye özel evrak listeleri tarafınıza gönderilmektedir.

Portekiz Vize Başvurusu için Gerekli Temel Evraklar

 • Pasaport, seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli ve en az 2 boş sayfası olmalıdır. Pasaportun kimlik bilgileri içeren kısmın ve işlenmiş sayfaların fotokopileri eklenmeli. Varsa eski pasaportlardaki son 3 yıl içerisinde alınmış vize fotokopileri eklenmelidir.
 • Portekiz vize başvuru formu; doğru ve eksiksiz doldurulmalıdır. Yer ve tarih kısımları kesinlikle boş bırakılmamalı ve ilgili kısımları muhakkak imzalanmalıdır. Portekiz Schengen Vize Başvuru Formu buradan indirilebilir.
 • Biyometrik fotoğraf; rötüş yapılmamış, arka fonu beyaz, 3 aydan eski olmayan, daha önce pasaport ya da vizelerde kullanılmamış, yüzün tam göründüğü, 35x45mm boyutunda 2 adet biyometrik fotoğraf sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası; 30.000 € teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır. Seyahatin başlangıç ve bitiş tarihinden 1 gün önce ve bir gün sonrasını kapsayacak şekilde hazırlanmalıdır.
 • Portekiz vize talep dilekçesi; Seyahatinizi niyetinizi açıkladığınız, eklemek istediğiniz ek bilgilere yer verebileceğiniz en önemli evrak diyebiliriz. Kısa ve öz bir biçimde ve resmi bir dil ile yazılmalıdır. İlgili Portekiz Konsolosluğu’na hitaben yazılmalıdır. İletişim bilgileriniz, tarih kesinlikle olmalıdır ve imzalanmalıdır.
 • Nüfus Kayıt Örneği; E-devlet üzerinden barkodlu olarak alınmış nüfus ailenin göründüğü tam vukuatlı nüfus kayıt örneği. (18 yaşından küçükler için nüfus müdürlüğüden alınacak).
 • İkametgah; E-devlet üzerinden barkodlu olarak alınmış ikametgah. (18 yaşından küçükler için nüfus müdürlüğünden alınacak)(Tarihçeli olarak alınmasını tavsiye ederiz)
 • Kimlik Fotokopisi; Başvuru sahibinin arkalı-önlü kimlik fotokopisi sunulmalıdır
 • Muvafakatname; 18 yaşından küçük başvuru sahipleri anne ve babaları ile birlikte seyahat etseler ve vize başvurusunu birlikte gerçekleştirseler dahi, yasal vasileri tarafından imzalanmış noter onaylı tebliğ/muvafakatname sunmak zorundadırlar. 18 yaşından küçük birey anne ya da babası dışında bir kişi ile seyahat edecekse muhakkak izin yazısında belirtilmelidir. Belge anne ve baba tarafından imzalanmalıdır. Eğer 18 yaşından küçük olan bireyin velayeti tek bir kişide ise muvafakatnameye ek olarak boşanma/ölüm raporu ve velayet belgesi de sunulmalıdır (Muvafakatname vize başvuru tarihinden en fazla 6 ay önce alınmış olmalıdır).
 • AB / AET vatandaşın aile bireyi için; AB/AET vatandaşı aile bireyleri akrabalığı kanıtlar evraklar (Nüfus kayıt örneği vb) ile birlikte AB/AET vatandaşına ait pasaport fotokopisini de ibraz etmelidir. (Buradan kastımız oturum hakkına sahip olanlar değildir, sadece vatandaşlar için geçerlidir)

Seyahat ve Ulaşım Aracını Kanıtlar Evraklar

 • Şahsi araç ile seyahat edilecekse ruhsatın altına yazılmış detaylı seyahat rotası ve araç içerisinde başka yolcular var ise listesi yazılmalıdır. Şoförün ehliyeti (yeni ehliyet). Aracın yeşil sigortası sunulmalıdır.
 • Tur satın alınmışsa seyahat acentasından temin edilmiş ulaşım rezervasyonları alınmalıdır.
 • Uçak ya da otobüs ile seyahat edilecekse uçak bileti rezervasyonu eklenmelidir.

Seyahat Amacını ve Konaklamayı Kanıtlar Evraklar

Portekiz turistik vize/turist vizesi için gerekli evraklar

 • Başvuru sahibinin isminin geçtiği otel vb. konaklama rezervasyonu sunulmalıdır.
 • Tur satın alındıysa, tur satın alınan firmadan vize kiti temin edinmelidir (Vize kiti, tur kapsamındaki tüm ulaşım, konaklama, ödeme ve tur kapsamını gösterir belgeler bütünüdür).
 • Eğer satın aldıysanız ziyaret edilecek yerler için (müze, konser bileti vb) biletin bir kopyası eklenmelidir. (Vize başvurusu sonuçlanmadan otel, uçak bileti v.b. satın alım önermiyoruz)

Portekiz aile ve arkadaş ziyareti için gerekli evraklar

 • Portekiz’den başvuru sahibi adına gönderilmiş resmi davetiye mektubunun orijinali ve 1 adet fotokopisi ibraz edilmelidir.
 • Davetiyeyi gönderen kişinin Portekiz pasaport, kimlik ya da oturum kartı fotokopisi de eklenmelidir.

Portekiz iş, ticari vize ve fuar vizesi başvurusu için gerekli evraklar

 • Portekiz’de görüşme yapılacak firma tarafından gönderilmiş davetiye mektubunun kopyası ile birlikte davetiyeyi imzalayan kişinin Portekiz pasaport, kimlik ya da oturum kartı fotokopisi de eklenmelidir.
 • Portekiz ticari vize ve fuar vizesi başvurusunda bulunacak firma çalışanların iş yeri tarafından görev ve izin yazısı alması gereklidir. İş yeri görev ve izin yazısı şirket antetli kağıdına yazılmalı, şirket yetkilisi tarafından kaşelenip imzalanmalıdır. Seyahate çıkacak kişinin iş yerindeki görevi, seyahate şirket tarafından gönderildiği, seyahat amacının izah edildiği ve seyahat tarihlerinin net bir şekilde yazdığı dilekçe sunulmalıdır.
 • Çalışanların seyahat masrafları çalıştıkları şirket tarafından karşılanmalıdır. İş yeri görev ve izin yazısı içerisinde masrafların karşılanacağı taahhüt edilmek zorundadır. Şirket banka hesabı sunulmak zorunda değildir. Bizim tavsiyemiz ise şirket açısında sorun yok ise banka hesap dökümü sunulması yönündedir. Eğer şirket banka hesaplarını çalışanları ile paylaşmak istemiyor ise, iş yeri görev ve izin yazısında ‘’banka hesaplarımızı çalışanlarımız ile paylaşmıyoruz, konsolosluğun talep etmesi durumunda konsolosluk ile paylaşabiliriz’’ şeklinde açıkça belirtmelidir.

Portekiz kültürel ve sportif etkinlik vizesi için gerekli evraklar

 • Portekiz kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için Portekiz’deki etkinlik sağlayıcısı kurum tarafından tarafınıza gönderilmiş davetiye mektubuna ihtiyacınız vardır.
 • Davetiyeyi gönderen kişinin Portekiz pasaport, oturum kartı ya da kimlik kartı fotokopisi de eklenmelidir.
 • Düzenlenen etkinlikte görev almaya yeterliliğinizi gösterir belgeler de sunmanız beklenir.
 • Türkiye’den bir kurum aracılığı ile seyahat edilecekse kurumdan imzalı ve kaşeli belge de alınmalıdır.

Portekiz erasmus, eğitim ve öğrenci vizesi için gerekli evraklar

 • Portekiz’deki eğitim kurumu ya da staj yapılacak kurumdan alınmış kabul yazısı. Erasmus stajı için bu Learning Aggrement olarak geçer.
 • Portekiz’deki eğitim ya da staja Macaristan’dan bir aracı kurum aracılığı ile gidiliyorsa, bu aracı kurumdan alınmış onay yazısı.
 • Türkiye’deki bir kurum aracılığı ile Portekiz’deki eğitime gidiyorsanız onay yazısı.
 • Hibe, burs ya da destek alıyorsanız bu durumu kanıtlar belgeler.
 • Portekiz’deki eğitim ya da staj süresince konaklamanızın ne şekilde gerçekleşeceğini gösterir belgeler.

Portekiz öğrenci gezileri vizesi için gerekli evraklar

 • Portekiz’de ziyaret edilecek okullardan alınmış davetiye mektubu. Davetiye mektubu içerisinde tüm öğrenci ve öğretmenlerin isimleri geçmelidir.
 • Türkiye’deki eğitim kurumundan alınmış yazı. Tüm öğrencilerin ve öğretmenlerin isimleri geçmeli ve gezi hakkında bilgi içermelidir.
 • Seyahat boyunca gerçekleştirilecek konaklama ve ulaşım detayları sunulmalıdır.
 • Refakat edecek öğretmenler ticari vize başvurusunda bulunuyor gibi diğer evraklarını ibraz etmelidir.

Portekiz sağlık ve tedavi sebepli vize için gerekli evraklar

 • Portekiz’deki doktor/hastane tarafından gönderilmiş kabul mektubu.
 • Tedavinin masraflarının ödendiğine dair banka dekontu ya da makbuz.
 • Tedavi olacağınız rahatsızlığı kanıtlar nitelikte Türkiye’den alınmış sağlık raporu.
 • Rahatsız olan bir yakınınızı ziyaret edecekseniz, yakınınıza ait doktor ya da hastaneden alınmış sağlık raporu ve tarafınıza gönderilmiş davetiye mektubu.

Finansal Durumu Kanıtlar Evraklar

Banka hesap dökümleri bankadan imzalı ve kaşeli olarak alınmalıdır. Banka hesap dökümünü aldığınız tarih net bir şekilde görülmelidir. Banka hesap dökümlerinin vize başvuru tarihinden en fazla 7 gün içerisinde alınmış olması gerekmektedir.
 • Son 3 aya ait gelirini ispatlar nitelikte banka hesap dökümü (Emekli iseniz emekli maaşın yattığı banka, çalışan iseniz maaşınızı aldığınız banka vb.)
 • Gelirinizi ispatlar hesabınız dışında bakiyesi olan banka hesap dökümleri var ise onlar da eklenmelidir.
 • Varsa tapu, ruhsat ve kira kontratı fotokopileri eklenmelidir.

Çalışma Durumunu Gösterir Evraklar

SGK tescil ve hizmet dökümleri vize başvuru tarihinden en fazla 7 gün içerisinde alınmış olması gerekmektedir. Öğrenci belgesi ve dilekçeler 15 gün içinde alınmış olmalıdır.

 İş verenler için gerekli evraklar

 • Son yılı gösterir vergi levhası
 • Bağlı bulunan odadan son 6 ay içinde alınmış oda faaliyet belgesi
 • Güncel ve ortaklığı gösterir sicil gazetesi (Şahıs şirketleri için zorunlu değildir)
 • İmza sirküleri ya da imza beyannamesi
 • Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü (e-devletten alınabilir).

Avukat, doktor ve eczacılar için gerekli evraklar

 • Son yılı gösterir vergi levhası
 • Bağlı bulunan odadan son 6 ay içinde alınmış oda faaliyet belgesi
 • İmza sirküleri ya da imza beyannamesi
 • Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü (e-devletten alınabilir).

Sigortalı çalışanlar için gerekli evraklar

 • İş yerinden alınmış ve imza yetkilisi tarafından imzalanmış görev ve izin yazısı.
 • Son 3 aya ait imzalı ve kaşeli maaş bordrosu.
 • Uzun barkodlu, imzalı ve kaşeli SGK işe giriş bildirgesi.
 • Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü (e-devletten alınabilir).
 • Çalıştığınız şirkete ait; son yılı gösterir vergi levhası, bağlı bulunan odadan son 6 ay içinde alınmış oda faaliyet belgesi, güncel ve ortaklığı gösterir sicil gazetesi (Şahıs şirketleri için zorunlu değildir), imza sirküleri ya da imza beyannamesi.

 Freelancer ya da kontratlı çalışanlar için gerekli evraklar

 • Freelancer olarak çalıştığınızı kanıtlar nitelikte sunabileceğiniz sözleşme kontrat ve ödemeler ile ilgili güncel tüm evraklar.
 • Kontratlı çalışanlar için güncel kontrat ve kontrata ek olarak sigortalı çalışanlar kategorisindeki sunulabilen tüm evraklar.
 • Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü (e-devletten alınabilir).

Emekliler için gerekli evraklar

 • Emekliliği kanıtlar belge. SGK emeklileri için e-devletten alınmış barkodlu SGK Tescil ve Hizmet Dökümü. Emekli sandığı için barkodlu SGK dan alınmış hizmet dökümü. Banka sandıklarından (MUNZAM vb) emekliler için ilgili bankadan alınmış emekliliği kanıtlar evraklar.

Kamu çalışanları için gerekli evraklar

 • Çalışılan kurumdan alınmış görev ve izin yazısı.
 • Son 3 aya ait imzalı ve kaşeli maaş bordrosu.
 • Uzun barkodlu imzalı ve kaşeli SGK işe giriş bildirgesi.
 • Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü (e-devletten alınabilir).

Çiftçiler için gerekli evraklar

 • Ziraat odasından alınmış güncel çiftçilik belgesinin orijinali ve 1 adet fotokopisi.
 • Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü (e-devletten alınabilir).

Sanatçılar ve sporcular için gerekli evraklar

 • Sanatçılar ve sporcular bu konuda yeterliliklerini kanıtlar belgeleri ibraz etmelidir. Sanatçılar için diploma ya da sanatçı kartı. Sporcular için lisansları ya da bağlı bulundukları spor kulübünden sporcu olduğuna dair belgeler.
 • Sanatçı ve sporcular bir firma altında çalışıyorsa bu evraklara ek olarak, sigortalı çalışanlar kategorisi içerisindeki evrakları da ibraz etmek zorundadır.
 • Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü (e-devletten alınabilir).

Öğrenciler için gerekli evraklar

 • 18 yaşından büyükler e-devletten barkodlu öğrenci belgesi sunabilirler.
 • 18 yaşından küçükler için okuldan alınmış öğrenci belgesi ve seyahat okul dönemi içerisindeyse okuldan alınmış izin yazısı (Üniversite öğrencileri hariç).
 • Öğrencilerin Portekiz’e seyahat edebilmesi için birinci derece bir akrabasının (Anne, baba, eş ya da çocuk. Kardeşler birinci derece kabul edilmez) sponsor olması gerekmektedir. Sponsor olan kişi yukarıdaki gelir ve çalışma evraklarını sunmak ve sponsorluk dilekçesi yazmak zorundadır.

Ev hanımları için gerekli evraklar

 • Çalışmadığını kanıtlamak maksadı ile e-devlet üzerinden alınmış barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü sunulmalıdır.
 • Çalışmayanlar ve öğrencilerin Portekiz’e seyahat edebilmesi için birinci derece bir akrabasının (Anne, baba, eş ya da çocuk. Kardeşler birinci derece kabul edilmez) sponsor olması gerekmektedir. Sponsor olan kişi yukarıdaki gelir ve çalışma evraklarını sunmak ve sponsorluk dilekçesi yazmak zorundadır.

BRS Global Vize Danışmanlık ile Portekiz Vize Başvurusu Adımları

BRS Global Vize Danışmanlık olarak, sürecin en başından en sonuna kadar her adımda sizlere destek oluyoruz ve bu sürecin kusursuz yönetilmesini sağlıyoruz. Bizimle çalıştığınız takdirde Portekiz vizesi almak için uygulayacağınız birkaç adım vardır. Bunları sizlere aşağıda listeledik. Aynı zamanda hizmetlerimiz menüsü içerisinde de hizmet kapsamımız olabildiğince detaylı bir şekilde açıkladık.

Burada sizlere tekrar hatırlatmak isteriz. BRS Global Vize Danışmanlık olarak İzmir merkezli bir şirketiz. Bu sebepten dolayı, Portekiz vize başvuru işlemlerini İzmir ve çevre illerde yaşayan veya İstanbul’dan başvuru gerçekleştirecek misafirlerimiz için hizmet verebilmekteyiz.

Portekiz Vizesi Almanın Kolay Yolu

Portekiz Vize Danışmanlık Merkezi İzmir

1. Adım: Bizimle İletişime Geçin

Durumunuzu analiz ediyoruz ve size özel olarak hazırlanmış Portekiz vizesi için gerekli evraklar listesini ücretsiz gönderiyoruz.

2. Adım: Evrakları Bize Ulaştırın

Bize ulaştırdığınız evrakları kontrol ediyoruz ve dosyanızı Portekiz vize başvurusu için hazır hale getiriyoruz.

3. Adım: Randevu Günü Parmak İzi Vermeye Gelin

Son 59 ay içerisinde Schengen vizesi için parmak izi verdiyseniz, siz gelmeden Portekiz vize başvurusunu sizin adınıza biz gerçekleştiriyoruz.

Son Adım: İşlem Tamamlandı

Sonuçlanan pasaportu biz teslim alıyoruz ve size iletiyoruz.

HEMEN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN


Portekiz Vize Ücreti Ne Kadar?

Portekiz Vize Ücreti Ne Kadar?

Portekiz vizesi ücretleri yaşınıza göre değişiklik gösterir. Bazı durumlarda konsolosluk vize harç ya da başvuru merkezi ücreti ödemelerinde muafiyet vardır. Bununla birlikte, seyahat sürenize bağlı olarak seyahat sağlık sigortası fiyatları da değişiklik gösterir. Tüm bunlara bağlı olarak toplam ödemeniz değişir. Aşağıda sırası ile;

 • Portekiz vizesi fiyatları
 • Fiyatlar ile ilgili açıklamalar
 • Seyahat sağlık sigortası fiyatları

ayrıntılı olarak paylaşılmıştır.

Yaş Vize Harç Bedeli Başvuru Merkezi Ücreti BRS Vize Hizmet Bedeli Toplam
0 – 5 Yaş 0 € 0 € 50 € 50 €
6 – 11 Yaş 40 € 25 € 50 € 115 €
12 Yaş ve Üzeri 80 € 25 € 50 € 155 €
 • Portekiz vize başvurusunun ret ile sonuçlanma durumunda vize başvurusu için gerçekleştirmiş olduğunuz ücretler iade edilmez.
 • Portekiz vizesi için yapılması gereken konsolosluk ödemesi Euro ve Nakit olarak yapılmalıdır.
 • Portekiz vize başvurusunda bulunacak Avrupa Birliği üye ülkesi vatandaşlarının aile bireyleri ile birlikte seyahat etmeleri ya da seyahat sırasında buluşacaklarsa, konsolosluk vize harcından muaftır.
 • Sadece kar amacı gütmeyen projelere katılacak 25 yaş altı kişiler için vize harcından muaf olma durumu vardır, ancak bu durumda da başvuru esnasında konsolosluk ile iletişime geçilerek muafiyet hakkında teyit alınmaktadır. Konsolosluğun onay vermesi halinde 60 € olan konsolosluk harcından muafiyet sağlanabilir.

Zorunlu Seyahat Sağlık Sigortası Ücretleri

Gün Sayısı Ücretlendirme (0-80 Yaş) Ücretlendirme (81-90 Yaş)
1 – 16 Gün 5,00 € 10,00 €
1 Ay 10,00 € 20,00 €
3 Ay 15,00 € 30,00 €
6 Ay 20,00 € 40,00 €
1 Yıl 25,00 € 50,00 €

Portekiz Vizesi Hakkında Merak Edilen Diğer Sorular

Bu sayfanın ilk kısımlarında Portekiz Schengen vizesi hakkında birçok konudan bahsettik. Aşağıda da merak edebileceğinizi düşündüğümüz diğer soruları paylaştık.

İnternet sitemizde yer vermemizi istediğiniz başka sorular olursa, sayfanın en altından yorum yazarsanız sizleri o konularda da bilgilendirebilmek isteriz.

Portekiz Vize Başvurusu için Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Portekiz vize başvurusu için bankada ne kadar para olmalı ya da Portekiz vizesi almak için bankada ne kadar para göstermeliyim? Bu sorular bize en çok sorulan ve genellikle cevabı çok yanlış bilinen sorulardır. Bu durumu size mantığı ile açıklayacağım.

Öncelikle bankada para göstermek biraz yanlış olur. Konsolosluklar, bankanızda zaten gerekli olan miktarın bulunması bekler. Ani para girişleri yapmak da her zaman konsoloslukları düşündüren ve şüpheye düşüren bir durumdur.

Portekiz vizesi almak için bankada bulunması gereken miktar şu kadar olmalı diye net rakam söylenemez. Bazı internet sitelerinde bunu görüyorum ve o şekilde yaparsanız durumunuzu riske atarsınız.

Size ilk olarak bankada görünmesi gereken minimum miktar hesabından bahsetmek istiyorum.

 1. Bir uçak firması sitesine girin ve seyahat edeceğiniz tarihlerdeki uçak bileti fiyatlarına bakın.
 2. Seyahat tarihlerdeki konaklayacağınız otel fiyatlarını internetten hesaplayın (Davetiyeli gidiyorsanız ve size konaklama sağlanıyorsa bu konuyu es geçebilirsiniz)
 3. Portekiz’de kalacağınız her bir gün için eğer masraflarınızı karşılayan bir davetiye varsa en az 40 €, eğer davetiyeniz yoksa 100 € olarak hesap yapın.

Yukarıdaki üç durumu hesaplayarak bankada göstermeniz gereken minimum miktarı bulabilirsiniz. Tabi burada hesap yaparken çok kötü bir uçak ve otel baz alınmamalı, çıkan hesabın üstüne de Türkiye’ye döndükten sonra en az 1 ay yaşayacak kadar nakit de eklemelisiniz.

Diğer bir önemli nokta ise, bankada bulunması gerekli olan miktar kanıtlanabilir geliriniz ile uyumlu bir miktar olmalıdır. Her ay belirli miktarda para biriktirip o birikim ile seyahat edebileceğinizi gösterebiliyor olmalıdır.

Emekli olup Portekiz’e davetiye ile gidecekler için Portekiz’de 3 ay kalsalar dahi 700 € civarı nakit göstermeleri yeterlidir. Bizim tavsiyemiz yapılabiliyorsa 1000 € gösterilmesi yönündedir.
Bankada bulunması gereken para Euro ya da TL olabilir. Kredi kartı bakiyeleri nakit olarak kabul edilmez.

Portekiz Schengen Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidebilirim?

Bildiğiniz üzere Portekiz Schengen üye ülkelerinden biridir ve Portekiz üzerinden alacağınız vize Schengen vizesidir. Bu sayede Portekiz Schengen vizesi ile aşağıda listelemiş olduğumuz tüm ülkeleri ziyareti edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu Schengen bölgesine ilk girdiğiniz ülke Portekiz olmalıdır. Portekiz vizesi ile başka bir ülkeden Schengen alanına giriş yapmak isterseniz sınır kapısında sizi ülkelerine almayabilirler.

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.

Çok girişli Portekiz vizeniz varsa yukarıdaki ülkelere ek olarak aşağıdaki ülkeleri de ziyaret edebilirsiniz.

Bulgaristan, Hırvatistan, Monaco, Romanya, San Marino, Vatikan.

Portekiz Vizesi Kaç Günde Çıkar ve Hızlandırma Oluyor Mu? Portekiz Vizesi VIP Başvuru Nedir?

Portekiz vizesi başvurusu yaptığınız günden sonra ortalama 15 günde sonuçlanır. Bazı yoğun dönemlerde bu süre 15 iş gününü bulmaktadır.

Bununla birlikte konsolosluğun sizden ek evrak talep etmesi ya da mülakata çağırması durumunda (çok ender rastlanır ama bu da bir ihtimal) bu süre daha fazla uzar.

Portekiz vize başvurusu için direkt olarak hızlandırma yoktur. Sadece Portekiz İş, Ticari Vize ve Fuar Vizesi kategorisi için başvuru yapacak ve gidiş dönüş olmak üzere çift yön ulaşımı satın başvuru kişileri için VIP Başvuru olarak işlem süresini kısaltan bir ek hizmet mevcuttur. Bu ek hizmet aynı zamanda ek bir ücrete tabidir. VIP Başvuru ek hizmeti için ayrıca 75€ ek olarak ödenmelidir. Ayrıca sağlık gibi özel ve acil durumlar evraklar ile kanıtlanırsa ayrıca çift yön ulaşım satın alınırsa, VIP Başvuru olarak ek ücreti de ödeyerek başvuru yapılabilir ve konsolosluk mümkün olan en kısa sürede vize başvurusunu sonuçlandırır.

Portekiz Vize Başvurusu Hafta Sonu Başvuru Hizmeti ve Erken Saat Başvuru Hizmet Nedir?

Portekiz vize başvuru merkezi As Visa Solutions yoğun çalışan ve hafta içi mesai saatleri arasında başvuru gerçekleştiremeyen Portekiz vize başvuru kişileri için yalnızca cumartesi günleri saat 08:30 ile 12:30 arasında başvuru kabul ediyor. Hafta sonu başvuru hizmetini ayrıca 25€ ek ücrete tabidir. Hafta sonu başvuru hizmeti yalnızca İstanbul As Visa Solutions Portekiz başvuru merkezinden gerçekleştirilecek başvurularda mevcuttur.

Hafta içi günlerinde mesai saatleri öncesi Portekiz vize başvuru gerçekleştirmek isteyen kişiler için sağlanmıştır. Erken Saat başvuruları sabah saat 06:30 ile 07:45 arasında kabul edilir ve 08:15’te işlemler sona erer. Ek olarak 25 € ayrıca ödenmelidir. Erken saat başvuru hizmeti yalnızca İstanbul As Visa Solutions Portekiz başvuru merkezi üzerinden Portekiz vize başvurusunda bulunacak kişiler içindir.

Portekiz Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılabilir ve Ne Zaman Yapmalıyım?

Portekiz Schengen vizesi başvurusu seyahatinize 6 ay kala yapılabilir. Burada vizenizin vize başvurusu yaptığınız tarihte başlayacağı anlamı çıkması. Portekiz vizesi başlangıç süresi, vize başvurusu yaparken beyan etmiş olduğunuz tarihte başlar. Yani gün kaybınız olmaz.

Bu konuda bizim tavsiyemizi de sizlerle paylaşayım. Bize göre seyahate 6 ay kala vize başvurusunu yapmanız mantıklı. Çünkü, vizenizin yetişmesi korkusu olmaz, vize çıktıktan sonra rahat rahat uçak bileti ya da konaklamanızı yapabilir ve plan yapabilirsiniz.

Ama sebebini anlamadığım şekilde insanlar genellikle 6 ay kal vize başvurusu yapmaya çekiniyorlar. Siz de böyle bir durumdaysanız tavsiyemiz oluşabilecek herhangi bir durumda sorun yaşamamanız için seyahate 1-2 ay kala Portekiz vize başvurusunu yapmanız yönündedir.

Seyahate en az 20 gün kala Portekiz vize başvurusu yapılmak zorundadır. Seyahate 20 günden az süre kalmış başvuru sahipleri, Portekiz Schengen vizesi başvurusunda bulunamıyor.

0 – 12 yaş çocukların anne ve babası başka ülke üzerinden vize almış ise, 0 – 12 yaş arası çocukların tek olarak vize başvurusu kabul edilmiyor. 0 – 12 yaş arası çocuklar aile olarak ya da en az 1 ebeveyn ile Portekiz vize başvurusunda bulunabiliyor.

Portekiz vize başvurusu için randevu sistemi bazı zamanlarda çok dolu oluyor ve ilk randevuyu haftalar sonrasına alabiliyorsunuz. Bu durumu da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

Kimler Portekiz Vizesi Alabilir?

Bu konuyu bu sayfanın üst kısımlarında aslında anlattım. Portekiz vizesi almak için konsolosluğun beklediği bazı şartları ve gereklilikleri sağlıyor olmanız gereklidir. Bununla birlikte gerekli evraklar listesi içerisindeki tüm evrakları da hazırlayabiliyor durumda olmanız gereklidir.

Üst kısımlar okumayanlar sayfanın başına dönüp, Portekiz vizesi hakkında genel bilgi, gerekli şartlar ve gerekli evraklar kısımlarını incelediklerinde beni çok daha iyi anlayabileceklerdir.

Bu kriterleri sağlayan her bir birey kolaylıkla Portekiz vizesi alabilir.

25 yaş ve üstü çalışmayan erkeklerin Portekiz vize başvurusu sonunda olumlu sonuç alma ihtimali çok düşüktür.

Portekiz Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Portekiz Schengen vize ve 90 gün üzeri eğitim vizesi başvurusu direkt olarak konsolosluklardan yapılamaz. Bu vize kategorisi içerisindeki Portekiz vize başvurusu tüm Türkiye genelinde As Visa Solutions isimli Portekiz vize başvuru merkezi üzerinden gerçekleştirilir.

As Visa Solutions Portekiz vize başvuru merkezi sadece İstanbul’da bulunmaktadır (Ankara’dan Portekiz vize başvurusu gerçekleştirilmiyor).

İzmir merkezli BRS Global Vize Danışmanlık olarak İstanbul’da bulunan çözüm ortaklarımız ile birlikte, Portekiz Schengen vize başvurusu yapacak olan İzmir ve çevre illerde yaşayan misafirlerimize destek olmaktan memnuniyet duyarız.

90 gün üzeri Portekiz vize başvuruları yani çalışma, oturum, evlilik, aile birleşimi vizesi gibi vize kategorileri için başvurular direkt olarak konsolosluklardan gerçekleştirilmektedir.

Portekiz Schengen Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

Portekiz Schengen vize ve 90 gün üzeri eğitim vizesi başvurusu için As Visa Solutions isimli Portekiz vize başvuru merkezi resmi internet sitesi (https://www.as-visa.com/Default.aspx) üzerinden > randevu al sekmesinden online olarak randevu almanız gerekmektedir. Özellikle linki sizinle paylaştım çünkü size randevu almak adına dolandırıcılık yapan ve sitesini As Visa Solutions’a benzeten çok firma var. Bu konuda dikkatli olmanızı öneririm.

As Visa Solutions Portekiz vize başvuru merkezi sitesine girdikten sonra randevu alma seçeneğine tıklıyorsunuz. Burada kişisel bilgilerinizi girdikten sonra randevunuzu alıyorsunuz.

Portekiz Vizesi için Pasaport Takibi ve Vize Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Portekiz vize başvurusu sonrasında size bir bilgi fişi verilecek. Bilgi fişinin üzerinde referans numaranız yazılmaktadır. Referans numaranız ile As Visa Solutions internet sitesi (https://www.as-visa.com/Default.aspx) üzerinden > başvuru takibi sekmesinden pasaport takibinizi yapabilirsiniz.

Portekiz vize başvurusunun olumlu ya da olumsuz sonuçlandığını ancak pasaportu teslim aldığınızda öğrenebilirsiniz.

Portekiz Vize Başvurusu Sonunda Pasaportumu Nasıl Teslim Alırım?

Bizzat As Visa Solutions Portekiz başvuru merkezinden giderek pasaportunuzu teslim alabiliyorsunuz. Başvurunuz acenta aracılığı ile yapıldıysa As Visa Solutions’a kayıtlı acentalar pasaportu bizzat teslim alabilmektedir.

Portekiz Vizesi için Biyometri işlemi (VIS) Ne Demek?

VIS kelimesinin açılımı Visa Information System yani Bilgi Kaydı Sistemi’dir. Burada VIS ile adlandırılan konunun tam anlaşılabilir ismi ise parmak izi verme işlemidir.

Portekiz ve tüm Schengen üye ülkeler 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren biyometrik Bilgi Kaydı Sistemine (VIS) geçmiş bulunmaktadır.

Çok daha net olmak gerekirse Portekiz vize başvurusu için parmak izi vermeniz gerekmektedir. Parmak izi kaydınız sistemde 5 sene boyunca kayıt altında tutulur.

En son yapılan güncelleme ile birlikte, Portekiz Schengen vizesi başvurusunda bulunacak ve 1 Ocak 2017 sonrasında Schengen vizesi için parmak izi veren başvuru sahiplerinin parmak izi vermesine gerek yoktur.

Portekiz Vize Başvurusunu Şahsen Mi Yapmak Gerekir?

Portekiz vize başvurusu için parmak izi vermeniz gerekiyorsa vize başvurusunda şahsen bulunmanız gerekmektedir. Parmak izi vermediyseniz, vize başvurusunu sizler adına biz gerçekleştirebiliyoruz.

Portekiz Vize Başvurusu için Parmak İzi Vermem Gerekiyor Mu?

1 Ocak 2017 sonrasında herhangi bir Schengen üye ülkesi için parmak izi verdiyseniz tekrar parmak izi vermenize gerek yoktur. Burada dikkat edilmesi gereken 2 konu vardır;

 • 1 Ocak 2017 sonrasında gerçekleştirdiğiniz vize başvurusunun olumlu sonuçlanması ve vize almış olmanız.
 • 1 Ocak 2017 sonrasını hesaplarken vize başlangıç tarihiniz değil, parmak izini vermiş olduğunuz tarihten hesap yapılmalıdır.

Portekiz Vizesi için Fotoğraf Ölçüsü ve Standartları

Portekiz vizesi için fotoğraf ölçüsü ve standartları aşağıdaki gibidir. Fotoğraf çektirirken aşağıdaki gerekliliklere dikkat etmelisiniz, aksi takdirde son anda fotoğraf yüzünden sorun yaşayabilirsiniz. Portekiz vize başvurusu işlemleri için kullanılan fotoğraf daha önce pasaport ve vizelerde kullanılmamış olmalıdır. Portekiz vize başvuru işlemleri öncesinde aşağıdaki gerekliliklere göre fotoğrafınızı çektirmenizi tavsiye ederiz.

 • 35×45 mm boyutunda ve biyometrik olmalı
 • Herhangi bir rötuş yapılmamalı
 • Arka fonu beyaz olmalı
 • 6 aydan eski olmamalı
 • Yüz açık bir şekilde görünüyor olmalı, alın ve kulak görünmeli
 • Yüzde gözlük, küpe vb. takılar çıkarılmalı
 • Eğer başörtüsü kullanıyorsanız, alın ve kulaklar muhakkak görünmeli
 • Fotoğraf net olmalı, kesinlikle bulanık olmamalı

Portekiz Vize Reddi ve Redde İtiraz Nasıl Yapılır?

Portekiz vize reddi sonucunda size bir ret mektubu verilir ve bu ret mektubunda ret gerekçesi beyan edilir. Portekiz vize reddi sonunda itiraz hakkınız bulunmaktadır. Eğer ret kararının yerinde olmadığını düşünüyorsanız redde itiraz edebilirsiniz. Portekiz vize reddine itiraz, vize sonucunuzu aldığınız günden itibaren 8 gün içinde yapılmalıdır.

Portekiz vize reddine itiraz için özel bir form yoktur. Portekiz vize reddine itiraz vize red mektubunuzda yazan sebepleri açıklar nitelikte Türkçe yazılmış bir dilekçe hazırlamalısınız. Bu dilekçe içerisinde tarih, kişisel bilgileriniz (İsminiz, Pasaport ve TC numarası, doğum tarihi gibi) ve iletişim bilgileriniz yer almalıdır. Bununla birlikte vize ret mektubunuzda yer alan numarayı da eklemelisiniz. Dilekçenizi muhakkak imzalamalısınız.

Bu dilekçeye ek olarak vize ret mektubunuz, vize başvurusu sırasında sunmuş olduğunuz tüm evrakları tekrar sunmanız gereklidir.

Vize reddine itiraz Portekiz İstanbul Başkonsolosluğuna yapılmaktadır. Vize reddine itiraz etmek için randevu almak zorundasınız. Randevu linki aşağıdaki gibidir.

https://ifr.mfa.gov.hu/Idopontfoglalas/Pages/Idopontfoglalas.aspx

Portekiz vize ret dilekçenizi, ret mektubunuzu ve gerekli evraklarınızı ile beraber randevu günü İstanbul Portekiz konsolosluğuna bizzat giderek vize reddine itirazda bulunmanız gerekiyor. Portekiz konsolosluk ve büyükelçilik iletişim bilgileri bu sayfanın devamında paylaşılmıştır.

Portekiz vize reddine itiraz 35€‘dur ve bu ücreti itiraz ile aynı anda ödeyebilirsiniz.Vize reddine itiraz, itiraz başvurunuzu gerçekleştirdikten 15 gün sonra sonra açıklanır. İtiraz değerlendirmeniz yargıya tabi olabilir. İtiraz işlemi süresince başka bir Schengen ülkesi ya da Macaristan için vize başvurusunda bulunamazsınız.

Portekiz vize başvurunuzun ve itirazınızın red olması durumunda, yeniden Portekiz vize başvurusunda ya da başka bir ülke için vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Yeniden başvuru için tekrar vize başvuru ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Başka ülkeye Portekiz vize reddinden çok kısa süre sonra başvuru yapmanız halinde, başka bir ülkeye yaptığınız vize başvurusu Portekiz vize reddinden ötürü red ile sonuçlanabilir. Red durumdan sonra, eğer acil bir durumunuz yoksa hemen yeni bir başvuru yapılmasını kesinlikle önermiyoruz.

Portekiz Vize Reddi Sonrası Yeni Başvuru Yapabilir Miyim?

Portekiz vize reddi aldıktan sonra itirazda bulunmadıysanız yeni bir vize başvurusu yapabilirsiniz. (Yukarıda belirttiğim gibi itiraz süresince vize başvurusunda bulunamazsınız. İtiraz sonuçlandıktan sonra yeniden başvuru yapabilirsiniz.) Bu yapacağınız vize başvurusu yine Portekiz üzerinden olmalıdır. Portekiz vize reddi sonrasında başka ülke üzerinden Schengen vizesi almak için başvuru yaparsanız sonuç yüksek ihtimalle ret olur. Bunun sebebi ise, Schengen ülkelerinin bir kuralı olan vize reddi durumunun ret kararı veren ülke üzerinden kaldırılması gerektiğindendir. (Ret kararı üzerinden 1 seneden fazla zaman geçtiyse başka ülke üzerinden başvuru yapılması büyük sakınca doğurmaz).

Yeni yapacağınız başvuruda almış olduğunuz ret mektubundaki eksiklikleri tamamlamalı ve dilekçenizde açıklama yapmanızı tavsiye ederiz. Yeni yapılan Portekiz vize başvurusu için de tüm evrakları tekrar hazırlamalı ve aynı işlemleri tekrar yapmalısınız. Bununla birlikte aynı vize ücretlerini de ödemeniz gerekmektedir.

Portekiz Konsolosluğu ve Büyükelçiliği İletişim Bilgileri

Ege ve Marmara bölgesinden gerçekleştirilen Portekiz vize başvuruları, 15 Mart  2011 tarihinde Macaristan ile Portekiz arasında yapılan anlaşmaya göre İstanbul Macaristan Konsolosluğu tarafından değerlendiriliyor.

Portekiz İstanbul Başkonsolosluğu

Adres: POLAT OFİS B Blok, İmrahor Cad. Yankı Sokak No: 23 Gürsel Mah., Kağıthane – 34400 İSTANBUL

Telefon: +90 212 317 9214 (07.00 – 15.30)

Telefon:+90 212 317 9215 (07.00 – 15.30)

E-mail: [email protected]

Web Sitesi: https://istanbul.mfa.gov.hu/tur

Faks: + 90 212 317 9218

Portekiz Ankara Büyükelçiliği

Adres: Kırlangıç Sokak, No: 39 – Gaziosmanpaşa (GOP), Çankaya – 06700 Ankara

Telefon: (+90) 312 405 60 28/29 Dahil 17/ Dahil 23/ Dahil 25 (hafta içi 09.00-13.00 / 14.00-17.00)

Telefon: (+90) 312 405 41 01/09 Dahil 11 (hafta içi 09.00-13.00 / 14.00-17.00)

E-Posta:  [email protected]

Fax: (+90) 312 437 38 44

E-posta: [email protected]

Web Sitesi: https://www.ancara.embaixadaportugal.mne.pt/tr/konsolosluk-bolumu/genel-bilgi

Çalışma Saatleri:

Portekiz Vatandaşları için (Öncelikle lütfen randevu alınız)

09.30-13.00 ve 14.00-16.00 arası (hafta içi)

Vize Başvuruları (Öncelikle lütfen randevu alınız)

9.30-12.30 arası (hafta içi)

Pasaport Teslimi

15.00-16.00 arası (hafta içi)

Konsolosluk Bölümü noter hizmetleri sertifikalar için lütfen bilgi alma amaçlı [email protected] adresine e-posta atınız.


Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now Button