Tüm Vizeler

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan Vizesi Başvuru İşlemleri Hakkında Her Şey

Bulgaristan vizesi sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bu sayfa içerisinde Bulgaristan vizesi hakkında aradığınız birçok sorunun yanıtını bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

İzmir ve çevre illerinde yaşayan misafirlerimiz, Bulgaristan vizesi başvuru işlemlerini İzmir merkezli BRS Global Vize Danışmanlık ile kusursuz bir şekilde yönetebilirsiniz.

Bu sayfadaki bilgiler İzmir, Balıkesir, Muğla, Denizli, Aydın, Manisa, Bursa, Bilecik, ve Yalova şehirlerinde ikamet eden ve vize başvurusunu İzmir’den gerçekleştirilecek başvuru sahipleri için geçerlidir. BRS Global Vize Danışmanlık olarak bu şehirlerde ikamet eden başvuru sahipleri için hizmet vermekteyiz.

BRS Global Vize Danışmanlık olarak, keyifli bir vize başvuru süreci geçirmenizi diliyoruz.

Bulgaristan Vize Başvurunuzu Bizim Desteğimiz ve Danışmanlığımız ile Birlikte Gerçekleştirmek için;

>>Hemen Bizimle İletişime Geçin<<

Bulgaristan vizesi hakkında merak ettiğiniz soruların yanıtına hızlı ulaşabilmek için aşağıdaki içindekiler tablosunu kullanabilirsiniz.

Bulgaristan Vizesi Hakkında Genel Bilgi

Bulgaristan Vizesi Hakkında Genel Bilgi

Bulgaristan’a seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahiplerinin vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Diplomatik (Siyah) pasaport, Hizmet (Gri) pasaport ve Husisi (Yeşil) pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile vizeden muaftır.

Bulgaristan vizesi Schengen vizesi değildir. Çok girişli Schengen vizeniz varsa Bulgaristan’a giriş yapabilirsiniz. Bununla birlikte, Bulgaristan vizesi ile Schengen bölgesine giriş yapamazsınız.

90 güne kadar olan Bulgaristan vize başvuruları (turistik, aile ve arkadaş ziyareti, ticari, kısa süreli eğitim vizesi) VFS Global vize başvuru merkezi üzerinden gerçekleştirilebilir. Sayfanın devamında ilgili vize kategorileri hakkında tüm bilgiler paylaşılmıştır.


Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan vizesi nasıl alınır? Bulgaristan vizesi almak zor mu? Bu sorular Bulgaristan vize başvurusu yapmayı düşünenlerin ilk aklına gelen sorulardandır.

Bulgaristan vizesi almak için aşağıdaki kriterleri sağlama konusunda sorun yaşamamanız gerekiyor olmalı.

 • Bulgaristan vizesi alabilmek için zorunlu olan temel gereklilikleri ve şartları sağlamak
 • Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar içindeki tüm evrakları sağlayabiliyor olmak
 • Bulgaristan vize başvurusu yapmak için yeterli sürenin olması (Randevu tarihi ile seyahat başlangıç arasında en az 18 gün olmalı)

Burayı incelerken aklınıza bazı soruların geldiğinin ve henüz tatmin olmadığınızın farkındayım. Ama hiç merak etmeyin, aklınıza gelen tüm soruların yanıtlarını ayrıntıları ile bu sayfanın ilerleyen kısımlarında bulacaksınız.

Bulgaristan vizesi almak için gerekli şartlar hakkında bilgi vererek başlayalım.


Bulgaristan Vizesi Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bulgaristan Vizesi Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bulgaristan vize başvurusu yapmak ve başvuru sonucunda olumlu sonuç alabilmek için belirli gereklilikler ve şartları yerine getiriyor olmanız gerekiyor.

Bu şartları sağlamadan (sağlık ve acil durumlar hariç) Bulgaristan vizesi almanız çok zordur. Hatta durum acil bile olsa, bu şartlar sağlanamıyorsa vize almanız zor olabilir. Yani herkes Bulgaristan vizesi alamıyor.

Bulgaristan vizesi almak için temel olarak 3 şartı yerine getiriyor olmalısınız. Bu 3 şart sağlandıktan sonra diğer problemler çok daha kolay bir şekilde giderilebiliyor.

Birinci Şart: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ya da Türkiye’de yasal oturum iznine sahip olmak.

Türkiye’den Bulgaristan vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için olmazsa olmaz şartlardan birincisi budur.

İkinci Şart: Türkiye’de düzenli bir yaşantınız olmalı.

Buradaki düzenden kastımız, bir aileniz ve/veya düzenli işiniz olmasıdır. Bu düzenin Türkiye’de kurulu olması gereklidir. Aksi durumda, düzeninizin olduğu ülkeden başvuru yapmanız beklenir. Öğrenciler ve ev hanımları için, içinde bulundukları durum düzenli bir iş anlamına gelmektedir.

Bizim önerimiz, Bulgaristan vize başvurusu yapmadan önce en az 1 senedir aynı iş yerinde çalışıyor olmanızdır. Bunun iki sebebi var.

 1. Birincisi, bir sene dolmadan yıllık izin hakkınız olmaz. Bir seneden az çalışanlar için konsolosluk vize almak için çalışma durumunun göstermelik olduğunu düşünebilir. Emin olun bunu yapan çok sayıda insan var. Siz onlardan biri olmayabilirsiniz ama konsolosluk bunu düşünebilir.
 2. İkincisi ise, düzenli olarak mevcut işinizde çalıştığınıza ve bir düzenin olduğuna konsolosluğun inanması için, konsolosluğun beklentisi en az bir yıldır aynı kurumda çalışıyor olmanızdır.

Burada birçoğunuzun aklına gelen bir soru olacak. En az 1 senelik çalışma sağlanmadan vize alamaz mısınız? Tabi alabilirsiniz. Biz de daha kısa çalışması olan oldukça çok sayıda misafirimiz için vize aldık. Çünkü konsolosluğun talep ettiği son 3 aya ait çalışma evraklarıdır.

Bununla birlikte, 3 aydan daha kısa çalışan ya da çalışmayanlara da vize alınabiliyor. Bunları da bizzat ve şahsen tecrübe ettik.

Bu durumda seçim yapılması gereken konu, kumar oynamak mı istiyorsunuz yoksa sorunsuz olarak vize almak mı istiyorsunuzdur. Biz tavsiyemizi veririz, gerekçeleri sunarız ama karar sizindir.

Kararınız doğrultusunda da Bulgaristan vizesi alabilmeniz için gerekli her şeyi yapacağımızdan da emin olabilirsiniz.

Üçüncü Şart: Belgeler ile ispatlanabilir düzenli gelir ve birikime sahip olmalısınız.

Belgeler ile ispatlanabilir gelir, düzenli çalıştığınız yerden maaşınızın olması, düzenli olarak gelen kira gelirleri gibi gelir kaynaklarınızı kanıtlamanızdır. Şirket sahipleri için de iş yerinden gelir elde ettiğinizi gösterir banka hesapları ile bu durumu kanıtlayabiliyoruz.

Bu gelirleriniz ile de Bulgaristan’a gitmek ve vize almak için gerekli olan maddi birikimi sağlayabiliyor olmak gereklidir. Yine burada öğrenci ve ev hanımları için kendisine sponsor olan kişinin gelir kaynakları önemlidir.

Bulgaristan vizesi almak için bankada ne kadar para olması gerektiğine dair sorunuzun yanıtını da tüm ayrıntıları ile bu sayfanın devamında açıklayacağım.

Bu iki şartı sağladığınızı düşünerek devam ediyorum. Şimdi gelelim vize başvurusu yapmaya.


Bulgaristan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bulgaristan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • Bulgaristan vize başvurusu için gerekli evrakları hazırlayın. Durumunuza uygun olarak Bulgaristan vizesi için gerekli evrakları hazırlamanız gerekiyor.
 • Başvuruya gidin. İkamet ettiğiniz bölgeye göre ilgili Bulgaristan konsolosluğu ya da VFS Global vize başvuru merkezine başvuruya gidin.
 • Başvurunuzu takip edin ve pasaportunuzu teslim alın. Pasaportunuz sonuçlandığında size bilgi gelecektir ve pasaportunuzu başvurunuzu yaptığınız yerden teslim alın.

Bulgaristan Vize Kategorileri ve Bulgaristan Vizesi için Gerekli Evraklar

Bulgaristan Vize Kategorileri ve Bulgaristan Vizesi için Gerekli Evraklar

Bulgaristan vize başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri de doğru vize kategorisi seçimidir.

Vize kategorinize göre Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar değişiklik gösterir. Aşağıda her bir vize kategorisi hakkında bilgi ve Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar listesi paylaşılmıştır.

Bulgaristan Kısa Süreli Vize Kategorileri (C Tipi Vize)

Aşağıdaki vize kategorileri Bulgaristan’da en fazla 90 güne kadar kalmanıza olanak tanıyan vize kategorileridir.

 • Bulgaristan Turistik Vize (Bulgaristan Turist Vizesi)
 • Bulgaristan Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
 • Bulgaristan İş Gezisi, Ticari Vize ve Fuar Vizesi
 • Bulgaristan Bilimsel Araştırma, Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi
 • Bulgaristan Eğitim, Öğrenci Vizesi
 • Bulgaristan’daki Bir Şirketin Ortakları için Vize
 • Bulgaristan Vatandaşı Eş / Aile Bireyi
 • Bulgaristan Sağlık ve Tedavi Sebepli Vize

Bulgaristan Turistik Vize (Bulgaristan Turist Vizesi)

Bulgaristan Turistik Vize - Bulgaristan Turist Vizesi

Bulgaristan’a turistik maksatlı seyahat edecek kişilerin başvuru yapması gereken vize kategorisidir.

Konuyu biraz daha açmak gerekirse, Bulgaristan’dan tarafınıza gönderilmiş bir davetiye mektubu yoksa Bulgaristan  turistik vize başvurusunda bulunmanız gerekiyor. Bulgaristan’a tamamen turistik faaliyetlerde bulunmak amacıyla yani, sadece gezmek, müzeleri ziyaret etmek, futbol maçı izlemek, tur kapsamında seyahat etmek gibi faaliyetler bunlardan bazılarıdır.

Bulgaristan Turistik Vize (Turist Vizesi) için Gerekli Evraklar
 • Vize başvuru formu (Başvuru sahibi tarafından kişisel olarak eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış). Başvuru sahibi 18 yaşın altındaysa başvuru formuna her iki velinin imzası gerekmektedir.
 • 2 adet biometrik fotoğraf,35×45,renkli,arka fon beyaz olmalı ve 6 aydan eski olmamalı. Kadınların fotoğraflarında yüz hatlarının, boyun ve kulaklarla birlikte görünür olması gerekmektedir. Bu talebe uymayan fotoğraflar kabul edilmeyecektir.
 • Garanti Bank’a konsolosluk adına yatırılmış vize harç bedeli (Dekonta kişinin adı,soyadı ve pasaport numarası yazmak zorunda).
 • Bulgaristan’da kalınacak günleri belirten otel rezervasyonu onayı / seyahat acentası tarafından verilen otel vouçeri. Otel rezervasyonunun en az % 30 ödendiğini kanıtlayan makbuz.
 • Seyahatiniz boyunca masrafların nasıl karşılanacağını gösteren belgeler:

-Son üç aylık hareketlerini gösteren banka hesabı (Uçak bileti ve otel masraflarınıza ek olarak günlük en az 50 Euro)

-Düzenli geliri kanıtlayan belgeler, son üç ayın maaş bordroları ya da benzeri.

 • Aile bağlarının olduğuna dair belge (tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği – anne, baba, kardeşler, varsa eş ve çocuklar gözükecek). Yerleşim yeri yazılı, eğer nüfus kayıt örneği ikamet adresini göstermiyorsa kişi ayrıca ikamet belgesini sunmak durumundadır.
 • Öğrenciler için gerekli belgeler: Son 6 ayı aşmamış güncel tarihli öğrenci belgesi.
 • Pasaport ya da diğer seyahat belgesinin ve varsa vize sayfalarının fotokopisi. Eski tür pasaport sahibi olanlar pasaportun son sayfasının fotokopisini de eklemelidir. Pasaport, vizenin sona erme tarihinden sonraki en az 6 (altı) ay boyunca geçerli olmalıdır. Pasaport son 10 yıl içinde düzenlenmiş olmalı ve en az iki boş sayfa içermelidir.
 • Bulgaristan Cumhuriyeti’nde geçerli 30.000 euro ve tüm seyahatini kapsayan kişisel seyahat sağlık sigortası.

Bulgaristan Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Bulgaristan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Bulgaristan’da yaşayan aile, akraba ya da arkadaşınızı ziyaret etmek amacıyla Bulgaristan’a seyahat edeceklerin Bulgaristan aile, arkadaş ve akraba ziyareti vizesi başvurusunda bulunması gereklidir.

Bulgaristan Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Vizesi için Gerekli Evraklar
 • Vize başvuru formu (Başvuru sahibi tarafından kişisel olarak eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış). Başvuru sahibi 18 yaşın altındaysa, başvuru formuna her iki velinin imzası gerekmektedir.
 • 2 adet biometrik fotoğraf, 35×45, renkli, arka fon beyaz olmalı ve 6 aydan eski olmamalı. Kadınların fotoğraflarında yüz hatlarının, boyun ve kulaklarla birlikte görünür olması gerekmektedir. Bu talebe uymayan fotoğraflar kabul edilmeyecektir.
 • Garanti Bank’a Konsolosluk adına yatırılmış vize harç bedeli (Dekonta kişinin adı,soyadı ve pasaport numarası yazmak zorunda).
 • Bulgaristan göçmenlik bürosundan alınan davetiyenin orijinali ve fotokopisi (göçmenlik bürosundan ve noterden onaylı).
 • Davetiyeyi imzalayan kişinin oturum iznin kopyası. Kişinin oturumu yok ise bulunma sebebini kanıtlayan belge (kira kontratı, öğrenci belgesi v.b.)
 • Seyahatiniz boyunca masrafların nasıl karşılanacağını gösteren belgeler:

-Son üç aylık hareketlerini gösteren banka hesabı (Uçak bileti ve otel masraflarınıza ek olarak günlük en az 50 Euro)

-Düzenli geliri kanıtlayan belgeler, son üç ayın maaş bordroları ya da benzeri.

 • Aile bağlarının olduğuna dair belge (Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği – anne, baba, kardeşler, varsa eş ve çocuklar gözükecek). Yerleşim yeri yazılı, Eğer nüfus kayıt örneği ikamet adresini göstermiyorsa kişi ayrıca ikamet belgesini sunmak durumundadır.
 • Pasaport ya da diğer seyahat belgesinin ve varsa vize sayfalarının fotokopisi. Eski tür pasaport sahibi olanlar pasaportun son sayfasının fotokopisinide eklemelidir. Pasaport, vizenin sona erme tarihinden sonraki en az 6 (altı) ay boyunca geçerli olmalıdır. Pasaport son 10 yıl içinde düzenlenmiş olmalı ve en az iki boş sayfa içermelidir.
 • Bulgaristan Cumhuriyeti’nde geçerli 30.000 euro ve tüm seyahatini kapsayan kişisel seyahat sağlık sigortası.

Bulgaristan İş Gezisi, Ticari Vize ve Fuar Vizesi

Bulgaristan İş Gezisi, Ticari Vize ve Fuar Vizesi

Bulgaristan’a ticari ve iş görüşmeleri yapmak, Bulgaristan’da düzenlenecek olarak fuara katılmak ya da stand kurmak, Bulgaristan’da düzenli olarak çalıştığınız bir firmaya eğitim almak ya da eğitim vermek, satmış olduğunuz ürünlerin kurulum ya da montajını yapmak gibi sebepler ile seyahat edecekseniz Bulgaristan ticari vize ve fuar vizesi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Bulgaristan İş Gezisi, Ticari Vize ve Fuar Vizesi için Gerekli Evraklar
 • Vize başvuru formu (Başvuru sahibi tarafından kişisel olarak eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış).
 • 2 adet biometrik fotoğraf, 35×45, renkli, arka fon beyaz olmalı ve 6 aydan eski olmamalı. Kadınların fotoğraflarında yüz hatlarının, boyun ve kulaklarla birlikte görünür olması gerekmektedir. Bu talebe uymayan fotoğraflar kabul edilmeyecektir.
 • Garanti Bank’a konsolosluk adına yatırılmış vize harç bedelinin orijinal dekontu. (Dekonta kişinin adı, soyadı ve pasaport numarası yazmak zorunda).
 • Başvuru sahibinin görevini, kişisel özelliklerini, gidiş amacını, gidiş ve dönüş tarihlerini içeren referans mektubu.
 • Bulgaristan Yabancılar Şubesinden onaylı TİCARİ DAVETİYE.(orijinal ve fotokopisi).
 • Davet eden firma ile Bulgaristanda yapılmış noter onaylı iş sözleşmesi veya davet mektubu.
 • Bulgaristan ile iş ilişkilerini kanıtlayan belgeler: Yöneticiler ve şirket çalışanları için antetli kağıda yazılmış ve iletişim bilgilerinin olduğu, ticari ilişkileri ve bağlantıları (ya da buna benzer) gösteren destek mektubu. Fatura veya gümrük beyannameleri.
 • Fuara katılacaksa giriş kartı ya da katılıma ilişkin belgeler.
 • Seyahatiniz boyunca masrafların nasıl karşılanacağını gösteren belgeler:

-Son üç aylık hareketlerini gösteren banka hesabı (Uçak bileti ve otel masraflarınıza ek olarak günlük en az 50 Euro (en az 500 euro bakiyesi olan), banka yazısı veya banka cüzdanı güncel olmalı, son 15 gün içerisinde işlenmiş olmalı)

-Düzenli geliri kanıtlayan belgeler, son üç ayın maaş bordroları ya da benzeri.

 • Aile bağlarının olduğuna dair belge (tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği – anne, baba, kardeşler, varsa eş ve çocuklar gözükecek). Yerleşim yeri yazılı, eğer nüfus kayıt örneği ikamet adresini göstermiyorsa kişi ayrıca ikamet belgesini sunmak durumundadır.
 • Başvuru sahipleri, aşağıda belirtilen belgelerden kendi durumlarına uygun olanları ibraz edecektir:

Başvuru sahibi çalışan ise:

– SGK (Sosyal Güvenlik) İşe Giriş Bildirgesi ve SGK Hizmet Dökümü
– Başvuru sahibinin görevini,kişisel özelliklerini,gidiş amacını, gidiş ve dönüş tarihlerini içeren referans mektubu (antetli kağıda yazılmış kaşeli ve imzalı)
– Vergi levhası
– Ticaret odasındaki kaydı/Faaliyet belgesi
– İmza sirküleri
– Ticaret sicil gazetesinin kopyası

Başvuru sahibi şirket sahibi ise:

– Başvuru sahibinin görevini,kişisel özelliklerini,gidiş amacını, gidiş ve dönüş tarihlerini içeren referans mektubu (antetli kağıda yazılmış kaşeli ve imzalı)
– Vergi levhası
– Ticaret odasındaki kaydı/Faaliyet belgesi
– İmza sirküleri
– Ticaret sicil gazetesinin kopyası

Başvuru sahibi çiftçi ise:

– Bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi

Başvuru sahibi emekli ise:

– Emekli maaşını kanıtlayan belge (banka hesap özeti veya emekli cüzdanı)

 • Uçak rezervasyonları ya da öngörülen ulaşım aracına ilişkin kanıtlayıcı belgeler.
 • Pasaport ya da diğer seyahat belgesinin ve varsa vize sayfalarının fotokopisi. Eski tür pasaport sahibi olanlar pasaportun son sayfasının fotokopisini de eklemelidir. Pasaport, vizenin sona erme tarihinden sonraki en az 6 (altı) ay boyunca geçerli olmalıdır. Pasaport son 10 yıl içinde düzenlenmiş olmalı ve en az iki boş sayfa içermelidir.
 • Bulgaristan Cumhuriyet’nde geçerli, gidiş ve dönüş tarihlerini kapsayan 30.000 € teminatlı kişisel seyahat sağlık sigortası.

Bulgaristan Bilimsel Araştırma, Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi

Bulgaristan Araştırma, Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi

Bulgaristan’da düzenlenecek olan bir kongre ya da konferansa, yarışmalara, kültürel ve sportif etkinliklere katılmak maksadı ile seyahat edecekseniz Bulgaristan kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Bulgaristan Bilimsel Araştırma, Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi için Gerekli Evraklar
 • Vize Başvuru Formu (Başvuru sahibi tarafından kişisel olarak eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış). Başvuru sahibi 18 yaşın altındaysa, başvuru formuna her iki velinin imzası gerekmektedir.
 • 2 adet Biometrik fotoğraf,35×45,renkli,arka fon beyaz olmalı ve 6 aydan eski olmamalı. Kadınların fotoğraflarında yüz hatlarının, boyun ve kulaklarla birlikte görünür olması gerekmektedir. Bu talebe uymayan fotoğraflar kabul edilmeyecektir.
 • Garanti Bank’a Konsolosluk adına yatırılmış vize harç bedeli imzalı ve kaşeli orjinal dekontu (Dekonta kişinin adı,soyadı vepasaport numarası yazmak zorunda).

– Kültürel etkinlik için: Etkinlik organizatöründen / resmi olmayan organizasyonlardan / kültürel servis sağlayıcı tarafından onaylanmış davetiye ya da sanatsal iş için davetiye.

– Spor Müsabakaları için: Spor kulübünden / spor federasyonundan davetiye ya da spor müsabakasına katılacağını gösteren akreditasyon kartı. Gönderilen spor kulübünden ya da spor federasyonundan mektup.

– AB kapsamında eğitim ve araştırma programlarına katılacaklar için: Üniversiteden ya da araştırma merkezinden davet mektubu ve Türkiye’deki eğitim kurumundan katılıma dair onay mektubu.

* Konaklama davetiyede belirtilmemişse, otel rezervasyonu zorunludur.

 • Seyahatiniz boyunca masrafların nasıl karşılanacağını gösteren belgeler:

-Son üç aylık hareketlerini gösteren banka hesabı (Uçak bileti ve otel masraflarınıza ek olarak günlük en az 50 Euro)

-Düzenli geliri kanıtlayan belgeler, son üç ayın maaş bordroları ya da benzeri.

 • Aile bağlarının olduğuna dair belge (tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği – anne, baba, kardeşler, varsa eş ve çocuklar gözükecek). Yerleşim yeri yazılı, eğer nüfus kayıt örneği ikamet adresini göstermiyorsa kişi ayrıca ikamet belgesini sunmak durumundadır.
 • Pasaport ya da diğer seyahat belgesinin ve varsa vize sayfalarının fotokopisi. Eski tür pasaport sahibi olanlar pasaportun son sayfasının fotokopisini de eklemelidir. Pasaport, vizenin sona erme tarihinden sonraki en az 6 (altı) ay boyunca geçerli olmalıdır. Pasaport son 10 yıl içinde düzenlenmiş olmalı ve en az iki boş sayfa içermelidir.
 • Bulgaristan Cumhuriyeti’nde geçerli 30.000 euro ve tüm seyahatini kapsayan kişisel seyahat sağlık sigortası.
Bizimle çalışmanız halinde yukarıda bahsedilen belgeleri toplamanıza gerek yoktur. Size özel evrak listesi tarafımızca sağlanacaktır.

Bulgaristan Erasmus, Eğitim ve Öğrenci Vizesi

Bulgaristan Erasmus, Eğitim ve Öğrenci Vizesi

Burada size bahsedeceğim bilgiler Bulgaristan’a dil kursu, sertifika programlar gibi kısa süreli eğitimler gibi 90 günden kısa süreli eğitime katılacaklar için geçerlidir. 90 günden kısa süreli erasmus ya da erasmus plus + programına katılacak kişiler de aynı vize kategorisinden başvuru yapacaktır. Bulgaristan erasmus stajı için bazı ek evraklar da istenmektedir.

Bulgaristan Erasmus, Eğitim ve Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklar
 • Vize Başvuru Formu (Başvuru sahibi tarafından kişisel olarak eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış). Başvuru sahibi 18 yaşın altındaysa, başvuru formuna her iki velinin imzası gerekmektedir.
 • 2 adet Biometrik fotoğraf,35×45,renkli,arka fon beyaz olmalı ve 6 aydan eski olmamalı. Kadınların fotoğraflarında yüz hatlarının, boyun ve kulaklarla birlikte görünür olması gerekmektedir. Bu talebe uymayan fotoğraflar kabul edilmeyecektir.
 • Garanti Bank’a Konsolosluk adına yatırılmış vize harç bedeli imzalı ve kaşeli orjinal dekontu (Dekonta kişinin adı,soyadı vepasaport numarası yazmak zorunda).

– Eğitim amaçlı gidecekler için: Bulgaristan’daki eğitim kurumundan eğitim ücretinin ödendiğine dair onay mektubu.

– AB kapsamında eğitim ve araştırma programlarına katılacaklar için: Üniversiteden ya da araştırma merkezinden davet mektubu ve Türkiye’deki eğitim kurumundan katılıma dair onay mektubu.

* Konaklama davetiyede belirtilmemişse, otel rezervasyonu zorunludur.

 • Seyahatiniz boyunca masrafların nasıl karşılanacağını gösteren belgeler:

-Son üç aylık hareketlerini gösteren banka hesabı (Uçak bileti ve otel masraflarınıza ek olarak günlük en az 50 Euro)

-Düzenli geliri kanıtlayan belgeler, son üç ayın maaş bordroları ya da benzeri.

 • Aile bağlarının olduğuna dair belge (tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği – anne, baba, kardeşler, varsa eş ve çocuklar gözükecek). Yerleşim yeri yazılı, eğer nüfus kayıt örneği ikamet adresini göstermiyorsa kişi ayrıca ikamet belgesini sunmak durumundadır.
 • Pasaport ya da diğer seyahat belgesinin ve varsa vize sayfalarının fotokopisi. Eski tür pasaport sahibi olanlar pasaportun son sayfasının fotokopisini de eklemelidir. Pasaport, vizenin sona erme tarihinden sonraki en az 6 (altı) ay boyunca geçerli olmalıdır. Pasaport son 10 yıl içinde düzenlenmiş olmalı ve en az iki boş sayfa içermelidir.
 • Bulgaristan Cumhuriyeti’nde geçerli 30.000 euro ve tüm seyahatini kapsayan kişisel seyahat sağlık sigortası.

Bulgaristan’daki Bir Şirketin Ortakları için Vize

Bulgaristan İş Ortakları için Vize

Bu vize kategorisi, yabancı ülke vatandaşının sınırlı bir süre Bulgaristan’ı ziyaret etmesine izin vermek amacını taşımaktadır. Bulgar-Türk ortaklığındaki şirketlere sahip /çalışan ve iş amacıyla sık sık Bulgaristan’ı ziyaret eden kişiler içindir. Başvuru Sahipleri, bu kategoriye girdiklerini gösteren belgeleri ibraz etmelidir. Gerekli evraklar aşağıdaki gibidir.

Bulgaristan’daki Bir Şirketin Ortakları için Gerekli Evraklar
 • Vize başvuru formu (Başvuru sahibi tarafından kişisel olarak eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış). Başvuru sahibi 18 yaşın altındaysa başvuru formuna her iki velinin imzası gerekmektedir.
 • 2 adet Biometrik fotoğraf,35×45,renkli,arka fon beyaz olmalı ve 6 aydan eski olmamalı. Kadınların fotoğraflarında yüz hatlarının, boyun ve kulaklarla birlikte görünür olması gerekmektedir. Bu talebe uymayan fotoğraflar kabul edilmeyecektir.
 • Garanti Bank’a Konsolosluk adına yatırılmış vize harç bedelinin orijinal dekontu.(Dekonta kişinin adı, soyadı ve pasaport numarası yazmak zorunda).
 • Şirketin Ticaret Odası Kaydı,vergi levhası, imza sirküleri, sicil gazetesi veya sicil kaydı, şirket tarafından antetli kağıda yazılmış yazı.
 • Başvuru sahibinin Bulgaristan’da bağlı olduğu şirketle ortaklığının bulunduğunu kanıtlayan belgeler.
 • Şirketin Bulgaristan’da maddi yükümlülüklerinin olmadığını kanıtlayan belge.
 • Şirketin Bulgaristan’da Ticaret Odası’na kayıt olduğunu kanıtlayan belge
 • Seyahatiniz boyunca masrafların nasıl karşılanacağını gösteren belgeler:

-Son üç aylık hareketlerini gösteren banka hesabı (Uçak bileti ve otel masraflarınıza ek olarak günlük en az 50 Euro(en az 500 euro bakiyesi olan), banka yazısı veya banka cüzdanı güncel olmalı, son 15 gün içerisinde işlenmiş olmalı)

-Düzenli geliri kanıtlayan belgeler, son üç ayın maaş bordroları ya da benzeri.

 • Aile bağlarının olduğuna dair belge (tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği – anne, baba, kardeşler, varsa eş ve çocuklar gözükecek). Yerleşim yeri yazılı, eğer nüfus kayıt örneği ikamet adresini göstermiyorsa kişi ayrıca ikamet belgesini sunmak durumundadır.
 • Başvuru sahipleri, aşağıda belirtilen belgelerden kendi durumlarına uygun olanları ibraz edecektir:

Başvuru sahibi çalışan ise:

– SGK (Sosyal Güvenlik) İşe Giriş Bildirgesi ve SGK Hizmet Dökümü
– Başvuru sahibinin görevini,kişisel özelliklerini, gidiş amacını, gidiş ve dönüş tarihlerini içeren referans mektubu (antetli kağıda yazılmış kaseli ve imzalı)
– Vergi levhası
– Ticaret odasındaki kaydı/Faaliyet belgesi
– İmza sirküleri
– Ticaret sicil gazetesinin kopyası

Başvuru sahibi şirket sahibi ise:

– Başvuru sahibinin görevini,kişisel özelliklerini,gidiş amacını, gidiş ve dönüş tarihlerini içeren referans mektubu (antetli kağıda yazılmış kaşeli ve imzalı)
– Vergi levhası
– Ticaret odasındaki kaydı/Faaliyet belgesi
– İmza sirküleri
– Ticaret sicil gazetesinin kopyası

Başvuru sahibi çiftçi ise:

– Bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi

Başvuru sahibi emekli ise:

– Emekli maaşını kanıtlayan belge (banka hesap özeti veya emekli cüzdanı)

 • Uçak rezervasyonları ya da öngörülen ulaşım aracına ilişkin kanıtlayıcı belgeler.
 • Pasaport ya da diğer seyahat belgesinin ve varsa vize sayfalarının fotokopisi. Eski tür pasaport sahibi olanlar pasaportun son sayfasının fotokopisini de eklemelidir. Pasaport, vizenin sona erme tarihinden sonraki en az 6 (altı) ay boyunca geçerli olmalıdır. Pasaport son 10 yıl içinde düzenlenmiş olmalı ve en az iki boş sayfa içermelidir.
 • Bulgaristan Cumhuriyet’nde geçerli, gidiş ve dönüş tarihlerini kapsayan 30.000 € teminatlı kişisel seyahat sağlık sigortası.

Bulgaristan Vatandaşı Eşi ve Aile Bireyleri

Bulgaristan Vatandaşı Eşi ve Aile Bireyleri için Vize

Bulgaristan vatandaşının eşlerinin ve birinci derece aile bireylerinin (eş, anne, baba ve çocuk) başvuru yapması gereken vize kategorisidir.

Bulgaristan Vatandaşı Eşi ve Aile Bireyleri için Gerekli Evraklar
 • Vize başvuru formu (Başvuru sahibi tarafından kişisel olarak eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış olmalı). Başvuru sahibi 18 yaşın altındaysa, başvuru formuna her iki velinin imzası gerekmektedir.
 • 2 adet Biometrik fotoğraf, 35×45, renkli,arka fon beyaz olmalı ve 6 aydan eski olmamalı. Kadınların fotoğraflarında yüz hatları, boyun ve kulaklarla birlikte görünür olması gerekmektedir. Bu kurala uymayan fotoğraflar kabul edilmeyecektir.
 • Hem Türkiye’den hem de Bulgaristan’dan evlilik kayıt örneği (Orijinal ve fotokopi).
 • Bulgar vatandaşlığı olan kişinin vatandaşlığını kanıtlayan belgeler. BG pasaport ve BG Kimlik kartı. Orijinal ve fotokopi.
 • Seyahatiniz boyunca masrafların nasıl karşılanacağını gösteren belgeler:

-Son üç aylık hareketlerini gösteren banka hesabı (Uçak bileti ve otel masraflarınıza ek olarak günlük en az 50 EUR);

-Düzenli geliri kanıtlayan belgeler, son üç ayın maaş bordroları ya da benzeri.

 • Aile bağlarının olduğuna dair belge (Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği – anne, baba, kardeşler, varsa eş ve çocuklar gözükmelidir).
 • Bulgaristan vatandaşı olan kişinin Türk vatandaşlığı yok ise, ikamet tezkeresinin işlem gören sayfalarının fotokopileri.
 • Bulgaristan Cumhuriyeti’nde geçerli 30 000 EUR ve tüm seyahatini kapsayan kişisel seyahat sağlık sigortası.
 • BG vatandaşı olan kişinin isim farklılığı var ise isim denklik belgesi gerekmektedir.
 • Pasaport ya da diğer seyahat belgesinin ve varsa vize sayfalarının fotokopisi. Eski tür pasaport sahibi olanlar pasaportun son sayfasının fotokopisini de eklemelidir. Pasaport, vizenin sona erme tarihinden sonra en az 6 (altı) ay boyunca geçerli olmalıdır. Pasaport son 10 yıl içinde düzenlenmiş olmalı ve en az iki boş sayfası olmalıdır.

Bulgaristan Sağlık ve Tedavi Sebepli Vize

Bulgaristan Sağlık ve Tedavi Sebepli Vize

Bulgaristan sağlık ve tedavi sebepli vize başvurusunda bulunmak için iki farklı durum vardır. Bunlardan birincisi, Bulgaristan’a bir sağlık sorununuz için tedavi olmak maksadıyla seyahat edecekseniz Bulgaristan sağlık ve tedavi sebepli vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. İkincisi ise Bulgaristan’daki sağlık sorunu olan bir yakınınızı ziyaret edecekseniz de bu vize kategorisi üzerinden başvuru yapılabilir. Her iki durum için de gerekli temel şartları aşağıda açıkladım.

Bulgaristan Sağlık ve Tedavi Sebepli Vize için Gerekli Evraklar
 • Vize başvuru formu (Başvuru sahibi tarafından kişisel olarak eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış). Başvuru sahibi 18 yaşın altındaysa başvuru formuna her iki velinin imzası gerekmektedir.
 • 2 adet Biometrik fotoğraf,35×45,renkli,arka fon beyaz olmalı ve 6 aydan eski olmamalı. Kadınların fotoğraflarında yüz hatlarının, boyun ve kulaklarla birlikte görünür olması gerekmektedir. Bu talebe uymayan fotoğraflar kabul edilmeyecektir.
 • Garanti Bank’a Konsolosluk adına yatırılmış Vize harç bedeli imzalı ve kaşeli orjinal dekontu (Dekonta kişinin adı,soyadı ve pasaport numarası yazmak zorunda).
 • Bulgaristan’daki hastane/doktor tarafından onaylanmış tedavisini ve kalacağı yer ve gün sayısını kanıtlayan belgeler ve fotokopisi.
 • Seyahatiniz boyunca masrafların nasıl karşılanacağını gösteren belgeler:

-Son üç aylık hareketlerini gösteren banka hesabı (Uçak bileti ve otel masraflarınıza ek olarak günlük en az 50 Euro)

-Düzenli geliri kanıtlayan belgeler, son üç ayın maaş bordroları ya da benzeri.

 • Aile bağlarının olduğuna dair belge (Tam Tekmil Vukuatlı Nufüs Kayıt Örneği – anne, baba, kardeşler, varsa eş ve çocuklar gözükecek). Yerleşim yeri yazılı, Eğer Nufüs Kayıt Örneği ikamet adresini göstermiyorsa kişi ayrıca ikamet belgesini sunmak durumundadır.
 • Pasaport ya da diğer seyahat belgesinin ve varsa vize sayfalarının fotokopisi. Eski tür pasaport sahibi olanlar
  pasaportun son sayfasının fotokopisinide eklemelidir. Pasaport, vizenin sona erme tarihinden sonraki en az 6 (altı) ay boyunca geçerli olmalıdır. Pasaport son 10 yıl içinde düzenlenmiş olmalı ve en az iki boş sayfa içermelidir.
 • Bulgaristan Cumhuriyeti’nde geçerli 30 000 euro ve tüm seyahatini kapsayan kişisel seyahat sağlık sigortası.

Bulgaristan Vize Ücreti Ne Kadar?

Bulgaristan Vize Ücreti Ne Kadar?

Bulgaristan vize ücret tablosu aşağıdaki gibidir.

Yaş Vize Harç Bedeli Başvuru Merkezi Ücreti BRS Vize Hizmet Bedeli Toplam
0 – 11 Yaş 0 € 0 € 50 € 50 € +  Zorunlu Seyahat Sigortası
12 Yaş ve Üzeri 80 € 25 € (TL Karşılığı) 50 € 155 € + Zorunlu Seyahat Sigortası

Bulgaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar ve Hızlandırma Oluyor Mu?

Bulgaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan C tipi yani 90 günden kısa süreli vize başvurusu ortalama 15 günde sonuçlanır.

Bulgaristan Vize Başvurunuzu Bizim Desteğimiz ve Danışmanlığımız ile Birlikte Gerçekleştirmek için;

>>Hemen Bizimle İletişime Geçin<<


Yorumlar

2 Yorum

 1. Merhabalar kolay gelsin eşim bulgaristan vatandaşı biz 1 hafta önce evlilik işlemlerini bulgaristan a giderek hallettik simdi d vize oturum iznine başvuru yapmak istiyoruz ve onun olumlu sonucunda da licna kartına başvurmak istiyoruz tabikide profesyonel birimlerinden yardım almak istiyoruz aşamaları ve fiyat konusunda bilgi verebilir misiniz teşekkürler

  1. Merhaba hayırlı olsun öncelikle, 0554 141 44 78 numaralı hattımızdan mesai saatleri içerisinde bize ulaşabilirseniz detaylı bilgi sağlanacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now Button