Yunanistan VizesiTüm Vizeler

Yunanistan Vizesi

Yunanistan Vizesi Hakkında Her Şey

Yunanistan vizesi sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

İnternet sitemiz içerisinde Yunanistan Schengen vizesi hakkında aradığınız birçok sorunun yanıtını bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

İzmir ve çevre illerinde yaşayan misafirlerimiz, Yunanistan Schengen vizesi başvuru işlemlerini İzmir merkezli BRS Global Vize Danışmanlık ile kusursuz bir şekilde yönetebilirsiniz.

BRS Global Vize Danışmanlık olarak, keyifli bir vize başvuru süreci geçirmenizi diliyoruz.

Yunanistan Vize Başvurunuzu Bizim Desteğimiz ve Danışmanlığımız ile Birlikte Gerçekleştirmek için;

>>Hemen Bizimle İletişime Geçin<<

Yunanistan Schengen vizesi hakkında merak ettiğiniz soruların yanıtına hızlı ulaşabilmek için aşağıdaki içindekiler tablosunu kullanabilirsiniz.

İçindekiler Tablosu

Yunanistan Vizesi Hakkında Genel Bilgi

Yunanistan Vizesi Hakkında Genel Bilgi

Yunanistan vize istiyor mu? Yunanistan’a seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahiplerinin vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Diplomatik (Siyah) pasaport, Hizmet (Gri) pasaport ve Husisi (Yeşil) pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile vizeden muaftır.

Yunanistan Schengen vizesi (90 güne kadar – C tipi vize) başvurusu direkt olarak konsolosluklara yapılamaz. Yunanistan Schengen vize başvurusu ikamet ettiğiniz şehre göre (bölge ayrımı kurallarına göre) ilgili Kosmos Vize Yunanistan vize başvuru merkezi üzerinden gerçekleştirilir.

Vize başvurusunun olumlu ya da olumsuz sonuçlanma kararı tamamen konsolosluğa aittir. BRS Global Vize Danışmanlık olarak bizim farkımız, Yunanistan vize başvurusu sonunda olumlu sonuç alma ihtimalinizi yükseltmektir.

Yunanistan Schengen vizesi kategorileri bu sayfanın devamındaki Yunanistan Schengen vizesi kategorileri başlığı altında olan vize kategorileridir ve bu vize kategorilerindeki Yunanistan vize başvurusu için hizmet vermekteyiz.

Yunanistan’a oturum amacıyla (90 gün üzeri – D tipi vize) yani çalışma, aile birleşimi, 90 günden uzun süreli eğitim vb vize başvurusu gerçekleştirmek isteyenler, vize başvurusunu Yunanistan Konsolosluğu ve Yunanistan Büyükelçiliği’nden gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu vize kategorileri ulusal vize olarak geçer. Yunanistan ulusal vize başvurusu için hizmet vermemekteyiz.


Yunanistan Schengen Vizesi için Gerekli Evraklar

Yunanistan Vizesi için Gerekli Evraklar

Yunanistan vizesi için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir. Yunanistan vize başvurusunu bizim ile birlikte gerçekleştirecek misafirlerimiz için kişiye özel evrak listesi gönderilecek, evrakların doğruluğu tarafımızca kontrol edilerek hata olmasının önüne geçilecek ve gerekirse ek evraklar ile dosya desteklenerek başvuru dosyası kusursuz hale getirilecektir.
 • Pasaport; Seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 90 gün daha geçerli ve en az 2 boş sayfası olmalıdır. Pasaportun kimlik bilgileri içeren kısmın ve işlenmiş sayfaların fotokopileri eklenmeli. Varsa eski pasaportlardaki son 3 yıl içerisinde alınmış vize fotokopileri eklenmelidir.
 • Yunanistan Schengen vize başvuru formu; Kosmos vize internet sitesi üzerinden bilgisayar ortamında tam ve eksiksiz olarak doldurulup çıktı alınmalı ve imzalanmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf; Rötüş yapılmamış, arka fonu beyaz, 6 aydan eski olmayan, daha önce pasaport ya da vizelerde kullanılmamış, yüzün tam göründüğü, 35x45mm boyutunda 2 adet biyometrik fotoğraf sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası; 30.000 € teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli ve Schengen vize gerekliliklerine uygun olmalıdır.
 • Yunanistan vize talep dilekçesi; Seyahatinizi niyetinizi açıkladığınız, eklemek istediğiniz ek bilgilere yer verebileceğiniz en önemli evrak diyebiliriz. Kısa ve öz bir biçimde ve resmi bir dil ile yazılmalıdır. İlgili Yunanistan Konsolosluğu’na hitaben yazılmalıdır. İletişim bilgileriniz, tarih kesinlikle olmalıdır ve imzalanmalıdır.
 • Uçak/Ulaşım Rezervasyonu; Planlanan seyahatin gidiş-dönüş bilgilerini ve yolcu ismini içeren uçak ya da diğer ulaşım aracına ilişkin kanıtlayıcı belgeler. (Örn; Uçak rezervasyonu, feribot bileti, araç ruhsatı vs.) Türkiye’den çıkış ve Türkiye’ye dönüşü göstermelidir. Diğer ülkelere geçiliyor ise ulaşım araçlarının rezervasyonları mutlaka sunulmalıdır.
 • Konaklama Belgesi; Otel rezervasyonu, davetiye vb.
 • Seyahat Amacını kanıtlar belgeler; Seyahat amacı, doğru kategori seçimi ve ayrıntıları hakkında kategoriler kısmından detaylı bilgi alabilirsiniz.
  1. Turistik seyahatler için; otel rezervasyonları veya tur ile seyahat edilecek ise tur kiti.
  2. Aile/Arkadaş Ziyareti için; kalış süresi, davet eden taraf ile başvuru sahibi arasındaki yakınlığa ilişkin ayrıntılar, davet eden kişinin kimlik numarası ve ilgili Üye Devletin kişisel kimlik kodu ya da oturum izni evrakı, tarih ve imza. Davetiye ıslak imzalı ve damgalı orijinal kopya olmalıdır.Ya da davetiye internet üzerinden doldurulup yollandıysa okunabilir QR kodu mevcut olmalıdır. QR kodlu davetiye sizi davet eden kişi tarafından www.gov.gr üzerinden alınmalıdır.
  3. Ticari seyahatler için; Yunanistan’daki firma tarafından www.gov.gr sitesi üzerinden doldurulmuş QR kodlu, ziyaretin amacını ve süresini belirten bir davetiye. Davetiyede çalışanın adını, pasaport numarasını, davet eden şirketin detayını ve iletişim bilgilerini içermelidir. Davetiye, davet eden şirketin antetli kağıdına yazılmış ise, davet edilen kişinin ziyaret amacı ve süresi, çalışanın adı, pasaport numarası, davet eden şirket yetkilisinin kimlik numarası/ kimlik bilgileri ve davet eden şirketin iletişim bilgilerini içermelidir.
  4. Eğitim amacıyla yapılan seyahatler için; Yunanistan’daki üniversite veya araştırma merkezinden gönderilen davet mektubunun orijinali. Türkiye Ulusal Ajansı’ndan (AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi) veya TÜBİTAK’tan alınan ve başvuru sahibinin bir Avrupa Birliği Programı tarafından desteklendiğini teyit eden mektup. Başvuru sahibi öğretmen veya üniversite hocası olarak çalışıyorsa işveren tarafından hazırlanmış yazı ve/veya izin onayı.
 • Çalışma Durumunu Gösterir Evraklar;
  1. Sigortalı Çalışanlar için: İmzalı ve kaşeli işveren yazısı, e-devlet üzerinden alınmış barkodlu işe giriş bildirgesi ve sgk hizmet dökümü, son 3 aylık imzalı ve kaşeli maaş bordrosu, şirketin güncel vergi levhası, sicil gazetesi, imza sirküleri ve son 6 ay içinde alınmış oda kayıt/faaliyet belgesi.
  2. Kamu Çalışanları için; Kurumdan alınmış imzalı ve kaşeli işyeri görev ve izin yazısı, son 3 aylık imzalı ve kaşeli maaş bordrosu, alınabiliyorsa kurumdan işe giriş bildirgesi, e-devlet üzerinden alınmış barkodlu işe sgk hizmet dökümü.
  3. İş Verenler için; şirket antetli kağıdına yazılmış seyahat amacını anlatan imzalı ve kaşeli dilekçe, e-devlet üzerinden alınmış barkodlu sgk hizmet dökümü, şirketin güncel vergi levhası, sicil gazetesi, imza sirküleri ve son 3 ay içinde alınmış oda kayıt/faaliyet belgesi.
  4. Emekliler için; E-devletten alınmış barkodlu emekli aylık bilgisi ve sgk hizmet dökümü.
  5. Öğrenciler için; e-devlet üzerinden son 7 gün içinde alınmış barkoldu öğrenci belgesi (ilkokul ve lise için okuldan alıncak), sponsorunun çalışma ve finansal evrakları ile birlikte sponsorluk dilekçesi (Sponsor anne, baba, eş ya da çocuk olabilir.).
  6. Çiftçiler için; son 7 gün içinde e-devlet üzerinden alınmış barkoldu hizmet dökümü ve ÇKS belgesi.
  7. Ev hanımları için; Sponsorunun çalışma ve finansal evrakları ile birlikte sponsorluk dilekçesi (Sponsor anne, baba, eş ya da çocuk olabilir.).
 • Finansal Evraklar;  Başvurudan en fazla 7 gün önce alınmış, son 3 ayı gösterir imzalı ve kaşeli banka hesap dökümü ve banka imza sirküleri de alınmalıdır. (Gelirleri gösteren yani maaş ve kiraların göründüğü hesap kesin alınmalı, harici olarak döviz ya da birikim hesapları da eklenmeli.). Ek olarak tapu ve ruhsat eklenebilir.
 • Nüfus Kayıt Örneği; E-devlet üzerinden barkodlu olarak alınmış nüfus ailenin göründüğü tam vukuatlı nüfus kayıt örneği. (18 yaşından küçükler için nüfus müdürlüğüden alınacak).
 • Tarihçeli Yerleşim Yeri; E-devlet üzerinden barkodlu olarak alınmış tarihçeli yerleşim yeri belgesi (18 yaşından küçükler için nüfus müdürlüğünden alınacak.).
 • Protokol Belgesi; E-devlet üzerinden barkodlu alınabilir (18 yaşından küçükler için nüfus müdürlüğünden alınacak.).
 • Yurda Giriş-Çıkış Belgesi; E-devlet üzerinden barkodlu alınabilir (18 yaşından küçükler için emniyet müdürlüğünden alınacak.).
 • Kimlik Fotokopisi; Başvuru sahibinin arkalı-önlü kimlik fotokopisi sunulmalıdır.
 • Muvafakatname; Reşit olmayan (18 yaş altı) başvuru sahipleri için, eğer bir ebeveyn, çocuğuyla beraber başvuruda bulunuyorsa (diğer ebeveyn başvuruda bulunmuyorsa), başvuruda bulunmayan ebeveynden noter tasdikli orijinal muvafakatname ve fotokopisi gerekmektedir. Ebeveynlerden birinin ya da her ikisinin geçerli vizesi bulunması durumunda çocukla beraber seyahat edilsin ya da edilmesin beraber başvuruda bulunulmadığı sürece muvafakatname sunulması zorunludur ve muvafakatnamenin son 6 ay içerisinde alınmış olması gerekmektedir. Çocuk tek başına başvuru yapacak ise, her iki ebeveynden alınmış noter tasdikli orijinal muvafakatname ve fotokopisi gerekmektedir. Çocuk her iki ebeveyn ile beraber vize başvurusunda bulunuluyorsa, muvafakatname gerekmemektedir ancak başvuru formuna her iki ebeveynin de imza atması gerekmektedir. Reşit olmayan başvuru sahibinin anne/babası ayrıysa ve velayeti olan ebeveyn vize başvurusunda bulunuyor ise velayete sahip olmayan ebeveynden de noter tasdikli orijinal muvafakatname ve fotokopisi gerekmektedir. Boşanmış çiftler için, çocuğun velayetini gösteren mahkeme kararının orjinali ve fotokopisi gerekmektedir.
 • AB / AET vatandaşın aile bireyi için; AB/AET vatandaşı aile bireyleri akrabalığı kanıtlar evraklar (Nüfus kayıt örneği, formül B, evlilik cüzdanı vb) ile birlikte AB/AET vatandaşına ait pasaport ya da kimlik de ibraz etmelidir. (Buradan kastımız oturum hakkına sahip olanlar değildir, sadece vatandaşlar için geçerlidir).

BRS Global Vize Danışmanlık ile Yunanistan Vize Başvurusu Adımları

BRS Global Vize Danışmanlık olarak, sürecin en başından en sonuna kadar her adımda sizlere destek oluyoruz ve bu sürecin kusursuz yönetilmesini sağlıyoruz. Bizimle çalıştığınız takdirde Yunanistan vizesi almak için uygulayacağınız birkaç adım vardır. Bunları sizlere aşağıda listeledik. Aynı zamanda hizmetlerimiz menüsü içerisinde de hizmet kapsamımızı olabildiğince detaylı bir şekilde açıkladık.

Burada sizlere tekrar hatırlatmak isteriz. BRS Global Vize Danışmanlık olarak İzmir merkezli bir şirketiz. Bu sebepten dolayı, Ege bölgesinde ikamet eden ve Yunanistan vize başvuru işlemlerini İzmir’den gerçekleştirecek misafirlerimiz için hizmet verebilmekteyiz.

Yunanistan Vizesi Almanın Kolay Yolu

Yunanistan Vize Danışmanlık İzmir

1. Adım: Bizimle İletişime Geçin

Durumunuzu analiz ediyoruz ve size özel olarak hazırlanmış Yunanistan vizesi için gerekli evraklar listesini gönderiyoruz.

2. Adım: Evrakları Bize Ulaştırın

Bize ulaştırdığınız evrakları kontrol ediyoruz ve dosyanızı Yunanistan vize başvurusu için hazır hale getiriyoruz.

3. Adım: Randevu Günü Parmak İzi Vermeye Gelin

Son 2 sene içerisinde Schengen vizesi için parmak izi verdiyseniz, siz gelmeden Yunanistan vize başvurusunu sizin adınıza biz gerçekleştiriyoruz.

Son Adım: İşlem Tamamlandı

Sonuçlanan pasaportu biz teslim alıyoruz ve size iletiyoruz.


Yunanistan Vize Ücreti Ne Kadar?

Yunanistan Vizesi Ücretleri Ne Kadar?

Yaş Vize Harç Bedeli Başvuru Merkezi Ücreti BRS Vize Hizmet Bedeli Toplam
0 – 5 Yaş 0 € 30 € 90 € 120 €
6 – 11 Yaş 0 € 30 € 90 € 120 €
12 Yaş ve Üzeri 80 € 30 € 90 € 200 €
 • Yunanistan vize başvurusunun ret ile sonuçlanma durumunda vize başvurusu için gerçekleştirmiş olduğunuz ücretler iade edilmez.
 • Yunanistan vizesi için yapılması gereken konsolosluk tüm ödemeler Euro ve Nakit olarak yapılmalıdır.
 • Feribot bileti ile işlem alınması durumunda ilgili destinasyona göre feribot bilet ücreti bilgisi paylaşılacaktır.

Zorunlu Seyahat Sağlık Sigortası Ücretleri

GÜN SAYISI ÜCRETLENDİRME (0-80 YAŞ) ÜCRETLENDİRME (81-90 YAŞ)
1 – 16 Gün 5,00 € 10,00 €
1 Ay 10,00 € 20,00 €
3 Ay 15,00 € 30,00 €
6 Ay 20,00 € 40,00 €
1 Yıl 25,00 € 50,00 €

>>Vize Danışmanlık Hizmetimizden Faydalanmak için Bizimle İletişime Geçiniz<<


Yunanistan Vizesi Hakkında Merak Edilen Diğer Sorular

Yunanistan Vizesi Hakkında Merak Edilen Sorular

Bu sayfanın ilk kısımlarında Yunanistan Schengen vizesi hakkında birçok konudan bahsettik. Aşağıda da Yunanistan vizesi hakkında merak edebileceğinizi düşündüğümüz diğer soruları paylaştık.

Yunanistan vizesi hakkında yer vermemizi istediğiniz başka sorular olursa, sayfanın en altından yorum yazarsanız sizleri o konularda da bilgilendirmek isteriz.

Yunanistan Konsolosluğu ve Elçiliği Bölge Ayrımları

Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu Yetki Alanı;

Afyon, Antalya, Aydın, Burdur, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla, Uşak, Balıkesir

Bu şehirlerde yaşayan başvuru sahiplerinin Yunanistan vize başvurusu; İzmir, Antalya, Ayvalık, Bodrum, Kuşadası ve Marmaris’te bulunan Kosmos Vize Yunanistan vize başvuru merkezi üzerinden gerçekleştirebilir.

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu Yetki Alanı;

Artvin, Bartın, Bayburt, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Giresun, Gümüşhane, İstanbul, Karabük, Kastamonu, Kocaeli, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Trabzon, Yalova, Zonguldak

Bu şehirlerde yaşayan başvuru sahiplerinin Yunanistan vize başvurusu; İstanbul, Trabzon ve Bursa’da bulunan Kosmos Vize Yunanistan vize başvuru merkezi üzerinden gerçekleştirebilir.

Yunanistan Edirne Başkonsolosluğu Yetki Alanı;

Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli.

Bu şehirlerde yaşayan başvuru sahiplerinin Yunanistan vize başvurusu; Edirne ve Çorlu’da bulunan Kosmos vize Yunanistan vize başvuru merkezi üzerinden gerçekleştirebilir.

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği Yetki Alanı;

Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Batman, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Iğdır, Karaman, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Siirt, Sivas, Şırnak, Tokat, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Yozgat

Bu şehirlerde yaşayan başvuru sahiplerinin Yunanistan vize başvurusu; Ankara ve Gaziantep’te bulunan Kosmos vize Yunanistan vize başvuru merkezi üzerinden gerçekleştirebilir.

Yunanistan Schengen Vizesi Kategorileri

Yunanistan Schengen Vizesi Kategorileri

Yunanistan vize başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri de doğru vize kategorisi seçimidir. Bu vize kategorileri;

 • Yunanistan Turistik Vize (Yunanistan Turist Vizesi)
 • Yunanistan Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
 • Yunanistan İş, Ticari Vize ve Fuar Vizesi
 • Yunanistan Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi
 • Yunanistan Eğitim, Öğrenci ve Erasmus Vizesi (90 güne kadar)
 • Yunanistan Öğrenci Gezileri için Vize
 • Yunanistan Sağlık ve Tedavi Sebepli Vize

Seyahat amacınıza uygun vize kategorisini seçmeniz ve ilgili vize kategorisine göre için gerekli evrakları hazırlamanız gerekmektedir.

Aşağıda sizlere Yunanistan Schengen vizesi kategorilerini açıkladım. Aynı zamanda ilgili vize başvurusunda bulunabilmek için bazı kilit evraklardan da burada bahsettim. Seyahat etme amacınıza uygun vize kategorisi seçmede yardımı olacağını düşünüyorum.

Yunanistan Turistik Vize (Yunanistan Turist Vizesi)

Yunanistan Turistik Vize

Yunanistan’a turistik maksatlı seyahat edecek kişilerin başvuru yapması gereken vize kategorisidir.

Konuyu biraz daha açmak gerekirse, Yunanistan’dan tarafınıza gönderilmiş bir davetiye mektubu yoksa Yunanistan turistik vize başvurusunda bulunmanız gerekiyor. Yunanistan’a tamamen turistik faaliyetlerde bulunmak amacıyla yani, sadece gezmek, Yunan adalarını ziyareti etmek, tatil yapmak, müzeleri ziyaret etmek, futbol maçı izlemek, tur kapsamında seyahat etmek gibi faaliyetler bunlardan bazılarıdır.

Yunanistan turistik vize başvurusu için dikkat etmeniz gereken konu otel/konaklama rezervasyonlarınızın vize başvurusu sonuçlanana kadar aktif kalmasıdır.

Yunanistan turistik vize başvurusu sonuçlanmadan önce ya da vize başvurusundan olumlu sonuç almak için tur paketi, otel/konaklama ya da uçak bileti satın almanızı kesinlikle önermiyorum. Vize başvurusu için ücretsiz rezervasyon yapmak yeterlidir.

Yunanistan Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Yunanistan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Yunanistan’da yaşayan aile, akraba ya da arkadaşınızı ziyaret etmek amacıyla Yunanistan’a seyahat edeceklerin Yunanistan aile, arkadaş ve akraba ziyareti vizesi başvurusunda bulunması gereklidir.

Yunanistan aile ve arkadaş ziyareti vize başvurusunda bulunabilmeniz için Yunanistan’dan tarafınıza gönderilmiş olan davetiyeye ihtiyacınız vardır.

Aile ve arkadaş ziyareti için kalış süresi, davet eden taraf ile başvuru sahibi arasındaki yakınlığa ilişkin ayrıntılar, davet eden kişinin kimlik numarası, davet eden kişinin iletişim ve kimlik bilgilerini içeren davetiye gereklidir. Davetiye gönderen kişinin ilgili Üye Devletin kişisel kimlik kodu ya da oturum izni evrakı olmalı, tarih ve imza olmalıdır. Davetiye ıslak imzalı ve damgalı orijinal kopya olmalıdır. Ya da davetiye internet üzerinden doldurulup yollandıysa okunabilir QR kodu mevcut olmalıdır. QR kodlu davetiye sizi davet eden kişi tarafından www.gov.gr üzerinden alınmalıdır.

Davetiye gönderen kişi seyahat masraflarınıza destek olacaksa gelir ve finansal durumu gösterir evraklar da sunmalıdır.

Bu duruma ek olarak, eğer Yunanistan’a düğüne, nişana, mezuniyete vb. sebepler için ziyaret edecekseniz, belediye onaylı davetiye mektubuna ek olarak düğün vb. Durumu kanıtlar davetiye ya da evrakların da sunulması vize başvurusu açısından olumlu yönde katkı sağlar.

Yunanistan İş, Ticari Vize ve Fuar Vizesi

Yunanistan İş, Ticari Vize ve Fuar Vizesi

Yunanistan’a ticari ve iş görüşmeleri yapmak, Yunanistan’da düzenlenecek olarak fuara katılmak ya da stand kurmak, Yunanistan’da düzenli olarak çalıştığınız bir firmaya eğitim almak ya da eğitim vermek, satmış olduğunuz ürünlerin kurulum ya da montajını yapmak gibi sebepler ile seyahat edecekseniz Yunanistan ticari vize ve fuar vizesi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Yunanistan ticari vize başvurusunda bulunabilmeniz için Yunanistan’daki şirket tarafından, www.gov.gr sitesi üzerinden doldurulmuş QR kodlu, ziyaretin amacını ve süresini belirten bir davetiye size davetiye gönderilmesi gereklidir. Davetiye çalışanın adını, pasaport numarasını, davet eden şirketin detayını ve iletişim bilgilerini içermelidir. Davetiye, davet eden şirketin antetli kağıdına yazılmış ise, davet edilen kişinin ziyaret amacı ve süresi, çalışanın adı, pasaport numarası, davet eden şirket yetkilisinin kimlik numarası/ kimlik bilgileri ve davet eden şirketin iletişim bilgilerini içermelidir.

Yunanistan’a işiniz ile alakalı bir fuara katılmak ya da fuarda stand kurmak amacı ile seyahat edecekseniz, fuar katılım bileti, davetiye ya da fuarda stand kuracağınızı kanıtlar evraklar sunulmalıdır.

Yunanistan ticari vize ve fuar vizesi başvurusunda bulunacak firma çalışanların seyahat masrafları çalıştıkları şirket tarafından karşılanmalıdır. İş yeri görev ve izin yazısı içerisinde masrafların karşılanacağı taahhüt edilmek zorundadır. Şirket banka hesabı sunulmak zorunda değildir. Bizim tavsiyemiz ise şirket açısında sorun yok ise banka hesap dökümü sunulması yönündedir. Eğer şirket banka hesaplarını çalışanları ile paylaşmak istemiyor ise, iş yeri görev ve izin yazısında ‘’banka hesaplarımızı çalışanlarımız ile paylaşmıyoruz, konsolosluğun talep etmesi durumunda konsolosluk ile paylaşabiliriz’’ şeklinde açıkça belirtmelidir.

Yunanistan ticari vize ve fuar vizesi, iş vizesi olarak da bilinmektedir. Bu vize kategorisi Yunanistan çalışma vizesi ile çok karıştırılmaktadır. Yunanistan ticari vize ile Yunanistan’a Türkiye’de çalıştığınız firmanın ticari maksatları ile kısa süreli gidip dönmektir. Yunanistan çalışma vizesi ile Yunanistan’a sürekli çalışmak ve orada oturum hakkı almak içindir.

Yunanistan Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi

Yunanistan Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi

Yunanistan’da düzenlenecek olan bir kongre ya da konferansa, yarışmalara, kültürel ve sportif etkinliklere katılmak maksadı ile seyahat edecekseniz Yunanistan kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Bu vize kategorisi için çok fazla karıştırılan bir konudan bahsederek başlamak istiyorum. Yunanistan’da düzenlenen bir futbol maçını izlemeye ya da müze gezmeye gitmek bu vize kategorisi kapsamında değildir. Bu durumda iseniz, Yunanistan turistik vize/turist vizesi başvurusunda bulunmanız gereklidir.

Yunanistan’da düzenlenen bir sportif faaliyette aktif görev alacaksanız (maçın antrenörü ya da sporcu olmanız gibi durum), kongre ya da konferansa özel davet edildiyseniz ya da konuşmacı olarak katılım sağlayacaksanız, şarkıcı iseniz ve konser verecekseniz, robotik yarışmasına katılacaksanız ya da müzede sizin bir eseriniz sergilenecekse ve bu sebeple Yunanistan’a seyahat edecekseniz bu vize kategorisi üzerinden başvuru yapmalısınız.

Yunanistan kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için Yunanistan’daki etkinlik sağlayıcısı/kurum tarafından tarafınıza gönderilmiş davetiye mektubuna ihtiyacınız vardır. Davetiyeyi gönderen kişinin Yunanistan pasaport, oturum kartı ya da kimlik kartı fotokopisi de eklenmelidir. Bununla birlikte düzenlenen etkinlikte görev almaya yeterliliğinizi gösterir belgeler de sunmanız beklenir.

Yeterliliği gösterir belge ne demek? Örneğin sportif bir faaliyette görev alacaksınız, Türkiye’deki federasyondan yazı ve lisansınız bunu kanıtlar belgedir. Kongre ya da Konferansa konuşmacısınız diyelim, bu konuda yetkinliğinizi kanıtlar bir kurumdan alınmış yazı, diplomanız ya da sertifikalarınız bu durumu kanıtlar belge niteliğindedir. Bir müzede sizin eseriniz sergilenecekse, bunun sizin eseriniz olduğu ve sanatçı olduğunuzu ispatlar belge sunulmalıdır.

Yunanistan Erasmus, Eğitim ve Öğrenci Vizesi

Yunanistan Erasmus, Eğitim ve Öğrenci Vizesi

Burada size bahsedeceğim bilgiler Yunanistan’a dil kursu, sertifika programlar gibi kısa süreli eğitimler gibi 90 günden kısa süreli eğitime katılacaklar için geçerlidir. 90 günden kısa süreli erasmus ya da erasmus plus + programına katılacak kişiler de aynı vize kategorisinden başvuru yapacaktır. Yunanistan erasmus stajı için bazı ek evraklar da istenmektedir.

90 günden uzun sürecek eğitimler Yunanistan ulusal vize kapsamındadır ve prosedürleri çok farklıdır. Biz de kurum olarak 90 günden uzun süreli yani Yunanistan ulusal vize başvuruları konusunda hizmet vermemekteyiz.

Yunanistan eğitim ve öğrenci vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için ilk şart Yunanistan’daki eğitim kurumundan tarafınıza gönderilmiş bir davetiye mektubu gereklidir. Davetiye mektubu ile birlikte eğitim ücretli ise ödeme dekontu sunulmalıdır. Eğer katılacağınız eğitim ücretsiz ise de davet davetiye mektubunda eğitimin ücretsiz olduğu belirtilmelidir. Davetiyeyi gönderen kişinin Yunanistan pasaport, oturum kartı ya da kimlik kartı fotokopisi de eklenmelidir.

Yunanistan’a erasmus stajı için seyahat edeceklerin ‘’Learning Aggrement’’ sunması gereklidir. Staj sözleşmesinin henüz ibraz edilemediği durumlarda, Yunanistan’daki işveren tarafından hazırlanan staj teyit yazısı gerekmektedir. Bu belge staj ücretinin yanı sıra vize başvurusu esnasında staj sözleşmesinin neden ibraz edilmediğine dair bilgi içermelidir. Staj için aracı kurumlardan da aracı olunduğuna dair yazı gerekmektedir.

90 günden kısa süreli Yunanistan eğitim, erasmus ya da erasmus plus + vizesi başvurusunda bulunacak kişiler Türkiye’deki eğitim kurumu aracılığı ile Yunanistan’daki eğitime katılacaksa, eğitimi kanıtlar nitelikte ilgili kurumdan ıslak imzalı ve kaşeli belge almalıdır. Yunanistan erasmus ve erasmus plus + vizesi için okuldan ıslak imzalı ve TC mühürlü erasmus yapılacağını kanıtlar nitelikte belge alınmalıdır.

Yunanistan Öğrenci Gezileri için Vize

Yunanistan Öğrenci Gezileri Vizesi

Yunanistan’daki lise ya da üniversite gezileri için öğrencilerin ve refakat eden öğretmenlerin Yunanistan öğrenci gezileri vizesi başvurusunda bulunulması gereklidir. Genellikle lise ve ilk okul öğrencilerinin Yunanistan’daki okulları ziyaret etmek için grup halinde vize başvurusunda bulunduğu vize kategorisidir.

Yunanistan öğrenci gezileri vizesi için başvuruda bulunabilmek için Yunanistan’da gezilecek tüm okulların ve konaklanacak yerlerin bilgilerini içeren davetiye mektubuna sahip olmak gereklidir. Bu davetiye mektubunda tüm öğrencilerin isimleri ve refakat edecek öğretmenlerin de isimleri muhakkak geçmelidir. Buna ek olarak Türkiye’deki okuldan geziyi kanıtlar evrak da sunulmalıdır.

Yunanistan öğrenci gezileri vizesi başvurusunda bulunacak 18 yaş altı çocuklar için, anne ve babaları tarafından imzalanmış yurt dışına çıkmak için refakat edecek öğretmene izin verildiğini kanıtlar muvafakatname sunulmalıdır.

Yunanistan öğrenci gezilerinde öğrencilere refakat edecek öğretmenlerin sanki ticari vize başvurusunda bulunuyormuş gibi evrak sunması gereklidir. Bu ne demek oluyor? Hemen açıklıyorum. Okuldan bu amaç için görevlendirildiğine dair yazı alınmalı ve tüm masraflarının okul tarafından karşılanacağı ibaresi kesin olmalıdır. Aynı şekilde Yunanistan’dan gelecek davetiye ve okuldan seyahat edecek kişiler listesinde de öğretmenlerin isimleri muhakkak geçmelidir.

Yunanistan Sağlık ve Tedavi Sebepli Vize

Yunanistan Sağlık ve Tedavi Sebepli Vize

Yunanistan sağlık ve tedavi sebepli vize başvurusunda bulunmak için iki farklı durum vardır. Bunlardan birincisi, Yunanistan’a bir sağlık sorununuz için tedavi olmak maksadıyla seyahat edecekseniz Yunanistan sağlık ve tedavi sebepli vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. İkincisi ise Yunanistan’daki sağlık sorunu olan bir yakınınızı ziyaret edecekseniz de bu vize kategorisi üzerinden başvuru yapılabilir. Her iki durum için de gerekli temel şartları aşağıda açıkladım.

Yunanistan’a tedavi olmak için seyahat edecekseniz iki temel evrak sunulmalıdır.

 • Yunanistan’daki hastane ya da doktor tarafından tedaviye kabul edildiğinizi destekler belge. Buna ek olarak, Yunanistan’daki tedavinin masraflarının ödendiğini gösterir dekont. Genellikle ödeme yapılmadan hastaneler ya da doktorlar davetiye göndermezler. Davetiye içerisinde eğer size tedavi süresince refakat edecek kişiler varsa isimleri geçmelidir.
 • Türkiye’deki kurum ya da kuruluşlardan rahatsızlığınızı kanıtlar imzalı ve kaşeli doktor raporu.

Yunanistan’da bir yakınınızın sorunu varsa ve bu sebepten yakınınızı ziyaret etmek istiyorsanız yine Yunanistan sağlık ve tedavi sebepli vize başvurusunda bulunulabilir. Bu şart altında Yunanistan aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurusu da yapılabilir. Böyle bir konu karşımıza gelince bizim yaptığımız formu doldururken her iki durumu da işaretlemek, dilekçeler ve ek evraklar ile birlikte her iki vize kategorisi için de başvurusunda bulunmaktır. Gösterilmesi zorunlu olan iki evrak vardır.

 • Yunanistan’dan tarafınıza gönderilmiş davetiye mektubu (Hastane tarafından ya da bir yakınınız tarafından gönderilebilir, her ikisi de yapılabilirse çok daha iyi olur)
 • Yunanistan’daki yakınınızın sağlık sorununu kanıtlar nitelikte doktor raporu

Sağlık sorunu acilse ve evraklar ile kanıtlanabilir ise vize başvurusunda acil olarak belirtilip 1-2 günde vize alınabiliyor.

Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan vizesi nasıl alınır? Yunanistan vizesi almak zor mu? Bu sorular Yunanistan vize başvurusu yapmayı düşünenlerin ilk aklına gelen sorulardandır.

Yunanistan vizesi almak için aşağıdaki kriterleri sağlama konusunda sorun yaşamamanız gerekiyor olmalı.

 • Yunanistan vizesi alabilmek için zorunlu olan temel gereklilikleri ve şartları sağlamak
 • Yunanistan vizesi için gerekli evraklar içindeki tüm evrakları sağlayabiliyor olmak
 • Yunanistan vize başvurusu yapmak için yeterli sürenin olması

Burayı incelerken aklınıza bazı soruların geldiğinin ve henüz tatmin olmadığınızın farkındayım. Ama hiç merak etmeyin, aklınıza gelen tüm soruların yanıtlarını ayrıntıları ile bu sayfanın ilerleyen kısımlarında bulacaksınız.

Yunanistan Schengen vizesi almak için gerekli şartlar hakkında bilgi vererek başlayalım.

Yunanistan Schengen Vizesi Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Yunanistan Schengen Vizesi Şartları

Yunanistan Schengen vize başvurusu yapmak ve başvuru sonucunda olumlu sonuç alabilmek için belirli gereklilikler ve şartları yerine getiriyor olmanız gerekiyor.

Bu şartları sağlamadan (sağlık ve acil durumlar hariç) Yunanistan Schengen vizesi almanız çok zordur. Hatta durum acil bile olsa, bu şartlar sağlanamıyorsa vize almanız zor olabilir. Yani herkes Yunanistan vizesi alamıyor.

Yunanistan vizesi almak için temel olarak 3 şartı yerine getiriyor olmalısınız. Bu 3 şart sağlandıktan sonra diğer problemler çok daha kolay bir şekilde giderilebiliyor.

Peki bu Yunanistan vize şartları nelerdir?

Aşağıda Yunanistan vizesi almak için gerekli şartlar detaylı bir şekilde açıklanmıştır.

Birinci Şart: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ya da Türkiye’de yasal oturum iznine sahip olmak.

Türkiye’den Yunanistan Schengen vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için olmazsa olmaz şartlardan birincisi budur.

İkinci Şart: Türkiye’de düzenli bir yaşantınız olmalı.

Buradaki düzenden kastımız, bir aileniz ve/veya düzenli işiniz olmasıdır. Bu düzenin Türkiye’de kurulu olması gereklidir. Aksi durumda, düzeninizin olduğu ülkeden başvuru yapmanız beklenir. Öğrenciler ve ev hanımları için, içinde bulundukları durum düzenli bir iş anlamına gelmektedir.

Bizim önerimiz, Yunanistan vize başvurusu yapmadan önce en az 1 senedir aynı iş yerinde çalışıyor olmanızdır. Bunun iki sebebi var.

 1. Birincisi, bir sene dolmadan yıllık izin hakkınız olmaz. Bir seneden az çalışanlar için konsolosluk vize almak için çalışma durumunun göstermelik olduğunu düşünebilir. Emin olun bunu yapan çok sayıda insan var. Siz onlardan biri olmayabilirsiniz ama konsolosluk bunu düşünebilir.
 2. İkincisi ise, düzenli olarak mevcut işinizde çalıştığınıza ve bir düzenin olduğuna konsolosluğun inanması için, konsolosluğun beklentisi en az bir yıldır aynı kurumda çalışıyor olmanızdır.

Burada birçoğunuzun aklına gelen bir soru olacak. En az 1 senelik çalışma sağlanmadan vize alamaz mısınız? Tabi alabilirsiniz. Biz de daha kısa çalışması olan oldukça çok sayıda misafirimiz için vize aldık. Çünkü konsolosluğun talep ettiği son 3 aya ait çalışma evraklarıdır.

Bununla birlikte, 3 aydan daha kısa çalışan ya da çalışmayanlara da vize alınabiliyor. Bunları da bizzat ve şahsen tecrübe ettik.

Bu durumda seçim yapılması gereken konu, kumar oynamak mı istiyorsunuz yoksa sorunsuz olarak vize almak mı istiyorsunuzdur. Biz tavsiyemizi veririz, gerekçeleri sunarız ama karar sizindir.

Kararınız doğrultusunda da Yunanistan vizesi alabilmeniz için gerekli her şeyi yapacağımızdan da emin olabilirsiniz.

Üçüncü Şart: Belgeler ile ispatlanabilir düzenli gelir ve birikime sahip olmalısınız.

Belgeler ile ispatlanabilir gelir, düzenli çalıştığınız yerden maaşınızın olması, düzenli olarak gelen kira gelirleri gibi gelir kaynaklarınızı kanıtlamanızdır. Şirket sahipleri için de iş yerinden gelir elde ettiğinizi gösterir banka hesapları ile bu durumu kanıtlayabiliyoruz.

Bu gelirleriniz ile de Yunanistan’a gitmek ve vize almak için gerekli olan maddi birikimi sağlayabiliyor olmak gereklidir. Yine burada öğrenci ve ev hanımları için kendisine sponsor olan kişinin gelir kaynakları önemlidir.

Yunanistan vizesi almak için bankada ne kadar para olması gerektiğine dair sorunuzun yanıtını da tüm ayrıntıları ile bu sayfanın devamında açıklayacağım.

Bu üç şartı sağladığınızı düşünerek devam ediyorum. Şimdi gelelim vize başvurusu yapmaya.

Yunanistan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yunanistan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • Yunanistan vize başvurusu için randevunuzu alın. Yunanistan Schengen vize başvurusu direkt olarak konsolosluklara yapılamıyor. Bunun için Yunanistan konsolosluğu bir kurumu yetkilendirmiştir. Bu kurum  Kosmos Vize Yunanistan vize başvuru merkezi olarak geçer. Yunanistan vize başvurusu için Kosmos Vize Yunanistan vize başvuru merkezi internet sitesi üzerinden formu doldurarak akabinde ücretsiz olarak randevunuzu almanız gereklidir.
 • Yunanistan vize başvurusu için gerekli evrakları hazırlayın. Durumunuza uygun olarak Yunanistan vizesi için gerekli evrakları hazırlamanız gerekiyor.
 • Randevu günü başvuruya gidin. İlk kez Schengen vizesi alacaksanız randevu günü Kosmos Vize Yunanistan vize başvuru merkezine gelmeli, vize başvurusunu gerçekleştirmeli ve parmak izi vermelisiniz. Son 5 sene içerisinde Schengen vizesi için parmak izi verdiyseniz tekrar parmak izi vermenize ve başvuru esnasında bulunmanıza gerek yoktur. Bizim gibi firmalara evraklarınızı göndererek siz gelmeden Yunanistan vize başvurusu tarafımızca gerçekleştirilebiliyor.
 • Başvurunuzu takip edin ve pasaportunuzu teslim alın. Yunanistan vize başvurusu sonunda size bir takip fişi verilir. Bu takip fişi üzerinde yazan takip numarası ile Kosmos Vize internet sitesi üzerinden pasaport takibinizi gerçekleştirebilirsiniz. Son güncellemeler ile pasaportunuzu bizzat gidip teslim alamıyorsunuz. Pasaportunuz size kargo ile geliyor. Vize başvuru sonucu ancak pasaportu teslim alındığında öğrenebiliyor. Bununla birlikte, vize başvurusu sonuçlanana kadar konsolosluğun sizi aramasına karşın hazırlıklı olun.

Yunanistan Konsolosluğu Uzun Süreli Yunanistan Vizesi Veriyor Mu?

Yunanistan konsoloslukları kapanma öncesinde olduğu şekilde Yunanistan vizesi veriyor. Daha önce vizesi olanlar ve onu düzgün kullananlar aynı zamanda sosyal ve ekonomik durumu uygun olanlar uzun süreli ve çok girişli Yunanistan vizesi alabiliyor.

Yunanistan Vize Başvurusu için Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Yunanistan vize başvurusu için bankada ne kadar para olmalı ya da Yunanistan vizesi almak için bankada ne kadar para göstermeliyim? Bu sorular bize en çok sorulan ve genellikle cevabı çok yanlış bilinen sorulardır. Bu durumu size mantığı ile açıklayacağım.

Öncelikle bankada para göstermek biraz yanlış olur. Konsolosluklar, bankanızda zaten gerekli olan miktarın bulunması bekler. Ani para girişleri yapmak da her zaman konsoloslukları düşündüren ve şüpheye düşüren bir durumdur.

Yunanistan vizesi almak için bankada bulunması gereken miktar şu kadar olmalı diye net rakam söylenemez. Bazı internet sitelerinde bunu görüyorum ve o şekilde yaparsanız durumunuzu riske atarsınız.

Size ilk olarak bankada görünmesi gereken minimum miktar hesabından bahsetmek istiyorum.

 1. Bir uçak firması sitesine girin ve seyahat edeceğiniz tarihlerdeki uçak bileti fiyatlarına bakın.
 2. Seyahat tarihlerdeki konaklayacağınız otel fiyatlarını internetten hesaplayın (Davetiyeli gidiyorsanız ve size konaklama sağlanıyorsa bu konuyu es geçebilirsiniz)
 3. Yunanistan’da kalacağınız her bir gün için eğer masraflarınızı karşılayan bir davetiye varsa en az 40 €, eğer davetiyeniz yoksa 100 € olarak hesap yapın.

Yukarıdaki üç durumu hesaplayarak bankada göstermeniz gereken minimum miktarı bulabilirsiniz. Tabi burada hesap yaparken çok kötü bir uçak ve otel baz alınmamalı, çıkan hesabın üstüne de Türkiye’ye döndükten sonra en az 1 ay yaşayacak kadar nakit de eklemelisiniz.

Diğer bir önemli nokta ise, bankada bulunması gerekli olan miktar kanıtlanabilir geliriniz ile uyumlu bir miktar olmalıdır. Her ay belirli miktarda para biriktirip o birikim ile seyahat edebileceğinizi gösterebiliyor olmalıdır.

 • Emekli olup Yunanistan’a davetiye ile gidecekler için Yunanistan’da 3 ay kalsalar dahi 700 € civarı nakit göstermeleri yeterlidir. Bizim tavsiyemiz yapılabiliyorsa 1000 € gösterilmesi yönündedir.
 • Yunanistan turistik vize başvurusunda bulunacak ve günübirlik seyahat gösterecek kişilerin banka hesaplarında en az 1000 € bulundurmasını tavsiye ederiz.
 • Bankada bulunması gereken para Euro ya da TL olabilir. Kredi kartı bakiyeleri nakit olarak kabul edilmez.

Yunanistan Vizesi ile Diğer Schengen Ülkelerine Gidebilir Miyim?

Evet Yunanistan vizesi ile diğer Schengen ülkelerine gidebilirsiniz (Hangi ülkelere girebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır). Ancak ilk girişi Yunanistan’dan yapmalısınız ve en az 1 gece Yunanistan’da konaklamanızı tavsiye ederiz. Ancak şunu belirtmek isteriz ki, Yunanistan vizesi ile diğer Schengen ülkelerine gittiğiniz tespit edilirse daha sonra gerçekleştireceğiniz vize başvurusundan kötü sonuç alabilirsiniz.

Yunanistan Schengen Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidebilirim?

Bildiğiniz üzere Yunanistan Schengen üye ülkelerinden biridir ve Yunanistan üzerinden alacağınız vize Schengen vizesidir. Bu sayede Yunanistan Schengen vizesi ile aşağıda listelemiş olduğumuz tüm ülkeleri ziyareti edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu Schengen bölgesine ilk girdiğiniz ülke Yunanistan olmalıdır. Yunanistan vizesi ile başka bir ülkeden Schengen alanına giriş yapmak isterseniz sınır kapısında sizi ülkelerine almayabilirler.

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.

Çok girişli Yunanistan vizeniz varsa yukarıdaki ülkelere ek olarak aşağıdaki ülkeleri de ziyaret edebilirsiniz.

Bulgaristan, Monaco, Romanya, San Marino, Vatikan.

Yunanistan Vizesi Kaç Günde Çıkar ve Hızlandırma Oluyor Mu?

İzmir’den gerçekleştirilen Yunanistan vize başvurusu için, vize başvurusu yaptığınız günden genellikle 2-3 gün sonra vize başvurusu sonuçlanıyor. Bununla birlikte, konsolosluğun beyanı 15 iş günüdür. Bu sebepten 2-3 günü baz alarak işlem yapılmamasını öneriyoruz.

Bununla birlikte konsolosluğun sizden ek evrak talep etmesi ya da mülakata çağırması durumunda (çok ender rastlanır ama bu da bir ihtimal) bu süre daha fazla uzar.

Yunanistan vize başvurusu için direkt olarak hızlandırma yoktur. Sadece sağlık gibi özel ve acil durumlar evraklar ile kanıtlanırsa, vize başvurusunda acil olarak işaretlenir ve konsolosluk 1-2 günde vize başvurusunu sonuçlandırır.

Yunanistan Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılabilir ve Ne Zaman Yapmalıyım?

Yunanistan Schengen vizesi başvurusu seyahatinize 6 ay kala yapılabilir. Burada vizenizin vize başvurusu yaptığınız tarihte başlayacağı anlamı çıkması. Yunanistan vizesi başlangıç süresi, vize başvurusu yaparken beyan etmiş olduğunuz tarihte başlar. Yani gün kaybınız olmaz.

Bu konuda bizim tavsiyemizi de sizlerle paylaşayım. Bize göre seyahate 6 ay kala vize başvurusunu yapmanız mantıklı. Çünkü, vizenizin yetişmesi korkusu olmaz, vize çıktıktan sonra rahat rahat uçak bileti ya da konaklamanızı yapabilir ve plan yapabilirsiniz.

Ama sebebini anlamadığım şekilde insanlar genellikle 6 ay kala vize başvurusu yapmaya çekiniyorlar. Siz de böyle bir durumdaysanız tavsiyemiz oluşabilecek herhangi bir durumda sorun yaşamamanız için seyahate 1 ay kala Yunanistan vize başvurusunu yapmanız yönündedir.

Kimler Yunanistan Vizesi Alabilir?

Bu konuyu bu sayfanın üst kısımlarında aslında anlattım. Yunanistan vizesi almak için konsolosluğun beklediği bazı şartları ve gereklilikleri sağlıyor olmanız gereklidir. Bununla birlikte gerekli evraklar listesi içerisindeki tüm evrakları da hazırlayabiliyor durumda olmanız gereklidir.

Üst kısımlar okumayanlar sayfanın başına dönüp, Yunanistan vizesi hakkında genel bilgi, gerekli şartlar ve gerekli evraklar kısımlarını incelediklerinde beni çok daha iyi anlayabileceklerdir.

Bu kriterleri sağlayan her bir birey kolaylıkla Yunanistan vizesi alabilir.

25 yaş ve üstü çalışmayan erkeklerin Yunanistan vize başvurusu sonunda olumlu sonuç alma ihtimali çok düşüktür.

Yunanistan Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Yunanistan Schengen vize başvurusu direkt olarak konsolosluklardan yapılamaz. Bu vize kategorisi içerisindeki Yunanistan Schengen vize başvurusu tüm Türkiye genelinde Kosmos vize isimli Yunanistan vize başvuru merkezi üzerinden gerçekleştirilir.

Yunanistan Schengen Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Yunanistan Schengen vize başvurusu için Kosmos vize isimli Yunanistan vize başvuru merkezi resmi internet sitesi üzerinden online olarak randevu almanız gerekmektedir. Özellikle linki sizinle paylaştım çünkü size randevu almak adına dolandırıcılık yapan ve sitesini bu kurumlara benzeten çok firma var. Bu konuda dikkatli olmanızı öneririm.

Yunanistan Vizesi için Pasaport Takibi ve Vize Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yunanistan vize başvurusu sonrasında size bir bilgi fişi verilecek. Bilgi fişinin üzerinde referans numaranız yazılmaktadır. Referans numaranız ile vize başvurusunu yaptığınız Yunanistan vize başvuru merkezi internet sitesi üzerinden başvuru takibi sekmesinden pasaport takibinizi yapabilirsiniz. Yukarıda internet sitesi linkleri paylaştım.

Yunanistan vize başvurusunun olumlu ya da olumsuz sonuçlandığını ancak pasaportu teslim aldığınızda öğrenebilirsiniz.

Yunanistan Vize Başvurusu Sonunda Pasaportumu Nasıl Teslim Alırım?

Yunanistan vize başvurusu sonuçlandıktan sonra pasaportunuz vize başvurusu yaptığınız Yunanistan vize başvuru merkezi şubesine gelir. Eğer kargo talimatı verdiyseniz burada direkt olarak adresinize kargolanır. Eğer kargo talimatı vermediyseniz kimliğiniz ve vize takip işiniz ile şahsen gidip almanız gerekmektedir. Bizim ile çalışmanız halinde pasaportunuzu biz teslim alıp size iletiyoruz.

Yunanistan Vizesi için Biyometri işlemi (VIS) Ne Demek?

VIS kelimesinin açılımı Visa Information System yani Bilgi Kaydı Sistemi’dir. Burada VIS ile adlandırılan konunun tam anlaşılabilir ismi ise parmak izi verme işlemidir.

Yunanistan ve tüm Schengen üye ülkeler 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren biyometrik Bilgi Kaydı Sistemine (VIS) geçmiş bulunmaktadır.

Çok daha net olmak gerekirse Yunanistan vize başvurusu için parmak izi vermeniz gerekmektedir. Parmak izi kaydınız sistemde 5 sene boyunca kayıt altında tutulur.

Yunanistan Vize Başvurusunu Şahsen Mi Yapmak Gerekir?

Yunanistan vize başvurusu için parmak izi vermeniz gerekiyorsa vize başvurusunda şahsen bulunmanız gerekmektedir. Parmak izi vermediyseniz, vize başvurusunu sizler adına biz gerçekleştirebiliyoruz.

Yunanistan Vize Başvurusu için Parmak İzi Vermem Gerekiyor Mu?

Son 2 sene içerisinde herhangi bir Schengen üye ülkesi için parmak izi verdiyseniz tekrar parmak izi vermenize gerek yoktur. Burada dikkat edilmesi gereken 2 konu vardır;

 • Son 2 sene içerisinde gerçekleştirdiğiniz vize başvurusunun olumlu sonuçlanması ve vize almış olmanız.
 • Son 2 sene hesaplarken vize başlangıç tarihiniz değil, parmak izini vermiş olduğunuz tarihten hesap yapılmalıdır. (Konsolosluk bazı zamanlar son 5 yılı değil kendi belirledikleri süreyi baz alabilmekte, sizden tekrar parmak izi isteyebilmektedir.)

Yunanistan Vizesi için Fotoğraf Ölçüsü ve Standartları

Yunanistan vizesi için fotoğraf ölçüsü ve standartları aşağıdaki gibidir. Fotoğraf çektirirken aşağıdaki gerekliliklere dikkat etmelisiniz, aksi takdirde son anda fotoğraf yüzünden sorun yaşayabilirsiniz. Yunanistan vize başvurusu işlemleri için kullanılan fotoğraf daha önce pasaport ve vizelerde kullanılmamış olmalıdır. Yunanistan vize başvuru işlemleri öncesinde aşağıdaki gerekliliklere göre fotoğrafınızı çektirmenizi tavsiye ederiz.

 • 35×45 mm boyutunda ve biyometrik olmalı
 • Herhangi bir rötuş yapılmamalı
 • Arka fonu beyaz olmalı
 • 6 aydan eski olmamalı
 • Yüz açık bir şekilde görünüyor olmalı, alın ve kulak görünmeli
 • Yüzde gözlük, küpe vb. takılar çıkarılmalı
 • Eğer başörtüsü kullanıyorsanız, alın ve kulaklar muhakkak görünmeli
 • Fotoğraf net olmalı, kesinlikle bulanık olmamalı

Yunanistan Vize Reddi ve Redde İtiraz Nasıl Yapılır?

Yunanistan vize reddi sonucunda size bir ret mektubu verilir ve bu ret mektubunda ret gerekçesi beyan edilir. Yunanistan vize reddi sonunda itiraz hakkınız bulunmaktadır. Eğer ret kararının yerinde olmadığını düşünüyorsanız redde itiraz edebilirsiniz. Vize reddine itiraz etme süreniz size verilen ret mektubu içerisinde yazmaktadır.

Yunanistan vize reddine itiraz için özel bir form yoktur. Yunanistan vize reddine itiraz vize ret mektubunuzda yazan sebepleri açıklar nitelikte İngilizce ya da Yunanca yazılmış bir dilekçe hazırlamalısınız. Bu dilekçe içerisinde tarih, kişisel bilgileriniz (İsminiz, Pasaport ve TC numarası, doğum tarihi gibi) ve iletişim bilgileriniz yer almalıdır. Bununla birlikte vize ret mektubunuzda yer alan numarayı da eklemelisiniz. Dilekçenizi muhakkak imzalamalısınız.

Bu dilekçeye ek olarak vize ret mektubunuz, ret kararının yanlış olduğunu düşündüğünüz evrakları eklemelisiniz (Vize başvurusu sırasında sunmuş olduğunuz evrakları tekrar sunmanıza gerek yoktur).

Yunanistan vize ret dilekçenizi ve ret mektubunuzu ilgili Yunanistan konsolosluğuna posta, fax ya da e-posta yolu ile iletebilirsiniz. Yunanistan konsolosluğu iletişim bilgileri bu sayfanın devamında paylaşılmıştır.

Yunanistan vize reddine itiraz ücretsizdir ve bu süreç 3 aya kadar sürebilmektedir. İtiraz işlemi süresince başka bir Schengen ülkesi ya da Yunanistan için vize başvurusunda bulunamazsınız.

Yunanistan Vize Reddi Sonrası Yeni Başvuru Yapabilir Miyim?

Yunanistan vize reddi aldıktan sonra itirazda bulunmadıysanız yeni bir vize başvurusu yapabilirsiniz. (Yukarıda belirttiğim gibi itiraz süresince vize başvurusunda bulunamazsınız. İtiraz sonuçlandıktan sonra yeniden başvuru yapabilirsiniz.) Bu yapacağınız vize başvurusu yine Yunanistan üzerinden olmalıdır. Yunanistan vize reddi sonrasında başka ülke üzerinden Schengen vizesi almak için başvuru yaparsanız sonuç yüksek ihtimalle ret olur. Bunun sebebi ise, Schengen ülkelerinin bir kuralı olan vize reddi durumunun ret kararı veren ülke üzerinden kaldırılması gerektiğindendir. (Ret kararı üzerinden 1 seneden fazla zaman geçtiyse başka ülke üzerinden başvuru yapılması büyük sakınca doğurmaz).

Yeni yapacağınız başvuruda almış olduğunuz ret mektubundaki eksiklikleri tamamlamalı ve dilekçenizde açıklama yapmanızı tavsiye ederiz. Yeni yapılan Yunanistan vize başvurusu için de tüm evrakları tekrar hazırlamalı ve aynı işlemleri tekrar yapmalısınız. Bununla birlikte aynı vize ücretlerini de ödemeniz gerekmektedir.

Yunanistan Konsolosluğu ve Büyükelçiliği İletişim Bilgileri

Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu

Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu yetki alanları;

Afyon, Antalya, Aydın, Burdur, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla, Uşak, Balıkesir.

Adres: Alsancak Mah, Atatürk Caddesi, No.262, 35220, Alsancak, İzmir, Türkiye

Telefon: +90 232 464 31 60-1

Fax: +90 232 463 33 93

E-posta: [email protected][email protected]

Web Sitesi: https://www.mfa.gr/turkey/tr/consulate-general-in-izmir/

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu yetki alanları;

Artvin, Bartın, Bayburt, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Giresun, Gümüşhane, İstanbul, Karabük, Kastamonu, Kocaeli, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Trabzon, Yalova, Zonguldak.

Adres: Hüseyinağa Mah, Turnacıbaşı Sok. No:22, 34433, Beyoğlu, İstanbul, Türkiye

Telefon: +90 212 393 82 90 -1-2-4

Faks: +90 212 252 13 65

E-posta: [email protected]

Web Sitesi: https://www.mfa.gr/turkey/tr/consulate-general-in-istanbul/

Yunanistan Edirne Konsolosluğu

Yunanistan Edirne Konsolosluğu yetki alanları;

Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli.

Adres: Şükrüpaşa Mah., 123 Sk, No: 2, Edirne, Türkiye

Telefon: +90 284 235 58 04

Fax: +90 284 235 58 08

E-posta: [email protected]

Web sitesi: https://www.mfa.gr/turkey/tr/consulate-in-edirne/

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği yetki alanları;

Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Batman, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Iğdır, Karaman, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Siirt, Sivas, Şırnak, Tokat, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Yozgat.

Adres: Kazım Özalp Mh. Ziaur Rahman Cd. No:9 Pk:06700, Çankaya, Ankara, Türkiye

Telefon: +90 312 448 06 47, +90 312 448 03 87

Fax: +90 312 446 31 91

E-Posta: [email protected]

Web Sitesi: https://www.mfa.gr/turkey/tr/the-embassy/


Yorumlar

15 Yorum

  1. Merhaba, Yunanistan vize başvurusu esnasında aşı sertifikası sunulması zorunlu değildir. Aşı yapılmadan vize başvurusunda bulunabiliyoruz. Bununla birlikte, Yunanistan vizesi aldıktan sonra Yunanistan’a seyahat ederken 2 doz aşı şartı vardır. Bu aşıların biontech ya da sinovac olması şuan için önemli olmayıp her iki aşıyı da Yunanistan kabul etmektedir. Bizim tavsiyemiz ise, herhangi bir ani değişikliğe karşın vize başvurusu yaparken de 2 doz aşı varsa aşı sertifikasını sunmaktır.

  1. Merhaba, Türkiye’den Yunanistan’a feribotların ve deniz yolu ulaşımının ne zaman açılacağına dair kesin bir bilgi henüz paylaşılmamıştır. Şuan için Türkiye’den Yunanistan’a kara ve hava yolu ulaşıma açılmıştır. Güncelleme olması halinde sosyal medya hesaplarımızdan duyuru yapacağız.

 1. Merhaba,
  Yunanistan giriş çıkışlarında PLF diye doldurulması zorunlu bir formdan bahsediliyor. Bu konuda desteğiniz var mı vize aldıktan sonra?

  1. Merhaba, maalesef onu şahsi olarak doldurmanız gerekiyor. İçerdiği bilgiler kişisel seyahat planı ve kişisel durum ile alakalıdır tamamen. Bizim desteğimiz sorunsuz bir şekilde Yunanistan vize başvurunuzu gerçekleştirmektir, başvuruda oluşabilecek hataları önceden tahmin ederek vize alma şansınızı arttırmaktır.

  1. Merhaba, Yunanistan ticari vize başvurusu için Yunanistan’dan gelen ticari davetiyenin orijinali gereklidir.

  1. Merhaba, sadece randevu almak için hizmetimiz maalesef yok. Eğer İzmir konsolosluğu’na bağlıysanız ve danışmanlık hizmeti almak isterseniz çalışma saatlerimiz içinde telefon ya da whatsapp ile iletişime geçerseniz sizlere yardımcı olmaya çalışırız.

 2. merhabalar. bilgilendire yazısında ankara dan başvuracaklar için için vfs global yazmışınız. kosmos diye biliyordum. bende ankaradan başvuru yapacağım. yanlış yapmamak için sizden teyit almak istedim. bu arada çok güzel bir site olmuş. emeklerinize sağlık.

  1. Merhaba, eskiden VFS Global üzerinden oluyordu ve zamanla bölgeleri Kosmos vize almaya başladı ve şuan tüm Türkiye genelinde Yunanistan Schengen vize başvuruları Kosmos vize üzerinden gerçekleştirilmektedir.

 3. Merhabalar,

  Önceden ikametin ve işyerinin sgk’ya kayıtlı oldugu ilin aynı bölgede olması isteniyordu. Şu an hala böyle bir şart aranıyor mu?

  1. Merhaba, Yunanistan vize başvurusundaki bölge ayrımları devam ediyor. İş yeri ile ikamet adresinin uyumuna da dolayısıyla dikkat edilmektedir.

 4. Merhaba, Eşim(31 yaşında) ailesinin kiralık evleri ile uğraştığı için sigortalı çalışan değil.(Aile şirketi yok) Ben kamuda memurum. Ben mi sponsor olmalıyım yoksa ailesi mi ? Yoksa benim sponsorluk dilekçemde ek olarak ailesinin de teminat verdiğini ve tapularını koymak mantıklı olur mu ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now Button