Tüm Vizeler

Çek Cumhuriyeti Vizesi

Çek Cumhuriyeti Vizesi Başvuru İşlemleri Hakkında Her Şey

Çek Cumhuriyeti vizesi sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

İnternet sitemiz içerisinde Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi hakkında aradığınız birçok sorunun yanıtını bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

İzmir ve çevre illerde yaşayan misafirlerimiz, Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi başvuru işlemlerini İzmir merkezli BRS Global Vize Danışmanlık ile kusursuz bir şekilde yönetebilirsiniz.

BRS Global Vize Danışmanlık olarak, keyifli bir vize başvuru süreci geçirmenizi diliyoruz.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurunuzu Bizim Desteğimiz ve Danışmanlığımız ile Birlikte Gerçekleştirmek için;

>>Hemen Bizimle İletişime Geçin<<

Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi hakkında merak ettiğiniz soruların yanıtına hızlı ulaşabilmek için aşağıdaki içindekiler tablosunu kullanabilirsiniz.

İçindekiler Tablosu

Çek Cumhuriyeti Vizesi Hakkında Genel Bilgi

Çek Cumhuriyeti Vizesi Hakkında Genel Bilgi

Çek Cumhuriyeti’ni ziyaret etmek isteyen isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahiplerinin vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Diplomatik (Siyah) pasaport, Hizmet (Gri) pasaport ve Husisi (Yeşil) pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile vizeden muaftır.

Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi (90 güne kadar – C tipi vize) başvurusu direkt olarak konsolosluklara yapılamaz. Çek Cumhuriyeti Schengen vize başvurusu VFS Global Çek Cumhuriyeti vize başvuru merkezi üzerinden gerçekleştirilir ve buradan gerçekleştirilen vize başvurusu konsolosluğa gönderilir.

Vize başvurusunun olumlu ya da olumsuz sonuçlanma kararı tamamen konsolosluğa aittir. BRS Global Vize Danışmanlık olarak bizim farkımız, Çek Cumhuriyeti vize başvurusu sonunda olumlu sonuç alma ihtimalinizi yükseltmektir.

Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi (Çekya Schengen vizesi) kategorileri bu sayfanın devamındaki Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi kategorileri başlığı altında olan vize kategorileridir ve bu vize kategorilerindeki Çek Cumhuriyeti vize başvurusu için hizmet vermekteyiz.

Çek Cumhuriyeti’ne oturum amacıyla (90 gün üzeri – D tipi vize) yani çalışma, aile birleşimi, 90 gün üzeri eğitim vb vize başvurusu gerçekleştirmek isteyenler, vize başvurusunu Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu ve Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nden gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Bu vize kategorileri ulusal vize olarak geçer. Çek Cumhuriyeti ulusal vize (Çekya ulusal vize) başvurusu için hizmet vermemekteyiz.


Çek Cumhuriyeti Vizesi Nasıl Alınır?

Çek Cumhuriyeti Vizesi Nasıl Alınır?

Çek Cumhuriyeti vizesi nasıl alınır? Çek Cumhuriyeti vizesi (Çekya vizesi) almak zor mu? Bu sorular Çek Cumhuriyeti vize başvurusu yapmayı düşünenlerin ilk aklına gelen sorulardandır.

Çek Cumhuriyeti vizesi almak için aşağıdaki kriterleri sağlama konusunda sorun yaşamamanız gerekiyor olmalı.

 • Çek Cumhuriyeti vizesi alabilmek için zorunlu olan temel gereklilikleri ve şartları sağlamak
 • Çek Cumhuriyeti vizesi için gerekli evraklar içindeki tüm evrakları sağlayabiliyor olmak
 • Çek Cumhuriyeti vize başvurusu yapmak için yeterli sürenin olması

Burayı incelerken aklınıza bazı soruların geldiğinin ve henüz tatmin olmadığınızın farkındayım. Ama hiç merak etmeyin, aklınıza gelen tüm soruların yanıtlarını ayrıntıları ile bu sayfanın ilerleyen kısımlarında bulacaksınız.

Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi almak için gerekli şartlar hakkında bilgi vererek başlayalım.


Çek Cumhuriyeti Schengen Vizesi Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Çek Cumhuriyeti Vizesi Almak için Gerekli Şartlar

Çek Cumhuriyeti Schengen vize başvurusu yapmak ve başvuru sonucunda olumlu sonuç alabilmek için belirli gereklilikler ve şartları yerine getiriyor olmanız gerekiyor.

Bu şartları sağlamadan (sağlık ve acil durumlar hariç) Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi almanız çok zordur. Hatta durum acil bile olsa, bu şartlar sağlanamıyorsa vize almanız zor olabilir. Yani herkes Çek Cumhuriyeti vizesi alamıyor.

Çek Cumhuriyeti vizesi (Çekya vizesi) almak için temel olarak 3 şartı yerine getiriyor olmalısınız. Bu 3 şart sağlandıktan sonra diğer problemler çok daha kolay bir şekilde giderilebiliyor.

Birinci Şart: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ya da Türkiye’de yasal oturum iznine sahip olmak.

Türkiye’den Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için olmazsa olmaz şartlardan birincisi budur.

İkinci Şart: Türkiye’de düzenli bir yaşantınız olmalı.

Buradaki düzenden kastımız, bir aileniz ve/veya düzenli işiniz olmasıdır. Bu düzenin Türkiye’de kurulu olması gereklidir. Aksi durumda, düzeninizin olduğu ülkeden başvuru yapmanız beklenir. Öğrenciler ve ev hanımları için, içinde bulundukları durum düzenli bir iş anlamına gelmektedir.

Bizim önerimiz, Çek Cumhuriyeti vize (Çekya vize) başvurusu yapmadan önce en az 1 senedir aynı iş yerinde çalışıyor olmanızdır. Bunun iki sebebi var.

 1. Birincisi, bir sene dolmadan yıllık izin hakkınız olmaz. Bir seneden az çalışanlar için konsolosluk vize almak için çalışma durumunun göstermelik olduğunu düşünebilir. Emin olun bunu yapan çok sayıda insan var. Siz onlardan biri olmayabilirsiniz ama konsolosluk bunu düşünebilir.
 2. İkincisi ise, düzenli olarak mevcut işinizde çalıştığınıza ve bir düzenin olduğuna konsolosluğun inanması için, konsolosluğun beklentisi en az bir yıldır aynı kurumda çalışıyor olmanızdır.

Burada birçoğunuzun aklına gelen bir soru olacak. En az 1 senelik çalışma sağlanmadan vize alamaz mısınız? Tabi alabilirsiniz. Biz de daha kısa çalışması olan oldukça çok sayıda misafirimiz için vize aldık. Çünkü konsolosluğun talep ettiği son 3 aya ait çalışma evraklarıdır.

Bununla birlikte, 3 aydan daha kısa çalışan ya da çalışmayanlara da vize alınabiliyor. Bunları da bizzat ve şahsen tecrübe ettik.

Bu durumda seçim yapılması gereken konu, kumar oynamak mı istiyorsunuz yoksa sorunsuz olarak vize almak mı istiyorsunuzdur. Biz tavsiyemizi veririz, gerekçeleri sunarız ama karar sizindir.

Kararınız doğrultusunda da Çek Cumhuriyeti vizesi (Çekya vizesi) alabilmeniz için gerekli her şeyi yapacağımızdan da emin olabilirsiniz.

Üçüncü Şart: Belgeler ile ispatlanabilir düzenli gelir ve birikime sahip olmalısınız.

Belgeler ile ispatlanabilir gelir, düzenli çalıştığınız yerden maaşınızın olması, düzenli olarak gelen kira gelirleri gibi gelir kaynaklarınızı kanıtlamanızdır. Şirket sahipleri için de iş yerinden gelir elde ettiğinizi gösterir banka hesapları ile bu durumu kanıtlayabiliyoruz.

Bu gelirleriniz ile de Çek Cumhuriyet’ne (Çekya’ya) gitmek ve vize almak için gerekli olan maddi birikimi sağlayabiliyor olmak gereklidir. Yine burada öğrenci ve ev hanımları için kendisine sponsor olan kişinin gelir kaynakları önemlidir.

Çek Cumhuriyeti vizesi almak için bankada ne kadar para olması gerektiğine dair sorunuzun yanıtını da tüm ayrıntıları ile bu sayfanın devamında açıklayacağım.

Bu iki şartı sağladığınızı düşünerek devam ediyorum. Şimdi gelelim vize başvurusu yapmaya.


Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • Çek Cumhuriyeti vize başvurusu için randevunuzu alın. Çek Cumhuriyeti Schengen vize başvurusu direkt olarak konsolosluklara yapılamıyor. Bunun için Çek Cumhuriyeti konsolosluğu (Çekya konsolosluğu) bir kurumu yetkilendirmiştir. Bu kurum VFS Global Çek Cumhuriyeti vize başvuru merkezi olarak geçer. Çek Cumhuriyeti vize başvurusu için VFS Global Çek Cumhuriyeti vize başvuru merkezi (Çekya vize başvuru merkezi) internet sitesi üzerinden ücretsiz olarak randevunuzu almanız gereklidir.
 • Çek Cumhuriyeti vize başvurusu için gerekli evrakları hazırlayın. Durumunuza uygun olarak Çek Cumhuriyeti vizesi için gerekli evrakları hazırlamanız gerekiyor.
 • Randevu günü başvuruya gidin. Randevu günü ve saati gerekli evraklarınız ile birlikte vize başvuru merkezine gidin ve başvurunuzu gerçekleştirin.
 • Başvurunuzu takip edin ve pasaportunuzu teslim alın. Çek Cumhuriyeti vize başvurusu sonunda size bir takip fişi verilir. Bu takip fişi üzerinde yazan takip numarası ile VFS Global internet sitesi üzerinden pasaport takibinizi gerçekleştirebilirsiniz. Son güncellemeler ile pasaportunuzu bizzat gidip teslim alamıyorsunuz. Pasaportunuz size kargo ile geliyor. Vize başvuru sonucu ancak pasaportu teslim alındığında öğrenebiliyor. Bununla birlikte, vize başvurusu sonuçlanana kadar konsolosluğun sizi aramasına karşın hazırlıklı olun.

Çek Cumhuriyeti Schengen Vizesi Kategorileri

Çek Cumhuriyeti Vize Kategorileri

Çek Cumhuriyeti vize başvurusu (Çekya vize başvurusu) yaparken dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri de doğru vize kategorisi seçimidir. Bu vize kategorileri;

 • Çek Cumhuriyeti Turistik Vize (Çek Cumhuriyeti Turist Vizesi)
 • Çek Cumhuriyeti Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
 • Çek Cumhuriyeti İş, Ticari Vize ve Fuar Vizesi
 • Çek Cumhuriyeti Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi
 • Çek Cumhuriyeti Eğitim, Öğrenci ve Erasmus Vizesi (90 güne kadar)
 • Çek Cumhuriyeti Öğrenci Gezileri için Vize
 • Çek Cumhuriyeti Sağlık ve Tedavi Sebepli Vize

Seyahat amacınıza uygun vize kategorisini seçmeniz ve ilgili vize kategorisine göre için gerekli evrakları hazırlamanız gerekmektedir.

Aşağıda sizlere Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi kategorilerini açıkladım. Aynı zamanda ilgili vize başvurusunda bulunabilmek için bazı kilit evraklardan da burada bahsettim. Seyahat etme amacınıza uygun vize kategorisi seçmede yardımı olacağını düşünüyorum.

Çek Cumhuriyeti Turistik Vize (Çekya Turist Vizesi)

Çek Cumhuriyeti Turistik Vize

Çek Cumhuriyeti’ne turistik maksatlı seyahat edecek kişilerin başvuru yapması gereken vize kategorisidir.

Konuyu biraz daha açmak gerekirse, Çek Cumhuriyeti’den tarafınıza gönderilmiş bir davetiye mektubu yoksa Çek Cumhuriyeti turistik vize (Çekya turistik vize) başvurusunda bulunmanız gerekiyor. Çek Cumhuriyeti’ne tamamen turistik faaliyetlerde bulunmak amacıyla yani, sadece gezmek, müzeleri ziyaret etmek, futbol maçı izlemek, tur kapsamında seyahat etmek gibi faaliyetler bunlardan bazılarıdır.

Çek Cumhuriyeti turistik vize başvurusu (Çekya turistik vize başvurusu) için dikkat etmeniz gereken konu otel/konaklama rezervasyonlarınızın vize başvurusu sonuçlanana kadar aktif kalmasıdır.

Çek Cumhuriyeti turistik vize başvurusu sonuçlanmadan önce ya da vize başvurusundan olumlu sonuç almak için tur paketi, otel/konaklama ya da uçak bileti satın almanızı kesinlikle önermiyorum. Vize başvurusu için ücretsiz rezervasyon yapmak yeterlidir.

Çek Cumhuriyeti Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Çek Cumhuriyeti Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Çek Cumhuriyeti’inde yaşayan aile, akraba ya da arkadaşınızı ziyaret etmek amacıyla Çek Cumhuriyeti’ne seyahat edeceklerin Çek Cumhuriyeti aile, arkadaş ve akraba ziyareti vizesi başvurusunda bulunması gereklidir.

Çek Cumhuriyeti aile ve arkadaş ziyareti vize başvurusunda bulunabilmeniz için Çek Cumhuriyeti’den tarafınıza gönderilmiş yabancılar polisi tarafından sağlanmış olan resmi davetiye mektubuna ihtiyacınız vardır. Çek Cumhuriyeti’ne sizi davet eden kişiler, davetiyenin orijinalini size göndermelidir. Davetiye ile birlikte davetiye gönderen kişi Çek Cumhuriyeti (Çekya) pasaport, kimlik ya da oturum kartı fotokopisini de göndermelidir.

Çek Cumhuriyeti aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurusu için tarafınıza gönderilecek olan davetiyenin tüm masraflarınızı karşılar nitelikte olması vize başvurusunun olumlu sonuçlanmasına fayda sağlamaktadır.

Bu duruma ek olarak, eğer Çek Cumhuriyeti’ne düğüne, nişana, mezuniyete vb. sebepler için ziyaret edecekseniz, yabancılar polisi tarafından sağlanmış olan resmi davetiye mektubuna ek olarak düğün vb. Durumu kanıtlar davetiye ya da evrakların da sunulması vize başvurusu açısından olumlu yönde katkı sağlar.

Çek Cumhuriyeti İş, Ticari Vize ve Fuar Vizesi

Çek Cumhuriyeti İş, Ticari Vize ve Fuar Vizesi

Çek Cumhuriyeti’ne ticari ve iş görüşmeleri yapmak, Çekya’da düzenlenecek olarak fuara katılmak ya da stand kurmak, Çek Cumhuriyeti’nde düzenli olarak çalıştığınız bir firmaya eğitim almak ya da eğitim vermek, satmış olduğunuz ürünlerin kurulum ya da montajını yapmak gibi sebepler ile seyahat edecekseniz Çek Cumhuriyeti ticari vize ve fuar vizesi başvurusunda (Çekya ticari vize ve fuar vizesi başvurusunda) bulunmanız gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti ticari vize ve fuar vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için Çekya’daki firma tarafından size ticari davetiye mektubu gönderilmesi gerekmektedir. Çek Cumhuriyeti ticari davetiye mektubu Çek Cumhuriyeti’ndeki firmanın antetli kağıdına yazılmalı ve şirket yetkilisi tarafından imzalanmalıdır. Bu mektupta seyahat tarihleriniz açık ve net şekilde belirtilmeli, seyahat amacınız açıklanmalıdır. Davetiyenin orijinaline gerek yoktur. Kaliteli bir şekilde taratılıp e-posta ile gönderilebilir.

Çek Cumhuriyeti ticari davetiye mektubuna ek olarak, davetiyeyi imzalayan kişinin Çek Cumhuriyeti pasaport, kimlik ya da oturum kartını da eklemek gerekir. Bununla birlikte, eğer aynı firma ile aranızda bir anlaşma ya da daha önce iş yaptığınızı kanıtlar faturalar varsa vize başvuru dosyası içerisine eklenmesini tavsiye ederiz.

Çekya’ya işiniz ile alakalı bir fuara katılmak ya da fuarda stand kurmak amacı ile seyahat edecekseniz, fuar katılım bileti, davetiye ya da fuarda stand kuracağınızı kanıtlar evraklar sunulmalıdır.

Çek Cumhuriyeti ticari vize ve fuar vizesi başvurusunda bulunacak firma çalışanların seyahat masrafları çalıştıkları şirket tarafından karşılanmalıdır. İş yeri görev ve izin yazısı içerisinde masrafların karşılanacağı taahhüt edilmek zorundadır. Şirket banka hesabı sunulmak zorunda değildir. Bizim tavsiyemiz ise şirket açısında sorun yok ise banka hesap dökümü sunulması yönündedir. Eğer şirket banka hesaplarını çalışanları ile paylaşmak istemiyor ise, iş yeri görev ve izin yazısında ‘’banka hesaplarımızı çalışanlarımız ile paylaşmıyoruz, konsolosluğun talep etmesi durumunda konsolosluk ile paylaşabiliriz’’ şeklinde açıkça belirtmelidir.

Çek Cumhuriyeti ticari vize ve fuar vizesi (Çekya ticari vize ve fuar vizesi), iş vizesi olarak da bilinmektedir. Bu vize kategorisi Çek Cumhuriyeti çalışma vizesi ile çok karıştırılmaktadır. Çek Cumhuriyeti ticari vize ile Çek Cumhuriyeti’nde Türkiye’de çalıştığınız firmanın ticari maksatları ile kısa süreli gidip dönmektir. Çek Cumhuriyeti çalışma vizesi ile Çek Cumhuriyeti’nde sürekli çalışmak ve orada oturum hakkı almak içindir.

Çek Cumhuriyeti Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi

Çek Cumhuriyeti Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi

Çek Cumhuriyeti’nde düzenlenecek olan bir kongre ya da konferansa, yarışmalara, kültürel ve sportif etkinliklere katılmak maksadı ile seyahat edecekseniz Çek Cumhuriyeti kültürel ve sportif etkinlik vizesi (Çekya kültürel ve sportif etkinlik vizesi) başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Bu vize kategorisi için çok fazla karıştırılan bir konudan bahsederek başlamak istiyorum. Çek Cumhuriyeti’inde düzenlenen bir futbol maçını izlemeye ya da müze gezmeye gitmek bu vize kategorisi kapsamında değildir. Bu durumda iseniz, Çek Cumhuriyeti turistik vize/turist vizesi başvurusunda bulunmanız gereklidir.

Çek Cumhuriyeti’nde düzenlenen bir sportif faaliyette aktif görev alacaksanız (maçın antrenörü ya da sporcu olmanız gibi durum), kongre ya da konferansa özel davet edildiyseniz ya da konuşmacı olarak katılım sağlayacaksanız, şarkıcı iseniz ve konser verecekseniz, robotik yarışmasına katılacaksanız ya da müzede sizin bir eseriniz sergilenecekse ve bu sebeple Çek Cumhuriyeti’ne seyahat edecekseniz bu vize kategorisi üzerinden başvuru yapmalısınız.

Çek Cumhuriyeti kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için Çekya’daki etkinlik sağlayıcısı/kurum tarafından tarafınıza gönderilmiş davetiye mektubuna ihtiyacınız vardır. Davetiyeyi gönderen kişinin Çek Cumhuriyeti pasaport, oturum kartı ya da kimlik kartı fotokopisi de eklenmelidir. Bununla birlikte düzenlenen etkinlikte görev almaya yeterliliğinizi gösterir belgeler de sunmanız beklenir.

Yeterliliği gösterir belge ne demek? Örneğin sportif bir faaliyette görev alacaksınız, Türkiye’deki federasyondan yazı ve lisansınız bunu kanıtlar belgedir. Kongre ya da Konferansa konuşmacısınız diyelim, bu konuda yetkinliğinizi kanıtlar bir kurumdan alınmış yazı, diplomanız ya da sertifikalarınız bu durumu kanıtlar belge niteliğindedir. Bir müzede sizin eseriniz sergilenecekse, bunun sizin eseriniz olduğu ve sanatçı olduğunuzu ispatlar belge sunulmalıdır.

Çek Cumhuriyeti Erasmus, Eğitim ve Öğrenci Vizesi

Çek Cumhuriyeti Eğitim ve Öğrenci Vizesi

Burada size bahsedeceğim bilgiler Çek Cumhuriyeti’ne dil kursu, sertifika programlar gibi kısa süreli eğitimler gibi 90 günden kısa süreli eğitime katılacaklar için geçerlidir. 90 günden kısa süreli erasmus ya da erasmus plus + programına katılacak kişiler de aynı vize kategorisinden başvuru yapacaktır. Çek Cumhuriyeti erasmus stajı için bazı ek evraklar da istenmektedir.

90 günden uzun sürecek eğitimler Çek Cumhuriyeti ulusal vize (Çekya ulusal vize) kapsamındadır ve prosedürleri çok farklıdır. Biz de kurum olarak 90 günden uzun süreli yani Çek Cumhuriyeti ulusal vize başvuruları konusunda hizmet vermemekteyiz.

Çek Cumhuriyeti eğitim ve öğrenci vizesi (Çekya eğitim ve öğrenci vizesi) başvurusunda bulunabilmeniz için ilk şart Çek Cumhuriyeti’ndeki eğitim kurumundan tarafınıza gönderilmiş bir davetiye mektubu gereklidir. Davetiye mektubu ile birlikte eğitim ücretli ise ödeme dekontu sunulmalıdır. Eğer katılacağınız eğitim ücretsiz ise de davet davetiye mektubunda eğitimin ücretsiz olduğu belirtilmelidir. Davetiyeyi gönderen kişinin Çek Cumhuriyeti pasaport, oturum kartı ya da kimlik kartı fotokopisi de eklenmelidir.

Çek Cumhuriyeti’ne erasmus stajı için seyahat edeceklerin ‘’Learning Aggrement’’ sunması gereklidir. Staj sözleşmesinin henüz ibraz edilemediği durumlarda, Çek Cumhuriyeti’ndeki işveren tarafından hazırlanan staj teyit yazısı gerekmektedir. Bu belge staj ücretinin yanı sıra vize başvurusu esnasında staj sözleşmesinin neden ibraz edilmediğine dair bilgi içermelidir. Staj için aracı kurumlardan da aracı olunduğuna dair yazı gerekmektedir.

90 günden kısa süreli Çek Cumhuriyeti eğitim, erasmus ya da erasmus plus + vizesi başvurusunda bulunacak kişiler Türkiye’deki eğitim kurumu aracılığı ile Çek Cumhuriyeti’ndeki eğitime katılacaksa, eğitimi kanıtlar nitelikte ilgili kurumdan ıslak imzalı ve kaşeli belge almalıdır. Çek Cumhuriyeti erasmus ve erasmus plus + vizesi için okuldan ıslak imzalı ve TC mühürlü erasmus yapılacağını kanıtlar nitelikte belge alınmalıdır.

Çek Cumhuriyeti Öğrenci Gezileri için Vize

Çek Cumhuriyeti Öğrenci Gezileri için Vize

Çek Cumhuriyeti’ndeki lise ya da üniversite gezileri için öğrencilerin ve refakat eden öğretmenlerin Çek Cumhuriyeti öğrenci gezileri vizesi (Çekya öğrenci gezileri vizesi) başvurusunda bulunulması gereklidir. Genellikle lise ve ilk okul öğrencilerinin Çek Cumhuriyeti’ndeki okulları ziyaret etmek için grup halinde vize başvurusunda bulunduğu vize kategorisidir.

Çek Cumhuriyeti öğrenci gezileri vizesi için başvuruda bulunabilmek için Çek Cumhuriyeti’nde gezilecek tüm okulların ve konaklanacak yerlerin bilgilerini içeren davetiye mektubuna sahip olmak gereklidir. Bu davetiye mektubunda tüm öğrencilerin isimleri ve refakat edecek öğretmenlerin de isimleri muhakkak geçmelidir. Buna ek olarak Türkiye’deki okuldan geziyi kanıtlar evrak da sunulmalıdır.

Çek Cumhuriyeti öğrenci gezileri vizesi (Çekya öğrenci gezileri vizesi) başvurusunda bulunacak 18 yaş altı çocuklar için, anne ve babaları tarafından imzalanmış yurt dışına çıkmak için refakat edecek öğretmene izin verildiğini kanıtlar muvafakatname sunulmalıdır.

Çek Cumhuriyeti öğrenci gezilerinde öğrencilere refakat edecek öğretmenlerin sanki ticari vize başvurusunda bulunuyormuş gibi evrak sunması gereklidir. Bu ne demek oluyor? Hemen açıklıyorum. Okuldan bu amaç için görevlendirildiğine dair yazı alınmalı ve tüm masraflarının okul tarafından karşılanacağı ibaresi kesin olmalıdır. Aynı şekilde Çek Cumhuriyeti’nden gelecek davetiye ve okuldan seyahat edecek kişiler listesinde de öğretmenlerin isimleri muhakkak geçmelidir.

Çek Cumhuriyeti Sağlık ve Tedavi Sebepli Vize

Çek Cumhuriyeti Sağlık ve Tedavi Sebepli Vize

Çek Cumhuriyeti sağlık ve tedavi sebepli vize (Çekya sağlık ve tedavi sebepli vize) başvurusunda bulunmak için iki farklı durum vardır. Bunlardan birincisi, Çek Cumhuriyeti’nde bir sağlık sorununuz için tedavi olmak maksadıyla seyahat edecekseniz Çek Cumhuriyeti sağlık ve tedavi sebepli vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. İkincisi ise Çek Cumhuriyeti’ndeki sağlık sorunu olan bir yakınınızı ziyaret edecekseniz de bu vize kategorisi üzerinden başvuru yapılabilir. Her iki durum için de gerekli temel şartları aşağıda açıkladım.

Çek Cumhuriyeti’nde (Çekya’da) tedavi olmak için seyahat edecekseniz iki temel evrak sunulmalıdır.

 • Çek Cumhuriyeti’ndeki hastane ya da doktor tarafından tedaviye kabul edildiğinizi destekler belge. Buna ek olarak, Çek Cumhuriyeti’ndeki tedavinin masraflarının ödendiğini gösterir dekont. Genellikle ödeme yapılmadan hastaneler ya da doktorlar davetiye göndermezler. Davetiye içerisinde eğer size tedavi süresince refakat edecek kişiler varsa isimleri geçmelidir.
 • Türkiye’deki kurum ya da kuruluşlardan rahatsızlığınızı kanıtlar imzalı ve kaşeli doktor raporu.

Çek Cumhuriyeti’nde bir yakınınızın sorunu varsa ve bu sebepten yakınınızı ziyaret etmek istiyorsanız yine Çek Cumhuriyeti sağlık ve tedavi sebepli vize başvurusunda bulunulabilir. Bu şart altında Çek Cumhuriyeti aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurusu da yapılabilir. Böyle bir konu karşımıza gelince bizim yaptığımız formu doldururken her iki durumu da işaretlemek, dilekçeler ve ek evraklar ile birlikte her iki vize kategorisi için de başvurusunda bulunmaktır. Gösterilmesi zorunlu olan iki evrak vardır.

 • Çek Cumhuriyeti’nden tarafınıza gönderilmiş davetiye mektubu (Hastane tarafından ya da bir yakınınız tarafından gönderilebilir, her ikisi de yapılabilirse çok daha iyi olur)
 • Çek Cumhuriyeti’ndeki yakınınızın sağlık sorununu kanıtlar nitelikte doktor raporu

Sağlık sorunu acilse ve evraklar ile kanıtlanabilir ise vize başvurusunda acil olarak belirtilip 1-2 günde vize alınabiliyor.


Çek Cumhuriyeti Vizesi için Gerekli Evraklar

Çek Cumhuriyeti Vizesi için Gerekli Evraklar

Çek Cumhuriyeti vize başvurusu (Çekya vize başvurusu) için hazırlanması gerekli olan evraklar temel olarak 5 başlık altında toplanır.

 • Temel evraklar; her durumda hazırlanması gereken evraklar
 • Seyahat ve ulaşım aracını gösterir evraklar; uçak, otobüs bileti, şahsi araç vb.
 • Seyahat amacını ve konaklamayı kanıtlar evraklar; turistik vize için otel ya da tur rezervasyonu, aile ziyareti, ticari seyahatler için davetiye v.b
 • Finansal durumu gösterir evraklar; banka hesap dökümleri, kira kontratı vb.
 • Çalışma durumunu gösterir evraklar; sigortalı çalışan, iş veren, öğrenci vb.

Aşağıda bu durumları her bir çalışma durumuna ve seyahat amacına göre açıklayacağım.

Burada belirtmek isteriz ki aşağıdaki evraklar haricinde kişinin durumuna göre destekleyici ek evrakların da sunulması gerekebilir. Bizim ile çalışmanız halinde kişiye özel evrak listeleri tarafınıza gönderilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu için Gerekli Temel Evraklar

 • Pasaport, seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli ve en az 2 boş sayfası olmalıdır. Pasaportun kimlik bilgileri içeren kısmın ve işlenmiş sayfaların fotokopileri eklenmeli. Varsa eski pasaportlardaki son 3 yıl içerisinde alınmış vize fotokopileri eklenmelidir.
 • Çek Cumhuriyeti vize başvuru formu; doğru ve eksiksiz doldurulmalıdır. Yer ve tarih kısımları kesinlikle boş bırakılmamalı ve ilgili kısımları muhakkak imzalanmalıdır. Çek Cumhuriyeti Schengen Vize Başvuru Formu buradan indirilebilir.
 • Biyometrik fotoğraf; rötüş yapılmamış, arka fonu beyaz, 6 aydan eski olmayan, daha önce pasaport ya da vizelerde kullanılmamış, yüzün tam göründüğü, 35x45mm boyutunda 2 adet biyometrik fotoğraf sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası; 30.000 € teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır. Seyahatin başlangıç ve bitiş tarihinden 1 gün önce ve bir gün sonrasını kapsayacak şekilde hazırlanmalıdır.
 • Çek Cumhuriyeti vize talep dilekçesi; Seyahatinizi niyetinizi açıkladığınız, eklemek istediğiniz ek bilgilere yer verebileceğiniz en önemli evrak diyebiliriz. Kısa ve öz bir biçimde ve resmi bir dil ile yazılmalıdır. İlgili Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu’na hitaben yazılmalıdır. İletişim bilgileriniz, tarih kesinlikle olmalıdır ve imzalanmalıdır. (Çek Cumhuriyeti vize talep dilekçenizi İngilizce olarak hazırlamanızı tavsiye ederiz).
 • Nüfus Kayıt Örneği; E-devlet üzerinden barkodlu olarak alınmış nüfus ailenin göründüğü tam vukuatlı nüfus kayıt örneği. (18 yaşından küçükler için nüfus müdürlüğüden alınacak).
 • İkametgah; E-devlet üzerinden barkodlu olarak alınmış ikametgah. (18 yaşından küçükler için nüfus müdürlüğünden alınacak)(Tarihçeli olarak alınmasını tavsiye ederiz)
 • Kimlik Fotokopisi; Başvuru sahibinin arkalı-önlü kimlik fotokopisi sunulmalıdır
 • Muvafakatname; 18 yaşından küçük başvuru sahipleri anne ve babaları ile birlikte seyahat etseler ve vize başvurusunu birlikte gerçekleştirseler dahi, yasal vasileri tarafından imzalanmış noter onaylı tebliğ/muvafakatname sunmak zorundadırlar. 18 yaşından küçük birey anne ya da babası dışında bir kişi ile seyahat edecekse muhakkak izin yazısında belirtilmelidir. Belge anne ve baba tarafından imzalanmalıdır. Eğer 18 yaşından küçük olan bireyin velayeti tek bir kişide ise muvafakatnameye ek olarak boşanma/ölüm raporu ve velayet belgesi de sunulmalıdır (Muvafakatname vize başvuru tarihinden en fazla 6 ay önce alınmış olmalıdır).
 • AB / AET vatandaşın aile bireyi için; AB/AET vatandaşı aile bireyleri akrabalığı kanıtlar evraklar (Nüfus kayıt örneği vb) ile birlikte AB/AET vatandaşına ait pasaport fotokopisini de ibraz etmelidir. (Buradan kastımız oturum hakkına sahip olanlar değildir, sadece vatandaşlar için geçerlidir)

Seyahat ve Ulaşım Aracını Kanıtlar Evraklar

 • Şahsi araç ile seyahat edilecekse ruhsatın altına yazılmış detaylı seyahat rotası ve araç içerisinde başka yolcular var ise listesi yazılmalıdır. Şoförün ehliyeti (yeni ehliyet). Aracın yeşil sigortası sunulmalıdır.
 • Tur satın alınmışsa seyahat acentasından temin edilmiş ulaşım rezervasyonları alınmalıdır.
 • Uçak ya da otobüs ile seyahat edilecekse uçak bileti rezervasyonu eklenmelidir.

Seyahat Amacını ve Konaklamayı Kanıtlar Evraklar

Çek Cumhuriyeti turistik vize/turist vizesi için gerekli evraklar

 • Başvuru sahibinin isminin geçtiği otel vb. konaklama rezervasyonu sunulmalıdır.
 • Tur satın alındıysa, tur satın alınan firmadan vize kiti temin edinmelidir (Vize kiti, tur kapsamındaki tüm ulaşım, konaklama, ödeme ve tur kapsamını gösterir belgeler bütünüdür).
 • Eğer satın aldıysanız ziyaret edilecek yerler için (müze, konser bileti vb) biletin bir kopyası eklenmelidir. (Vize başvurusu sonuçlanmadan otel, uçak bileti v.b. satın alım önermiyoruz)

Çek Cumhuriyeti aile ve arkadaş ziyareti için gerekli evraklar

 • Çek Cumhuriyeti’nden başvuru sahibi adına gönderilmiş resmi davetiye mektubunun orijinali ve 1 adet fotokopisi ibraz edilmelidir.
 • Davetiyeyi gönderen kişinin Çek Cumhuriyeti pasaport, kimlik ya da oturum kartı fotokopisi de eklenmelidir.

Çek Cumhuriyeti iş, ticari vize ve fuar vizesi başvurusu için gerekli evraklar

 • Çek Cumhuriyeti’nde görüşme yapılacak firma tarafından gönderilmiş davetiye mektubunun kopyası ile birlikte davetiyeyi imzalayan kişinin Çek Cumhuriyeti pasaport, kimlik ya da oturum kartı fotokopisi de eklenmelidir.
 • Çek Cumhuriyeti ticari vize ve fuar vizesi başvurusunda bulunacak firma çalışanların iş yeri tarafından görev ve izin yazısı alması gereklidir. İş yeri görev ve izin yazısı şirket antetli kağıdına yazılmalı, şirket yetkilisi tarafından kaşelenip imzalanmalıdır. Seyahate çıkacak kişinin iş yerindeki görevi, seyahate şirket tarafından gönderildiği, seyahat amacının izah edildiği ve seyahat tarihlerinin net bir şekilde yazdığı dilekçe sunulmalıdır. (İş yeri izin yazısının İngilizce olarak hazırlanmasını tavsiye ederiz.)
 • Çalışanların seyahat masrafları çalıştıkları şirket tarafından karşılanmalıdır. İş yeri görev ve izin yazısı içerisinde masrafların karşılanacağı taahhüt edilmek zorundadır. Şirket banka hesabı sunulmak zorunda değildir. Bizim tavsiyemiz ise şirket açısında sorun yok ise banka hesap dökümü sunulması yönündedir. Eğer şirket banka hesaplarını çalışanları ile paylaşmak istemiyor ise, iş yeri görev ve izin yazısında ‘’banka hesaplarımızı çalışanlarımız ile paylaşmıyoruz, konsolosluğun talep etmesi durumunda konsolosluk ile paylaşabiliriz’’ şeklinde açıkça belirtmelidir.

Çek Cumhuriyeti kültürel ve sportif etkinlik vizesi için gerekli evraklar

 • Çek Cumhuriyeti kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için Çek Cumhuriyeti’ndeki etkinlik sağlayıcısı kurum tarafından tarafınıza gönderilmiş davetiye mektubuna ihtiyacınız vardır.
 • Davetiyeyi gönderen kişinin Çek Cumhuriyeti pasaport, oturum kartı ya da kimlik kartı fotokopisi de eklenmelidir.
 • Düzenlenen etkinlikte görev almaya yeterliliğinizi gösterir belgeler de sunmanız beklenir.
 • Türkiye’den bir kurum aracılığı ile seyahat edilecekse kurumdan imzalı ve kaşeli belge de alınmalıdır.

Çek Cumhuriyeti erasmus, eğitim ve öğrenci vizesi için gerekli evraklar

 • Çek Cumhuriyeti’ndeki eğitim kurumu ya da staj yapılacak kurumdan alınmış kabul yazısı. Erasmus stajı için bu Learning Aggrement olarak geçer.
 • Çek Cumhuriyeti’ndeki eğitim ya da staja Çek Cumhuriyeti’den bir aracı kurum aracılığı ile gidiliyorsa, bu aracı kurumdan alınmış onay yazısı.
 • Türkiye’deki bir kurum aracılığı ile Çek Cumhuriyeti’deki eğitime gidiyorsanız onay yazısı.
 • Hibe, burs ya da destek alıyorsanız bu durumu kanıtlar belgeler.
 • Çek Cumhuriyeti’deki eğitim ya da staj süresince konaklamanızın ne şekilde gerçekleşeceğini gösterir belgeler.

Çek Cumhuriyeti öğrenci gezileri vizesi için gerekli evraklar

 • Çek Cumhuriyeti’de ziyaret edilecek okullardan alınmış davetiye mektubu. Davetiye mektubu içerisinde tüm öğrenci ve öğretmenlerin isimleri geçmelidir.
 • Türkiye’deki eğitim kurumundan alınmış yazı. Tüm öğrencilerin ve öğretmenlerin isimleri geçmeli ve gezi hakkında bilgi içermelidir.
 • Seyahat boyunca gerçekleştirilecek konaklama ve ulaşım detayları sunulmalıdır.
 • Refakat edecek öğretmenler ticari vize başvurusunda bulunuyor gibi diğer evraklarını ibraz etmelidir.

Çek Cumhuriyeti sağlık ve tedavi sebepli vize için gerekli evraklar

 • Çek Cumhuriyeti’deki doktor/hastane tarafından gönderilmiş kabul mektubu.
 • Tedavinin masraflarının ödendiğine dair banka dekontu ya da makbuz.
 • Tedavi olacağınız rahatsızlığı kanıtlar nitelikte Türkiye’den alınmış sağlık raporu.
 • Rahatsız olan bir yakınınızı ziyaret edecekseniz, yakınınıza ait doktor ya da hastaneden alınmış sağlık raporu ve tarafınıza gönderilmiş davetiye mektubu.

Finansal Durumu Kanıtlar Evraklar

Banka hesap dökümleri bankadan imzalı ve kaşeli olarak alınmalıdır. Banka hesap dökümünü aldığınız tarih net bir şekilde görülmelidir. Banka hesap dökümlerinin vize başvuru tarihinden en fazla 2 gün içerisinde alınmış olması gerekmektedir.
 • Son 3 aya ait gelirini ispatlar nitelikte banka hesap dökümü (Emekli iseniz emekli maaşın yattığı banka, çalışan iseniz maaşınızı aldığınız banka vb.)
 • Gelirinizi ispatlar hesabınız dışında bakiyesi olan banka hesap dökümleri var ise onlar da eklenmelidir.
 • Varsa kira kontratı fotokopileri eklenmelidir.

Çalışma Durumunu Gösterir Evraklar

SGK tescil ve hizmet dökümleri vize başvuru tarihinden en fazla 7 gün içerisinde alınmış olması gerekmektedir. Öğrenci belgesi ve dilekçeler 15 gün içinde alınmış olmalıdır.

 İş verenler için gerekli evraklar

 • Son yılı gösterir vergi levhası
 • Bağlı bulunan odadan son 6 ay içinde alınmış oda faaliyet belgesi
 • Güncel ve ortaklığı gösterir sicil gazetesi (Şahıs şirketleri için zorunlu değildir)
 • İmza sirküleri ya da imza beyannamesi
 • Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü (e-devletten alınabilir).

Avukat, doktor ve eczacılar için gerekli evraklar

 • Son yılı gösterir vergi levhası
 • Bağlı bulunan odadan son 6 ay içinde alınmış oda faaliyet belgesi
 • İmza sirküleri ya da imza beyannamesi
 • Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü (e-devletten alınabilir).

Sigortalı çalışanlar için gerekli evraklar

 • İş yerinden alınmış ve imza yetkilisi tarafından imzalanmış görev ve izin yazısı.
 • Son 3 aya ait imzalı ve kaşeli maaş bordrosu.
 • Uzun barkodlu, imzalı ve kaşeli SGK işe giriş bildirgesi.
 • Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü (e-devletten alınabilir).
 • Çalıştığınız şirkete ait; son yılı gösterir vergi levhası, bağlı bulunan odadan son 6 ay içinde alınmış oda faaliyet belgesi, güncel ve ortaklığı gösterir sicil gazetesi (Şahıs şirketleri için zorunlu değildir), imza sirküleri ya da imza beyannamesi.

 Freelancer ya da kontratlı çalışanlar için gerekli evraklar

 • Freelancer olarak çalıştığınızı kanıtlar nitelikte sunabileceğiniz sözleşme kontrat ve ödemeler ile ilgili güncel tüm evraklar.
 • Kontratlı çalışanlar için güncel kontrat ve kontrata ek olarak sigortalı çalışanlar kategorisindeki sunulabilen tüm evraklar.
 • Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü (e-devletten alınabilir).

Emekliler için gerekli evraklar

 • Emekliliği kanıtlar belge. SGK emeklileri için e-devletten alınmış barkodlu SGK Tescil ve Hizmet Dökümü. Emekli sandığı için barkodlu SGK dan alınmış hizmet dökümü. Banka sandıklarından (MUNZAM vb) emekliler için ilgili bankadan alınmış emekliliği kanıtlar evraklar.

Kamu çalışanları için gerekli evraklar

 • Çalışılan kurumdan alınmış görev ve izin yazısı.
 • Son 3 aya ait imzalı ve kaşeli maaş bordrosu.
 • Uzun barkodlu imzalı ve kaşeli SGK işe giriş bildirgesi.
 • Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü (e-devletten alınabilir).

Çiftçiler için gerekli evraklar

 • Ziraat odasından alınmış güncel çiftçilik belgesinin orijinali ve 1 adet fotokopisi.
 • Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü (e-devletten alınabilir).

Sanatçılar ve sporcular için gerekli evraklar

 • Sanatçılar ve sporcular bu konuda yeterliliklerini kanıtlar belgeleri ibraz etmelidir. Sanatçılar için diploma ya da sanatçı kartı. Sporcular için lisansları ya da bağlı bulundukları spor kulübünden sporcu olduğuna dair belgeler.
 • Sanatçı ve sporcular bir firma altında çalışıyorsa bu evraklara ek olarak, sigortalı çalışanlar kategorisi içerisindeki evrakları da ibraz etmek zorundadır.
 • Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü (e-devletten alınabilir).

Öğrenciler için gerekli evraklar

 • 18 yaşından büyükler e-devletten barkodlu öğrenci belgesi sunabilirler.
 • 18 yaşından küçükler için okuldan alınmış öğrenci belgesi ve seyahat okul dönemi içerisindeyse okuldan alınmış izin yazısı (Üniversite öğrencileri hariç).
 • Öğrencilerin Çek Cumhuriyeti’ne seyahat edebilmesi için birinci derece bir akrabasının (Anne, baba, eş ya da çocuk. Kardeşler birinci derece kabul edilmez) sponsor olması gerekmektedir. Sponsor olan kişi yukarıdaki gelir ve çalışma evraklarını sunmak ve sponsorluk dilekçesi yazmak zorundadır. (Sponsorluk dilekçesinin İngilizce olarak hazırlanmasını tavsiye ederiz.)

Ev hanımları için gerekli evraklar

 • Çalışmadığını kanıtlamak maksadı ile e-devlet üzerinden alınmış barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü sunulmalıdır.
 • Çalışmayanlar ve öğrencilerin Çek Cumhuriyeti’ne seyahat edebilmesi için birinci derece bir akrabasının (Anne, baba, eş ya da çocuk. Kardeşler birinci derece kabul edilmez) sponsor olması gerekmektedir. Sponsor olan kişi yukarıdaki gelir ve çalışma evraklarını sunmak ve sponsorluk dilekçesi yazmak zorundadır. (Sponsorluk dilekçesinin İngilizce olarak hazırlanmasını tavsiye ederiz.)

BRS Global Vize Danışmanlık ile Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu Adımları

BRS Global Vize Danışmanlık olarak, sürecin en başından en sonuna kadar her adımda sizlere destek oluyoruz ve bu sürecin kusursuz yönetilmesini sağlıyoruz. Bizimle çalıştığınız takdirde Çek Cumhuriyeti vizesi (Çekya vizesi) almak için uygulayacağınız birkaç adım vardır. Bunları sizlere aşağıda listeledik. Aynı zamanda hizmetlerimiz menüsü içerisinde de hizmet kapsamımız olabildiğince detaylı bir şekilde açıkladık.

Burada sizlere tekrar hatırlatmak isteriz. BRS Global Vize Danışmanlık olarak İzmir merkezli bir şirketiz. Bu sebeple İzmir’den gerçekleştirilecek Çek Cumhuriyeti (Çekya) vize başvuru işlemleri, Ankara Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü yetki alanı içerisindedir. Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi başvuru işlemlerini İzmir’den gerçekleştirebilmeniz için resmi ikamet adresinizi aşağıdaki şehirlerden biri olması gerekmektedir. BRS Global Vize Danışmanlık olarak, İzmir ve Ege Bölgesinde yaşayan, Çek Cumhuriyeti (Çekya) vize işlemlerini İzmir’den gerçekleştirecek misafirlerimiz için hizmet verebilmekteyiz.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Almanın Kolay Yolu

Çek Cumhuriyeti Vize Danışmanlık Merkezi İzmir

1. Adım: Bizimle İletişime Geçin

Durumunuzu analiz ediyoruz ve size özel olarak hazırlanmış Çek Cumhuriyeti vizesi için gerekli evraklar listesini ücretsiz gönderiyoruz.

2. Adım: Evrakları Bize Ulaştırın

Bize ulaştırdığınız evrakları kontrol ediyoruz ve dosyanızı Çek Cumhuriyeti vize başvurusu için hazır hale getiriyoruz.

3. Adım: Randevu Günü Parmak İzi Vermeye Gelin

Birlikte belirlemiş olduğumuz randevu günü Çek Cumhuriyeti vize başvurusunu gerçekleştirmek için başvuru merkezine gidiyoruz.

Son Adım: İşlem Tamamlandı

Sonuçlanan pasaportu biz teslim alıyoruz ve size iletiyoruz.

HEMEN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN


Çek Cumhuriyeti Vize Ücreti Ne Kadar?

Çek Cumhuriyeti Vize Ücreti Ne Kadar?

Çek Cumhuriyeti vizesi ücretleri (Çekya vizesi ücretleri) yaşınıza göre değişiklik gösterir. Bazı durumlarda konsolosluk vize harç ya da başvuru merkezi ücreti ödemelerinde muafiyet vardır. Bununla birlikte, seyahat sürenize bağlı olarak seyahat sağlık sigortası fiyatları da değişiklik gösterir. Tüm bunlara bağlı olarak toplam ödemeniz değişir. Aşağıda sırası ile;

 • Çek Cumhuriyeti vizesi fiyatları
 • Fiyatlar ile ilgili açıklamalar
 • Seyahat sağlık sigortası fiyatları

ayrıntılı olarak paylaşılmıştır.

Yaş Vize Harç Bedeli Başvuru Merkezi Ücreti Zorunlu Kargo Ücreti BRS Vize Hizmet Bedeli Toplam
0 – 5 Yaş 0 € 20 € 10 € 45 € 75 €
6 – 11 Yaş 40 € 20 € 10 € 45 € 115 €
12 Yaş ve Üzeri 80 € 20 € 10 € 45 € 155 €
 • Yukarıda yer alan ücretler Çek Cumhuriyeti (Çekya) Schengen vizesi başvuruları için ve vize başvurusunu İzmir‘den gerçekleştirecek başvuru sahipleri için geçerlidir. Ankara Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği Konsolosluk bölümü görev alanı; Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Batman, Bingöl, Bitlis, Burdur, Çankırı, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Iğdır, Isparta, İzmir,  Kahramanmaraş, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kilis, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mersin,Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Tunceli, Uşak, Van ve Yozgat illerini kapsamaktadır. Yukarıdaki ücretler resmi ikameti bu şehirlerde olup Çek Cumhuriyeti vize başvurusunu İzmir’den gerçekleştirecek kişiler için geçerlidir.
 • Çek Cumhuriyeti vizesi için randevu almak ücretsizdir, bazı dolandırıcı firmalar bu konuda birçok insanı aldatmıştır. Sizden randevu almak için ücret talep eden firmalara güvenmeyiniz.
 • Çek Cumhuriyeti vize başvurusunun ret ile sonuçlanma durumunda vize başvurusu için gerçekleştirmiş olduğunuz ücretler iade edilmez.
 • Çek Cumhuriyeti vizesi için yapılması gereken konsolosluk ödemesi Euro ve Nakit olarak yapılmalıdır. Başvuru merkezi ve zorunlu kargo ödemesi TL olarak nakit veya kart ile ödenebilir.
 • Çek Cumhuriyeti vize başvurusunda bulunacak Avrupa Birliği üye ülkesi vatandaşlarının aile bireyleri ile birlikte seyahat etmeleri ya da seyahat sırasında buluşacaklarsa, konsolosluk vize harcından muaftır.

Zorunlu Seyahat Sağlık Sigortası Ücretleri

Gün Sayısı Ücretlendirme (0-80 Yaş) Ücretlendirme (81-90 Yaş)
1 – 16 Gün 5,00 € 10,00 €
1 Ay 10,00 € 20,00 €
3 Ay 15,00 € 30,00 €
6 Ay 20,00 € 40,00 €
1 Yıl 25,00 € 50,00 €

Çek Cumhuriyeti Vizesi Hakkında Merak Edilen Diğer Sorular

Çek Cumhuriyeti Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bu sayfanın ilk kısımlarında Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi (Çekya Schengen vizesi) hakkında birçok konudan bahsettik. Aşağıda da merak edebileceğinizi düşündüğümüz diğer soruları paylaştık.

İnternet sitemizde yer vermemizi istediğiniz başka sorular olursa, sayfanın en altından yorum yazarsanız sizleri o konularda da bilgilendirebilmek isteriz.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu için Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Çek Cumhuriyeti vize başvurusu için bankada ne kadar para olmalı ya da Çek Cumhuriyeti vizesi (Çekya vizesi) almak için bankada ne kadar para göstermeliyim? Bu sorular bize en çok sorulan ve genellikle cevabı çok yanlış bilinen sorulardır. Bu durumu size mantığı ile açıklayacağım.

Öncelikle bankada para göstermek biraz yanlış olur. Konsolosluklar, bankanızda zaten gerekli olan miktarın bulunması bekler. Ani para girişleri yapmak da her zaman konsoloslukları düşündüren ve şüpheye düşüren bir durumdur.

Çek Cumhuriyeti vizesi (Çekya vizesi) almak için bankada bulunması gereken miktar şu kadar olmalı diye net rakam söylenemez. Bazı internet sitelerinde bunu görüyorum ve o şekilde yaparsanız durumunuzu riske atarsınız.

Size ilk olarak bankada görünmesi gereken minimum miktar hesabından bahsetmek istiyorum.

 1. Bir uçak firması sitesine girin ve seyahat edeceğiniz tarihlerdeki uçak bileti fiyatlarına bakın.
 2. Seyahat tarihlerdeki konaklayacağınız otel fiyatlarını internetten hesaplayın (Davetiyeli gidiyorsanız ve size konaklama sağlanıyorsa bu konuyu es geçebilirsiniz)
 3. Çek Cumhuriyeti’nde kalacağınız her bir gün için eğer masraflarınızı karşılayan bir davetiye varsa en az 40 €, eğer davetiyeniz yoksa 100 € olarak hesap yapın.

Yukarıdaki üç durumu hesaplayarak bankada göstermeniz gereken minimum miktarı bulabilirsiniz. Tabi burada hesap yaparken çok kötü bir uçak ve otel baz alınmamalı, çıkan hesabın üstüne de Türkiye’ye döndükten sonra en az 1 ay yaşayacak kadar nakit de eklemelisiniz.

Diğer bir önemli nokta ise, bankada bulunması gerekli olan miktar kanıtlanabilir geliriniz ile uyumlu bir miktar olmalıdır. Her ay belirli miktarda para biriktirip o birikim ile seyahat edebileceğinizi gösterebiliyor olmalıdır.

Emekli olup Çek Cumhuriyeti’ine resmi davetiye ile gidecekler için Çek Cumhuriyeti’nde 3 ay kalsalar dahi 700 € civarı nakit göstermeleri yeterlidir. Bizim tavsiyemiz yapılabiliyorsa 1000 € gösterilmesi yönündedir.
Bankada bulunması gereken para Euro ya da TL olabilir. Kredi kartı bakiyeleri nakit olarak kabul edilmez.

Çek Cumhuriyeti Schengen Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidebilirim?

Bildiğiniz üzere Çek Cumhuriyeti Schengen üye ülkelerinden biridir ve Çek Cumhuriyeti (Çekya) üzerinden alacağınız vize Schengen vizesidir. Bu sayede Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi (Çekya Schengen vizesi) ile aşağıda listelemiş olduğumuz tüm ülkeleri ziyareti edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu Schengen bölgesine ilk girdiğiniz ülke Çek Cumhuriyeti olmalıdır. Çek Cumhuriyeti vizesi ile başka bir ülkeden Schengen alanına giriş yapmak isterseniz sınır kapısında sizi ülkelerine almayabilirler.

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti (Çekya), Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.

Çok girişli Çek Cumhuriyeti vizeniz varsa yukarıdaki ülkelere ek olarak aşağıdaki ülkeleri de ziyaret edebilirsiniz.

Bulgaristan, Hırvatistan, Monaco, Romanya, San Marino, Vatikan.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Kaç Günde Çıkar ve Hızlandırma Oluyor Mu?

Çek Cumhuriyeti vizesi başvurusu (Çekya vizesi başvurusu) yaptığınız günden sonra ortalama 15 günde sonuçlanır. Bazı yoğun dönemlerde bu süre 15 iş gününü bulmaktadır.

Bununla birlikte konsolosluğun sizden ek evrak talep etmesi ya da mülakata çağırması durumunda (çok ender rastlanır ama bu da bir ihtimal) bu süre daha fazla uzar.

Çek Cumhuriyeti vize başvurusu için direkt olarak hızlandırma yoktur. Sadece sağlık gibi özel ve acil durumlar evraklar ile kanıtlanırsa, vize başvurusunda acil olarak işaretlenir ve konsolosluk 1-2 günde vize başvurusunu sonuçlandırır.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılabilir ve Ne Zaman Yapmalıyım?

Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi başvurusu seyahatinize 6 ay kala yapılabilir. Burada vizenizin vize başvurusu yaptığınız tarihte başlayacağı anlamı çıkması. Çek Cumhuriyeti vizesi (Çekya vizesi) başlangıç süresi, vize başvurusu yaparken beyan etmiş olduğunuz tarihte başlar. Yani gün kaybınız olmaz.

Bu konuda bizim tavsiyemizi de sizlerle paylaşayım. Bize göre seyahate 6 ay kala vize başvurusunu yapmanız mantıklı. Çünkü, vizenizin yetişmesi korkusu olmaz, vize çıktıktan sonra rahat rahat uçak bileti ya da konaklamanızı yapabilir ve plan yapabilirsiniz.

Ama sebebini anlamadığım şekilde insanlar genellikle 6 ay kal vize başvurusu yapmaya çekiniyorlar. Siz de böyle bir durumdaysanız tavsiyemiz oluşabilecek herhangi bir durumda sorun yaşamamanız için seyahate 1-2 ay kala Çek Cumhuriyeti vize başvurusunu (Çekya vize başvurusunu) yapmanız yönündedir.

Kimler Çek Cumhuriyeti Vizesi Alabilir?

Bu konuyu bu sayfanın üst kısımlarında aslında anlattım. Çek Cumhuriyeti vizesi (Çekya vizesi) almak için konsolosluğun beklediği bazı şartları ve gereklilikleri sağlıyor olmanız gereklidir. Bununla birlikte gerekli evraklar listesi içerisindeki tüm evrakları da hazırlayabiliyor durumda olmanız gereklidir.

Üst kısımlar okumayanlar sayfanın başına dönüp, Çek Cumhuriyeti vizesi (Çekya vizesi) hakkında genel bilgi, gerekli şartlar ve gerekli evraklar kısımlarını incelediklerinde beni çok daha iyi anlayabileceklerdir.

Bu kriterleri sağlayan her bir birey kolaylıkla Çek Cumhuriyeti vizesi (Çekya vizesi) alabilir.

25 yaş ve üstü çalışmayan erkeklerin Çek Cumhuriyeti vize başvurusu sonunda olumlu sonuç alma ihtimali çok düşüktür.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Çek Cumhuriyeti Schengen vize ve 90 gün üzeri eğitim vizesi başvurusu direkt olarak konsolosluklardan yapılamaz. Bu vize kategorisi içerisindeki Çek Cumhuriyeti vize başvurusu tüm Türkiye genelinde VFS Global isimli Çek Cumhuriyeti vize başvuru merkezi üzerinden gerçekleştirilir.

İstanbul Avrupa (Beyoğlu), İstanbul Asya (Altunizade), Ankara, İzmir, Antalya’da VFS Global Çek Cumhuriyeti vize başvuru merkezi ofisleri (Çekya vize başvuru merkezi ofisleri) bulunmaktadır. Size en yakın vize başvuru merkezi üzerinden Çek Cumhuriyeti vize başvurusu yapabilirsiniz.

90 gün üzeri Çek Cumhuriyeti vize başvuruları yani çalışma, oturum, evlilik, aile birleşimi vizesi gibi vize kategorileri için başvurular direkt olarak konsolosluklardan gerçekleştirilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Schengen Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

Çek Cumhuriyeti Schengen vize ve 90 gün üzeri eğitim vizesi başvurusu için VFS Global isimli Çek Cumhuriyeti vize başvuru merkezi resmi internet sitesi (https://www.vfsglobal.com/czechrepublic/turkey/index.html) üzerinden >randevu alın> bireysel randevular butonundan online olarak randevu almanız gerekmektedir. Özellikle linki sizinle paylaştım çünkü size randevu almak adına dolandırıcılık yapan ve sitesini VFS Global’ benzeten çok firma var. Bu konuda dikkatli olmanızı öneririm.

VFS Global Çek Cumhuriyeti vize başvuru merkezi sitesine girdikten sonra vize işlemleri kısmından randevu alma seçeneğine tıklıyorsunuz. Burada kişisel bilgilerinizi girdikten sonra randevunuzu alıyorsunuz.

Çek Cumhuriyeti Vizesi için Pasaport Takibi ve Vize Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Çek Cumhuriyeti vize başvurusu sonrasında size bir bilgi fişi verilecek. Bilgi fişinin üzerinde referans numaranız yazılmaktadır. Referans numaranız ile iDATA internet sitesi (https://www.vfsglobal.com/czechrepublic/turkey/index.html) üzerinden >başvurunuzu takip edin> başvuru takip sekmesinden pasaport takibinizi yapabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti vize başvurusunun olumlu ya da olumsuz sonuçlandığını ancak pasaportu teslim aldığınızda öğrenebilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu Sonunda Pasaportumu Nasıl Teslim Alırım?

Çek Cumhuriyeti vize başvurusu sonrasında size bir bilgi fişi verilecek. Bilgi fişinin üzerinde referans numaranız yazılmaktadır. Referans numaranız ile VFS Global internet sitesi üzerinden pasaport takibinizi yapabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti vize (Çekya vize) başvurusunun olumlu ya da olumsuz sonuçlandığını ancak pasaportu teslim aldığınızda öğrenebilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Vizesi için Biyometri işlemi (VIS) Ne Demek?

VIS kelimesinin açılımı Visa Information System yani Bilgi Kaydı Sistemi’dir. Burada VIS ile adlandırılan konunun tam anlaşılabilir ismi ise parmak izi verme işlemidir.

Çek Cumhuriyeti (Çekya) ve tüm Schengen üye ülkeler 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren biyometrik Bilgi Kaydı Sistemine (VIS) geçmiş bulunmaktadır.

Çok daha net olmak gerekirse Çek Cumhuriyeti vize başvurusu için parmak izi vermeniz gerekmektedir. Parmak izi kaydınız sistemde 5 sene boyunca kayıt altında tutulur.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusunu Şahsen Mi Yapmak Gerekir?

Son 5 yıl içerisinde Schengen vizesi için parmak izi vermiş dahi olsanız, Çek Cumhuriyeti vize başvurularında şahsen bulunmanız gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu için Parmak İzi Vermem Gerekiyor Mu?

Son 5 yıl içerisinde herhangi bir Schengen üye ülkesi için parmak izi verdiyseniz tekrar parmak izi vermenize gerek yoktur. Çek Cumhuriyeti vize başvurularında bazı zamanlar parmak iziniz sistemde olsa dahi güncelleme isteyebilirler. Burada dikkat edilmesi gereken 2 konu vardır;

 • Son 5 yıl içerisinde gerçekleştirdiğiniz vize başvurusunun olumlu sonuçlanması ve vize almış olmanız.
 • Son 5 yıl hesaplarken vize başlangıç tarihiniz değil, parmak izini vermiş olduğunuz tarihten hesap yapılmalıdır.

Çek Cumhuriyeti Vizesi için Fotoğraf Ölçüsü ve Standartları

Çek Cumhuriyeti vizesi için fotoğraf ölçüsü ve standartları aşağıdaki gibidir. Fotoğraf çektirirken aşağıdaki gerekliliklere dikkat etmelisiniz, aksi takdirde son anda fotoğraf yüzünden sorun yaşayabilirsiniz. Çek Cumhuriyeti vize başvurusu işlemleri için kullanılan fotoğraf daha önce pasaport ve vizelerde kullanılmamış olmalıdır. Çek Cumhuriyeti vize başvuru işlemleri öncesinde aşağıdaki gerekliliklere göre fotoğrafınızı çektirmenizi tavsiye ederiz.

 • 35×45 mm boyutunda ve biyometrik olmalı
 • Herhangi bir rötuş yapılmamalı
 • Arka fonu beyaz olmalı
 • 6 aydan eski olmamalı
 • Yüz açık bir şekilde görünüyor olmalı, alın ve kulak görünmeli
 • Yüzde gözlük, küpe vb. takılar çıkarılmalı
 • Eğer başörtüsü kullanıyorsanız, alın ve kulaklar muhakkak görünmeli
 • Fotoğraf net olmalı, kesinlikle bulanık olmamalı

Çek Cumhuriyeti Vize Reddi ve Redde İtiraz Nasıl Yapılır?

Çek Cumhuriyeti (Çekya) vize reddine itiraz etmek istiyorsanız ret maddelerinden hiçbirinin size uymadığından öncelikle emin olmanızı tavsiye ederim. Eksiğiniz olmadığını düşünüyorsanız vize reddine itiraz etmenizde bir sorun yoktur.

Vize Başvurusunun reddine itiraz, vizeyi reddeden temsilciliğin konsolosluk birimine, vize başvurularının reddedildiğinin kendilerine tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde yazılı olarak müracaatla yapılır. (İtiraz dilekçesinin imzalı aslı, posta yoluyla ya da elden teslim edilmelidir.) İtiraz başvurusuna yönelik talimatlar ayrıca yukarıda bahsedilen vize reddi sonrası aldığınız formda da yer almaktadır. İtiraz başvurusu yalnızca Çekçe, Slovakça veya İngilizce dillerinden birinden yapılmış olması halinde kabul edilecektir. Çek Cumhuriyeti konsolosluk ve elçilik iletişim bilgilerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Başvuru sahibi, itiraz dilekçesinde alınan iptal kararını neden yanlış bulduğunu gerekçeleriyle birlikte belirtecektir. Vize başvurusunun konusu olmayan bilgiler itiraz nedeni yapılamaz. Yapılan itiraz, 60 günlük yeniden inceleme süresi olan Çek Dışişleri Bakanlığına yönlendirilir. Dışişleri Bakanlığı’nın itiraz konusundaki kararı kesindir. Başvuru sahibi, itiraz sonucu hakkında vize başvurusunu reddeden konsolosluk makamı tarafından bilgilendirilecektir.

Vize reddinin yeniden gözden geçirilmesi (temyiz) talebinin ücreti 60 Euro’dur ve ilgili tutar, Ankara’daki Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nin hesabına yatırılacaktır (İzmir’den gerçekleştirilen vize başvuruları için).

AB Vatandaşları Aile Üyeleri için;

AB vatandaşlarının aile üyeleri, vize başvurularına dair olumsuz kararın kendilerine tebliğ edildiği tarihten sonra 15 gün içinde, vize başvurularının reddedilme nedenlerinin yeniden değerlendirilmesi yönünde itiraz başvurusunda bulunabilirler. İtiraz başvuru dilekçesinde; başvuranın adı ve soyadı, doğum tarihi ve doğum yeri, pasaport numarası, uyruğu ve iptal kararını neden yanlış bulduğunu gerekçeleriyle birlikte yazılı olarak, vize başvurusu hakkında karar veren konsolosluk makamına iletilir.

Yapılacak itiraz başvurusuna yönelik talimatlar ayrıca yukarıda bahsedilen formda da yer almaktadır. Konsolosluk makamı verdiği ret kararını 5 gün içinde değiştirebilir. Konsolosluk makamını kararında ısrar ederse itiraz, 60 günlük yeniden inceleme süresi olan Çek Dışişleri Bakanlığına yönlendirilir. Dışişleri Bakanlığı da itiraz başvurusunu reddederse, AB vatandaşlarının aile üyelerinin, alınan karara itiraz için kararın kendilerine tebliğinden itibaren 30 gün içinde yargı yoluna başvurması mümkündür. Yetkili yargı otoritesi, yabancının bölgeye girdikten kendisini yetkili otoritelere bildireceği bölgenin mahkemesidir. Başvuru sahibinin Çek Cumhuriyeti’ndeki ikametgâh adresi vize başvurusunda belirtilmelidir.

Çek Cumhuriyeti vize başvurunuzun ve itirazınızın ret olması durumunda, yeniden Çek Cumhuriyeti vize başvurusunda ya da başka bir ülke için vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Vize Reddi Sonrası Yeni Başvuru Yapabilir Miyim?

Çek Cumhuriyeti vize reddi aldıktan sonra itirazda bulunmadıysanız yeni bir vize başvurusu yapabilirsiniz. (Yukarıda belirttiğim gibi itiraz süresince vize başvurusunda bulunamazsınız. İtiraz sonuçlandıktan sonra yeniden başvuru yapabilirsiniz.) Bu yapacağınız vize başvurusu yine Çek Cumhuriyeti üzerinden olmalıdır. Çek Cumhuriyeti vize reddi sonrasında başka ülke üzerinden Schengen vizesi almak için başvuru yaparsanız sonuç yüksek ihtimalle ret olur. Bunun sebebi ise, Schengen ülkelerinin bir kuralı olan vize reddi durumunun ret kararı veren ülke üzerinden kaldırılması gerektiğindendir. (Ret kararı üzerinden 1 seneden fazla zaman geçtiyse başka ülke üzerinden başvuru yapılması büyük sakınca doğurmaz).

Yeni yapacağınız başvuruda almış olduğunuz ret mektubundaki eksiklikleri tamamlamalı ve dilekçenizde açıklama yapmanızı tavsiye ederiz. Yeni yapılan Çek Cumhuriyeti vize başvurusu için de tüm evrakları tekrar hazırlamalı ve aynı işlemleri tekrar yapmalısınız. Bununla birlikte aynı vize ücretlerini de ödemeniz gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu ve Büyükelçiliği İletişim Bilgileri

Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu

İstanbul Çek Cumhuriyeti (Çekya) Başkonsolosluğu görev alanındaki iller;

İstanbul, Ardahan, Artvin, Balıkesir, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çorum, Düzce, Edirne, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kocaeli, Ordu, Rize, Samsun, Sakarya, Sinop, Tekirdağ, Trabzon, Yalova ve  Zonguldak.

Adres: Abdi İpekci Cad. No:71, 34367 Maçka, İstanbul

Telefon: +90 212 368 8035

Email: [email protected]

Web: https://www.mzv.cz/istanbul/tr/vize_ve_konsoloslukla_lgili_bilgiler/index.html

Faks:+90 212 231 9493

Konsolosluk Acil Durum Numarası: +90 533 257 3880 (Yalnızca acil durumda olan Çek vatandaşlarının kullanımı içindir. Vize işlemleri ile ilgili bilgi verilmeyecektir.)

Çalışma saatleri: 08.00-16.30

Vize ve Konsolosluk Bölümü Çalışma saatleri:

Pazartesi- Perşembe: 09.00-12.00, 13.00-14.00

Cuma: 09.00-12.00

Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği

Ankara Çek Cumhuriyeti (Çekya) Büyükelçiliği Konsolosuk Bölümü görev alanındaki iller;

Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Batman, Bingöl, Bitlis, Burdur, Çankırı, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Iğdır, Isparta, İzmir,  Kahramanmaraş, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kilis, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mersin,Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Tunceli, Uşak, Van, Yozgat.

Adres: Kaptanpaşa Sok. 15, G.O.P., Ankara – Türkiye

Telefon: (Çek Cumhuriyetinden) +90 312 405 61 39

Danışma Telefon: +90 312 4056965

Faks: +90 312 446 3084 veya +90 312 447 7395

E-posta: [email protected]

Konsolosluk ve vize birimi: [email protected]

Web Sitesi: https://www.mzv.cz/istanbul/tr/vize_ve_konsoloslukla_lgili_bilgiler/index.html

Elçilik çalışma saatleri:

Pazartesi – Perşembe (8.30  – 16.30 ), Cuma (8.30  – 14.00 )

Vize bölümü çalışma saatleri:

Çarşamba günleri: 9.00  – 12.30  randevulu bireysel kısa süreli (Schengen) vize başvuruları

Pazartesi – Perşembe günleri: 14.00 – 16.00 randevulu uzun süreli vize başvuruları

Cuma günleri: 9.00 -12.00 Çek Cumhuriyeti vatandaşlarının işlemleri

Konsolosluk işlemleri ile ilgili bilgiler Pazartesi, Salı, Perşembe günleri 10:00 – 11:00 saatler arasında +90 312 405 69 58 numaralı telefondan edinebilir.


2 Yorum

 1. Merhaba, aşağıdaki açıklamalarınıza göre; Velayeti mahkeme karatı ile bende olan çocuğumla birlikte seyahat edeceğim halde, ben gene de yanımda seyahat edecek çocuk için muvafakatname mi çıkartacağım? Diğer ebeveyn çıkarmayacak o halde değil mi velayet bende olduğu için?
  Teşekkürler

  Muvafakatname; 18 yaşından küçük başvuru sahipleri anne ve babaları ile birlikte seyahat etseler ve vize başvurusunu birlikte gerçekleştirseler dahi, yasal vasileri tarafından imzalanmış noter onaylı tebliğ/muvafakatname sunmak zorundadırlar. 18 yaşından küçük birey anne ya da babası dışında bir kişi ile seyahat edecekse muhakkak izin yazısında belirtilmelidir. Belge anne ve baba tarafından imzalanmalıdır. Eğer 18 yaşından küçük olan bireyin velayeti tek bir kişide ise muvafakatnameye ek olarak boşanma/ölüm raporu ve velayet belgesi de sunulmalıdır (Muvafakatname vize başvuru tarihinden en fazla 6 ay önce alınmış olmalıdır).

  1. Merhaba, çocuğun velayeti sizde de olsa çocuğu yurt dışına çıkarmak için babadan muvafakatname ya da bir mahkeme kararına ihtiyacınız vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now Button