Hollanda VizesiTüm Vizeler

Hollanda Vizesi

Hollanda Vizesi Başvuru İşlemleri Hakkında Her Şey

Hollanda vizesi sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

İnternet sitemiz içerisinde Hollanda Schengen vizesi hakkında aradığınız birçok sorunun yanıtını bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

İzmir ve çevre illerinde yaşayan misafirlerimiz, Hollanda Schengen vizesi başvuru işlemlerini İzmir merkezli BRS Global Vize Danışmanlık ile kusursuz bir şekilde yönetebilirsiniz.

BRS Global Vize Danışmanlık olarak, keyifli bir vize başvuru süreci geçirmenizi diliyoruz.

Hollanda Vize Başvurunuzu Bizim Desteğimiz ve Danışmanlığımız ile Birlikte Gerçekleştirmek için;

>>Hemen Bizimle İletişime Geçin<<

Hollanda Schengen vizesi hakkında merak ettiğiniz soruların yanıtına hızlı ulaşabilmek için aşağıdaki içindekiler tablosunu kullanabilirsiniz.

İçindekiler Tablosu

Hollanda Vizesi Hakkında Genel Bilgi

Hollanda Vizesi Hakkında Genel Bilgi

Hollanda’ya seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahiplerinin vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Diplomatik (Siyah) pasaport, Hizmet (Gri) pasaport ve Husisi (Yeşil) pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile vizeden muaftır.

Hollanda Schengen vizesi (90 güne kadar – C tipi vize) başvurusu direkt olarak konsolosluklara yapılamaz. Hollanda Schengen vize başvurusu VFS Global Hollanda vize başvuru merkezi üzerinden gerçekleştirilir ve buradan gerçekleştirilen vize başvurusu konsolosluğa gönderilir.

Vize başvurusunun olumlu ya da olumsuz sonuçlanma kararı tamamen konsolosluğa aittir. BRS Global Vize Danışmanlık olarak bizim farkımız, Hollanda vize başvurusu sonunda olumlu sonuç alma ihtimalinizi yükseltmektir.

Hollanda Schengen vizesi kategorileri bu sayfanın devamındaki Hollanda Schengen vizesi kategorileri başlığı altında olan vize kategorileridir ve bu vize kategorilerindeki Hollanda vize başvurusu için hizmet vermekteyiz.

Hollanda’ya oturum amacıyla (90 gün üzeri – D tipi vize) yani çalışma, aile birleşimi, 90 günden uzun süreli eğitim vb vize başvurusu gerçekleştirmek isteyenler, vize başvurusunu Hollanda Konsolosluğu ve Hollanda Büyükelçiliği’nden gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Bu vize kategorileri ulusal vize olarak geçer. Hollanda ulusal vize başvurusu için hizmet vermemekteyiz.


Hollanda Vizesi için Gerekli Evraklar

Hollanda Vizesi için Gerekli Evraklar

 • Pasaport; Seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 90 gün daha geçerli ve en az 2 boş sayfası olmalıdır. Pasaportun kimlik bilgileri içeren kısmın ve işlenmiş sayfaların fotokopileri eklenmeli. Varsa eski pasaportlardaki son 3 yıl içerisinde alınmış vize fotokopileri eklenmelidir.
 • Hollanda Schengen vize başvuru formu; Doğru ve eksiksiz doldurulmalıdır. Yer ve tarih kısımları kesinlikle boş bırakılmamalı ve ilgili kısımları muhakkak imzalanmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf; Rötüş yapılmamış, arka fonu beyaz, 6 aydan eski olmayan, daha önce pasaport ya da vizelerde kullanılmamış, yüzün tam göründüğü, 35x45mm boyutunda 2 adet biyometrik fotoğraf sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası; 30.000 € teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli ve Schengen vize gerekliliklerine uygun olmalıdır.
 • Hollanda vize talep dilekçesi; Seyahatinizi niyetinizi açıkladığınız, eklemek istediğiniz ek bilgilere yer verebileceğiniz en önemli evrak diyebiliriz. Kısa ve öz bir biçimde ve resmi bir dil ile yazılmalıdır. İlgili Hollanda Konsolosluğu’na hitaben yazılmalıdır. İletişim bilgileriniz, tarih kesinlikle olmalıdır ve imzalanmalıdır.
 • Uçak/Ulaşım Rezervasyonu; Planlanan seyahatin gidiş-dönüş bilgilerini ve yolcu ismini içeren uçak ya da diğer ulaşım aracına ilişkin kanıtlayıcı belgeler. (Örn; Uçak rezervasyonu, araç ruhsatı vs.) Türkiye’den çıkış ve Türkiye’ye dönüşü göstermelidir. Diğer ülkelere geçiliyor ise ulaşım araçlarının rezervasyonları mutlaka sunulmalıdır.
 • Konaklama Belgesi; Otel rezervasyonu, davetiye vb.
 • Seyahat Amacını kanıtlar belgeler; Seyahat amacı, doğru kategori seçimi ve ayrıntıları hakkında kategoriler kısmından detaylı bilgi alabilirsiniz.
  1. Turistik seyahatler için; otel rezervasyonları veya tur ile seyahat edilecek ise tur kiti.
  2. Aile/Arkadaş Ziyareti için; Hollanda’daki davet eden kişinin yabancılar dairesince yada bağlı bulundukları Belediye kurumlarından hazırlattığı onaylı davetiyenin geçerli aslı ve fotokopisi ibraz edilmelidir.
  3. Ticari ve iş seyahatleri için; Fuar için gidilecekse fuar bileti ya da fuarda stand kurulacaksa buna dair belgeler. Diğer ticari seyahatler için, davet eden firmanın adı ve eksiksiz adresi, başvuru sahibinin adı, çalıştığı şirket adı ve şirketteki görevi, talep edilen vize süresi (Birden fazla seyahat olacak ise belirtilmelidir.), seyahatin amacı ve süresi (Firma – fuar adı belirtilmelidir.), duruma göre seyahat ve konaklama giderlerinin karşılanacağına dair bilgilerin yer aldığı davetiyenin net okunur davetiye mektubu ibraz edilmelidir (mail ile pdf formatında gönderilebilir).
  4. Eğitim amacıyla yapılan seyahatler için; Hollanda’daki üniversite veya araştırma merkezinden gönderilen davet mektubunun orijinali. Türkiye Ulusal Ajansı’ndan (AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi) veya TÜBİTAK’tan alınan ve başvuru sahibinin bir Avrupa Birliği Programı tarafından desteklendiğini teyit eden mektup. Başvuru sahibi öğretmen veya üniversite hocası olarak çalışıyorsa işveren tarafından hazırlanmış yazı ve/veya izin onayı.
 • Çalışma Durumunu Gösterir Evraklar;
  1. Sigortalı Çalışanlar için: İmzalı ve kaşeli işveren yazısı, e-devlet üzerinden alınmış barkodlu işe giriş bildirgesi ve sgk hizmet dökümü, son 3 aylık imzalı ve kaşeli maaş bordrosu, şirketin güncel vergi levhası, sicil gazetesi, imza sirküleri ve son 6 ay içinde alınmış oda kayıt/faaliyet belgesi.
  2. Kamu Çalışanları için; Kurumdan alınmış imzalı ve kaşeli işyeri görev ve izin yazısı, son 3 aylık imzalı ve kaşeli maaş bordrosu, alınabiliyorsa kurumdan işe giriş bildirgesi, e-devlet üzerinden alınmış barkodlu işe sgk hizmet dökümü.
  3. İş Verenler için; şirket antetli kağıdına yazılmış seyahat amacını anlatan imzalı ve kaşeli dilekçe, e-devlet üzerinden alınmış barkodlu sgk hizmet dökümü, şirketin güncel vergi levhası, sicil gazetesi, imza sirküleri ve son 3 ay içinde alınmış oda kayıt/faaliyet belgesi.
  4. Emekliler için; E-devletten alınmış barkodlu emekli aylık bilgisi ve sgk hizmet dökümü.
  5. Öğrenciler için; e-devlet üzerinden son 7 gün içinde alınmış barkoldu öğrenci belgesi (ilkokul ve lise için okuldan alıncak), sponsorunun çalışma ve finansal evrakları ile birlikte sponsorluk dilekçesi (Sponsor anne, baba, eş ya da çocuk olabilir.).
  6. Çiftçiler için; son 7 gün içinde e-devlet üzerinden alınmış barkoldu hizmet dökümü ve ÇKS belgesi.
  7. Ev hanımları için; Sponsorunun çalışma ve finansal evrakları ile birlikte sponsorluk dilekçesi (Sponsor anne, baba, eş ya da çocuk olabilir.).
 • Finansal Evraklar;  Başvurudan en fazla 7 gün önce alınmış, son 3 ayı gösterir imzalı ve kaşeli banka hesap dökümü (Gelirleri gösteren yani maaş ve kiraların göründüğü hesap kesin alınmalı, harici olarak döviz ya da birikim hesapları da eklenmeli.).
 • Nüfus Kayıt Örneği; E-devlet üzerinden barkodlu olarak alınmış nüfus ailenin göründüğü tam vukuatlı nüfus kayıt örneği. (18 yaşından küçükler için anne ve babasının nüfus kayıt örneği eklenebilir ya da nüfus müdürlüğüden alınabilir).
 • İkametgah (Yerleşim Yeri); E-devlet üzerinden barkodlu olarak alınmış ikametgah (yerleşim yeri) (18 yaşından küçükler için anne ya da babasının e-devlet sistemi üzerinden ya da nüfus müdürlüğünden alınacak.).
 • Muvafakatname; Başvuru sahibi reşit değilse/18 yaş altındaysa ve tek başına ya da ebeveynlerinden biri veya sadece yasal vasi ile seyahat ediyorsa: Ebeveynlerinden noter onaylı tebliğ/muvafakatname (bu durum, ebeveynlerden biri yalnız ebeveyn ise ya da velayeti yalnızca kendinde bulunduruyorsa geçerli değildir.Ebeveynlik yetkisine tek başına sahip olan kişi mahkeme kararını sunmalıdır.)
 • AB / AET vatandaşın aile bireyi için; AB/AET vatandaşı aile bireyleri akrabalığı kanıtlar evraklar (Nüfus kayıt örneği, formül B, evlilik cüzdanı vb) ile birlikte AB/AET vatandaşına ait pasaport ya da kimlik de ibraz etmelidir. (Buradan kastımız oturum hakkına sahip olanlar değildir, sadece vatandaşlar için geçerlidir).

BRS Global Vize Danışmanlık ile Hollanda Vize Başvurusu Adımları

BRS Global Vize Danışmanlık olarak, sürecin en başından en sonuna kadar her adımda sizlere destek oluyoruz ve bu sürecin kusursuz yönetilmesini sağlıyoruz. Bizimle çalıştığınız takdirde Hollanda vizesi almak için uygulayacağınız birkaç adım vardır. Bunları sizlere aşağıda listeledik. Aynı zamanda hizmetlerimiz menüsü içerisinde de hizmet kapsamımızı olabildiğince detaylı bir şekilde açıkladık.

Burada sizlere tekrar hatırlatmak isteriz. BRS Global Vize Danışmanlık olarak İzmir merkezli bir şirketiz. Bu sebepten dolayı, Ege bölgesinde ikamet eden ve Hollanda vize başvuru işlemlerini İzmir’den gerçekleştirecek misafirlerimiz için hizmet verebilmekteyiz.

Hollanda Vizesi Almanın Kolay Yolu

Hollanda Vize Danışmanlık İzmir

1. Adım: Bizimle İletişime Geçin

Durumunuzu analiz ediyoruz ve size özel olarak hazırlanmış Hollanda vizesi için gerekli evraklar listesini ücretsiz gönderiyoruz.

2. Adım: Evrakları Bize Ulaştırın

Bize ulaştırdığınız evrakları kontrol ediyoruz ve dosyanızı Hollanda vize başvurusu için hazır hale getiriyoruz.

3. Adım: Randevu Günü Parmak İzi Vermeye Gelin

Son 3 sene içerisinde Schengen vizesi için parmak izi verdiyseniz, siz gelmeden Hollanda vize başvurusunu sizin adınıza biz gerçekleştiriyoruz.

Son Adım: İşlem Tamamlandı

Sonuçlanan pasaportu biz teslim alıyoruz ve size iletiyoruz.


Hollanda Vize Ücreti Ne Kadar?

Hollanda Vize Ücreti Ne Kadar?

Yaş Vize Harç Bedeli Başvuru Merkezi Ücreti BRS Vize Hizmet Bedeli Toplam
0 – 5 Yaş 0 € 25 € (TL Karşılığı) 90 € 115 € + Sigorta
6 – 11 Yaş 40 € (TL Karşılığı) 25 € (TL Karşılığı) 90 € 155 € + Sigorta
12 Yaş ve Üzeri 80 € (TL Karşılığı) 25 € (TL Karşılığı) 90 € 195 € + Sigorta
 • Zorunlu seyahat sağlık sigorta ücretleri aşağıda paylaşılmıştır
 • Hollanda vize başvurusunun ret ile sonuçlanma durumunda vize başvurusu için gerçekleştirmiş olduğunuz ücretler iade edilmez.
 • Hollanda vize randevusu ücretlidir ve Hollanda vize randevusu alırken 25 €’luk VFS Global hizmet bedelinin TL karşılığı online olarak ödenir.
 • Hollanda vizesi için yapılması gereken konsolosluk ödemesi Euro karşılığı TL ve Nakit olarak yapılmalıdır. Başvuru merkezi ödemesi TL olarak nakit veya kart ile ödenebilir.
 • Hollanda vize başvurusunda bulunacak Avrupa Birliği üye ülkesi vatandaşlarının aile bireyleri ile birlikte seyahat etmeleri ya da seyahat sırasında buluşacaklarsa, konsolosluk vize harcından muaftır.

Zorunlu Seyahat Sağlık Sigortası Ücretleri

GÜN SAYISI ÜCRETLENDİRME (0-80 YAŞ) ÜCRETLENDİRME (81-90 YAŞ)
1 – 16 Gün 5,00 € 10,00 €
1 Ay 10,00 € 20,00 €
3 Ay 15,00 € 30,00 €
6 Ay 20,00 € 40,00 €
1 Yıl 25,00 € 50,00 €

>>Vize Danışmanlık Hizmetimizden Faydalanmak için Bizimle İletişime Geçiniz<<


Hollanda Vizesi Hakkında Merak Edilen Diğer Sorular

Hollanda Vizesi Hakkında Merak Edilen Sorular

Bu sayfanın ilk kısımlarında Hollanda Schengen vizesi hakkında birçok konudan bahsettik. Aşağıda da merak edebileceğinizi düşündüğümüz diğer soruları paylaştık.

İnternet sitemizde yer vermemizi istediğiniz başka sorular olursa, sayfanın en altından yorum yazarsanız sizleri o konularda da bilgilendirebilmek isteriz.

Hollanda Konsolosluğu Bölge Ayrımı ve Hollanda Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Hollanda Schengen vize başvurusu direkt olarak konsolosluklardan yapılamaz ve Hollanda Konsolosluğu’nun bölge ayrımı yoktur.

Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Edirne, Gaziantep, İstanbul (Altunizade), İstanbul (Beyoğlu) ve İzmir‘deki herhangi bir VFS Global Hollanda vize başvuru merkezi ofisleri üzerinden Hollanda vize başvurusu yapabilirsiniz.

90 gün üzeri Hollanda vize başvuruları yani çalışma, oturum, evlilik, 90 gün üzeri eğitim ve aile birleşimi vizesi gibi vize kategorileri için başvurular direkt olarak konsolosluklardan gerçekleştirilmektedir.

Hollanda Schengen Vizesi Kategorileri

Hollanda Schengen Vize Kategorileri

Hollanda vize başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri de doğru vize kategorisi seçimidir. Bu vize kategorileri;

 • Hollanda Turistik Vize (Hollanda Turist Vizesi)
 • Hollanda Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
 • Hollanda İş, Ticari Vize ve Fuar Vizesi
 • Hollanda Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi
 • Hollanda Eğitim, Öğrenci ve Erasmus Vizesi (90 güne kadar)
 • Hollanda Öğrenci Gezileri için Vize
 • Hollanda Sağlık ve Tedavi Sebepli Vize

Seyahat amacınıza uygun vize kategorisini seçmeniz ve ilgili vize kategorisine göre için gerekli evrakları hazırlamanız gerekmektedir.

Aşağıda sizlere Hollanda Schengen vizesi kategorilerini açıkladım. Aynı zamanda ilgili vize başvurusunda bulunabilmek için bazı kilit evraklardan da burada bahsettim. Seyahat etme amacınıza uygun vize kategorisi seçmede yardımı olacağını düşünüyorum.

Hollanda Turistik Vize (Hollanda Turist Vizesi)

Hollanda Turistik Vize

Hollanda’ya turistik maksatlı seyahat edecek kişilerin başvuru yapması gereken vize kategorisidir.

Konuyu biraz daha açmak gerekirse, Hollanda’dan tarafınıza gönderilmiş bir davetiye mektubu yoksa Hollanda turistik vize başvurusunda bulunmanız gerekiyor. Hollanda’ya tamamen turistik faaliyetlerde bulunmak amacıyla yani, sadece gezmek, müzeleri ziyaret etmek, futbol maçı izlemek, tur kapsamında seyahat etmek gibi faaliyetler bunlardan bazılarıdır.

Hollanda turistik vize başvurusu için dikkat etmeniz gereken konu otel/konaklama rezervasyonlarınızın vize başvurusu sonuçlanana kadar aktif kalmasıdır.

Hollanda turistik vize başvurusu sonuçlanmadan önce ya da vize başvurusundan olumlu sonuç almak için tur paketi, otel/konaklama ya da uçak bileti satın almanızı kesinlikle önermiyorum. Vize başvurusu için ücretsiz rezervasyon yapmak yeterlidir.

Hollanda Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Hollanda Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Hollanda’da yaşayan aile, akraba ya da arkadaşınızı ziyaret etmek amacıyla Hollanda’ya seyahat edeceklerin Hollanda aile, arkadaş ve akraba ziyareti vizesi başvurusunda bulunması gereklidir.

Hollanda aile ve arkadaş ziyareti vize başvurusunda bulunabilmeniz için Hollanda’dan tarafınıza gönderilmiş olan belediye onaylı davetiye mektubuna ihtiyacınız vardır. Hollanda’ya sizi davet eden kişiler, davetiyenin orijinalini size göndermelidir. Davetiye ile birlikte davetiye gönderen kişi Hollanda pasaport, kimlik ya da oturum kartı fotokopisini de göndermelidir.

Hollanda aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurusu için tarafınıza gönderilecek olan davetiyenin tüm masraflarınızı karşılar nitelikte olması vize başvurusunun olumlu sonuçlanmasına fayda sağlamaktadır.

Bu duruma ek olarak, eğer Hollanda’ya düğüne, nişana, mezuniyete vb. sebepler için ziyaret edecekseniz, belediye onaylı davetiye mektubuna ek olarak düğün vb. Durumu kanıtlar davetiye ya da evrakların da sunulması vize başvurusu açısından olumlu yönde katkı sağlar.

Hollanda İş, Ticari Vize ve Fuar Vizesi

Hollanda Ticari Vize ve Fuar Vizesi

Hollanda’ya ticari ve iş görüşmeleri yapmak, Hollanda’da düzenlenecek olarak fuara katılmak ya da stand kurmak, Hollanda’da düzenli olarak çalıştığınız bir firmaya eğitim almak ya da eğitim vermek, satmış olduğunuz ürünlerin kurulum ya da montajını yapmak gibi sebepler ile seyahat edecekseniz Hollanda ticari vize ve fuar vizesi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Hollanda ticari vize ve fuar vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için Hollanda’daki firma tarafından size ticari davetiye mektubu gönderilmesi gerekmektedir. Hollanda ticari davetiye mektubu Hollanda’daki firmanın antetli kağıdına yazılmalı ve şirket yetkilisi tarafından imzalanmalıdır. Bu mektupta seyahat tarihleriniz açık ve net şekilde belirtilmeli, seyahat amacınız açıklanmalıdır. Davetiyenin orijinaline gerek yoktur. Kaliteli bir şekilde taratılıp e-posta ile gönderilebilir.

Hollanda ticari davetiye mektubuna ek olarak, davetiyeyi imzalayan kişinin Hollanda pasaport, kimlik ya da oturum kartını da eklemek gerekir. Bununla birlikte, eğer aynı firma ile aranızda bir anlaşma ya da daha önce iş yaptığınızı kanıtlar faturalar varsa vize başvuru dosyası içerisine eklenmesini tavsiye ederiz.

Hollanda’ya işiniz ile alakalı bir fuara katılmak ya da fuarda stand kurmak amacı ile seyahat edecekseniz, fuar katılım bileti, davetiye ya da fuarda stand kuracağınızı kanıtlar evraklar sunulmalıdır.

Hollanda ticari vize ve fuar vizesi başvurusunda bulunacak firma çalışanların seyahat masrafları çalıştıkları şirket tarafından karşılanmalıdır. İş yeri görev ve izin yazısı içerisinde masrafların karşılanacağı taahhüt edilmek zorundadır. Şirket banka hesabı sunulmak zorunda değildir. Bizim tavsiyemiz ise şirket açısında sorun yok ise banka hesap dökümü sunulması yönündedir. Eğer şirket banka hesaplarını çalışanları ile paylaşmak istemiyor ise, iş yeri görev ve izin yazısında ‘’banka hesaplarımızı çalışanlarımız ile paylaşmıyoruz, konsolosluğun talep etmesi durumunda konsolosluk ile paylaşabiliriz’’ şeklinde açıkça belirtmelidir.

Hollanda ticari vize ve fuar vizesi, iş vizesi olarak da bilinmektedir. Bu vize kategorisi Hollanda çalışma vizesi ile çok karıştırılmaktadır. Hollanda ticari vize ile Hollanda’ya Türkiye’de çalıştığınız firmanın ticari maksatları ile kısa süreli gidip dönmektir. Hollanda çalışma vizesi ile Hollanda’ya sürekli çalışmak ve orada oturum hakkı almak içindir.

Hollanda Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi

Hollanda Kültürel ve Sportif Etkinik Vizesi

Hollanda’da düzenlenecek olan bir kongre ya da konferansa, yarışmalara, kültürel ve sportif etkinliklere katılmak maksadı ile seyahat edecekseniz Hollanda kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Bu vize kategorisi için çok fazla karıştırılan bir konudan bahsederek başlamak istiyorum. Hollanda’da düzenlenen bir futbol maçını izlemeye ya da müze gezmeye gitmek bu vize kategorisi kapsamında değildir. Bu durumda iseniz, Hollanda turistik vize/turist vizesi başvurusunda bulunmanız gereklidir.

Hollanda’da düzenlenen bir sportif faaliyette aktif görev alacaksanız (maçın antrenörü ya da sporcu olmanız gibi durum), kongre ya da konferansa özel davet edildiyseniz ya da konuşmacı olarak katılım sağlayacaksanız, şarkıcı iseniz ve konser verecekseniz, robotik yarışmasına katılacaksanız ya da müzede sizin bir eseriniz sergilenecekse ve bu sebeple Hollanda’ya seyahat edecekseniz bu vize kategorisi üzerinden başvuru yapmalısınız.

Hollanda kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için Hollanda’daki etkinlik sağlayıcısı/kurum tarafından tarafınıza gönderilmiş davetiye mektubuna ihtiyacınız vardır. Davetiyeyi gönderen kişinin Hollanda pasaport, oturum kartı ya da kimlik kartı fotokopisi de eklenmelidir. Bununla birlikte düzenlenen etkinlikte görev almaya yeterliliğinizi gösterir belgeler de sunmanız beklenir.

Yeterliliği gösterir belge ne demek? Örneğin sportif bir faaliyette görev alacaksınız, Türkiye’deki federasyondan yazı ve lisansınız bunu kanıtlar belgedir. Kongre ya da Konferansa konuşmacısınız diyelim, bu konuda yetkinliğinizi kanıtlar bir kurumdan alınmış yazı, diplomanız ya da sertifikalarınız bu durumu kanıtlar belge niteliğindedir. Bir müzede sizin eseriniz sergilenecekse, bunun sizin eseriniz olduğu ve sanatçı olduğunuzu ispatlar belge sunulmalıdır.

Hollanda Erasmus, Eğitim ve Öğrenci Vizesi

Hollanda Eğitim ve Öğrenci Vizesi

Burada size bahsedeceğim bilgiler Hollanda’ya dil kursu, sertifika programlar gibi kısa süreli eğitimler gibi 90 günden kısa süreli eğitime katılacaklar için geçerlidir. 90 günden kısa süreli erasmus ya da erasmus plus + programına katılacak kişiler de aynı vize kategorisinden başvuru yapacaktır. Hollanda erasmus stajı için bazı ek evraklar da istenmektedir.

90 günden uzun sürecek eğitimler Hollanda ulusal vize kapsamındadır ve prosedürleri çok farklıdır. Biz de kurum olarak 90 günden uzun süreli yani Hollanda ulusal vize başvuruları konusunda hizmet vermemekteyiz.

Hollanda eğitim ve öğrenci vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için ilk şart Hollanda’daki eğitim kurumundan tarafınıza gönderilmiş bir davetiye mektubu gereklidir. Davetiye mektubu ile birlikte eğitim ücretli ise ödeme dekontu sunulmalıdır. Eğer katılacağınız eğitim ücretsiz ise de davet davetiye mektubunda eğitimin ücretsiz olduğu belirtilmelidir. Davetiyeyi gönderen kişinin Hollanda pasaport, oturum kartı ya da kimlik kartı fotokopisi de eklenmelidir.

Hollanda’ya erasmus stajı için seyahat edeceklerin ‘’Learning Aggrement’’ sunması gereklidir. Staj sözleşmesinin henüz ibraz edilemediği durumlarda, Hollanda’daki işveren tarafından hazırlanan staj teyit yazısı gerekmektedir. Bu belge staj ücretinin yanı sıra vize başvurusu esnasında staj sözleşmesinin neden ibraz edilmediğine dair bilgi içermelidir. Staj için aracı kurumlardan da aracı olunduğuna dair yazı gerekmektedir.

90 günden kısa süreli Hollanda eğitim, erasmus ya da erasmus plus + vizesi başvurusunda bulunacak kişiler Türkiye’deki eğitim kurumu aracılığı ile Hollanda’daki eğitime katılacaksa, eğitimi kanıtlar nitelikte ilgili kurumdan ıslak imzalı ve kaşeli belge almalıdır. Hollanda erasmus ve erasmus plus + vizesi için okuldan ıslak imzalı ve TC mühürlü erasmus yapılacağını kanıtlar nitelikte belge alınmalıdır.

Hollanda Öğrenci Gezileri için Vize

Hollanda Öğrenci Gezileri Vizesi

Hollanda’daki lise ya da üniversite gezileri için öğrencilerin ve refakat eden öğretmenlerin Hollanda öğrenci gezileri vizesi başvurusunda bulunulması gereklidir. Genellikle lise ve ilk okul öğrencilerinin Hollanda’daki okulları ziyaret etmek için grup halinde vize başvurusunda bulunduğu vize kategorisidir.

Hollanda öğrenci gezileri vizesi için başvuruda bulunabilmek için Hollanda’da gezilecek tüm okulların ve konaklanacak yerlerin bilgilerini içeren davetiye mektubuna sahip olmak gereklidir. Bu davetiye mektubunda tüm öğrencilerin isimleri ve refakat edecek öğretmenlerin de isimleri muhakkak geçmelidir. Buna ek olarak Türkiye’deki okuldan geziyi kanıtlar evrak da sunulmalıdır.

Hollanda öğrenci gezileri vizesi başvurusunda bulunacak 18 yaş altı çocuklar için, anne ve babaları tarafından imzalanmış yurt dışına çıkmak için refakat edecek öğretmene izin verildiğini kanıtlar muvafakatname sunulmalıdır.

Hollanda öğrenci gezilerinde öğrencilere refakat edecek öğretmenlerin sanki ticari vize başvurusunda bulunuyormuş gibi evrak sunması gereklidir. Bu ne demek oluyor? Hemen açıklıyorum. Okuldan bu amaç için görevlendirildiğine dair yazı alınmalı ve tüm masraflarının okul tarafından karşılanacağı ibaresi kesin olmalıdır. Aynı şekilde Hollanda’dan gelecek davetiye ve okuldan seyahat edecek kişiler listesinde de öğretmenlerin isimleri muhakkak geçmelidir.

Hollanda Sağlık ve Tedavi Sebepli Vize

Hollanda Sağlık ve Tedavi Sebepli Vize

Hollanda sağlık ve tedavi sebepli vize başvurusunda bulunmak için iki farklı durum vardır. Bunlardan birincisi, Hollanda’ya bir sağlık sorununuz için tedavi olmak maksadıyla seyahat edecekseniz Hollanda sağlık ve tedavi sebepli vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. İkincisi ise Hollanda’daki sağlık sorunu olan bir yakınınızı ziyaret edecekseniz de bu vize kategorisi üzerinden başvuru yapılabilir. Her iki durum için de gerekli temel şartları aşağıda açıkladım.

Hollanda’ya tedavi olmak için seyahat edecekseniz iki temel evrak sunulmalıdır.

 • Hollanda’daki hastane ya da doktor tarafından tedaviye kabul edildiğinizi destekler belge. Buna ek olarak, Hollanda’daki tedavinin masraflarının ödendiğini gösterir dekont. Genellikle ödeme yapılmadan hastaneler ya da doktorlar davetiye göndermezler. Davetiye içerisinde eğer size tedavi süresince refakat edecek kişiler varsa isimleri geçmelidir.
 • Türkiye’deki kurum ya da kuruluşlardan rahatsızlığınızı kanıtlar imzalı ve kaşeli doktor raporu.

Hollanda’da bir yakınınızın sorunu varsa ve bu sebepten yakınınızı ziyaret etmek istiyorsanız yine Hollanda sağlık ve tedavi sebepli vize başvurusunda bulunulabilir. Bu şart altında Hollanda aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurusu da yapılabilir. Böyle bir konu karşımıza gelince bizim yaptığımız formu doldururken her iki durumu da işaretlemek, dilekçeler ve ek evraklar ile birlikte her iki vize kategorisi için de başvurusunda bulunmaktır. Gösterilmesi zorunlu olan iki evrak vardır.

 • Hollanda’dan tarafınıza gönderilmiş davetiye mektubu (Hastane tarafından ya da bir yakınınız tarafından gönderilebilir, her ikisi de yapılabilirse çok daha iyi olur)
 • Hollanda’daki yakınınızın sağlık sorununu kanıtlar nitelikte doktor raporu

Sağlık sorunu acilse ve evraklar ile kanıtlanabilir ise vize başvurusunda acil olarak belirtilip 1-2 günde vize alınabiliyor.

Hollanda Vizesi Nasıl Alınır?

Hollanda Vizesi Nasıl Alınır?

Hollanda vizesi nasıl alınır? Hollanda vizesi almak zor mu? Bu sorular Hollanda vize başvurusu yapmayı düşünenlerin ilk aklına gelen sorulardandır.

Hollanda vizesi almak için aşağıdaki kriterleri sağlama konusunda sorun yaşamamanız gerekiyor olmalı.

 • Hollanda vizesi alabilmek için zorunlu olan temel gereklilikleri ve şartları sağlamak
 • Hollanda vizesi için gerekli evraklar içindeki tüm evrakları sağlayabiliyor olmak
 • Hollanda vize başvurusu yapmak için yeterli sürenin olması

Burayı incelerken aklınıza bazı soruların geldiğinin ve henüz tatmin olmadığınızın farkındayım. Ama hiç merak etmeyin, aklınıza gelen tüm soruların yanıtlarını ayrıntıları ile bu sayfanın ilerleyen kısımlarında bulacaksınız.

Hollanda Schengen Vizesi Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Hollanda Vize Şartları Nelerdir?

Hollanda Schengen vize başvurusu yapmak ve başvuru sonucunda olumlu sonuç alabilmek için belirli gereklilikler ve şartları yerine getiriyor olmanız gerekiyor.

Bu şartları sağlamadan (sağlık ve acil durumlar hariç) Hollanda Schengen vizesi almanız çok zordur. Hatta durum acil bile olsa, bu şartlar sağlanamıyorsa vize almanız zor olabilir. Yani herkes Hollanda vizesi alamıyor.

Hollanda vizesi almak için temel olarak 3 şartı yerine getiriyor olmalısınız. Bu 3 şart sağlandıktan sonra diğer problemler çok daha kolay bir şekilde giderilebiliyor.

Birinci Şart: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ya da Türkiye’de yasal oturum iznine sahip olmak.

Türkiye’den Hollanda Schengen vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için olmazsa olmaz şartlardan birincisi budur.

İkinci Şart: Türkiye’de düzenli bir yaşantınız olmalı.

Buradaki düzenden kastımız, bir aileniz ve/veya düzenli işiniz olmasıdır. Bu düzenin Türkiye’de kurulu olması gereklidir. Aksi durumda, düzeninizin olduğu ülkeden başvuru yapmanız beklenir. Öğrenciler ve ev hanımları için, içinde bulundukları durum düzenli bir iş anlamına gelmektedir.

Bizim önerimiz, Hollanda vize başvurusu yapmadan önce en az 1 senedir aynı iş yerinde çalışıyor olmanızdır. Bunun iki sebebi var.

 1. Birincisi, bir sene dolmadan yıllık izin hakkınız olmaz. Bir seneden az çalışanlar için konsolosluk vize almak için çalışma durumunun göstermelik olduğunu düşünebilir. Emin olun bunu yapan çok sayıda insan var. Siz onlardan biri olmayabilirsiniz ama konsolosluk bunu düşünebilir.
 2. İkincisi ise, düzenli olarak mevcut işinizde çalıştığınıza ve bir düzenin olduğuna konsolosluğun inanması için, konsolosluğun beklentisi en az bir yıldır aynı kurumda çalışıyor olmanızdır.

Burada birçoğunuzun aklına gelen bir soru olacak. En az 1 senelik çalışma sağlanmadan vize alamaz mısınız? Tabi alabilirsiniz. Biz de daha kısa çalışması olan oldukça çok sayıda misafirimiz için vize aldık. Çünkü konsolosluğun talep ettiği son 3 aya ait çalışma evraklarıdır.

Bununla birlikte, 3 aydan daha kısa çalışan ya da çalışmayanlara da vize alınabiliyor. Bunları da bizzat ve şahsen tecrübe ettik.

Bu durumda seçim yapılması gereken konu, kumar oynamak mı istiyorsunuz yoksa sorunsuz olarak vize almak mı istiyorsunuzdur. Biz tavsiyemizi veririz, gerekçeleri sunarız ama karar sizindir.

Kararınız doğrultusunda da Hollanda vizesi alabilmeniz için gerekli her şeyi yapacağımızdan da emin olabilirsiniz.

Üçüncü Şart: Belgeler ile ispatlanabilir düzenli gelir ve birikime sahip olmalısınız.

Belgeler ile ispatlanabilir gelir, düzenli çalıştığınız yerden maaşınızın olması, düzenli olarak gelen kira gelirleri gibi gelir kaynaklarınızı kanıtlamanızdır. Şirket sahipleri için de iş yerinden gelir elde ettiğinizi gösterir banka hesapları ile bu durumu kanıtlayabiliyoruz.

Bu gelirleriniz ile de Hollanda’ya gitmek ve vize almak için gerekli olan maddi birikimi sağlayabiliyor olmak gereklidir. Yine burada öğrenci ve ev hanımları için kendisine sponsor olan kişinin gelir kaynakları önemlidir.

Hollanda vizesi almak için bankada ne kadar para olması gerektiğine dair sorunuzun yanıtını da tüm ayrıntıları ile bu sayfanın devamında açıklayacağım.

Hollanda Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hollanda Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • Hollanda vize başvurusu için randevunuzu alın. Hollanda Schengen vize başvurusu direkt olarak konsolosluklara yapılamıyor. Hollanda Schengen vize başvuruları VFS Global isimli kurum üzerinden gerçekleştirilir. VFS Global Hollanda vize başvuru merkezi internet sitesi üzerinden 25 € olan VFS Global Hollanda vize başvuru merkezinin hizmet bedelini online olarak ödeyerek randevu alabilirsiniz.
 • Hollanda vize başvurusu için gerekli evrakları hazırlayın. Durumunuza uygun olarak Hollanda vizesi için gerekli evrakları hazırlamanız gerekiyor.
 • Randevu günü başvuruya gidin. İlk kez Schengen vizesi alacaksanız randevu günü VFS Global Hollanda vize başvuru merkezine gelmeli, vize başvurusunu gerçekleştirmeli ve parmak izi vermelisiniz. Son 3 sene içerisinde Schengen vizesi için parmak izi verdiyseniz tekrar parmak izi vermenize ve başvuru esnasında bulunmanıza gerek yoktur. Bizim gibi firmalara evraklarınızı göndererek siz gelmeden Hollanda vize başvurusu tarafımızca gerçekleştirilebiliyor.
 • Başvurunuzu takip edin ve pasaportunuzu teslim alın. Hollanda vize başvurusu sonunda size bir takip fişi verilir. Bu takip fişi üzerinde yazan takip numarası ile VFS Global internet sitesi üzerinden pasaport takibinizi gerçekleştirebilirsiniz. Hollanda Schengen vize başvurusu sonrasında sonuçlanan pasaportunuzu kargo yolu ile ya da başvuru yaptığınız VFS Global Hollanda vize başvuru merkezine şahsen giderek teslim alabilirsiniz. Vize başvuru sonucu ancak pasaportu teslim alındığında öğrenebiliyor. Bununla birlikte, vize başvurusu sonuçlanana kadar konsolosluğun sizi aramasına karşın hazırlıklı olun.

Hollanda Vize Başvurusu için Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Hollanda vize başvurusu için bankada ne kadar para olmalı ya da Hollanda vizesi almak için bankada ne kadar para göstermeliyim? Bu sorular bize en çok sorulan ve genellikle cevabı çok yanlış bilinen sorulardır. Bu durumu size mantığı ile açıklayacağım.

Öncelikle bankada para göstermek biraz yanlış olur. Konsolosluklar, bankanızda zaten gerekli olan miktarın bulunması bekler. Ani para girişleri yapmak da her zaman konsoloslukları düşündüren ve şüpheye düşüren bir durumdur.

Hollanda vizesi almak için bankada bulunması gereken miktar şu kadar olmalı diye net rakam söylenemez. Bazı internet sitelerinde bunu görüyorum ve o şekilde yaparsanız durumunuzu riske atarsınız.

Size ilk olarak bankada görünmesi gereken minimum miktar hesabından bahsetmek istiyorum.

 1. Bir uçak firması sitesine girin ve seyahat edeceğiniz tarihlerdeki uçak bileti fiyatlarına bakın.
 2. Seyahat tarihlerdeki konaklayacağınız otel fiyatlarını internetten hesaplayın (Davetiyeli gidiyorsanız ve size konaklama sağlanıyorsa bu konuyu es geçebilirsiniz)
 3. Hollanda’da kalacağınız her bir gün için eğer masraflarınızı karşılayan bir davetiye varsa en az 40 €, eğer davetiyeniz yoksa 100 € olarak hesap yapın.

Yukarıdaki üç durumu hesaplayarak bankada göstermeniz gereken minimum miktarı bulabilirsiniz. Tabi burada hesap yaparken çok kötü bir uçak ve otel baz alınmamalı, çıkan hesabın üstüne de Türkiye’ye döndükten sonra en az 1 ay yaşayacak kadar nakit de eklemelisiniz.

Diğer bir önemli nokta ise, bankada bulunması gerekli olan miktar kanıtlanabilir geliriniz ile uyumlu bir miktar olmalıdır. Her ay belirli miktarda para biriktirip o birikim ile seyahat edebileceğinizi gösterebiliyor olmalıdır.

Emekli olup Hollanda’ya davetiye ile gidecekler için Hollanda’da 3 ay kalsalar dahi 700 € civarı nakit göstermeleri yeterlidir. Bizim tavsiyemiz yapılabiliyorsa 1000 € gösterilmesi yönündedir.
Bankada bulunması gereken para Euro ya da TL olabilir. Kredi kartı bakiyeleri nakit olarak kabul edilmez.

Hollanda Schengen Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidebilirim?

Bildiğiniz üzere Hollanda Schengen üye ülkelerinden biridir ve Hollanda üzerinden alacağınız vize Schengen vizesidir. Bu sayede Hollanda Schengen vizesi ile aşağıda listelemiş olduğumuz tüm ülkeleri ziyareti edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu Schengen bölgesine ilk girdiğiniz ülke Hollanda olmalıdır. Hollanda vizesi ile başka bir ülkeden Schengen alanına giriş yapmak isterseniz sınır kapısında sizi ülkelerine almayabilirler.

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.

Çok girişli Hollanda vizeniz varsa yukarıdaki ülkelere ek olarak aşağıdaki ülkeleri de ziyaret edebilirsiniz.

Bulgaristan, Hırvatistan, Monaco, Romanya, San Marino, Vatikan.

Hollanda Vizesi Kaç Günde Çıkar ve Hızlandırma Oluyor Mu?

Hollanda vizesi başvurusu yaptığınız günden sonra ortalama 15 günde sonuçlanır. Bazı yoğun dönemlerde bu süre 15 iş gününü bulmaktadır.

Bununla birlikte konsolosluğun sizden ek evrak talep etmesi ya da mülakata çağırması durumunda (çok ender rastlanır ama bu da bir ihtimal) bu süre daha fazla uzar.

Hollanda vize başvurusu için direkt olarak hızlandırma yoktur. Sadece sağlık gibi özel ve acil durumlar evraklar ile kanıtlanırsa, vize başvurusunda acil olarak işaretlenir ve konsolosluk 1-2 günde vize başvurusunu sonuçlandırır.

Hollanda Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılabilir ve Ne Zaman Yapmalıyım?

Hollanda Schengen vizesi başvurusu seyahatinize 6 ay kala yapılabilir. Burada vizenizin vize başvurusu yaptığınız tarihte başlayacağı anlamı çıkması. Hollanda vizesi başlangıç süresi, vize başvurusu yaparken beyan etmiş olduğunuz tarihte başlar. Yani gün kaybınız olmaz.

Bu konuda bizim tavsiyemizi de sizlerle paylaşayım. Bize göre seyahate 6 ay kala vize başvurusunu yapmanız mantıklı. Çünkü, vizenizin yetişmesi korkusu olmaz, vize çıktıktan sonra rahat rahat uçak bileti ya da konaklamanızı yapabilir ve plan yapabilirsiniz.

Ama sebebini anlamadığım şekilde insanlar genellikle 6 ay kal vize başvurusu yapmaya çekiniyorlar. Siz de böyle bir durumdaysanız tavsiyemiz oluşabilecek herhangi bir durumda sorun yaşamamanız için seyahate 1-2 ay kala Hollanda vize başvurusunu yapmanız yönündedir.

Hollanda vize başvurusu için randevu sistemi bazı zamanlarda çok dolu oluyor ve ilk randevuyu haftalar sonrasına alabiliyorsunuz. Bu durumu da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

Kimler Hollanda Vizesi Alabilir?

Bu konuyu bu sayfanın üst kısımlarında aslında anlattım. Hollanda vizesi almak için konsolosluğun beklediği bazı şartları ve gereklilikleri sağlıyor olmanız gereklidir. Bununla birlikte gerekli evraklar listesi içerisindeki tüm evrakları da hazırlayabiliyor durumda olmanız gereklidir.

Üst kısımlar okumayanlar sayfanın başına dönüp, Hollanda vizesi hakkında genel bilgi, gerekli şartlar ve gerekli evraklar kısımlarını incelediklerinde beni çok daha iyi anlayabileceklerdir.

Bu kriterleri sağlayan her bir birey kolaylıkla Hollanda vizesi alabilir.

25 yaş ve üstü çalışmayan erkeklerin Hollanda vize başvurusu sonunda olumlu sonuç alma ihtimali çok düşüktür.

Hollanda Schengen Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

Hollanda Schengen vize başvurusu için VFS Global isimli Hollanda vize başvuru merkezi resmi internet sitesi (https://www.vfsglobal.com/netherlands/turkey/index.html) üzerinden randevu alma sekmesinden online olarak randevu almanız gerekmektedir. Özellikle linki sizinle paylaştım çünkü size randevu almak adına dolandırıcılık yapan ve sitesini VFS Global’e benzeten çok firma var. Bu konuda dikkatli olmanızı öneririm.

Hollanda Vizesi için Pasaport Takibi ve Vize Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Hollanda vize başvurusu sonrasında size bir bilgi fişi verilecek. Bilgi fişinin üzerinde referans numaranız yazılmaktadır. Referans numaranız ile Hollanda internet sitesi (https://www.vfsglobal.com/netherlands/turkey/index.html) üzerinden başvuru takibi sekmesinden pasaport takibinizi yapabilirsiniz.

Hollanda vize başvurusunun olumlu ya da olumsuz sonuçlandığını ancak pasaportu teslim aldığınızda öğrenebilirsiniz.

Hollanda Vize Başvurusu Sonunda Pasaportumu Nasıl Teslim Alırım?

Hollanda vize başvurusu sonuçlandıktan sonra pasaportunuz vize başvurusu yaptığınız VFS Global şubesine gelir.

Hollanda Schengen vize başvurusu sonrasında sonuçlanan pasaportunuzu kargo yolu ile ya da başvuru yaptığınız VFS Global Hollanda vize başvuru merkezine şahsen giderek teslim alabilirsiniz.

Hollanda Vizesi için Biyometri işlemi (VIS) Ne Demek?

VIS kelimesinin açılımı Visa Information System yani Bilgi Kaydı Sistemi’dir. Burada VIS ile adlandırılan konunun tam anlaşılabilir ismi ise parmak izi verme işlemidir.

Hollanda ve tüm Schengen üye ülkeler 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren biyometrik Bilgi Kaydı Sistemine (VIS) geçmiş bulunmaktadır.

Çok daha net olmak gerekirse Hollanda vize başvurusu için parmak izi vermeniz gerekmektedir. Parmak izi kaydınız sistemde 5 sene boyunca kayıt altında tutulur. Ancak ülkeler her zaman 5 sene kuralına uymaz. Kendi belirledikleri sürelere göre parmak izinizi tekrar vermeniz gerekebilir.

Hollanda Vize Başvurusunu Şahsen Mi Yapmak Gerekir?

Hollanda vize başvurusu için parmak izi vermeniz gerekiyorsa vize başvurusunda şahsen bulunmanız gerekmektedir. Parmak izi vermediyseniz, vize başvurusunu sizler adına biz gerçekleştirebiliyoruz.

Hollanda Vize Başvurusu için Parmak İzi Vermem Gerekiyor Mu?

Son 3 sene içerisinde herhangi bir Schengen üye ülkesi için parmak izi verdiyseniz tekrar parmak izi vermenize gerek yoktur. Burada dikkat edilmesi gereken 2 konu vardır;

 • Son 5 sene içerisinde gerçekleştirdiğiniz vize başvurusunun olumlu sonuçlanması ve vize almış olmanız.
 • Son 5 sene hesaplarken vize başlangıç tarihiniz değil, parmak izini vermiş olduğunuz tarihten hesap yapılmalıdır.

Hollanda Vizesi için Fotoğraf Ölçüsü ve Standartları

Hollanda vizesi için fotoğraf ölçüsü ve standartları aşağıdaki gibidir. Fotoğraf çektirirken aşağıdaki gerekliliklere dikkat etmelisiniz, aksi takdirde son anda fotoğraf yüzünden sorun yaşayabilirsiniz. Hollanda vize başvurusu işlemleri için kullanılan fotoğraf daha önce pasaport ve vizelerde kullanılmamış olmalıdır. Hollanda vize başvuru işlemleri öncesinde aşağıdaki gerekliliklere göre fotoğrafınızı çektirmenizi tavsiye ederiz.

 • 35×45 mm boyutunda ve biyometrik olmalı
 • Herhangi bir rötuş yapılmamalı
 • Arka fonu beyaz olmalı
 • 6 aydan eski olmamalı
 • Yüz açık bir şekilde görünüyor olmalı, alın ve kulak görünmeli
 • Yüzde gözlük, küpe vb. takılar çıkarılmalı
 • Eğer başörtüsü kullanıyorsanız, alın ve kulaklar muhakkak görünmeli
 • Fotoğraf net olmalı, kesinlikle bulanık olmamalı

Hollanda Vize Reddi ve Redde İtiraz Nasıl Yapılır?

Hollanda vize reddi sonucunda size bir ret mektubu verilir ve bu ret mektubunda ret gerekçesi beyan edilir. Hollanda vize reddi sonunda itiraz hakkınız bulunmaktadır. Eğer ret kararının yerinde olmadığını düşünüyorsanız redde itiraz edebilirsiniz.

Hollanda vize reddine itiraz işlemleri ücretsizdir. Genellikle vize red kararı verildikten sonra 4 hafta içerisinde itirazınızı gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Hollanda vize reddine itiraz için özel bir form yoktur. Hollanda vize reddine itiraz vize ret mektubunuzda yazan sebepleri açıklar nitelikte Flemenkçe yazılmış bir dilekçe hazırlamalısınız. Bu dilekçe içerisinde tarih, kişisel bilgileriniz (İsminiz, Pasaport ve TC numarası, doğum tarihi gibi) ve iletişim bilgileriniz yer almalıdır. Bununla birlikte vize ret mektubunuzda yer alan numarayı da eklemelisiniz. Dilekçenizi muhakkak imzalamalısınız.

Bu dilekçeye ek olarak vize başvurusunda sunduğunuz evrakları ve durumu düzelteceğine inandığınız evrakları Hollanda Dış İşleri Bakanlığı’na posta yolu ile göndermeniz gerekmektedir. Hollanda Dış İşleri Bakanlığının adresi red mektubu içerisinde yazmaktadır.

Dilekçeler gibi yazılı metinlerin İngilizce ya da Flemenkçe olmasını tavsiye ederiz. Evrakları gönderirken pasaportunuzun sadece fotokopisini göndermelisiniz. Hollanda Dış İşleri Bakanlığı bir hata yapıldığına kanaat getirirse sizinle iletişime geçerek pasaportunuzun orijinalini de göndermenizi isteyecektir.

Hollanda vize reddine itiraz ücretsizdir ve bu süreç 3 ay kadar sürebilmektedir. İtiraz işlemi süresince başka bir Schengen ülkesi ya da Hollanda için vize başvurusunda bulunamazsınız.

Hollanda Vize Reddi Sonrası Yeni Başvuru Yapabilir Miyim?

Hollanda vize reddi aldıktan sonra itirazda bulunmadıysanız yeni bir vize başvurusu yapabilirsiniz. (Yukarıda belirttiğim gibi itiraz süresince vize başvurusunda bulunamazsınız. İtiraz sonuçlandıktan sonra yeniden başvuru yapabilirsiniz.) Bu yapacağınız vize başvurusu yine Hollanda üzerinden olmalıdır. Hollanda vize reddi sonrasında başka ülke üzerinden Schengen vizesi almak için başvuru yaparsanız sonuç yüksek ihtimalle ret olur. Bunun sebebi ise, Schengen ülkelerinin bir kuralı olan vize reddi durumunun ret kararı veren ülke üzerinden kaldırılması gerektiğindendir. (Ret kararı üzerinden 1 seneden fazla zaman geçtiyse başka ülke üzerinden başvuru yapılması büyük sakınca doğurmaz).

Yeni yapacağınız başvuruda almış olduğunuz ret mektubundaki eksiklikleri tamamlamalı ve dilekçenizde açıklama yapmanızı tavsiye ederiz. Yeni yapılan Hollanda vize başvurusu için de tüm evrakları tekrar hazırlamalı ve aynı işlemleri tekrar yapmalısınız. Bununla birlikte aynı vize ücretlerini de ödemeniz gerekmektedir.

Hollanda Konsolosluğu ve Büyükelçiliği İletişim Bilgileri

Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu

Adres: İstiklal Caddesi 197, 34433, Beyoğlu/İstanbul

Telefon: +90 212 393 21 21

Faks: +90 212 292 50 31

E-posta: [email protected]

Mesai Saatleri: Pazartesi – Cuma, 09:00- 17:00

Acil durumlar;

Mesai Saatleri Dışında: +31 247247247

İnternet Sitesi: https://www.hollandavesen.nl/

İnternet Sitesi: https://www.hollandavesen.nl/ulkeniz-ve-hollanda/turkiye/hakkimizda/hollanda-ba-konsoloslu-u

Hollanda Ankara Büyükelçiliği

Adres: Hilal Mh., Turan Güneş Blv, Hollanda Cd. 5, 06550, Ankara

Telefon: +90 312 409 18 00

Faks+90 312 409 18 98

E-posta: [email protected]

Mesai saatleri: Pazartesi – Cuma, 09.00 – 17.00

Acil durumlar

Mesai Saatleri Dışında: +31 247247247

İnternet Sitesi: https://www.hollandavesen.nl/

İnternet Sitesi: https://www.hollandavesen.nl/ulkeniz-ve-hollanda/turkiye/hakkimizda/hollanda-buyukel-iligi


Yorumlar

6 Yorum

 1. Merhaba,

  Ben hollanda öğrenci vizesi hakkında danışmanlık konusunda bilgi almak istiyorum. Ayrıca eğitim danışmanlığıda yapıyorsanız bilgilendirirmisiniz bu konudada beni?

  Saygılar

  1. Merhaba, kurum olarak eğitim bulma ve eğitime yerleştirme gibi hizmetlerimiz bulunmuyor. Eğitim davetiyesini edindikten sonra biz vize işlemleriniz için danışmanlık hizmeti sağlıyoruz. Daha detaylı bilgi için telefonla arayarak iletişime geçebilirsiniz.

 2. Merhaba öğrenciyim ve babam sponsor olcak babam varlıklı daireleri vs. Var ama bankada sadece aydan aya çektiği maaşı görünüyor bu durumda bankaya para yatırmalı mı (bu arada öğrenciyim ama kendi adıma arabam da var 40-50 bin param da) nasıl bir yol izlemeliyim.
  Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba,

   Babanız size sponsor olabilir. İnternet sitemizde gerekli tüm bilgiler yazmakta – babanızın gelir evraklarını hazırlayıp bir de sponsorluk dilekçesi yazması gerekecek. Danışmanlık ihtiyacı duyarsanız mesai saatlerimiz içinde (İletişim sayfamızda yer almakta) +90 554 141 44 78 / +90 552 605 44 78 numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz. İyi günler dilerim.

 3. Merhaba ;
  Öncelikle konuya şu şekilde başlamak istiyorum. Ben önümüzdeki sene için Hollanda’ya gitme planlarım var. Ve şuan askerdeyim döndüğüm sıralar çalışmıyor olacağım. Hesabımda 1000 1500 euro ve 10000 Tl olucak . Uçak bileti vs kalıcak yer rezervasyonu olucak elimde bu şekilde başvuru için yardımcı olur musunuz . Orada kalacağım süre 10 gün . Çalışmadığım için sıkıntı yaşar mıyım ?
  Teşekkürler . Kolay gelsin .

  1. Daha önce yurt dışına hiç çıkmadım böyle bir durumda var . Bana şirketiniz olarak hangi konularda yardımcı olabileciğinizi öğrenebilir miyim ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now Button