İtalya VizesiTüm Vizeler

İtalya Vizesi

İtalya Vizesi Başvuru İşlemleri Hakkında Her Şey

İtalya vizesi sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

İnternet sitemiz içerisinde İtalya vizesi hakkında aradığınız birçok sorunun yanıtını bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

İzmir ve çevre illerinde yaşayan misafirlerimiz, İtalya vizesi başvuru işlemlerini İzmir merkezli BRS Global Vize Danışmanlık ile kusursuz bir şekilde yönetebilirsiniz.

BRS Global Vize Danışmanlık olarak, keyifli bir vize başvuru süreci geçirmenizi diliyoruz.

İtalya Vize Başvurunuzu Bizim Desteğimiz ve Danışmanlığımız ile Birlikte Gerçekleştirmek için;

>>Hemen Bizimle İletişime Geçin<<

İtalya Schengen vizesi hakkında merak ettiğiniz soruların yanıtına hızlı ulaşabilmek için aşağıdaki içindekiler tablosunu kullanabilirsiniz.

İçindekiler Tablosu

İtalya Vizesi Hakkında Genel Bilgi

İtalya Vizesi Hakkında Genel Bilgi

İtalya’ya seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahiplerinin vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Diplomatik (Siyah) pasaport, Hizmet (Gri) pasaport ve Husisi (Yeşil) pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile vizeden muaftır.

İtalya Schengen vizesi (90 güne kadar – C tipi vize) başvurusu direkt olarak konsolosluklara yapılamaz. İtalya Schengen vize başvurusu ikamet ettiğiniz şehre göre (bölge ayrımı kurallarına göre) ilgili iDATA ofisleri üzerinden gerçekleştirilir.

Vize başvurusunun olumlu ya da olumsuz sonuçlanma kararı tamamen konsolosluğa aittir. BRS Global Vize Danışmanlık olarak bizim farkımız, İtalya vize başvurusu sonunda olumlu sonuç alma ihtimalinizi yükseltmektir.

İtalya Schengen vizesi kategorileri bu sayfanın devamındaki İtalya Schengen vizesi kategorileri başlığı altında olan vize kategorileridir.

İtalya ulusal vize (D tipi – 90 günden uzun süreli kalış, Örn: 90 günden uzun süreli eğitim, çalışma ve aile birleşimi.) kategorileri hakkında detaylı bilgi için >> https://brsvize.com/category/italya-vizesi/

İtalya Schengen Vizesi için Gerekli Evraklar

İtalya Schengen Vizesi için Gerekli Evraklar

İtalya vizesi için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir. İtalya vize başvurusunu bizim ile birlikte gerçekleştirecek misafirlerimiz için kişiye özel evrak listesi gönderilecek, evrakların doğruluğu tarafımızca kontrol edilerek hata olmasının önüne geçilecek ve gerekirse ek evraklar ile dosya desteklenerek başvuru dosyası kusursuz hale getirilecektir.
 • Pasaport; Seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 90 gün daha geçerli ve en az 2 boş sayfası olmalıdır. Pasaportun kimlik bilgileri içeren kısmın ve işlenmiş sayfaların fotokopileri eklenmeli. Varsa eski pasaportlardaki son 3 yıl içerisinde alınmış vize fotokopileri eklenmelidir.
 • İtalya Schengen vize başvuru formu; Doğru ve eksiksiz doldurulmalıdır. Yer ve tarih kısımları kesinlikle boş bırakılmamalı ve ilgili kısımları muhakkak imzalanmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf; Rötüş yapılmamış, arka fonu beyaz, 6 aydan eski olmayan, daha önce pasaport ya da vizelerde kullanılmamış, yüzün tam göründüğü, 35x45mm boyutunda 2 adet biyometrik fotoğraf sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası; 30.000 € teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli ve Schengen vize gerekliliklerine uygun olmalıdır.
 • İtalya vize talep dilekçesi; Seyahatinizi niyetinizi açıkladığınız, eklemek istediğiniz ek bilgilere yer verebileceğiniz en önemli evrak diyebiliriz. Kısa ve öz bir biçimde ve resmi bir dil ile yazılmalıdır. İlgili İtalya Konsolosluğu’na hitaben yazılmalıdır. İletişim bilgileriniz, tarih kesinlikle olmalıdır ve imzalanmalıdır.
 • Uçak/Ulaşım Rezervasyonu; Planlanan seyahatin gidiş-dönüş bilgilerini ve yolcu ismini içeren uçak ya da diğer ulaşım aracına ilişkin kanıtlayıcı belgeler. Uçak rezervasyonlarında PNR kodunun olması gereklidir. Türkiye’den çıkış ve Türkiye’ye dönüşü göstermelidir. Diğer ülkelere geçiliyor ise ulaşım araçlarının rezervasyonları mutlaka sunulmalıdır.
 • Konaklama Belgesi; Otel rezervasyonu, davetiye vb.
 • Seyahat Amacını kanıtlar belgeler; Seyahat amacı, doğru kategori seçimi ve ayrıntıları hakkında kategoriler kısmından detaylı bilgi alabilirsiniz.
  1. Turistik seyahatler için; otel rezervasyonları veya tur ile seyahat edilecek ise tur kiti.
  2. Aile/Arkadaş Ziyareti için; İtalya’daki yakınınız tarafından gönderilmiş davetiye formu, davetiye gönderen kişinin İtalyan oturum, kimlik ya da pasaport fotokopisi, 1 adet güncel faturası, finansal destek olunuyorsa banka hesap dökümü ve davet ettiğine dair bir dilekçe.
  3. Ticari seyahatler için; İtalyan firma tarafından gönderilmiş ticari davetiye formu, davetiye gönderen firmaya ait visura camarale ve davetiyeyi imzalayan kişinin İtalyan oturum kartı ya da pasaport fotokopisi, eğer fuarda stand kurulacaksa bunlara ek olarak fuar stand krokisi ve ödendi makbuzu. Fuara ziyaretçi için gidiyorsa fuar bileti.
  4. Eğitim amacıyla yapılan seyahatler için; Eğitim kurumundan gönderilmiş davetiye, Erasmus için (Learning Aggrement), konaklama karşılanıyorsa konaklama belgesi, eğitim ücretli ise ödeme dekontu.
 • Çalışma Durumunu Gösterir Evraklar;
  1. Sigortalı Çalışanlar için: İmzalı ve kaşeli işveren yazısı, e-devlet üzerinden alınmış barkodlu işe giriş bildirgesi ve sgk hizmet dökümü, son 3 aylık imzalı ve kaşeli maaş bordrosu, şirketin güncel vergi levhası, sicil gazetesi, imza sirküleri ve son 3 ay içinde alınmış oda kayıt/faaliyet belgesi.
  2. Kamu Çalışanları için; Kurumdan alınmış imzalı ve kaşeli işyeri görev ve izin yazısı, son 3 aylık imzalı ve kaşeli maaş bordrosu, alınabiliyorsa kurumdan işe giriş bildirgesi, e-devlet üzerinden alınmış barkodlu işe sgk hizmet dökümü.
  3. İş Verenler için; şirket antetli kağıdına yazılmış seyahat amacını anlatan imzalı ve kaşeli dilekçe, e-devlet üzerinden alınmış barkodlu sgk hizmet dökümü, şirketin güncel vergi levhası, sicil gazetesi, imza sirküleri ve son 3 ay içinde alınmış oda kayıt/faaliyet belgesi.
  4. Emekliler için; E-devletten alınmış barkodlu emekli aylık bilgisi ve sgk hizmet dökümü.
  5. Öğrenciler için; e-devlet üzerinden son 7 gün içinde alınmış barkoldu öğrenci belgesi (ilkokul ve lise için okuldan alıncak), sponsorunun çalışma ve finansal evrakları ile birlikte sponsorluk dilekçesi (Sponsor anne, baba, eş ya da çocuk olabilir.).
  6. Çiftçiler için; son 7 gün içinde e-devlet üzerinden alınmış barkoldu hizmet dökümü ve ÇKS belgesi.
  7. Ev hanımları için; Sponsorunun çalışma ve finansal evrakları ile birlikte sponsorluk dilekçesi (Sponsor anne, baba, eş ya da çocuk olabilir.).
 • Finansal Evraklar;  Başvurudan en fazla 7 gün önce alınmış, son 6 ayı gösterir imzalı ve kaşeli banka hesap dökümü ile birlikte banka imza sirküleri alınmalıdır (Gelirleri gösteren yani maaş ve kiraların göründüğü hesap kesin alınmalı, harici olarak döviz ya da birikim hesapları da eklenmeli.). Ek olarak tapu ve ruhsat eklenebilir.
 • Nüfus Kayıt Örneği; E-devlet üzerinden barkodlu olarak alınmış nüfus ailenin göründüğü tam vukuatlı nüfus kayıt örneği. (18 yaşından küçükler için nüfus müdürlüğüden alınacak).
 • Tarihçeli Yerleşim Yeri; E-devlet üzerinden barkodlu olarak alınmış tarihçeli yerleşim yeri. (18 yaşından küçükler için nüfus müdürlüğünden alınacak).
 • Kimlik Fotokopisi; Başvuru sahibinin arkalı-önlü kimlik fotokopisi sunulmalıdır.
 • Muvafakatname; Reşit olmayan (18 yaş altı) başvuru sahipleri için, hem anne hem de baba tarafından son 3 ay içerisinde alınmış noter onaylı muvafakatname olmalıdır ve orijinali teslim edilmelidir. Çocuk anne ya da baba dışında birine emanet edilecekse, Muvafakatnamede reşit olmayan başvuru sahibinin kimin himayesinde olacağı yazmalıdır. Tam isim soyisim, çocuğa yakınlık derecesi ve birlikte kalacakları adres belirtilmelidir. Buna ek olarak muvafakat verilen kişinin geçerli vize fotokopisi ve uçak rezervasyonu da eklenmelidir. Muvafakatnameye ek olarak, her iki ebeveynin çocuğun yurt dışına çıkmasına izin verdiklerine dair dilekçesi ve kimlik fotokopisi gereklidir (birlikte gidiyor olsalar dahi). Çocuğa anne ya da babadan bir kişi eşlik edecekse,
  Italya’ya gitmeyen ebeveyn, imzalı olarak çocuğun diğer ebeveynle birlikte gittiğinin bilgisi dahilinde olduğunu belirten dilekçe yazılmalıdır(kimlik fotokopisi eklenmelidir). Anne-baba dışında biriyle gidiyorsa, her iki ebeveynden de çocuklarının birlikte gideceği kişinin ismini belirten dilekçe ve kimlik fotokopileri gereklidir. Eğer sponsor anne ya da baba dışında bir kimse olacaksa (abla, dede, amca, hala, teyze vb) bu kişinin noterden tüm masrafları karşılayacağına dair “Taahhütname” vermesi gerekmektedir. Ayrıca akrabalık bağı tam vukuatlı nüfus kayıt örnekleri ile kanıtlanmalıdır.
 • AB / AET vatandaşın aile bireyi için; AB/AET vatandaşı aile bireyleri akrabalığı kanıtlar evraklar (Nüfus kayıt örneği, formül B, evlilik cüzdanı vb) ile birlikte AB/AET vatandaşına ait pasaport fotokopisini de ibraz etmelidir. (Buradan kastımız oturum hakkına sahip olanlar değildir, sadece vatandaşlar için geçerlidir).

BRS Global Vize Danışmanlık ile İtalya Vize Başvurusu Adımları

BRS Global Vize Danışmanlık olarak, sürecin en başından en sonuna kadar her adımda sizlere destek oluyoruz ve bu sürecin kusursuz yönetilmesini sağlıyoruz. Bizimle çalıştığınız takdirde İtalya vizesi almak için uygulayacağınız birkaç adım vardır. Bunları sizlere aşağıda listeledik. Aynı zamanda hizmetlerimiz menüsü içerisinde de hizmet kapsamımızı olabildiğince detaylı bir şekilde açıkladık.

Burada sizlere tekrar hatırlatmak isteriz. BRS Global Vize Danışmanlık olarak İzmir merkezli bir şirketiz. Bu sebepten dolayı, Ege bölgesinde ikamet eden ve İtalya vize başvuru işlemlerini İzmir’den gerçekleştirecek misafirlerimiz için hizmet verebilmekteyiz.

İtalya Vizesi Almanın Kolay Yolu

İtalya Vize Danışmanlık İzmir

1. Adım: Bizimle İletişime Geçin

Durumunuzu analiz ediyoruz ve size özel olarak hazırlanmış İtalya vizesi için gerekli evraklar listesini gönderiyoruz.

2. Adım: Evrakları Bize Ulaştırın

Bize ulaştırdığınız evrakları kontrol ediyoruz ve dosyanızı İtalya vize başvurusu için hazır hale getiriyoruz.

3. Adım: Randevu Günü Parmak İzi Vermeye Gelin

Son 3 yıl içerisinde Schengen vizesi için parmak izi verdiyseniz, siz gelmeden İtalya vize başvurusunu sizin adınıza biz gerçekleştiriyoruz.

Son Adım: İşlem Tamamlandı

Sonuçlanan pasaportu biz teslim alıyoruz ve size iletiyoruz.


İtalya Vize Ücreti Ne Kadar?

İtalya Vize Ücreti Ne Kadar?

Aşağıdaki ücret tablosu İtalya Schengen vizesi için geçerlidir.

Yaş Vize Harç Bedeli Başvuru Merkezi Ücreti BRS Vize Hizmet Bedeli Toplam
0 – 5 Yaş 0 € 1183 TL (35€ TL Karşılığı) 80 € 115 €
6 – 11 Yaş 0 € 1183 TL (35€ TL Karşılığı) 80 € 115 €
12 Yaş ve Üzeri 2351 TL (80€ TL Karşılığı) 1183 TL (35€ TL Karşılığı) 90 € 205 €
 • İtalya vize başvurusunun ret ile sonuçlanma durumunda vize başvurusu için gerçekleştirmiş olduğunuz ücretler iade edilmez.
 • İtalya vizesi için yapılması gereken tüm konsolosluk ödemeleri TL ve Nakit olarak yapılmalıdır.
 • Başvuru merkezi ücretinin bir kısmı randevu alırken online olarak ödenir ve kalan ödemeler başvuru esnasında gerçekleştirilir.
 • Daha erken tarihe randevu isteyenler için; İtalya Premium Lounge (VIP) randevu ücreti yukarıdaki ücretlere ek olarak 0-11 yaş için 1344 TL, 12 yaş ve üzeri için 2688 TL’dir.

Zorunlu Seyahat Sağlık Sigortası Ücretleri

GÜN SAYISI ÜCRETLENDİRME (0-80 YAŞ) ÜCRETLENDİRME (81-90 YAŞ)
1 – 16 Gün 5,00 € 10,00 €
1 Ay 10,00 € 20,00 €
3 Ay 15,00 € 30,00 €
6 Ay 20,00 € 40,00 €
1 Yıl 25,00 € 50,00 €

>>Vize Danışmanlık Hizmetimizden Faydalanmak için Bizimle İletişime Geçiniz<<


İtalya Schengen Vizesi Hakkında Merak Edilen Diğer Sorular

İtalya Vizesi Hakkında Merak Edilen Sorular

Bu sayfanın ilk kısımlarında İtalya Schengen vizesi hakkında birçok konudan bahsettik. Aşağıda da merak edebileceğinizi düşündüğümüz diğer soruları paylaştık.

İnternet sitemizde yer vermemizi istediğiniz başka sorular olursa, sayfanın en altından yorum yazarsanız sizleri o konularda da bilgilendirebilmek isteriz.

İtalya Başkonsolosluğu ve Büyükelçiliği Bölge Ayrımları

Italya Konsolosluk ve Elcilik Bolge Ayrimi

İzmir İtalya Başkonsolosluğu Yetki Alanları;

Adana, Afyon, Aksaray, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Denizli, Isparta, İzmir, Karaman, Kayseri, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Muğla, Nevşehir, Niğde, Uşak.

Bu şehirlerde yaşayanlar İtalya vize başvurularını İzmir, Antalya, Bodrum ve Adana’daki iDATA ofislerinden yapabilirler.

İstanbul İtalya Başkonsolosluğu Yetki Alanları;

Amasya , Ardahan, Artvin, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Çorum, Düzce, Edirne, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, İstanbul, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kocaeli, Ordu, Sakarya, Samsun, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Yalova, Yozgat, Zonguldak.

Bu şehirlerde yaşayanlar İtalya vize başvurularını İstanbul (Avrupa ve Asya), Bursa ve Trabzon’daki iDATA ofislerinden yapabilirler.

Ankara İtalya Büyükelçiliği Yetki Alanları;

Adıyaman, Ağrı, Ankara, Batman, Bingöl, Bitlis, Bolu, Çankırı, Diyarbakır, Elazığ, Eskişehir, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Kahramanmaraş, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Malatya, Mardin, Muş, Osmaniye, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Van.

Bu şehirlerde yaşayanlar İtalya vize başvurularını Ankara ve Gaziantep’teki iDATA ofislerinden yapabilirler.

İtalya Schengen Vizesi Kategorileri

İtalya Schengen Vizesi Kategorileri

İtalya vize başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri de doğru vize kategorisi seçimidir. Bu vize kategorileri;

 • İtalya Turistik Vize (İtalya Turist Vizesi)
 • İtalya Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
 • İtalya İş, Ticari Vize ve Fuar Vizesi
 • İtalya Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi
 • İtalya Eğitim, Öğrenci ve Erasmus Vizesi (90 güne kadar)
 • İtalya Öğrenci Gezileri için Vize
 • İtalya Sağlık ve Tedavi Sebepli Vize

Seyahat amacınıza uygun vize kategorisini seçmeniz ve ilgili vize kategorisine göre için gerekli evrakları hazırlamanız gerekmektedir.

Aşağıda sizlere İtalya Schengen vizesi kategorilerini açıkladım. Aynı zamanda ilgili vize başvurusunda bulunabilmek için bazı kilit evraklardan da burada bahsettim. Seyahat etme amacınıza uygun vize kategorisi seçmede yardımı olacağını düşünüyorum.

İtalya Turistik Vize (İtalya Turist Vizesi)

İtalya Turistik Vize (Turist Vizesi)

İtalya’ya turistik maksatlı seyahat edecek kişilerin başvuru yapması gereken vize kategorisidir.

Konuyu biraz daha açmak gerekirse, İtalya’dan tarafınıza gönderilmiş bir davetiye mektubu yoksa İtalya turistik vize başvurusunda bulunmanız gerekiyor. İtalya’ya tamamen turistik faaliyetlerde bulunmak amacıyla yani, sadece gezmek, tatil yapmak, müzeleri ziyaret etmek, futbol maçı izlemek, tur kapsamında seyahat etmek gibi faaliyetler bunlardan bazılarıdır.

İtalya turistik vize başvurusu için dikkat etmeniz gereken konu otel/konaklama rezervasyonlarınızın vize başvurusu sonuçlanana kadar aktif kalmasıdır.

İtalya turistik vize başvurusu sonuçlanmadan önce ya da vize başvurusundan olumlu sonuç almak için tur paketi, otel/konaklama ya da uçak bileti satın almanızı kesinlikle önermiyorum. Vize başvurusu için ücretsiz rezervasyon yapmak yeterlidir.

İtalya Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

İtalya Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

İtalya’da yaşayan aile, akraba ya da arkadaşınızı ziyaret etmek amacıyla İtalya’ya seyahat edeceklerin İtalya aile, arkadaş ve akraba ziyareti vizesi başvurusunda bulunması gereklidir.

İtalya aile ve arkadaş ziyareti vize başvurusunda bulunabilmeniz için İtalya’dan tarafınıza gönderilmiş olan  davetiye mektubuna ihtiyacınız vardır.  Sizi İtalya’ya davet eden kişiler, davetiyenin orijinalini size göndermelidir. İtalya davetiye mektubunun özel bir formu vardır. Sizi İtalya’ya davet eden kişi İtalya Aile ve Arkadaş Ziyareti için Davetiye Formu doldurulmalı ve imzalanmalıdır. Davetiye ile birlikte davetiye gönderen kişi, İtalya kimlik fotokopisi ve ikametgah belgesi de göndermelidir.

Davetiye gönderen kişi seyahat masraflarınıza destek olacaksa gelir ve finansal durumu gösterir evraklar da sunmalıdır.

Bu duruma ek olarak, eğer İtalya’ya düğüne, nişana, mezuniyete vb. sebepler için ziyaret edecekseniz, davetiye mektubuna ek olarak düğün vb. Durumu kanıtlar davetiye ya da evrakların da sunulması vize başvurusu açısından olumlu yönde katkı sağlar.

İtalya İş, Ticari Vize ve Fuar Vizesi

İtalya Ticari Vize ve Fuar Vizesi

İtalya’ya ticari ve iş görüşmeleri yapmak, İtalya’da düzenlenecek olarak fuara katılmak ya da stand kurmak, İtalya’da düzenli olarak çalıştığınız bir firmaya eğitim almak ya da eğitim vermek, satmış olduğunuz ürünlerin kurulum ya da montajını yapmak gibi sebepler ile seyahat edecekseniz İtalya ticari vize ve fuar vizesi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

İtalya’da bir firma ile iş görüşmesi yapmak ve toplantılara katılacaklar için;

İtalya’ya iş görüşmeleri yapmak ve toplantılara katılabilmek için İtalya’daki firma tarafından size ticari davetiye mektubu gönderilmesi gerekmektedir. İtalya ticari davetiye için özel bir form vardı. Sizi İtalya’ya davet eden firma yetkilisi İtalya Ticari Davetiye Formu doldurmalıdır. Davetiyenin orijinaline gerek yoktur. Kaliteli bir şekilde taratılıp e-posta ile gönderilebilir.

İtalya ticari davetiye mektubuna ek olarak, İtalyan firmaya ait şirket evrağı (Visura Camerale) göndermeli, davetiyeyi imzalayan kişinin İtalya pasaport, kimlik ya da oturum kartını da eklemek gerekir.

Bununla birlikte, eğer aynı firma ile aranızda bir anlaşma ya da daha önce iş yaptığınızı kanıtlar faturalar varsa vize başvuru dosyası içerisine eklenmesini tavsiye ederiz.

İtalya’da düzenlecenek fuarda stand kurmak için;

İtalya’ya işiniz ile alakalı bir fuarda stand kurmak amacı ile seyahat edecekseniz, yine yukarıdaki ticari davetiye formu doldurulmalıdır. Davetiye mektubuna ek olarak, stand krokisi, stand ödeme makbuzu, fuarı düzenleyen firmaya ait şirket evrağı (Visura Camerale) göndermeli, davetiyeyi imzalayan kişinin İtalya pasaport, kimlik ya da oturum kartını da eklemek gerekir.

İtalya’da düzenlenen fuara ziyaretçi olarak katılmak için;

İtalya’ya işiniz ile alakalı bir fuara katılmak için İtalya’ya gidecekseniz, fuar davetiyesi veya fuar katılım bileti sunulmalıdır.

İtalya ticari vize ve fuar vizesi başvurusunda bulunacak firma çalışanların seyahat masrafları çalıştıkları şirket tarafından karşılanmalıdır. İş yeri görev ve izin yazısı içerisinde masrafların karşılanacağı taahhüt edilmek zorundadır. Şirket banka hesabı sunulmak zorunda değildir. Bizim tavsiyemiz ise şirket açısında sorun yok ise banka hesap dökümü sunulması yönündedir. Eğer şirket banka hesaplarını çalışanları ile paylaşmak istemiyor ise, iş yeri görev ve izin yazısında ‘’banka hesaplarımızı çalışanlarımız ile paylaşmıyoruz, konsolosluğun talep etmesi durumunda konsolosluk ile paylaşabiliriz’’ şeklinde açıkça belirtmelidir.

İtalya ticari vize ve fuar vizesi, iş vizesi olarak da bilinmektedir. Bu vize kategorisi İtalya çalışma vizesi ile çok karıştırılmaktadır. İtalya ticari vize ile İtalya’ya Türkiye’de çalıştığınız firmanın ticari maksatları ile kısa süreli gidip dönmektir. İtalya çalışma vizesi ile İtalya’da sürekli çalışmak ve orada oturum hakkı almak içindir.

İtalya Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi

İtalya Kültürel Sporti Etkinlik ve Konferans Vizesi

İtalya’da düzenlenecek olan bir kongre ya da konferansa, yarışmalara, kültürel ve sportif etkinliklere katılmak maksadı ile seyahat edecekseniz İtalya kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Bu vize kategorisi için çok fazla karıştırılan bir konudan bahsederek başlamak istiyorum. İtalya’da düzenlenen bir futbol maçını izlemeye ya da müze gezmeye gitmek bu vize kategorisi kapsamında değildir. Bu durumda iseniz, İtalya turistik vize/turist vizesi başvurusunda bulunmanız gereklidir.

İtalya’da düzenlenen bir sportif faaliyette aktif görev alacaksanız (maçın antrenörü ya da sporcu olmanız gibi durum), kongre ya da konferansa özel davet edildiyseniz ya da konuşmacı olarak katılım sağlayacaksanız, şarkıcı iseniz ve konser verecekseniz, robotik yarışmasına katılacaksanız ya da müzede sizin bir eseriniz sergilenecekse ve bu sebeple İtalya’ya seyahat edecekseniz bu vize kategorisi üzerinden başvuru yapmalısınız.

İtalya kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için İtalya’daki etkinlik sağlayıcısı/kurum tarafından tarafınıza gönderilmiş davetiye mektubuna ihtiyacınız vardır. Davetiyeyi gönderen kişinin İtalya pasaport, oturum kartı ya da kimlik kartı fotokopisi de eklenmelidir. Bununla birlikte düzenlenen etkinlikte görev almaya yeterliliğinizi gösterir belgeler de sunmanız beklenir.

Yeterliliği gösterir belge ne demek? Örneğin sportif bir faaliyette görev alacaksınız, Türkiye’deki federasyondan yazı ve lisansınız bunu kanıtlar belgedir. Kongre ya da Konferansa konuşmacısınız diyelim, bu konuda yetkinliğinizi kanıtlar bir kurumdan alınmış yazı, diplomanız ya da sertifikalarınız bu durumu kanıtlar belge niteliğindedir. Bir müzede sizin eseriniz sergilenecekse, bunun sizin eseriniz olduğu ve sanatçı olduğunuzu ispatlar belge sunulmalıdır.

İtalya Erasmus, Eğitim ve Öğrenci Vizesi

İtalya Eğitim, Öğrenci ve Erasmus Vizesi

Burada size bahsedeceğim bilgiler İtalya’ya dil kursu, sertifika programlar gibi kısa süreli eğitimler gibi 90 günden kısa süreli eğitime katılacaklar için geçerlidir. 90 günden kısa süreli erasmus ya da erasmus plus + programına katılacak kişiler de aynı vize kategorisinden başvuru yapacaktır. İtalya erasmus stajı için bazı ek evraklar da istenmektedir.

90 günden uzun sürecek eğitimler İtalya ulusal vize kapsamındadır, italya ulusal vize hakkında bilgi almak için >> https://brsvize.com/italya-ulusal-egitim-vizesi/ burayı ziyaret edebilirsiniz.

İtalya eğitim ve öğrenci vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için ilk şart İtalya’daki eğitim kurumundan tarafınıza gönderilmiş bir davetiye mektubu gereklidir. Davetiye mektubu ile birlikte eğitim ücretli ise ödeme dekontu sunulmalıdır. Eğer katılacağınız eğitim ücretsiz ise de davet davetiye mektubunda eğitimin ücretsiz olduğu belirtilmelidir. Davetiyeyi gönderen kişinin İtalya pasaport, oturum kartı ya da kimlik kartı fotokopisi de eklenmelidir.

İtalya’ya erasmus stajı için seyahat edeceklerin ‘’Learning Aggrement’’ sunması gereklidir. Staj sözleşmesinin henüz ibraz edilemediği durumlarda, İtalya’daki işveren tarafından hazırlanan staj teyit yazısı gerekmektedir. Bu belge staj ücretinin yanı sıra vize başvurusu esnasında staj sözleşmesinin neden ibraz edilmediğine dair bilgi içermelidir. Staj için aracı kurumlardan da aracı olunduğuna dair yazı gerekmektedir.

90 günden kısa süreli İtalya eğitim, erasmus ya da erasmus plus + vizesi başvurusunda bulunacak kişiler Türkiye’deki eğitim kurumu aracılığı ile İtalya’daki eğitime katılacaksa, eğitimi kanıtlar nitelikte ilgili kurumdan ıslak imzalı ve kaşeli belge almalıdır. İtalya erasmus ve erasmus plus + vizesi için okuldan ıslak imzalı ve TC mühürlü erasmus yapılacağını kanıtlar nitelikte belge alınmalıdır.

İtalya Öğrenci Gezileri için Vize

İtalya Öğrenci Gezileri için Vize

İtalya’daki lise ya da üniversite gezileri için öğrencilerin ve refakat eden öğretmenlerin İtalya öğrenci gezileri vizesi başvurusunda bulunulması gereklidir. Genellikle lise ve ilk okul öğrencilerinin İtalya’daki okulları ziyaret etmek için grup halinde vize başvurusunda bulunduğu vize kategorisidir.

İtalya öğrenci gezileri vizesi için başvuruda bulunabilmek için İtalya’da gezilecek tüm okulların ve konaklanacak yerlerin bilgilerini içeren davetiye mektubuna sahip olmak gereklidir. Bu davetiye mektubunda tüm öğrencilerin isimleri ve refakat edecek öğretmenlerin de isimleri muhakkak geçmelidir. Buna ek olarak Türkiye’deki okuldan geziyi kanıtlar evrak da sunulmalıdır.

İtalya öğrenci gezileri vizesi başvurusunda bulunacak 18 yaş altı çocuklar için, anne ve babaları tarafından imzalanmış yurt dışına çıkmak için refakat edecek öğretmene izin verildiğini kanıtlar muvafakatname sunulmalıdır.

İtalya öğrenci gezilerinde öğrencilere refakat edecek öğretmenlerin sanki ticari vize başvurusunda bulunuyormuş gibi evrak sunması gereklidir. (Ticari davetiyeye gerek yoktur). Bu ne demek oluyor? Hemen açıklıyorum. Okuldan bu amaç için görevlendirildiğine dair yazı alınmalı ve tüm masraflarının okul tarafından karşılanacağı ibaresi kesin olmalıdır. Aynı şekilde İtalya’dan gelecek davetiye ve okuldan seyahat edecek kişiler listesinde de öğretmenlerin isimleri muhakkak geçmelidir.

Türkiye’deki okula ait güncel şirket evrakları da sunulmak zorundadır. (Vergi levhası, son 6 ay içinde alınmış oda faaliyet belgesi, sicil gazetesi, imza sirküleri)

İtalya Sağlık ve Tedavi Sebepli Vize

İtalya Sağlık ve Tedavi Sebepli Vize

İtalya sağlık ve tedavi sebepli vize başvurusunda bulunmak için iki farklı durum vardır. Bunlardan birincisi, İtalya’ya bir sağlık sorununuz için tedavi olmak maksadıyla seyahat edecekseniz İtalya sağlık ve tedavi sebepli vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. İkincisi ise İtalya’daki sağlık sorunu olan bir yakınınızı ziyaret edecekseniz de bu vize kategorisi üzerinden başvuru yapılabilir. Her iki durum için de gerekli temel şartları aşağıda açıkladım.

İtalya’ya tedavi olmak için seyahat edecekseniz iki temel evrak sunulmalıdır.

 • İtalya’daki hastane ya da doktor tarafından tedaviye kabul edildiğinizi destekler belge. Buna ek olarak, İtalya’daki tedavinin masraflarının ödendiğini gösterir dekont. Genellikle ödeme yapılmadan hastaneler ya da doktorlar davetiye göndermezler. Davetiye içerisinde eğer size tedavi süresince refakat edecek kişiler varsa isimleri geçmelidir.
 • Türkiye’deki kurum ya da kuruluşlardan rahatsızlığınızı kanıtlar imzalı ve kaşeli doktor raporu.

İtalya’da bir yakınınızın sorunu varsa ve bu sebepten yakınınızı ziyaret etmek istiyorsanız yine İtalya sağlık ve tedavi sebepli vize başvurusunda bulunulabilir. Bu şart altında İtalya aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurusu da yapılabilir. Böyle bir konu karşımıza gelince bizim yaptığımız formu doldururken her iki durumu da işaretlemek, dilekçeler ve ek evraklar ile birlikte her iki vize kategorisi için de başvurusunda bulunmaktır. Gösterilmesi zorunlu olan iki evrak vardır.

 • İtalya’dan tarafınıza gönderilmiş davetiye mektubu (Hastane tarafından ya da bir yakınınız tarafından gönderilebilir, her ikisi de yapılabilirse çok daha iyi olur)
 • İtalya’daki yakınınızın sağlık sorununu kanıtlar nitelikte doktor raporu

Sağlık sorunu acilse ve evraklar ile kanıtlanabilir ise vize başvurusunda acil olarak belirtilip 1-2 günde vize alınabiliyor.

İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya vizesi nasıl alınır? İtalya vizesi almak zor mu? Bu sorular İtalya vize başvurusu yapmayı düşünenlerin ilk aklına gelen sorulardandır.

İtalya vizesi almak için aşağıdaki kriterleri sağlama konusunda sorun yaşamamanız gerekiyor olmalı.

 • İtalya vizesi alabilmek için zorunlu olan temel gereklilikleri ve şartları sağlamak
 • İtalya vizesi için gerekli evraklar içindeki tüm evrakları sağlayabiliyor olmak
 • İtalya vize başvurusu yapmak için yeterli sürenin olması

Burayı incelerken aklınıza bazı soruların geldiğinin ve henüz tatmin olmadığınızın farkındayım. Ama hiç merak etmeyin, aklınıza gelen tüm soruların yanıtlarını ayrıntıları ile bu sayfanın ilerleyen kısımlarında bulacaksınız.

İtalya Schengen vizesi almak için gerekli şartlar hakkında bilgi vererek başlayalım.

İtalya Schengen Vizesi Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

İtalya Vizesi Almak için Gerekli Şartlar

İtalya Schengen vize başvurusu yapmak ve başvuru sonucunda olumlu sonuç alabilmek için belirli gereklilikler ve şartları yerine getiriyor olmanız gerekiyor.

Bu şartları sağlamadan (sağlık ve acil durumlar hariç) İtalya Schengen vizesi almanız çok zordur. Hatta durum acil bile olsa, bu şartlar sağlanamıyorsa vize almanız zor olabilir. Yani herkes İtalya vizesi alamıyor.

İtalya vizesi almak için temel olarak 3 şartı yerine getiriyor olmalısınız. Bu 3 şart sağlandıktan sonra diğer problemler çok daha kolay bir şekilde giderilebiliyor.

Birinci Şart: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ya da Türkiye’de yasal oturum iznine sahip olmak.

Türkiye’den İtalya Schengen vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için olmazsa olmaz şartlardan birincisi budur.

İkinci Şart: Türkiye’de düzenli bir yaşantınız olmalı.

Buradaki düzenden kastımız, bir aileniz ve/veya düzenli işiniz olmasıdır. Bu düzenin Türkiye’de kurulu olması gereklidir. Aksi durumda, düzeninizin olduğu ülkeden başvuru yapmanız beklenir. Öğrenciler ve ev hanımları için, içinde bulundukları durum düzenli bir iş anlamına gelmektedir.

Bizim önerimiz, İtalya vize başvurusu yapmadan önce en az 1 senedir aynı iş yerinde çalışıyor olmanızdır. Bunun iki sebebi var.

 1. Birincisi, bir sene dolmadan yıllık izin hakkınız olmaz. Bir seneden az çalışanlar için konsolosluk vize almak için çalışma durumunun göstermelik olduğunu düşünebilir. Emin olun bunu yapan çok sayıda insan var. Siz onlardan biri olmayabilirsiniz ama konsolosluk bunu düşünebilir.
 2. İkincisi ise, düzenli olarak mevcut işinizde çalıştığınıza ve bir düzenin olduğuna konsolosluğun inanması için, konsolosluğun beklentisi en az bir yıldır aynı kurumda çalışıyor olmanızdır.

Burada birçoğunuzun aklına gelen bir soru olacak. En az 1 senelik çalışma sağlanmadan vize alamaz mısınız? Tabi alabilirsiniz. Biz de daha kısa çalışması olan oldukça çok sayıda misafirimiz için vize aldık. Çünkü konsolosluğun talep ettiği son 6 aya ait çalışma evraklarıdır.

Bununla birlikte, 6 aydan daha kısa çalışan ya da çalışmayanlara da vize alınabiliyor. Bunları da bizzat ve şahsen tecrübe ettik.

Bu durumda seçim yapılması gereken konu, kumar oynamak mı istiyorsunuz yoksa sorunsuz olarak vize almak mı istiyorsunuzdur. Biz tavsiyemizi veririz, gerekçeleri sunarız ama karar sizindir.

Kararınız doğrultusunda da İtalya vizesi alabilmeniz için gerekli her şeyi yapacağımızdan da emin olabilirsiniz.

Üçüncü Şart: Belgeler ile ispatlanabilir düzenli gelir ve birikime sahip olmalısınız.

Belgeler ile ispatlanabilir gelir, düzenli çalıştığınız yerden maaşınızın olması, düzenli olarak gelen kira gelirleri gibi gelir kaynaklarınızı kanıtlamanızdır. Şirket sahipleri için de iş yerinden gelir elde ettiğinizi gösterir banka hesapları ile bu durumu kanıtlayabiliyoruz.

Bu gelirleriniz ile de İtalya’ya gitmek ve vize almak için gerekli olan maddi birikimi sağlayabiliyor olmak gereklidir. Yine burada öğrenci ve ev hanımları için kendisine sponsor olan kişinin gelir kaynakları önemlidir.

İtalya vizesi almak için bankada ne kadar para olması gerektiğine dair sorunuzun yanıtını da tüm ayrıntıları ile bu sayfanın devamında açıklayacağım.

Bu iki şartı sağladığınızı düşünerek devam ediyorum. Şimdi gelelim vize başvurusu yapmaya.

İtalya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • İtalya vize başvurusu için randevunuzu alın. İtalya Schengen vize başvurusu direkt olarak konsolosluklara yapılamıyor. Bunun için İtalya konsolosluğu iDATA isimli kurumu yetkilendirmiştir.  İtalya vize başvurusu için iDATA İtalya vize başvuru merkezi internet sitesi üzerinden randevunuzu almanız gereklidir. Randevusuz başvurular kabul edilmemektedir.
 • İtalya vize başvurusu için gerekli evrakları hazırlayın. Durumunuza uygun olarak İtalya vizesi için gerekli evrakları hazırlamanız gerekiyor.
 • Randevu günü başvuruya gidin. İlk kez Schengen vizesi alacaksanız randevu günü iDATA İtalya vize başvuru merkezine gelmeli, vize başvurusunu gerçekleştirmeli ve gerekiyorsa parmak izi vermelisiniz.
 • Başvurunuzu takip edin ve pasaportunuzu teslim alın. İtalya vize başvurusu sonunda size bir takip fişi verilir. Bu takip fişi üzerinde yazan takip numarası ile iDATA internet sitesi üzerinden pasaport takibinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İtalya Vize Başvurusu için Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

İtalya vize başvurusu için bankada ne kadar para olmalı ya da İtalya vizesi almak için bankada ne kadar para göstermeliyim? Bu sorular bize en çok sorulan ve genellikle cevabı çok yanlış bilinen sorulardır. Bu durumu size mantığı ile açıklayacağım.

Öncelikle bankada para göstermek biraz yanlış olur. Konsolosluklar, bankanızda zaten gerekli olan miktarın bulunması bekler. Ani para girişleri yapmak da her zaman konsoloslukları düşündüren ve şüpheye düşüren bir durumdur.

İtalya vizesi almak için bankada bulunması gereken miktar şu kadar olmalı diye net rakam söylenemez. Bazı internet sitelerinde bunu görüyorum ve o şekilde yaparsanız durumunuzu riske atarsınız.

Size ilk olarak bankada görünmesi gereken minimum miktar hesabından bahsetmek istiyorum.

 1. Bir uçak firması sitesine girin ve seyahat edeceğiniz tarihlerdeki uçak bileti fiyatlarına bakın.
 2. Seyahat tarihlerdeki konaklayacağınız otel fiyatlarını internetten hesaplayın (Davetiyeli gidiyorsanız ve size konaklama sağlanıyorsa bu konuyu es geçebilirsiniz)
 3. İtalya’da kalacağınız her bir gün için eğer masraflarınızı karşılayan bir davetiye varsa en az 40 €, eğer davetiyeniz yoksa 100 € olarak hesap yapın.

Yukarıdaki üç durumu hesaplayarak bankada göstermeniz gereken minimum miktarı bulabilirsiniz. Tabi burada hesap yaparken çok kötü bir uçak ve otel baz alınmamalı, çıkan hesabın üstüne de Türkiye’ye döndükten sonra en az 1 ay yaşayacak kadar nakit de eklemelisiniz.

Diğer bir önemli nokta ise, bankada bulunması gerekli olan miktar kanıtlanabilir geliriniz ile uyumlu bir miktar olmalıdır. Her ay belirli miktarda para biriktirip o birikim ile seyahat edebileceğinizi gösterebiliyor olmalıdır.

Emekli olup İtalya’ya davetiye ile gidecekler için İtalya’da 3 ay kalsalar dahi 700 € civarı nakit göstermeleri yeterlidir. Bizim tavsiyemiz yapılabiliyorsa 1000 € gösterilmesi yönündedir.
Bankada bulunması gereken para Euro ya da TL olabilir. Kredi kartı bakiyeleri nakit olarak kabul edilmez.

İtalya Schengen Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidebilirim?

Bildiğiniz üzere İtalya Schengen üye ülkelerinden biridir ve İtalya üzerinden alacağınız vize Schengen vizesidir. Bu sayede İtalya Schengen vizesi ile aşağıda listelemiş olduğumuz tüm ülkeleri ziyareti edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu Schengen bölgesine ilk girdiğiniz ülke İtalya olmalıdır. İtalya vizesi ile başka bir ülkeden Schengen alanına giriş yapmak isterseniz sınır kapısında sizi ülkelerine almayabilirler.

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.

Çok girişli İtalya vizeniz varsa yukarıdaki ülkelere ek olarak aşağıdaki ülkeleri de ziyaret edebilirsiniz.

Bulgaristan, Monaco, Romanya, San Marino, Vatikan.

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar ve Hızlandırma Oluyor Mu?

İtalya vizesi başvurusu yaptığınız günden sonra ortalama 15 günde sonuçlanır. Bazı yoğun dönemlerde bu süre 15 iş gününü bulmaktadır.

Bununla birlikte konsolosluğun sizden ek evrak talep etmesi ya da mülakata çağırması durumunda (çok ender rastlanır ama bu da bir ihtimal) bu süre daha fazla uzar.

İtalya vize başvurusu için direkt olarak hızlandırma yoktur. Sadece sağlık gibi özel ve acil durumlar evraklar ile kanıtlanırsa, vize başvurusunda acil olarak işaretlenir ve konsolosluk 1-2 günde vize başvurusunu sonuçlandırır.

İtalya Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılabilir ve Ne Zaman Yapmalıyım?

İtalya Schengen vizesi başvurusu seyahatinize 6 ay kala yapılabilir. Burada vizenizin vize başvurusu yaptığınız tarihte başlayacağı anlamı çıkması. İtalya vizesi başlangıç süresi, vize başvurusu yaparken beyan etmiş olduğunuz tarihte başlar. Yani gün kaybınız olmaz.

Bu konuda bizim tavsiyemizi de sizlerle paylaşayım. Bize göre seyahate 6 ay kala vize başvurusunu yapmanız mantıklı. Çünkü, vizenizin yetişmesi korkusu olmaz, vize çıktıktan sonra rahat rahat uçak bileti ya da konaklamanızı yapabilir ve plan yapabilirsiniz.

Ama sebebini anlamadığım şekilde insanlar genellikle 6 ay kal vize başvurusu yapmaya çekiniyorlar. Siz de böyle bir durumdaysanız tavsiyemiz oluşabilecek herhangi bir durumda sorun yaşamamanız için seyahate 1-2 ay kala İtalya vize başvurusunu yapmanız yönündedir.

İzmir’den gerçekleştirilen İtalya vize başvurusu için randevu sistemi bazı zamanlarda çok dolu oluyor ve ilk randevuyu haftalar sonrasına alabiliyorsunuz. Bu durumu da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

Kimler İtalya Vizesi Alabilir?

Bu konuyu bu sayfanın üst kısımlarında aslında anlattım. İtalya vizesi almak için konsolosluğun beklediği bazı şartları ve gereklilikleri sağlıyor olmanız gereklidir. Bununla birlikte gerekli evraklar listesi içerisindeki tüm evrakları da hazırlayabiliyor durumda olmanız gereklidir.

Üst kısımlar okumayanlar sayfanın başına dönüp, İtalya vizesi hakkında genel bilgi, gerekli şartlar ve gerekli evraklar kısımlarını incelediklerinde beni çok daha iyi anlayabileceklerdir.

Bu kriterleri sağlayan her bir birey kolaylıkla İtalya vizesi alabilir.

25 yaş ve üstü çalışmayan erkeklerin İtalya vize başvurusu sonunda olumlu sonuç alma ihtimali çok düşüktür.

İtalya Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

İtalya Schengen vize başvurusu direkt olarak konsolosluklardan yapılamaz. Bu vize kategorisi içerisindeki İtalya vize başvurusu tüm Türkiye genelinde iDATA isimli İtalya vize başvuru merkezi üzerinden gerçekleştirilir. Bölge ayrımları yukarıda açıklanmıştır.

İtalya Schengen Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

İtalya Schengen vize başvurusu için iDATA isimli İtalya vize başvuru merkezi resmi internet sitesi üzerinden online olarak randevu almanız gerekmektedir. Randevular ücretlidir ve online ödeme yapmanız gereklidir.

iDATA İtalya vize başvuru merkezi internet sitesi >> https://idata.com.tr/ita/tr

İtalya Vizesi için Pasaport Takibi ve Vize Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?

İtalya vize başvurusu sonrasında size bir bilgi fişi verilecek. Bilgi fişinin üzerinde referans numaranız yazılmaktadır. Referans numaranız ile vize başvurusunu yaptığınız İtalya vize başvuru merkezi internet sitesi üzerinden başvuru takibi sekmesinden pasaport takibinizi yapabilirsiniz. Yukarıda internet sitesi linkleri paylaştım.

İtalya vize başvurusunun olumlu ya da olumsuz sonuçlandığını ancak pasaportu teslim aldığınızda öğrenebilirsiniz.

İtalya Vize Başvurusu Sonunda Pasaportumu Nasıl Teslim Alırım?

İtalya vize başvurusu sonuçlandıktan sonra pasaportunuz vize başvurusu yaptığınız İtalya vize başvuru merkezi şubesine gelir. Eğer kargo talimatı verdiyseniz burada direkt olarak adresinize kargolanır. Eğer kargo talimatı vermediyseniz kimliğiniz ve vize takip işiniz ile şahsen gidip almanız gerekmektedir. Bizim ile çalışmanız halinde pasaportunuzu biz teslim alıp size iletiyoruz.

İtalya Vizesi için Biyometri işlemi (VIS) Ne Demek?

VIS kelimesinin açılımı Visa Information System yani Bilgi Kaydı Sistemi’dir. Burada VIS ile adlandırılan konunun tam anlaşılabilir ismi ise parmak izi verme işlemidir.

İtalya ve tüm Schengen üye ülkeler 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren biyometrik Bilgi Kaydı Sistemine (VIS) geçmiş bulunmaktadır.

İtalya Vize Başvurusunu Şahsen Mi Yapmak Gerekir?

İtalya vize başvurusu için parmak izi vermeniz gerekiyorsa vize başvurusunda şahsen bulunmanız gerekmektedir. Son 3 yıl içerisinde Schengen vizesi için parmak izi vermediyseniz, vize başvurusunu sizler adına biz gerçekleştirebiliyoruz.

İtalya Vize Başvurusu için Parmak İzi Vermem Gerekiyor Mu?

Son 5 sene içerisinde herhangi bir Schengen üye ülkesi için parmak izi verdiyseniz tekrar parmak izi vermenize gerek yoktur. Burada dikkat edilmesi gereken 2 konu vardır;

 • Son 3 sene içerisinde gerçekleştirdiğiniz vize başvurusunun olumlu sonuçlanması ve vize almış olmanız.
 • Son 3 sene hesaplarken vize başlangıç tarihiniz değil, parmak izini vermiş olduğunuz tarihten hesap yapılmalıdır.

İtalya Vizesi için Fotoğraf Ölçüsü ve Standartları

İtalya vizesi için fotoğraf ölçüsü ve standartları aşağıdaki gibidir. Fotoğraf çektirirken aşağıdaki gerekliliklere dikkat etmelisiniz, aksi takdirde son anda fotoğraf yüzünden sorun yaşayabilirsiniz. İtalya vize başvurusu işlemleri için kullanılan fotoğraf daha önce pasaport ve vizelerde kullanılmamış olmalıdır. İtalya vize başvuru işlemleri öncesinde aşağıdaki gerekliliklere göre fotoğrafınızı çektirmenizi tavsiye ederiz.

 • 35×45 mm boyutunda ve biyometrik olmalı
 • Herhangi bir rötuş yapılmamalı
 • Arka fonu beyaz olmalı
 • 6 aydan eski olmamalı
 • Yüz açık bir şekilde görünüyor olmalı, alın ve kulak görünmeli
 • Yüzde gözlük, küpe vb. takılar çıkarılmalı
 • Eğer başörtüsü kullanıyorsanız, alın ve kulaklar muhakkak görünmeli
 • Fotoğraf net olmalı, kesinlikle bulanık olmamalı

İtalya Vize Reddi ve Redde İtiraz Nasıl Yapılır?

İtalya vize reddi sonucunda size bir ret mektubu verilir ve bu ret mektubunda ret gerekçesi beyan edilir. İtalya vize reddi sonunda itiraz hakkınız bulunmaktadır. Eğer ret kararının yerinde olmadığını düşünüyorsanız redde itiraz edebilirsiniz. Vize reddine itiraz etme süreniz size verilen ret mektubu içerisinde yazmaktadır.

İtalya vize reddine itiraz için özel bir form yoktur. İtalya vize reddine itiraz vize ret mektubunuzda yazan sebepleri açıklar nitelikte yazılmış bir dilekçe hazırlamalısınız. Bu dilekçe içerisinde tarih, kişisel bilgileriniz (İsminiz, Pasaport ve TC numarası, doğum tarihi gibi) ve iletişim bilgileriniz yer almalıdır. Bununla birlikte vize ret mektubunuzda yer alan numarayı da eklemelisiniz. Dilekçenizi muhakkak imzalamalısınız.

Bu dilekçeye ek olarak vize ret mektubunuz, ret kararının yanlış olduğunu düşündüğünüz evrakları eklemelisiniz (Vize başvurusu sırasında sunmuş olduğunuz evrakları tekrar sunmanıza gerek yoktur).

İtalya vize ret dilekçenizi ve ret mektubunuzu ilgili İtalya konsolosluğuna posta, fax ya da e-posta yolu ile iletebilirsiniz. İtalya konsolosluğu iletişim bilgileri bu sayfanın devamında paylaşılmıştır.

İtalya vize reddine itiraz ücretsizdir ve bu süreç 3 aya kadar sürebilmektedir. İtiraz işlemi süresince başka bir Schengen ülkesi ya da İtalya için vize başvurusunda bulunamazsınız.

İtalya Vize Reddi Sonrası Yeni Başvuru Yapabilir Miyim?

İtalya vize reddi aldıktan sonra itirazda bulunmadıysanız yeni bir vize başvurusu yapabilirsiniz. (Yukarıda belirttiğim gibi itiraz süresince vize başvurusunda bulunamazsınız. İtiraz sonuçlandıktan sonra yeniden başvuru yapabilirsiniz.) Bu yapacağınız vize başvurusu yine İtalya üzerinden olmalıdır. İtalya vize reddi sonrasında başka ülke üzerinden Schengen vizesi almak için başvuru yaparsanız sonuç yüksek ihtimalle ret olur. Bunun sebebi ise, Schengen ülkelerinin bir kuralı olan vize reddi durumunun ret kararı veren ülke üzerinden kaldırılması gerektiğindendir. (Ret kararı üzerinden 1 seneden fazla zaman geçtiyse başka ülke üzerinden başvuru yapılması büyük sakınca doğurmaz).

Yeni yapacağınız başvuruda almış olduğunuz ret mektubundaki eksiklikleri tamamlamalı ve dilekçenizde açıklama yapmanızı tavsiye ederiz. Yeni yapılan İtalya vize başvurusu için de tüm evrakları tekrar hazırlamalı ve aynı işlemleri tekrar yapmalısınız. Bununla birlikte aynı vize ücretlerini de ödemeniz gerekmektedir.

İtalya Konsolosluğu ve Büyükelçiliği İletişim Bilgileri

İtalya İzmir Başkonsolosluğu

Konsolos: Valerio Giorgio

Adres: Cumhuriyet Meydanı No: 12/3, Pasaport, İzmir

Telefon: +90 232 463 66 76 – 463 66 96 – 463 81 32

Fax: +90 232 421 25 12

E-Posta: [email protected]

Vize e-posta: [email protected]

Sekreterlik e-posta: [email protected]

Hizmet saatleri:

Pazartesi – Cuma; 09:30 – 12:30, 14:00 – 16:00

Web Sitesi: https://consizmir.esteri.it/consolato_izmir/tr

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu

Adres: Tom Tom Kaptan Sokak no: 15, Boğazkesen, Beyoğlu, İstanbul

Telefon: +90 212 243 10 24 – 243 10 25 – 244 32 59

Fax: +90 212 252 58 79

E-Posta: [email protected]

E-Posta: [email protected] (İtalyanca veya İngiliizce)

E-Posta: [email protected] (Türkçe)

Halka hizmet saatleri:

Pazartesi – Cuma; 09:00 – 12:00

Web Sitesi: https://consistanbul.esteri.it/consolato_istanbul/tr

İtalya Ankara Büyükelçiliği

Adres: Atatürk Bulvarı No: 118, 06680 Kavaklıdere, Ankara
Telefon: +90 312 457 42 00
E-Posta: [email protected]

Acil durumlarda, tatil günlerinde ve çalışma saatleri dışında(Pazartesi-Cuma 09:00-17:00) aşağıdaki telefon numaralarını arayabilirsiniz. Vize müracaatlarını ilgilendiren sorular için KESİNLİKLE DEGİLDİR.

Ankara ve Güneydoğu bölgesi: +90532374 8177

İstanbul ve Karadeniz bölgesi : +90 555 458 5844

İzmir, Akdeniz ve Kapadokya bölgesi : +90 532 677 3273

Çalışma Saatleri:

Pazartesi – Persembe: 09.00 – 13.00 ve 13:00 – 17:00

Cuma: 09.00 – 13:00 ve 13:00-16:00

Konsolosluk: Pazartesi- Cuma 09:30 – 12:30 ve ya mail yoluyla ([email protected]) randevu alınması rica olunur.

Vize : Elçiliğin Prenota On-line portalından randevu alınması gerekmektedir.

Web Sitesi: https://ambankara.esteri.it/ambasciata_ankara/tr/


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now Button