Tüm Vizeler

Slovenya Vizesi

Slovenya Vizesi Başvuru İşlemleri Hakkında Her Şey

Slovenya vizesi sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

İnternet sitemiz içerisinde Slovenya Schengen vizesi hakkında aradığınız birçok sorunun yanıtını bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

İzmir ve çevre illerinde yaşayan misafirlerimiz, Slovenya Schengen vizesi başvuru işlemlerini İzmir merkezli BRS Global Vize Danışmanlık ile kusursuz bir şekilde yönetebilirsiniz.

BRS Global Vize Danışmanlık olarak, keyifli bir vize başvuru süreci geçirmenizi diliyoruz.

Slovenya Schengen vizesi hakkında merak ettiğiniz soruların yanıtına hızlı ulaşabilmek için aşağıdaki içindekiler tablosunu kullanabilirsiniz.

İçindekiler Tablosu

Slovenya Vizesi Hakkında Genel Bilgi

Slovenya’ya seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahiplerinin vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Diplomatik (Siyah) pasaport, Hizmet (Gri) pasaport ve Husisi (Yeşil) pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile vizeden muaftır.

Slovenya Schengen vizesi (90 güne kadar – C tipi vize) başvurusu direkt olarak Ankara Slovenya Büyükelçiliğinden ya da size en yakın VFS Global Slovenya vize başvuru merkezi üzerinden gerçekleştirilebilir. VFS Global üzerinden gerçekleştirilen vize başvurusu büyükelçiliğe gönderilir.

Vize başvurusunun olumlu ya da olumsuz sonuçlanma kararı tamamen konsolosluğa aittir. BRS Global Vize Danışmanlık olarak bizim farkımız, Slovenya vize başvurusu sonunda olumlu sonuç alma ihtimalinizi yükseltmektir.

Slovenya Schengen vizesi kategorileri bu sayfanın devamındaki Slovenya Schengen vizesi kategorileri başlığı altında olan vize kategorileridir ve bu vize kategorilerindeki Slovenya vize başvurusu için hizmet vermekteyiz.

Slovenya’ya oturum amacıyla (90 gün üzeri – D tipi vize) yani çalışma, aile birleşimi, 90 günden uzun süreli eğitim vb vize başvurusu gerçekleştirmek isteyenler, vize başvurusunu Ankara Slovenya Büyükelçiliği’nden gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Bu vize kategorileri ulusal vize olarak geçer. Slovenya ulusal vize başvurusu için hizmet vermemekteyiz.


Slovenya Vizesi Nasıl Alınır?

Slovenya vizesi nasıl alınır? Slovenya vizesi almak zor mu? Bu sorular Slovenya vize başvurusu yapmayı düşünenlerin ilk aklına gelen sorulardandır.

Slovenya vizesi almak için aşağıdaki kriterleri sağlama konusunda sorun yaşamamanız gerekiyor olmalı.

 • Slovenya vizesi alabilmek için zorunlu olan temel gereklilikleri ve şartları sağlamak
 • Slovenya vizesi için gerekli evraklar içindeki tüm evrakları sağlayabiliyor olmak
 • Slovenya vize başvurusu yapmak için yeterli sürenin olması

Burayı incelerken aklınıza bazı soruların geldiğinin ve henüz tatmin olmadığınızın farkındayım. Ama hiç merak etmeyin, aklınıza gelen tüm soruların yanıtlarını ayrıntıları ile bu sayfanın ilerleyen kısımlarında bulacaksınız.

Slovenya Schengen vizesi almak için gerekli şartlar hakkında bilgi vererek başlayalım.


Slovenya Schengen Vizesi Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Slovenya Schengen vize başvurusu yapmak ve başvuru sonucunda olumlu sonuç alabilmek için belirli gereklilikler ve şartları yerine getiriyor olmanız gerekiyor.

Bu şartları sağlamadan (sağlık ve acil durumlar hariç) Slovenya Schengen vizesi almanız çok zordur. Hatta durum acil bile olsa, bu şartlar sağlanamıyorsa vize almanız zor olabilir. Yani herkes Slovenya vizesi alamıyor.

Slovenya vizesi almak için temel olarak 3 şartı yerine getiriyor olmalısınız. Bu 3 şart sağlandıktan sonra diğer problemler çok daha kolay bir şekilde giderilebiliyor.

Birinci Şart: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ya da Türkiye’de yasal oturum iznine sahip olmak.

Türkiye’den Slovenya Schengen vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için olmazsa olmaz şartlardan birincisi budur.

İkinci Şart: Türkiye’de düzenli bir yaşantınız olmalı.

Buradaki düzenden kastımız, bir aileniz ve/veya düzenli işiniz olmasıdır. Bu düzenin Türkiye’de kurulu olması gereklidir. Aksi durumda, düzeninizin olduğu ülkeden başvuru yapmanız beklenir. Öğrenciler ve ev hanımları için, içinde bulundukları durum düzenli bir iş anlamına gelmektedir.

Bizim önerimiz, Slovenya vize başvurusu yapmadan önce en az 1 senedir aynı iş yerinde çalışıyor olmanızdır. Bunun iki sebebi var.

 1. Birincisi, bir sene dolmadan yıllık izin hakkınız olmaz. Bir seneden az çalışanlar için konsolosluk vize almak için çalışma durumunun göstermelik olduğunu düşünebilir. Emin olun bunu yapan çok sayıda insan var. Siz onlardan biri olmayabilirsiniz ama konsolosluk bunu düşünebilir.
 2. İkincisi ise, düzenli olarak mevcut işinizde çalıştığınıza ve bir düzenin olduğuna konsolosluğun inanması için, konsolosluğun beklentisi en az bir yıldır aynı kurumda çalışıyor olmanızdır.

Burada birçoğunuzun aklına gelen bir soru olacak. En az 1 senelik çalışma sağlanmadan vize alamaz mısınız? Tabi alabilirsiniz. Biz de daha kısa çalışması olan oldukça çok sayıda misafirimiz için vize aldık. Çünkü konsolosluğun talep ettiği son 3 aya ait çalışma evraklarıdır.

Bununla birlikte, 3 aydan daha kısa çalışan ya da çalışmayanlara da vize alınabiliyor. Bunları da bizzat ve şahsen tecrübe ettik.

Bu durumda seçim yapılması gereken konu, kumar oynamak mı istiyorsunuz yoksa sorunsuz olarak vize almak mı istiyorsunuzdur. Biz tavsiyemizi veririz, gerekçeleri sunarız ama karar sizindir.

Kararınız doğrultusunda da Slovenya vizesi alabilmeniz için gerekli her şeyi yapacağımızdan da emin olabilirsiniz.

Üçüncü Şart: Belgeler ile ispatlanabilir düzenli gelir ve birikime sahip olmalısınız.

Belgeler ile ispatlanabilir gelir, düzenli çalıştığınız yerden maaşınızın olması, düzenli olarak gelen kira gelirleri gibi gelir kaynaklarınızı kanıtlamanızdır. Şirket sahipleri için de iş yerinden gelir elde ettiğinizi gösterir banka hesapları ile bu durumu kanıtlayabiliyoruz.

Bu gelirleriniz ile de Slovenya’ya gitmek ve vize almak için gerekli olan maddi birikimi sağlayabiliyor olmak gereklidir. Yine burada öğrenci ve ev hanımları için kendisine sponsor olan kişinin gelir kaynakları önemlidir.

Slovenya vizesi almak için bankada ne kadar para olması gerektiğine dair sorunuzun yanıtını da tüm ayrıntıları ile bu sayfanın devamında açıklayacağım.

Bu iki şartı sağladığınızı düşünerek devam ediyorum. Şimdi gelelim vize başvurusu yapmaya.


Slovenya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • Slovenya vize başvurusu için gerekli evrakları hazırlayın. Durumunuza uygun olarak Slovenya vizesi için gerekli evrakları hazırlamanız gerekiyor.
 • Başvuruya gidin. Slovenya vize başvurusu için VFS Global internet sitesi üzerinden randevu almanız, randevu günü ve saatinde de orada bulunmanız gerekmektedir. Son 5 sene içinde Schengen vizesi için parmak izi vermiş olasınız dahi başvuruda bulunmanız gerekmektedir.
 • Başvurunuzu takip edin ve pasaportunuzu teslim alın. Slovenya vize başvurusu sonunda size bir takip fişi verilir. Bu takip fişi üzerinde yazan takip numarası ile VFS Global internet sitesi üzerinden pasaport takibinizi gerçekleştirebilirsiniz. Pasaport sonuçlandığında vize başvuru merkezine giderek pasaportunuzu teslim alabilirsiniz (Bizimle çalışmanız halinde pasaportunuzu biz teslim alıp size iletiyoruz). Vize başvuru sonucu ancak pasaportu teslim alındığında öğrenebiliyor. Bununla birlikte, vize başvurusu sonuçlanana kadar konsolosluğun sizi aramasına karşın hazırlıklı olun.

Slovenya Schengen Vizesi Kategorileri

Slovenya vize başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri de doğru vize kategorisi seçimidir. Bu vize kategorileri;

 • Slovenya Turistik Vize (Slovenya Turist Vizesi)
 • Slovenya Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
 • Slovenya İş, Ticari Vize ve Fuar Vizesi
 • Slovenya Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi
 • Slovenya Eğitim, Öğrenci ve Erasmus Vizesi (90 güne kadar)
 • Slovenya Öğrenci Gezileri için Vize
 • Slovenya Sağlık ve Tedavi Sebepli Vize

Seyahat amacınıza uygun vize kategorisini seçmeniz ve ilgili vize kategorisine göre için gerekli evrakları hazırlamanız gerekmektedir.

Aşağıda sizlere Slovenya Schengen vizesi kategorilerini açıkladım. Aynı zamanda ilgili vize başvurusunda bulunabilmek için bazı kilit evraklardan da burada bahsettim. Seyahat etme amacınıza uygun vize kategorisi seçmede yardımı olacağını düşünüyorum.

Slovenya Turistik Vize (Slovenya Turist Vizesi)

Slovenya’ya turistik maksatlı seyahat edecek kişilerin başvuru yapması gereken vize kategorisidir.

Konuyu biraz daha açmak gerekirse, Slovenya’dan tarafınıza gönderilmiş bir davetiye mektubu yoksa Slovenya turistik vize başvurusunda bulunmanız gerekiyor. Slovenya’ya tamamen turistik faaliyetlerde bulunmak amacıyla yani, sadece gezmek, müzeleri ziyaret etmek, futbol maçı izlemek, tur kapsamında seyahat etmek gibi faaliyetler bunlardan bazılarıdır.

Slovenya turistik vize başvurusu için dikkat etmeniz gereken konu otel/konaklama rezervasyonlarınızın vize başvurusu sonuçlanana kadar aktif kalmasıdır.

Slovenya turistik vize başvurusu sonuçlanmadan önce ya da vize başvurusundan olumlu sonuç almak için tur paketi, otel/konaklama ya da uçak bileti satın almanızı kesinlikle önermiyorum. Vize başvurusu için ücretsiz rezervasyon yapmak yeterlidir.

Slovenya Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Slovenya’da yaşayan aile, akraba ya da arkadaşınızı ziyaret etmek amacıyla Slovenya’ya seyahat edeceklerin Slovenya aile, arkadaş ve akraba ziyareti vizesi başvurusunda bulunması gereklidir.

Slovenya aile ve arkadaş ziyareti vize başvurusunda bulunabilmeniz için Slovenya’dan tarafınıza gönderilmiş olan belediye onaylı davetiye mektubuna (Slovenya Garanti Mektubu) ihtiyacınız vardır. Davetiye ile birlikte davetiye gönderen kişi Slovenya pasaport, kimlik ya da oturum kartı fotokopisini de göndermelidir.

Slovenya aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurusu için tarafınıza gönderilecek olan davetiyenin tüm masraflarınızı karşılar nitelikte olması vize başvurusunun olumlu sonuçlanmasına fayda sağlamaktadır.

Bu duruma ek olarak, eğer Slovenya’ya düğüne, nişana, mezuniyete vb. sebepler için ziyaret edecekseniz, davetiye mektubuna ek olarak düğün vb. durumu kanıtlar davetiye ya da evrakların da sunulması vize başvurusu açısından olumlu yönde katkı sağlar.

Slovenya İş, Ticari Vize ve Fuar Vizesi

Slovenya’ya ticari ve iş görüşmeleri yapmak, Slovenya’da düzenlenecek olarak fuara katılmak ya da stand kurmak, Slovenya’da düzenli olarak çalıştığınız bir firmaya eğitim almak ya da eğitim vermek, satmış olduğunuz ürünlerin kurulum ya da montajını yapmak gibi sebepler ile seyahat edecekseniz Slovenya ticari vize ve fuar vizesi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Slovenya ticari vize ve fuar vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için Slovenya’daki firma tarafından size ticari davetiye mektubu gönderilmesi gerekmektedir. Slovenya ticari davetiye mektubu Slovenya’daki firmanın antetli kağıdına yazılmalı ve şirket yetkilisi tarafından imzalanmalıdır. Bu mektupta seyahat tarihleriniz açık ve net şekilde belirtilmeli, seyahat amacınız açıklanmalıdır. Slovenya’daki firma davetiye mektubuna ek olarak belediye onaylı Slovenya Garanti Mektubu da göndermelidir.

Slovenya ticari davetiye mektubuna ek olarak, davetiyeyi imzalayan kişinin Slovenya pasaport, kimlik ya da oturum kartını da eklemek gerekir. Bununla birlikte, eğer aynı firma ile aranızda bir anlaşma ya da daha önce iş yaptığınızı kanıtlar faturalar varsa vize başvuru dosyası içerisine eklenmesini tavsiye ederiz.

Slovenya’ya işiniz ile alakalı bir fuara katılmak ya da fuarda stand kurmak amacı ile seyahat edecekseniz, fuar katılım bileti, davetiye ya da fuarda stand kuracağınızı kanıtlar evraklar sunulmalıdır.

Slovenya ticari vize ve fuar vizesi başvurusunda bulunacak firma çalışanların seyahat masrafları çalıştıkları şirket tarafından karşılanmalıdır. İş yeri görev ve izin yazısı içerisinde masrafların karşılanacağı taahhüt edilmek zorundadır. Şirket banka hesabı sunulmak zorunda değildir. Bizim tavsiyemiz ise şirket açısında sorun yok ise banka hesap dökümü sunulması yönündedir. Eğer şirket banka hesaplarını çalışanları ile paylaşmak istemiyor ise, iş yeri görev ve izin yazısında ‘’banka hesaplarımızı çalışanlarımız ile paylaşmıyoruz, konsolosluğun talep etmesi durumunda konsolosluk ile paylaşabiliriz’’ şeklinde açıkça belirtmelidir.

Slovenya ticari vize ve fuar vizesi, iş vizesi olarak da bilinmektedir. Bu vize kategorisi Slovenya çalışma vizesi ile çok karıştırılmaktadır. Slovenya ticari vize ile Slovenya’ya Türkiye’de çalıştığınız firmanın ticari maksatları ile kısa süreli gidip dönmektir. Slovenya çalışma vizesi ile Slovenya’ya sürekli çalışmak ve orada oturum hakkı almak içindir.

Slovenya Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi

Slovenya’da düzenlenecek olan bir kongre ya da konferansa, yarışmalara, kültürel ve sportif etkinliklere katılmak maksadı ile seyahat edecekseniz Slovenya kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Bu vize kategorisi için çok fazla karıştırılan bir konudan bahsederek başlamak istiyorum. Slovenya’da düzenlenen bir futbol maçını izlemeye ya da müze gezmeye gitmek bu vize kategorisi kapsamında değildir. Bu durumda iseniz, Slovenya turistik vize/turist vizesi başvurusunda bulunmanız gereklidir.

Slovenya’da düzenlenen bir sportif faaliyette aktif görev alacaksanız (maçın antrenörü ya da sporcu olmanız gibi durum), kongre ya da konferansa özel davet edildiyseniz ya da konuşmacı olarak katılım sağlayacaksanız, şarkıcı iseniz ve konser verecekseniz, robotik yarışmasına katılacaksanız ya da müzede sizin bir eseriniz sergilenecekse ve bu sebeple Slovenya’ya seyahat edecekseniz bu vize kategorisi üzerinden başvuru yapmalısınız.

Slovenya kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için Slovenya’daki etkinlik sağlayıcısı/kurum tarafından tarafınıza gönderilmiş davetiye mektubuna ve belediye onaylı Slovenya Garanti Mektubu’na ihtiyacınız vardır. Davetiyeyi gönderen kişinin Slovenya pasaport, oturum kartı ya da kimlik kartı fotokopisi de eklenmelidir. Bununla birlikte düzenlenen etkinlikte görev almaya yeterliliğinizi gösterir belgeler de sunmanız beklenir.

Yeterliliği gösterir belge ne demek? Örneğin sportif bir faaliyette görev alacaksınız, Türkiye’deki federasyondan yazı ve lisansınız bunu kanıtlar belgedir. Kongre ya da Konferansa konuşmacısınız diyelim, bu konuda yetkinliğinizi kanıtlar bir kurumdan alınmış yazı, diplomanız ya da sertifikalarınız bu durumu kanıtlar belge niteliğindedir. Bir müzede sizin eseriniz sergilenecekse, bunun sizin eseriniz olduğu ve sanatçı olduğunuzu ispatlar belge sunulmalıdır.

Slovenya Erasmus, Eğitim ve Öğrenci Vizesi

Burada size bahsedeceğim bilgiler Slovenya’ya dil kursu, sertifika programlar gibi kısa süreli eğitimler gibi 90 günden kısa süreli eğitime katılacaklar için geçerlidir. 90 günden kısa süreli erasmus ya da erasmus plus + programına katılacak kişiler de aynı vize kategorisinden başvuru yapacaktır. Slovenya erasmus stajı için bazı ek evraklar da istenmektedir.

90 günden uzun sürecek eğitimler Slovenya ulusal vize kapsamındadır ve prosedürleri çok farklıdır. Biz de kurum olarak 90 günden uzun süreli yani Slovenya ulusal vize başvuruları konusunda hizmet vermemekteyiz.

Slovenya eğitim ve öğrenci vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için ilk şart Slovenya’daki eğitim kurumundan tarafınıza gönderilmiş bir davetiye mektubu ve belediye onaylı Slovenya Garanti Mektubu gereklidir. Davetiye mektubu ile birlikte eğitim ücretli ise ödeme dekontu sunulmalıdır. Eğer katılacağınız eğitim ücretsiz ise de davet davetiye mektubunda eğitimin ücretsiz olduğu belirtilmelidir. Davetiyeyi gönderen kişinin Slovenya pasaport, oturum kartı ya da kimlik kartı fotokopisi de eklenmelidir.

Slovenya’ya erasmus stajı için seyahat edeceklerin ‘’Learning Aggrement’’ sunması gereklidir. Staj sözleşmesinin henüz ibraz edilemediği durumlarda, Slovenya’daki işveren tarafından hazırlanan staj teyit yazısı gerekmektedir. Bu belge staj ücretinin yanı sıra vize başvurusu esnasında staj sözleşmesinin neden ibraz edilmediğine dair bilgi içermelidir. Staj için aracı kurumlardan da aracı olunduğuna dair yazı gerekmektedir. Yine erasmus için de davetiye mektubuna ek olarak belediye onaylı Slovenya Garanti Mektubu gereklidir.

90 günden kısa süreli Slovenya eğitim, erasmus ya da erasmus plus + vizesi başvurusunda bulunacak kişiler Türkiye’deki eğitim kurumu aracılığı ile Slovenya’daki eğitime katılacaksa, eğitimi kanıtlar nitelikte ilgili kurumdan ıslak imzalı ve kaşeli belge almalıdır. Slovenya erasmus ve erasmus plus + vizesi için okuldan ıslak imzalı ve TC mühürlü erasmus yapılacağını kanıtlar nitelikte belge alınmalıdır.

Slovenya Öğrenci Gezileri için Vize

Slovenya’daki lise ya da üniversite gezileri için öğrencilerin ve refakat eden öğretmenlerin Slovenya öğrenci gezileri vizesi başvurusunda bulunulması gereklidir. Genellikle lise ve ilk okul öğrencilerinin Slovenya’daki okulları ziyaret etmek için grup halinde vize başvurusunda bulunduğu vize kategorisidir.

Slovenya öğrenci gezileri vizesi için başvuruda bulunabilmek için Slovenya’da gezilecek tüm okulların ve konaklanacak yerlerin bilgilerini içeren davetiye mektubuna sahip olmak gereklidir. Bu davetiye mektubunda tüm öğrencilerin isimleri ve refakat edecek öğretmenlerin de isimleri muhakkak geçmelidir. Türkiye’deki okuldan geziyi kanıtlar evrak da sunulmalıdır. Ayrıca, Slovenya’dan gelen davetiyeye ek olarak belediye onaylı Slovenya Garanti Mektubu gereklidir.

Slovenya öğrenci gezileri vizesi başvurusunda bulunacak 18 yaş altı çocuklar için, anne ve babaları tarafından imzalanmış yurt dışına çıkmak için refakat edecek öğretmene izin verildiğini kanıtlar muvafakatname sunulmalıdır.

Slovenya öğrenci gezilerinde öğrencilere refakat edecek öğretmenlerin sanki ticari vize başvurusunda bulunuyormuş gibi evrak sunması gereklidir. Bu ne demek oluyor? Hemen açıklıyorum. Okuldan bu amaç için görevlendirildiğine dair yazı alınmalı ve tüm masraflarının okul tarafından karşılanacağı ibaresi kesin olmalıdır. Aynı şekilde Slovenya’dan gelecek davetiye ve okuldan seyahat edecek kişiler listesinde de öğretmenlerin isimleri muhakkak geçmelidir.

Slovenya Sağlık ve Tedavi Sebepli Vize

Slovenya sağlık ve tedavi sebepli vize başvurusunda bulunmak için iki farklı durum vardır. Bunlardan birincisi, Slovenya’ya bir sağlık sorununuz için tedavi olmak maksadıyla seyahat edecekseniz Slovenya sağlık ve tedavi sebepli vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. İkincisi ise Slovenya’daki sağlık sorunu olan bir yakınınızı ziyaret edecekseniz de bu vize kategorisi üzerinden başvuru yapılabilir. Her iki durum için de gerekli temel şartları aşağıda açıkladım.

Slovenya’ya tedavi olmak için seyahat edecekseniz iki temel evrak sunulmalıdır.

 • Slovenya’daki hastane ya da doktor tarafından tedaviye kabul edildiğinizi destekler belge. Buna ek olarak, Slovenya’daki tedavinin masraflarının ödendiğini gösterir dekont. Genellikle ödeme yapılmadan hastaneler ya da doktorlar davetiye göndermezler. Davetiye içerisinde eğer size tedavi süresince refakat edecek kişiler varsa isimleri geçmelidir.
 • Türkiye’deki kurum ya da kuruluşlardan rahatsızlığınızı kanıtlar imzalı ve kaşeli doktor raporu.
 • Slovenya’dan tarafınıza gönderilmiş belediye onaylı Slovenya Garanti Mektubu gereklidir.

Slovenya’da bir yakınınızın sorunu varsa ve bu sebepten yakınınızı ziyaret etmek istiyorsanız yine Slovenya sağlık ve tedavi sebepli vize başvurusunda bulunulabilir. Bu şart altında Slovenya aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurusu da yapılabilir. Böyle bir konu karşımıza gelince bizim yaptığımız formu doldururken her iki durumu da işaretlemek, dilekçeler ve ek evraklar ile birlikte her iki vize kategorisi için de başvurusunda bulunmaktır. Gösterilmesi zorunlu olan iki evrak vardır.

 • Slovenya’dan tarafınıza gönderilmiş davetiye mektubu (Hastane tarafından ya da bir yakınınız tarafından gönderilebilir, her ikisi de yapılabilirse çok daha iyi olur)
 • Slovenya’daki yakınınızın sağlık sorununu kanıtlar nitelikte doktor raporu
 • Slovenya’dan tarafınıza gönderilmiş belediye onaylı Slovenya Garanti Mektubu gereklidir.

Sağlık sorunu acilse ve evraklar ile kanıtlanabilir ise vize başvurusunda acil olarak belirtilip 1-2 günde vize alınabiliyor.


Slovenya Vizesi için Gerekli Evraklar

Slovenya vize başvurusu için hazırlanması gerekli olan evraklar temel olarak 5 başlık altında toplanır.

 • Temel evraklar; her durumda hazırlanması gereken evraklar
 • Seyahat ve ulaşım aracını gösterir evraklar; uçak, otobüs bileti, şahsi araç vb.
 • Seyahat amacını ve konaklamayı kanıtlar evraklar; turistik vize için otel ya da tur rezervasyonu, aile ziyareti, ticari seyahatler için davetiye v.b
 • Finansal durumu gösterir evraklar; banka hesap dökümleri, kira kontratı vb.
 • Çalışma durumunu gösterir evraklar; sigortalı çalışan, iş veren, öğrenci vb.

Aşağıda bu durumları her bir çalışma durumuna ve seyahat amacına göre açıklayacağım.

Burada belirtmek isteriz ki aşağıdaki evraklar haricinde kişinin durumuna göre destekleyici ek evrakların da sunulması gerekebilir. Bizim ile çalışmanız halinde kişiye özel evrak listeleri tarafınıza gönderilmektedir.

Slovenya Vize Başvurusu için Gerekli Temel Evraklar

 • Pasaport, seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli ve en az 2 boş sayfası olmalıdır. Pasaportun kimlik bilgileri içeren kısmın ve işlenmiş sayfaların fotokopileri eklenmeli. Varsa eski pasaportlardaki son 3 yıl içerisinde alınmış vize fotokopileri eklenmelidir.
 • Slovenya vize başvuru formu; doğru ve eksiksiz doldurulmalıdır. Yer ve tarih kısımları kesinlikle boş bırakılmamalı ve ilgili kısımları muhakkak imzalanmalıdır. Slovenya Schengen Vize Başvuru Formu buradan indirilebilir.
 • Biyometrik fotoğraf; rötüş yapılmamış, arka fonu beyaz, 6 aydan eski olmayan, daha önce pasaport ya da vizelerde kullanılmamış, yüzün tam göründüğü, 35x45mm boyutunda 1 adet biyometrik fotoğraf sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası; 30.000 € teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır. Seyahatin başlangıç ve bitiş tarihinden 1 gün önce ve bir gün sonrasını kapsayacak şekilde hazırlanmalıdır.
 • Slovenya vize talep dilekçesi; Seyahatinizi niyetinizi açıkladığınız, eklemek istediğiniz ek bilgilere yer verebileceğiniz en önemli evrak diyebiliriz. Kısa ve öz bir biçimde ve resmi bir dil ile yazılmalıdır. Slovenya Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümüne hitaben yazılmalıdır. İletişim bilgileriniz, tarih kesinlikle olmalıdır ve imzalanmalıdır.
 • Nüfus Kayıt Örneği; E-devlet üzerinden barkodlu olarak alınmış nüfus ailenin göründüğü tam vukuatlı nüfus kayıt örneği. (18 yaşından küçükler için nüfus müdürlüğüden alınacak).
 • İkametgah; E-devlet üzerinden barkodlu olarak alınmış ikametgah. (18 yaşından küçükler için nüfus müdürlüğünden alınacak)(Tarihçeli olarak alınmasını tavsiye ederiz)
 • Kimlik Fotokopisi; Başvuru sahibinin arkalı-önlü kimlik fotokopisi sunulmalıdır.
 • Muvafakatname;18 yaşından küçük başvuru sahipleri anne ve babaları seyahat ediyorlarsa noter onaylı tebliğ/muvafakatname gerekmemektedir. 18 yaşından küçük birey sadece anne anne ya da babası yahut yahut anne ve baba dışında bir kişi ile seyahat edecekse muhakkak izin yazısında belirtilmelidir. Belge birlikte seyahat eden ebeveyn ya da ebeveynler tarafından imzalanmalıdır. Eğer 18 yaşından küçük olan bireyin velayeti tek bir kişide ise muvafakatnameye ek olarak boşanma/ölüm raporu ve velayet belgesi de sunulmalıdır.
 • AB / AET vatandaşın aile bireyi için; AB/AET vatandaşı aile bireyleri akrabalığı kanıtlar evraklar (Nüfus kayıt örneği vb) ile birlikte AB/AET vatandaşına ait pasaport fotokopisini de ibraz etmelidir. (Buradan kastımız oturum hakkına sahip olanlar değildir, sadece vatandaşlar için geçerlidir)

Seyahat ve Ulaşım Aracını Kanıtlar Evraklar

 • Şahsi araç ile seyahat edilecekse ruhsatın altına yazılmış detaylı seyahat rotası ve araç içerisinde başka yolcular var ise listesi yazılmalıdır. Şoförün ehliyeti (yeni ehliyet). Aracın yeşil sigortası sunulmalıdır.
 • Tur satın alınmışsa seyahat acentasından temin edilmiş ulaşım rezervasyonları alınmalıdır.
 • Uçak ya da otobüs ile seyahat edilecekse uçak bileti rezervasyonu eklenmelidir.

Seyahat Amacını ve Konaklamayı Kanıtlar Evraklar

Slovenya turistik vize/turist vizesi için gerekli evraklar

 • Başvuru sahibinin isminin geçtiği otel vb. konaklama rezervasyonu sunulmalıdır.
 • Tur satın alındıysa, tur satın alınan firmadan vize kiti temin edinmelidir (Vize kiti, tur kapsamındaki tüm ulaşım, konaklama, ödeme ve tur kapsamını gösterir belgeler bütünüdür).
 • Eğer satın aldıysanız ziyaret edilecek yerler için (müze, konser bileti vb) biletin bir kopyası eklenmelidir. (Vize başvurusu sonuçlanmadan otel, uçak bileti v.b. satın alım önermiyoruz)

Slovenya aile ve arkadaş ziyareti için gerekli evraklar

 • Slovenya’dan tarafınıza gönderilmiş olan belediye onaylı davetiye mektubuna (Slovenya Garanti Mektubu)
 • Davetiyeyi gönderen kişinin Slovenya pasaport, kimlik ya da oturum kartı fotokopisi de eklenmelidir.
 • Davetiye gönderen kişi sizin masraflarınıza da destek olacaksa, gelir ve finansal durumu kanıtlar son 3 aya ait belgelerin kopyası.

Slovenya iş, ticari vize ve fuar vizesi başvurusu için gerekli evraklar

 • Slovenya’da görüşme yapılacak firma tarafından gönderilmiş davetiye mektubunun kopyası ile birlikte davetiyeyi imzalayan kişinin Slovenya pasaport, kimlik ya da oturum kartı fotokopisi de eklenmelidir.
 • Slovenya’ya sizin davet eden firma tarafından gönderilmiş belediye onaylı Slovenya Garanti Mektubu
 • Slovenya ticari vize ve fuar vizesi başvurusunda bulunacak firma çalışanların iş yeri tarafından görev ve izin yazısı alması gereklidir. İş yeri görev ve izin yazısı şirket antetli kağıdına yazılmalı, şirket yetkilisi tarafından kaşelenip imzalanmalıdır. Seyahate çıkacak kişinin iş yerindeki görevi, seyahate şirket tarafından gönderildiği, seyahat amacının izah edildiği ve seyahat tarihlerinin net bir şekilde yazdığı dilekçe sunulmalıdır.
 • Çalışanların seyahat masrafları çalıştıkları şirket tarafından karşılanmalıdır. İş yeri görev ve izin yazısı içerisinde masrafların karşılanacağı taahhüt edilmek zorundadır. Şirket banka hesabı sunulmak zorunda değildir. Bizim tavsiyemiz ise şirket açısında sorun yok ise banka hesap dökümü sunulması yönündedir. Eğer şirket banka hesaplarını çalışanları ile paylaşmak istemiyor ise, iş yeri görev ve izin yazısında ‘’banka hesaplarımızı çalışanlarımız ile paylaşmıyoruz, konsolosluğun talep etmesi durumunda konsolosluk ile paylaşabiliriz’’ şeklinde açıkça belirtmelidir.

Slovenya kültürel ve sportif etkinlik vizesi için gerekli evraklar

 • Slovenya kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için Slovenya’daki etkinlik sağlayıcısı kurum tarafından tarafınıza gönderilmiş davetiye mektubuna ihtiyacınız vardır.
 • Slovenya’ya sizin davet eden firma/kurum tarafından gönderilmiş belediye onaylı Slovenya Garanti Mektubu
 • Davetiyeyi gönderen kişinin Slovenya pasaport, oturum kartı ya da kimlik kartı fotokopisi de eklenmelidir.
 • Düzenlenen etkinlikte görev almaya yeterliliğinizi gösterir belgeler de sunmanız beklenir.
 • Türkiye’den bir kurum aracılığı ile seyahat edilecekse kurumdan imzalı ve kaşeli belge de alınmalıdır.

Slovenya erasmus, eğitim ve öğrenci vizesi için gerekli evraklar

 • Slovenya’daki eğitim kurumu ya da staj yapılacak kurumdan alınmış kabul yazısı. Erasmus stajı için bu Learning Aggrement olarak geçer.
 • Slovenya’daki eğitim ya da staja Slovenya’dan bir aracı kurum aracılığı ile gidiliyorsa, bu aracı kurumdan alınmış onay yazısı.
 • Türkiye’deki bir kurum aracılığı ile Slovenya’daki eğitime gidiyorsanız onay yazısı.
 • Hibe, burs ya da destek alıyorsanız bu durumu kanıtlar belgeler.
 • Slovenya’daki eğitim ya da staj süresince konaklamanızın ne şekilde gerçekleşeceğini gösterir belgeler.
 • Slovenya’ya sizin davet eden firma/kurum tarafından gönderilmiş belediye onaylı Slovenya Garanti Mektubu

Slovenya öğrenci gezileri vizesi için gerekli evraklar

 • Slovenya’da ziyaret edilecek okullardan alınmış davetiye mektubu. Davetiye mektubu içerisinde tüm öğrenci ve öğretmenlerin isimleri geçmelidir.
 • Türkiye’deki eğitim kurumundan alınmış yazı. Tüm öğrencilerin ve öğretmenlerin isimleri geçmeli ve gezi hakkında bilgi içermelidir.
 • Slovenya’ya sizin davet eden firma/kurum tarafından gönderilmiş belediye onaylı Slovenya Garanti Mektubu
 • Seyahat boyunca gerçekleştirilecek konaklama ve ulaşım detayları sunulmalıdır.
 • Refakat edecek öğretmenler ticari vize başvurusunda bulunuyor gibi diğer evraklarını ibraz etmelidir.

Slovenya sağlık ve tedavi sebepli vize için gerekli evraklar

 • Slovenya’daki doktor/hastane tarafından gönderilmiş kabul mektubu.
 • Tedavinin masraflarının ödendiğine dair banka dekontu ya da makbuz.
 • Tedavi olacağınız rahatsızlığı kanıtlar nitelikte Türkiye’den alınmış sağlık raporu.
 • Rahatsız olan bir yakınınızı ziyaret edecekseniz, yakınınıza ait doktor ya da hastaneden alınmış sağlık raporu ve tarafınıza gönderilmiş davetiye mektubu.
 • Slovenya’ya sizin davet eden kişi/firma/kurum tarafından gönderilmiş belediye onaylı Slovenya Garanti Mektubu

Slovenya Finansal Durumu Kanıtlar Evraklar

Banka hesap dökümleri bankadan imzalı ve kaşeli olarak alınmalıdır. Banka hesap dökümünü aldığınız tarih net bir şekilde görülmelidir. Banka hesap dökümlerinin vize başvuru tarihinden en fazla 15 gün içerisinde alınmış olması gerekmektedir.
 • Son 3 aya ait gelirini ispatlar nitelikte banka hesap dökümü (Emekli iseniz emekli maaşın yattığı banka, çalışan iseniz maaşınızı aldığınız banka vb.)
 • Gelirinizi ispatlar hesabınız dışında bakiyesi olan banka hesap dökümleri var ise onlar da eklenmelidir.
 • Varsa tapu, ruhsat ve kira kontratı fotokopileri eklenmelidir.

Çalışma Durumunu Gösterir Evraklar

SGK tescil ve hizmet dökümleri vize başvuru tarihinden en fazla 7 gün içerisinde alınmış olması gerekmektedir. Öğrenci belgesi ve dilekçeler 15 gün içinde alınmış olmalıdır.

 İş verenler için gerekli evraklar

 • Son yılı gösterir vergi levhası
 • Bağlı bulunan odadan son 6 ay içinde alınmış oda faaliyet belgesi
 • Güncel ve ortaklığı gösterir sicil gazetesi (Şahıs şirketleri için zorunlu değildir)
 • İmza sirküleri ya da imza beyannamesi
 • Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü (e-devletten alınabilir).

Avukat, doktor ve eczacılar için gerekli evraklar

 • Son yılı gösterir vergi levhası
 • Bağlı bulunan odadan son 6 ay içinde alınmış oda faaliyet belgesi
 • İmza sirküleri ya da imza beyannamesi
 • Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü (e-devletten alınabilir).

Sigortalı çalışanlar için gerekli evraklar

 • İş yerinden alınmış ve imza yetkilisi tarafından imzalanmış görev ve izin yazısı.
 • Son 3 aya ait imzalı ve kaşeli maaş bordrosu.
 • Uzun barkodlu, imzalı ve kaşeli SGK işe giriş bildirgesi.
 • Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü (e-devletten alınabilir).
 • Çalıştığınız şirkete ait; son yılı gösterir vergi levhası, bağlı bulunan odadan son 6 ay içinde alınmış oda faaliyet belgesi, güncel ve ortaklığı gösterir sicil gazetesi (Şahıs şirketleri için zorunlu değildir), imza sirküleri ya da imza beyannamesi.

 Freelancer ya da kontratlı çalışanlar için gerekli evraklar

 • Freelancer olarak çalıştığınızı kanıtlar nitelikte sunabileceğiniz sözleşme kontrat ve ödemeler ile ilgili güncel tüm evraklar.
 • Kontratlı çalışanlar için güncel kontrat ve kontrata ek olarak sigortalı çalışanlar kategorisindeki sunulabilen tüm evraklar.
 • Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü (e-devletten alınabilir).

Emekliler için gerekli evraklar

 • Emekliliği kanıtlar belge. SGK emeklileri için e-devletten alınmış barkodlu SGK Tescil ve Hizmet Dökümü. Emekli sandığı için barkodlu SGK dan alınmış hizmet dökümü. Banka sandıklarından (MUNZAM vb) emekliler için ilgili bankadan alınmış emekliliği kanıtlar evraklar.

Kamu çalışanları için gerekli evraklar

 • Çalışılan kurumdan alınmış görev ve izin yazısı.
 • Son 3 aya ait imzalı ve kaşeli maaş bordrosu.
 • Uzun barkodlu imzalı ve kaşeli SGK işe giriş bildirgesi.
 • Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü (e-devletten alınabilir).

Çiftçiler için gerekli evraklar

 • Ziraat odasından alınmış güncel çiftçilik belgesinin orijinali ve 1 adet fotokopisi.
 • Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü (e-devletten alınabilir).

Sanatçılar ve sporcular için gerekli evraklar

 • Sanatçılar ve sporcular bu konuda yeterliliklerini kanıtlar belgeleri ibraz etmelidir. Sanatçılar için diploma ya da sanatçı kartı. Sporcular için lisansları ya da bağlı bulundukları spor kulübünden sporcu olduğuna dair belgeler.
 • Sanatçı ve sporcular bir firma altında çalışıyorsa bu evraklara ek olarak, sigortalı çalışanlar kategorisi içerisindeki evrakları da ibraz etmek zorundadır.
 • Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü (e-devletten alınabilir).

Öğrenciler için gerekli evraklar

 • 18 yaşından büyükler e-devletten barkodlu öğrenci belgesi sunabilirler.
 • 18 yaşından küçükler için okuldan alınmış öğrenci belgesi ve seyahat okul dönemi içerisindeyse okuldan alınmış izin yazısı (Üniversite öğrencileri hariç).
 • Öğrencilerin Slovenyaya seyahat edebilmesi için birinci derece bir akrabasının (Anne, baba, eş ya da çocuk. Kardeşler birinci derece kabul edilmez) sponsor olması gerekmektedir. Sponsor olacak kişi, başvuru sahibine sponsor olduğuna dilekçe yazmalı ve başvuruya eklenmelidir. Sponsor olan kişi yukarıdaki gelir ve çalışma evraklarını sunmak ve sponsorluk dilekçesi yazmak zorundadır.

Ev hanımları için gerekli evraklar

 • Çalışmadığını kanıtlamak maksadı ile e-devlet üzerinden alınmış barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü sunulmalıdır.
 • Çalışmayanların Slovenya’ya seyahat edebilmesi için birinci derece bir akrabasının (Anne, baba, eş ya da çocuk. Kardeşler birinci derece kabul edilmez) sponsor olması gerekmektedir. Sponsor olacak kişi, başvuru sahibine sponsor olduğuna dair dilekçe yazmalı ve başvuruya eklenmelidir. Sponsor olan kişi yukarıdaki gelir ve çalışma evraklarını sunmak ve sponsorluk dilekçesi yazmak zorundadır.

BRS Global Vize Danışmanlık ile Slovenya Vize Başvurusu Adımları

BRS Global Vize Danışmanlık olarak, sürecin en başından en sonuna kadar her adımda sizlere destek oluyoruz ve bu sürecin kusursuz yönetilmesini sağlıyoruz. Bizimle çalıştığınız takdirde Slovenya vizesi almak için uygulayacağınız birkaç adım vardır. Bunları sizlere aşağıda listeledik. Aynı zamanda hizmetlerimiz menüsü içerisinde de hizmet kapsamımızı olabildiğince detaylı bir şekilde açıkladık.

Burada sizlere tekrar hatırlatmak isteriz. BRS Global Vize Danışmanlık olarak İzmir merkezli bir şirketiz. Bu sebepten dolayı, Ege bölgesinde ikamet eden ve Slovenya vize başvuru işlemlerini İzmir’den gerçekleştirecek misafirlerimiz için hizmet verebilmekteyiz.

Slovenya Vizesi Almanın Kolay Yolu

1. Adım: Bizimle İletişime Geçin

Durumunuzu analiz ediyoruz ve size özel olarak hazırlanmış Slovenya vizesi için gerekli evraklar listesini ücretsiz gönderiyoruz.

2. Adım: Evrakları Bize Ulaştırın

Bize ulaştırdığınız evrakları kontrol ediyoruz ve dosyanızı Slovenya vize başvurusu için hazır hale getiriyoruz.

3. Adım: Randevu Günü Parmak İzi Vermeye Gelin

Belirlemiş olduğumuz randevu gününde birlikte vize başvuru merkezine giderek Slovenya vize başvurusunu gerçekleştiriyoruz.

Son Adım: İşlem Tamamlandı

Sonuçlanan pasaportu biz teslim alıyoruz ve size iletiyoruz.

HEMEN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN


Slovenya Vize Ücreti Ne Kadar?

Slovenya vizesi ücretleri yaşınıza göre değişiklik gösterir. Bazı durumlarda konsolosluk vize harç ya da başvuru merkezi ücreti ödemelerinde muafiyet vardır. Bununla birlikte, seyahat sürenize bağlı olarak seyahat sağlık sigortası fiyatları da değişiklik gösterir. Tüm bunlara bağlı olarak toplam ödemeniz değişir. Aşağıda sırası ile;

 • Slovenya vizesi fiyatları
 • Fiyatlar ile ilgili açıklamalar
 • Seyahat sağlık sigortası fiyatları

ayrıntılı olarak paylaşılmıştır.

Yaş Vize Harç Bedeli Başvuru Merkezi Ücreti BRS Vize Hizmet Bedeli Toplam
0 – 5 Yaş 0 € 22 € 43 € 65 €
6 – 11 Yaş 40 € 22 € 43 € 105 €
12 Yaş ve Üzeri 80 € 22 € 43 € 145 €
 • Slovenya vize başvurusunun ret ile sonuçlanma durumunda vize başvurusu için gerçekleştirmiş olduğunuz ücretler iade edilmez.
 • Slovenya vizesi için yapılması gereken konsolosluk ödemesi Euro ve Nakit olarak yapılmalıdır.

Vize harç muafiyeti olanlar;

 • Araştırma veya eğitim amaçlı seyahat eden ilköğretim öğrencileri, üniversite öğrencileri,yüksek lisans öğrencileri ve beraberindeki öğretmenleri.
 • Bilimsel araştırma yapmak üzere Topluluk içerisinde seyahat eden, üçüncü ülkelerden araştırmacılara Üye Devletler tarafından tek tip vize verilmesini sağlamayı amaçlayan Avrupa Parlamentosu’nun 2005/761/EC sayılı Tavsiye Kararı ile 28 Eylül 2005 tarihli Konsey toplantısında belirtildiği sekliyle, bilimsel araştırma yapmak üzere seyahat eden,üçüncü ülkelerden araştırmacılar.
 • Kar amacı gütmeyen örgütler tarafından düzenlenen seminer, konferans, sportif, kültürel veya eğitim aktivitelerine katılan yine kar amacı gütmeyen örgütlerin 25 yaş ve altındaki temsilcileri.

Zorunlu Seyahat Sağlık Sigortası Ücretleri

Gün Sayısı Ücretlendirme (0-80 Yaş) Ücretlendirme (81-90 Yaş)
1 – 16 Gün 5,00 € 10,00 €
1 Ay 10,00 € 20,00 €
3 Ay 15,00 € 30,00 €
6 Ay 20,00 € 40,00 €
1 Yıl 25,00 € 50,00 €

Slovenya Vizesi Hakkında Merak Edilen Diğer Sorular

Bu sayfanın ilk kısımlarında Slovenya Schengen vizesi hakkında birçok konudan bahsettik. Aşağıda da merak edebileceğinizi düşündüğümüz diğer soruları paylaştık.

İnternet sitemizde yer vermemizi istediğiniz başka sorular olursa, sayfanın en altından yorum yazarsanız sizleri o konularda da bilgilendirebilmek isteriz.

Slovenya Vize Başvurusu için Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Slovenya vize başvurusu için bankada ne kadar para olmalı ya da Slovenya vizesi almak için bankada ne kadar para göstermeliyim? Bu sorular bize en çok sorulan ve genellikle cevabı çok yanlış bilinen sorulardır. Bu durumu size mantığı ile açıklayacağım.

Öncelikle bankada para göstermek biraz yanlış olur. Konsolosluklar, bankanızda zaten gerekli olan miktarın bulunması bekler. Ani para girişleri yapmak da her zaman konsoloslukları düşündüren ve şüpheye düşüren bir durumdur.

Slovenya vizesi almak için bankada bulunması gereken miktar şu kadar olmalı diye net rakam söylenemez. Bazı internet sitelerinde bunu görüyorum ve o şekilde yaparsanız durumunuzu riske atarsınız.

Size ilk olarak bankada görünmesi gereken minimum miktar hesabından bahsetmek istiyorum.

 1. Bir uçak firması sitesine girin ve seyahat edeceğiniz tarihlerdeki uçak bileti fiyatlarına bakın.
 2. Seyahat tarihlerdeki konaklayacağınız otel fiyatlarını internetten hesaplayın (Davetiyeli gidiyorsanız ve size konaklama sağlanıyorsa bu konuyu es geçebilirsiniz)
 3. Slovenya’da kalacağınız her bir gün için eğer masraflarınızı karşılayan bir davetiye varsa en az 40 €, eğer davetiyeniz yoksa 100 € olarak hesap yapın.

Yukarıdaki üç durumu hesaplayarak bankada göstermeniz gereken minimum miktarı bulabilirsiniz. Tabi burada hesap yaparken çok kötü bir uçak ve otel baz alınmamalı, çıkan hesabın üstüne de Türkiye’ye döndükten sonra en az 1 ay yaşayacak kadar nakit de eklemelisiniz.

Diğer bir önemli nokta ise, bankada bulunması gerekli olan miktar kanıtlanabilir geliriniz ile uyumlu bir miktar olmalıdır. Her ay belirli miktarda para biriktirip o birikim ile seyahat edebileceğinizi gösterebiliyor olmalıdır.

Emekli olup Slovenya’ya davetiye ile gidecekler için Slovenya’da 3 ay kalsalar dahi 700 € civarı nakit göstermeleri yeterlidir. Bizim tavsiyemiz yapılabiliyorsa 1000 € gösterilmesi yönündedir.
Bankada bulunması gereken para Euro ya da TL olabilir. Kredi kartı bakiyeleri nakit olarak kabul edilmez.

Slovenya Schengen Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidebilirim?

Bildiğiniz üzere Slovenya Schengen üye ülkelerinden biridir ve Slovenya üzerinden alacağınız vize Schengen vizesidir. Bu sayede Slovenya Schengen vizesi ile aşağıda listelemiş olduğumuz tüm ülkeleri ziyareti edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu Schengen bölgesine ilk girdiğiniz ülke Slovenya olmalıdır. Slovenya vizesi ile başka bir ülkeden Schengen alanına giriş yapmak isterseniz sınır kapısında sizi ülkelerine almayabilirler.

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.

Çok girişli Slovenya vizeniz varsa yukarıdaki ülkelere ek olarak aşağıdaki ülkeleri de ziyaret edebilirsiniz.

Bulgaristan, Hırvatistan, Monaco, Romanya, San Marino, Vatikan.

Slovenya Vizesi Kaç Günde Çıkar ve Hızlandırma Oluyor Mu?

Slovenya vizesi başvurusu yaptığınız günden ortalama 15 gün sonra sonuçlanır. Bununla birlikte konsolosluğun belirtmiş olduğu süre 15 iş günüdür.

Bununla birlikte konsolosluğun sizden ek evrak talep etmesi ya da mülakata çağırması durumunda (çok ender rastlanır ama bu da bir ihtimal) bu süre daha fazla uzar.

Slovenya vize başvurusu için direkt olarak hızlandırma yoktur. Sadece sağlık gibi özel ve acil durumlar evraklar ile kanıtlanırsa, vize başvurusunda acil olarak işaretlenir ve konsolosluk 2-3 günde vize başvurusunu sonuçlandırır.

Slovenya Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılabilir ve Ne Zaman Yapmalıyım?

Slovenya Schengen vizesi başvurusu seyahatinize 6 ay kala yapılabilir. Burada vizenizin vize başvurusu yaptığınız tarihte başlayacağı anlamı çıkması. Slovenya vizesi başlangıç süresi, vize başvurusu yaparken beyan etmiş olduğunuz tarihte başlar. Yani gün kaybınız olmaz.

Bu konuda bizim tavsiyemizi de sizlerle paylaşayım. Bize göre seyahate 6 ay kala vize başvurusunu yapmanız mantıklı. Çünkü, vizenizin yetişmesi korkusu olmaz, vize çıktıktan sonra rahat rahat uçak bileti ya da konaklamanızı yapabilir ve plan yapabilirsiniz.

Ama sebebini anlamadığım şekilde insanlar genellikle 6 ay kala vize başvurusu yapmaya çekiniyorlar. Siz de böyle bir durumdaysanız tavsiyemiz oluşabilecek herhangi bir durumda sorun yaşamamanız için seyahate 1-2 ay kala Slovenya vize başvurusunu yapmanız yönündedir.

Kimler Slovenya Vizesi Alabilir?

Bu konuyu bu sayfanın üst kısımlarında aslında anlattım. Slovenya vizesi almak için konsolosluğun beklediği bazı şartları ve gereklilikleri sağlıyor olmanız gereklidir. Bununla birlikte gerekli evraklar listesi içerisindeki tüm evrakları da hazırlayabiliyor durumda olmanız gereklidir.

Üst kısımlar okumayanlar sayfanın başına dönüp, Slovenya vizesi hakkında genel bilgi, gerekli şartlar ve gerekli evraklar kısımlarını incelediklerinde beni çok daha iyi anlayabileceklerdir.

Bu kriterleri sağlayan her bir birey kolaylıkla Slovenya vizesi alabilir.

25 yaş ve üstü çalışmayan erkeklerin Slovenya vize başvurusu sonunda olumlu sonuç alma ihtimali çok düşüktür.

Slovenya Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Slovenya Schengen vize başvurusu direkt olarak Slovenya Ankara Büyükelçiliği ya da size en yakın VFS Global isimli Slovenya vize başvuru merkezi üzerinden gerçekleştirilir.

İzmir, İstanbul Avrupa (Beyoğlu), İstanbul Asya (Altunizade), Ankara, Antalya, Bursa ve Gaziantep’ten VFS Global Slovenya vize başvuru merkezi ofisleri bulunmaktadır. Size en yakın vize başvuru merkezi üzerinden Slovenya vize başvurusu yapabilirsiniz. Direkt olarak konsolosluktan vize başvurusu yapmak isteyenler için sayfanın devamında Slovenya Ankara Büyükelçiliği iletişim bilgileri paylaşılmıştır.

90 gün üzeri Slovenya vize başvuruları yani çalışma, oturum, evlilik, 90 gün üzeri eğitim ve aile birleşimi vizesi gibi vize kategorileri için başvurular direkt olarak Slovenya Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü’nden gerçekleştirilmektedir.

Slovenya Schengen Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

Slovenya vize başvurusu için randevu almaya gerek yoktur. Slovenya vizesi için gerekli evrakları hazırladıktan sonra yukarıda belirtmiş olduğum VFS Global Slovenya vize başvuru merkezlerinden birine giderek 08:30 12:00 saatleri arasında vize başvurusu gerçekleştirilebilir.

Slovenya Vizesi için Pasaport Takibi ve Vize Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Slovenya vize başvurusu sonrasında size bir bilgi fişi verilecek. Bilgi fişinin üzerinde referans numaranız yazılmaktadır. Referans numaranız ile VFS Global internet sitesi (https://www.vfsglobal.com/slovenia/turkey/index.html) üzerinden başvuru takibi sekmesinden pasaport takibinizi yapabilirsiniz.

Slovenya vize başvurusunun olumlu ya da olumsuz sonuçlandığını ancak pasaportu teslim aldığınızda öğrenebilirsiniz.

Slovenya Vize Başvurusu Sonunda Pasaportumu Nasıl Teslim Alırım?

Slovenya vize başvurusu sonuçlandıktan sonra pasaportunuz vize başvurusu yaptığınız VFS Global şubesine gelir. Eğer kargo talimatı verdiyseniz burada direkt olarak adresinize kargolanır. Eğer kargo talimatı vermediyseniz kimliğiniz ve vize takip işiniz ile şahsen gidip almanız gerekmektedir. Bizim ile çalışmanız halinde pasaportunuzu biz teslim alıp size iletiyoruz.

Slovenya Vizesi için Biyometri işlemi (VIS) Ne Demek?

VIS kelimesinin açılımı Visa Information System yani Bilgi Kaydı Sistemi’dir. Burada VIS ile adlandırılan konunun tam anlaşılabilir ismi ise parmak izi verme işlemidir.

Slovenya ve tüm Schengen üye ülkeler 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren biyometrik Bilgi Kaydı Sistemine (VIS) geçmiş bulunmaktadır.

Çok daha net olmak gerekirse Slovenya vize başvurusu için parmak izi vermeniz gerekmektedir. Parmak izi kaydınız sistemde 5 sene boyunca kayıt altında tutulur.

Slovenya Vize Başvurusunu Şahsen Mi Yapmak Gerekir?

Son 5 sene içerisinde Schengen için parmak izi vermiş olsanız dahi Slovenya vize başvurusu esnasında şahsen bulunmanız gerekir.

Slovenya Vize Başvurusu için Parmak İzi Vermem Gerekiyor Mu?

Son 5 sene içerisinde sonra herhangi bir Schengen üye ülkesi için parmak izi verdiyseniz tekrar parmak izi vermenize gerek yoktur. Burada dikkat edilmesi gereken 2 konu vardır;

 • Son 5 sene içerisinde Schengen vize başvurusunda bulunup, vize başvurusunun olumlu sonuçlanması ve vize almış olmanız.
 • Son 5 sene hesaplanırken vize başlangıç tarihiniz değil, parmak izini vermiş olduğunuzdur.

Slovenya Vizesi için Fotoğraf Ölçüsü ve Standartları

Slovenya vizesi için fotoğraf ölçüsü ve standartları aşağıdaki gibidir. Fotoğraf çektirirken aşağıdaki gerekliliklere dikkat etmelisiniz, aksi takdirde son anda fotoğraf yüzünden sorun yaşayabilirsiniz. Slovenya vize başvurusu işlemleri için kullanılan fotoğraf daha önce pasaport ve vizelerde kullanılmamış olmalıdır. Slovenya vize başvuru işlemleri öncesinde aşağıdaki gerekliliklere göre fotoğrafınızı çektirmenizi tavsiye ederiz.

 • 35×45 mm boyutunda ve biyometrik olmalı
 • Herhangi bir rötuş yapılmamalı
 • Arka fonu beyaz olmalı
 • 6 aydan eski olmamalı
 • Yüz açık bir şekilde görünüyor olmalı, alın ve kulak görünmeli
 • Yüzde gözlük, küpe vb. takılar çıkarılmalı
 • Eğer başörtüsü kullanıyorsanız, alın ve kulaklar muhakkak görünmeli
 • Fotoğraf net olmalı, kesinlikle bulanık olmamalı

Slovenya Vize Reddi ve Redde İtiraz Nasıl Yapılır?

Slovenya vize reddi sonucunda size bir ret mektubu verilir ve bu ret mektubunda ret gerekçesi beyan edilir. Slovenya vize reddi sonunda itiraz hakkınız bulunmaktadır. Eğer ret kararının yerinde olmadığını düşünüyorsanız redde itiraz edebilirsiniz. Slovenya vize reddine itiraz hakkında detaylı bilgiler ret mektubu içerisinde yazmaktadır.

Slovenya vize ret cevabı aldığınız günden itibaren redde itirazınızı 8 gün içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Slovenya vize reddine itiraz 153 €’dur. Slovenya vize başvurusu sonucuna itiraz için, Slovence yazılmış, içerisinde iletişim ve pasaport bilgilerinizin olduğu, itirazın düzgün bir şekilde açıklandığı ve imzalanmış olan Slovenya vize reddine itiraz dilekçesi ile direkt olarak konsolosluk çalışma saatleri içerisinde Slovenya Ankara Büyükelçiliği’ne gidebilirsiniz. Slovenya Büyükelçiliği iletişim bilgileri sayfanın devamında paylaşılmıştır.

Slovenya vize reddi itiraz dilekçesine ek olarak; pasaport fotokopinizi, ret mektubunuzu ve vize ret kararını çürütebileceğine inandığınız evrakları da eklemelisiniz. Redde itiraz ederken yanınızda aldığınız ret belgeniz, seyahat amacınızı gösterir belgelerin, finansal durumunuzu destekler tüm belgelerin, eski pasaporlarınızın ve redde itiraz dilekçenizin kesinlikle hazır olması gerekmektedir. Bu durumu bir çeşit yeni vize başvurusu yapıyormuş gibi düşünebilirsiniz, belgelerin bu şekilde hazırlanması gerekmektedir.

Slovenya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından idari temyiz başvurusu hakkında olumsuz bir karar verilmesi durumunda karara itiraz edilebilir. Adli temyiz başvurusu, Fajfarjeva 33, 1000 Ljubljana idare mahkemesine yapılabilir.

Slovenya Vize Reddi Sonrası Yeni Başvuru Yapabilir Miyim?

Slovenya vize reddi aldıktan sonra itirazda bulunmadıysanız yeni bir vize başvurusu yapabilirsiniz. (Yukarıda belirttiğim gibi itiraz süresince vize başvurusunda bulunamazsınız. İtiraz sonuçlandıktan sonra yeniden başvuru yapabilirsiniz.) Bu yapacağınız vize başvurusu yine Slovenya üzerinden olmalıdır. Slovenya vize reddi sonrasında başka ülke üzerinden Schengen vizesi almak için başvuru yaparsanız sonuç yüksek ihtimalle ret olur. Bunun sebebi ise, Schengen ülkelerinin bir kuralı olan vize reddi durumunun ret kararı veren ülke üzerinden kaldırılması gerektiğindendir. (Ret kararı üzerinden 1 seneden fazla zaman geçtiyse başka ülke üzerinden başvuru yapılması büyük sakınca doğurmaz).

Yeni yapacağınız başvuruda almış olduğunuz ret mektubundaki eksiklikleri tamamlamalı ve dilekçenizde açıklama yapmanızı tavsiye ederiz. Yeni yapılan Slovenya vize başvurusu için de tüm evrakları tekrar hazırlamalı ve aynı işlemleri tekrar yapmalısınız. Bununla birlikte aynı vize ücretlerini de ödemeniz gerekmektedir.

Slovenya Konsolosluğu ve Büyükelçiliği İletişim Bilgileri

Slovenya Ankara Büyükelçiliği

Adres: Kırlangıç Sokak 36, 06700 Gaziosmanpaşa/Ankara

Web Sitesi: http://www.ankara.veleposlanistvo.si/

Telefon: +90 312 405 4221

Telefon: +90 312 405 4222

Fax: +90 312 426 0216

E-Posta: [email protected]


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now Button