Tüm Vizeler

İspanya Vizesi

İspanya Vizesi Başvuru İşlemleri Hakkında Her Şey

İspanya vizesi sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

İnternet sitemiz içerisinde İspanya Schengen vizesi hakkında aradığınız birçok sorunun yanıtını bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

İzmir ve çevre illerinde yaşayan misafirlerimiz, İspanya Schengen vizesi başvuru işlemlerini İzmir merkezli BRS Global Vize Danışmanlık ile kusursuz bir şekilde yönetebilirsiniz.

BRS Global Vize Danışmanlık olarak, keyifli bir vize başvuru süreci geçirmenizi diliyoruz.

İspanya Vize Başvurunuzu Bizim Desteğimiz ve Danışmanlığımız ile Birlikte Gerçekleştirmek için;

>>Hemen Bizimle İletişime Geçin<<

İspanya Schengen vizesi hakkında merak ettiğiniz soruların yanıtına hızlı ulaşabilmek için aşağıdaki içindekiler tablosunu kullanabilirsiniz.

İçindekiler Tablosu

İspanya Vizesi Hakkında Genel Bilgi

barselona vizesi alirken seyahat suresini dogru belirleme

İspanya’ya seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahiplerinin vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Diplomatik (Siyah) pasaport, Hizmet (Gri) pasaport ve Husisi (Yeşil) pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile vizeden muaftır.

İspanya Schengen vizesi (90 güne kadar – C tipi vize) başvurusu direkt olarak konsolosluklara yapılamaz. İspanya Schengen vize başvurusu ikamet ettiğiniz şehre göre (bölge ayrımı kurallarına göre) ilgili BLS International İspanya vize başvuru merkezi üzerinden gerçekleştirilir.

Vize başvurusunun olumlu ya da olumsuz sonuçlanma kararı tamamen konsolosluğa aittir. BRS Global Vize Danışmanlık olarak bizim farkımız, İspanya vize başvurusu sonunda olumlu sonuç alma ihtimalinizi yükseltmektir.

BRS Global Vize Danışmanlık olarak sadece 90 günden kısa süreli seyahatler (Turistik, ticari, ziyaret, 90 günden kısa süreli eğitim) için olan İspanya Schengen vizesi kategorileri için hizmet vermekteyiz ve bu sayfadaki bilgiler bu konudadır.

İspanya’ya oturum amacıyla (90 gün üzeri – D tipi vize) yani çalışma, aile birleşimi, 90 günden uzun süreli eğitim vb vize başvurusu gerçekleştirmek isteyenler, vize başvurusunu İspanya Konsolosluğu ve İspanya Büyükelçiliği’nden gerçekleştirmesi gerekmektedir. Ulusal vize randevuları için de yine BLS International üzerinden randevu alınır ve vize başvurusu konsolosluklardan yapılır. Bu vize kategorileri ulusal vize olarak geçer. İspanya ulusal vize başvurusu için hizmet vermemekteyiz.


İspanya Schengen Vizesi için Gerekli Evraklar

barcelona vizesi almak icin bankada ne kadar para olmali

İspanya vizesi için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir. İspanya vize başvurusunu bizim ile birlikte gerçekleştirecek misafirlerimiz için kişiye özel evrak listesi gönderilecek, evrakların doğruluğu tarafımızca kontrol edilerek hata olmasının önüne geçilecek ve gerekirse ek evraklar ile dosya desteklenerek başvuru dosyası kusursuz hale getirilecektir.
 • Pasaport; Seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 105 gün daha geçerli ve en az 2 boş sayfası olmalıdır. Pasaportun kimlik bilgileri içeren kısmın ve işlenmiş sayfaların fotokopileri eklenmeli. Varsa eski pasaportlardaki son 3 yıl içerisinde alınmış vize fotokopileri eklenmelidir.
 • İspanya Schengen vize başvuru formu; Doğru ve eksiksiz doldurulmalıdır. Yer ve tarih kısımları kesinlikle boş bırakılmamalı ve ilgili kısımları muhakkak imzalanmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf; Rötüş yapılmamış, arka fonu beyaz, 6 aydan eski olmayan, daha önce pasaport ya da vizelerde kullanılmamış, yüzün tam göründüğü, 35x45mm boyutunda 2 adet biyometrik fotoğraf sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası; 30.000 € teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır. Seyahatin başlangıç ve bitiş tarihinden 1 gün önce ve bir gün sonrasını kapsayacak şekilde hazırlanmalıdır.
 • İspanya vize talep dilekçesi; Seyahatinizi niyetinizi açıkladığınız, eklemek istediğiniz ek bilgilere yer verebileceğiniz en önemli evrak diyebiliriz. Kısa ve öz bir biçimde ve resmi bir dil ile yazılmalıdır. İlgili İspanya Konsolosluğu’na hitaben yazılmalıdır. İletişim bilgileriniz, tarih kesinlikle olmalıdır ve imzalanmalıdır (İngilizce ya da İspanyolca.).
 • Uçak/Ulaşım Rezervasyonu; Planlanan seyahatin gidiş-dönüş bilgilerini ve yolcu ismini içeren uçak ya da diğer ulaşım aracına ilişkin kanıtlayıcı belgeler. Uçak rezervasyonlarında PNR kodunun olması gereklidir. Türkiye’den çıkış ve Türkiye’ye dönüşü göstermelidir. Diğer ülkelere geçiliyor ise ulaşım araçlarının rezervasyonları mutlaka sunulmalıdır. (İngilizce ya da İspanyolca)
 • Konaklama Belgesi; Otel rezervasyonu, davetiye vb. (İngilizce).
 • Seyahat Amacını kanıtlar belgeler; Seyahat amacı, doğru kategori seçimi ve ayrıntıları hakkında kategoriler kısmından detaylı bilgi alabilirsiniz.
  1. Turistik seyahatler için; otel rezervasyonları veya tur ile seyahat edilecek ise tur kiti.
  2. Aile/Arkadaş Ziyareti için; İspanya’daki yakınınız tarafından gönderilmiş RESMI DAVETIYE (CARTA DE INVITACION) orijinali ya da seyahatin tüm detayların, davet eden ve davet edilen bilgilerini içeren ingilizce ya da ispanyolca yazılmış davetiye mektubu.
  3. Ticari seyahatler için; İspanyol firma tarafından gönderilmiş ticari davetiye, fuar bileti vs.
  4. Eğitim amacıyla yapılan seyahatler için; Eğitim kurumundan gönderilmiş davetiye, Erasmus için (Learning Aggrement ve Mandate), konaklama karşılanıyorsa konaklama belgesi, eğitim ücretli ise ödeme dekontu.
 • Çalışma Durumunu Gösterir Evraklar;
  1. Sigortalı Çalışanlar için: İmzalı ve kaşeli işveren yazısı (İngilizce ya da İspanyolca), e-devlet üzerinden alınmış barkodlu işe giriş bildirgesi ve sgk hizmet dökümü, son 3 aylık imzalı ve kaşeli maaş bordrosu, şirketin güncel vergi levhası, sicil gazetesi, imza sirküleri ve son 1 ay içinde alınmış orijinal ya da e-imzalı oda kayıt/faaliyet belgesi.
  2. Kamu Çalışanları için; Kurumdan alınmış imzalı ve kaşeli işyeri görev ve izin yazısı, son 3 aylık imzalı ve kaşeli maaş bordrosu, alınabiliyorsa kurumdan işe giriş bildirgesi, e-devlet üzerinden alınmış barkodlu işe sgk hizmet dökümü.
  3. İş Verenler için; şirket antetli kağıdına yazılmış seyahat amacını anlatan imzalı ve kaşeli dilekçe (İngilizce ya da İspanyolca), e-devlet üzerinden alınmış barkodlu sgk hizmet dökümü, şirketin güncel vergi levhası, sicil gazetesi, imza sirküleri ve son 1 ay içinde alınmış orijinal ya da e-imzalı oda kayıt/faaliyet belgesi.
  4. Emekliler için; E-devletten alınmış barkodlu emekli aylık bilgisi ve sgk hizmet dökümü.
  5. Öğrenciler için; e-devlet üzerinden son 7 gün içinde alınmış barkoldu öğrenci belgesi (ilkokul ve lise için okuldan alıncak), sponsorunun çalışma ve finansal evrakları ile birlikte İngilizce ya da İspanyolca yazılmış sponsorluk dilekçesi (Sponsor anne, baba, eş ya da çocuk olabilir.).
  6. Çiftçiler için; son 7 gün içinde e-devlet üzerinden alınmış barkoldu hizmet dökümü ve ÇKS belgesi.
  7. Ev hanımları için; Sponsorunun çalışma ve finansal evrakları ile birlikte İngilizce ya da İspanyolca yazılmış sponsorluk dilekçesi (Sponsor anne, baba, eş ya da çocuk olabilir.).
 • Finansal Evraklar;  Başvurudan en fazla 7 gün önce alınmış, son 3 ayı gösterir imzalı ve kaşeli banka hesap dökümü (Gelirleri gösteren yani maaş ve kiraların göründüğü hesap kesin alınmalı, harici olarak döviz ya da birikim hesapları da eklenmeli.). Ek olarak tapu ve ruhsat eklenebilir.
 • Nüfus Kayıt Örneği; E-devlet üzerinden barkodlu olarak alınmış nüfus ailenin göründüğü tam vukuatlı nüfus kayıt örneği. (18 yaşından küçükler için nüfus müdürlüğüden alınacak).
 • İkametgah; E-devlet üzerinden barkodlu olarak alınmış ikametgah. (18 yaşından küçükler için nüfus müdürlüğünden alınacak)(Tarihçeli olarak alınmasını tavsiye ederiz)
 • Kimlik Fotokopisi; Başvuru sahibinin arkalı-önlü kimlik fotokopisi sunulmalıdır.
 • Muvafakatname; 18 yaş altı başvuru sahipleri yalnız ya da yanlarında anne ve babanın her ikisi de olmadan (yalnızca bir ebeveyn ya da üçüncü bir şahıs ile) seyahat ediyorlar ise noterden muvafakatname gereklidir. Yasal vasi olan ebeveyn ile seyahat ediyor olsalar dahi diğer ebeveynin muvafakatnamesi gereklidir. Birlikte gidecek ebeveyn veya kişilerin geçerli vizeleri varsa, başvuru sahibinin dosyasına, birlikte gidilecek kişilerin geçerli vize fotokopileri ve otel – uçak rezervasyonları da eklenmelidir. Muvafakatnamede seyahat ettiği kişilerin adı ve TC numarası olmalı, İspanya ülkesine seyahat edecekleri mutlaka belirtilmelidir. Okul gezilerinde öğrenci gurubuna eşlik edecek öğretmenlerin isimleri ve TC no’ları belirtilmeli, bu kişiler o sırada başvuru yapmıyor ise geçerli vize fotokopileri dosyaya eklenmelidir. Ziyaret edilecek İspanyol kurumu var ise muvafakatnamede kurumun ismi de geçmelidir.
 • AB / AET vatandaşın aile bireyi için; AB/AET vatandaşı aile bireyleri akrabalığı kanıtlar evraklar (Nüfus kayıt örneği, evlilik cüzdanı vb) ile birlikte AB/AET vatandaşına ait pasaport fotokopisini de ibraz etmelidir. (Buradan kastımız oturum hakkına sahip olanlar değildir, sadece vatandaşlar için geçerlidir)

BRS Global Vize Danışmanlık ile İspanya Vize Başvurusu Adımları

ispanya vize danismanlik izmir
BRS Vize ile İspanya vize başvurusu İzmir

BRS Global Vize Danışmanlık olarak, sürecin en başından en sonuna kadar her adımda sizlere destek oluyoruz ve bu sürecin kusursuz yönetilmesini sağlıyoruz. Bizimle çalıştığınız takdirde İspanya vizesi almak için uygulayacağınız birkaç adım vardır. Bunları sizlere aşağıda listeledik. Aynı zamanda hizmetlerimiz menüsü içerisinde de hizmet kapsamımızı olabildiğince detaylı bir şekilde açıkladık.

Burada sizlere tekrar hatırlatmak isteriz. BRS Global Vize Danışmanlık olarak İzmir merkezli bir şirketiz. Bu sebepten dolayı, Ege bölgesinde ikamet eden ve İspanya vize başvuru işlemlerini İzmir’den gerçekleştirecek misafirlerimiz için hizmet verebilmekteyiz.

İspanya Vizesi Almanın Kolay Yolu

1. Adım: Bizimle İletişime Geçin

Durumunuzu analiz ediyoruz ve size özel olarak hazırlanmış İspanya vizesi için gerekli evraklar listesini gönderiyoruz.

2. Adım: Evrakları Bize Ulaştırın

Bize ulaştırdığınız evrakları kontrol ediyoruz ve dosyanızı İspanya vize başvurusu için hazır hale getiriyoruz.

3. Adım: Randevu Günü Parmak İzi Vermeye Gelin

Son 2 sene içerisinde Schengen vizesi için parmak izi verdiyseniz, siz gelmeden İspanya vize başvurusunu sizin adınıza biz gerçekleştiriyoruz (Almanya, Macaristan, Avusturya ve İsviçre için verilen parmak izi hariç).

Son Adım: İşlem Tamamlandı

Sonuçlanan pasaportu biz teslim alıyoruz ve size iletiyoruz.


İspanya Vize Ücreti Ne Kadar?

ispanya kulturel ve sportif etkinlik vizesi hakkinda genel bilgi

Yaş Vize Harç Bedeli Başvuru Merkezi Ücreti Zorunlu Kargo Ücreti BRS Vize Hizmet Bedeli Toplam
0 – 5 Yaş 0 USD 0 USD 230 TL 70 € 80 €
6 – 11 Yaş 42 USD 18 USD 230 TL 80 € 155 €
12 Yaş ve Üzeri 85 USD 18 USD 230 TL 80 € 195 €
 • İspanya vize başvurusunun ret ile sonuçlanma durumunda vize başvurusu için gerçekleştirmiş olduğunuz ücretler iade edilmez.
 • İspanya vize başvurusunu İzmir’den ve öğleden sonra yapacak başvuru sahiplerinin başvuru merkezine ek olarak 1200 TL VIP ödemesi yapması gerekmektedir.

Zorunlu Seyahat Sağlık Sigortası Ücretleri

Gün Sayısı Ücretlendirme (0-80 Yaş) Ücretlendirme (81-90 Yaş)
1 – 16 Gün 5,00 € 10,00 €
1 Ay 10,00 € 20,00 €
3 Ay 15,00 € 30,00 €
6 Ay 20,00 € 40,00 €
1 Yıl 25,00 € 50,00 €

>>Vize Danışmanlık Hizmetimizden Faydalanmak için Bizimle İletişime Geçiniz<<


İspanya Vizesi Hakkında Merak Edilen Diğer Sorular

ispanya schengen vizesi ile seyahat edilebilecek ulkeler

Bu sayfanın ilk kısımlarında İspanya Schengen vizesi hakkında birçok konudan bahsettik. Aşağıda da merak edebileceğinizi düşündüğümüz diğer soruları paylaştık.

İnternet sitemizde yer vermemizi istediğiniz başka sorular olursa, sayfanın en altından yorum yazarsanız sizleri o konularda da bilgilendirebilmek isteriz.

İspanya Konsolosluğu Bölge Ayrımları

İspanya İstanbul Başkonsolosluğu Yetki Alanı;

Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Düzce, Edirne, Giresun, Isparta, İstanbul, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kırklareli, Kocaeli, Manisa, Muğla, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tekirdağ, Trabzon, Yalova, Zonguldak.

İzmir, İstanbul ve Antalya’daki BLS International vize başvuru merkezi üzerinden başvuru yapılabilir.

İspanya Ankara Büyükelçiliği Yetki Alanı;

Adana, Adiyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Corum, Diyarbakır, Elazig, Erzincan, Erzurum, Eskisehir, Gaziantep, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Igdir, Kahramanmaras, Karaman, Kars, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Mardin, Mersin, Mus, Nevşehir, Nigde, Osmaniye, Sanliurfa, Siirt, Sirnak, Sivas, Tokat, Tunceli, Uşak, Van, Yozgat.

Ankara ve Gaziantep’teki BLS International vize başvuru merkezi üzerinden başvuru yapılabilir.

İspanya Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılabilir ve Ne Zaman Yapmalıyım?

 • İspanya turistik, ziyaret ve eğitim vize başvuruları İzmir ya da Antalya’dan gerçekleştirilecekse seyahate en az 19 gün kala vize başvurusu gerçekleştirilmek zorundadır. Seyahate 19 günden daha az süre varsa kesinlikle vize başvurusu yapılamaz. Bu süre İstanbul’dan vize başvurusu yapacaklar için 17 gündür.
 • İspanya ticari vize başvuruları İzmir ya da Antalya’dan gerçekleştirilecekse seyahate en az 17 gün kala vize başvurusu gerçekleştirilmek zorundadır. Seyahate 17 günden daha az süre varsa kesinlikle vize başvurusu yapılamaz. Bu süre İstanbul’dan vize başvurusu yapacaklar için 15 gündür.

İspanya Schengen vizesi başvurusu seyahatinize 6 ay kala yapılabilir. Burada vizenizin vize başvurusu yaptığınız tarihte başlayacağı anlamı çıkması. İspanya vizesi başlangıç süresi, vize başvurusu yaparken beyan etmiş olduğunuz tarihte başlar. Yani gün kaybınız olmaz.

Bu konuda bizim tavsiyemizi de sizlerle paylaşayım. Bize göre seyahate 6 ay kala vize başvurusunu yapmanız mantıklı. Çünkü, vizenizin yetişmesi korkusu olmaz, vize çıktıktan sonra rahat rahat uçak bileti ya da konaklamanızı yapabilir ve plan yapabilirsiniz.

Ama sebebini anlamadığım şekilde insanlar genellikle 6 ay kal vize başvurusu yapmaya çekiniyorlar. Siz de böyle bir durumdaysanız tavsiyemiz oluşabilecek herhangi bir durumda sorun yaşamamanız için seyahate 1-2 ay kala İspanya vize başvurusunu yapmanız yönündedir.

İspanya vize başvurusu için randevu sistemi bazı zamanlarda çok dolu oluyor ve ilk randevuyu birkaç hafta sonrasına alabiliyorsunuz. Bu durumu da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

İspanya Schengen Vizesi Kategorileri Nelerdir?

ispanya schengen vizesi hakkinda merak edilen sorular

İspanya vize başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri de doğru vize kategorisi seçimidir. Bu vize kategorileri;

 • İspanya Turistik Vize (İspanya Turist Vizesi)
 • İspanya Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
 • İspanya İş, Ticari Vize ve Fuar Vizesi
 • İspanya Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi
 • İspanya Eğitim, Öğrenci ve Erasmus Vizesi (90 güne kadar)
 • İspanya Öğrenci Gezileri için Vize
 • İspanya Sağlık ve Tedavi Sebepli Vize

Seyahat amacınıza uygun vize kategorisini seçmeniz ve ilgili vize kategorisine göre için gerekli evrakları hazırlamanız gerekmektedir.

Aşağıda sizlere İspanya Schengen vizesi kategorilerini açıkladım. Aynı zamanda ilgili vize başvurusunda bulunabilmek için bazı kilit evraklardan da burada bahsettim. Seyahat etme amacınıza uygun vize kategorisi seçmede yardımı olacağını düşünüyorum.

İspanya Turistik Vize (İspanya Turist Vizesi)

İspanya’ya turistik maksatlı seyahat edecek kişilerin başvuru yapması gereken vize kategorisidir. Konuyu biraz daha açmak gerekirse, İspanya’dan tarafınıza gönderilmiş bir davetiye mektubu yoksa İspanya turistik vize başvurusunda bulunmanız gerekiyor. İspanya’ya tamamen turistik faaliyetlerde bulunmak amacıyla yani, sadece gezmek, müzeleri ziyaret etmek, futbol maçı izlemek, tur kapsamında seyahat etmek gibi faaliyetler bunlardan bazılarıdır.

İspanya Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

İspanya’da yaşayan aile, akraba ya da arkadaşınızı ziyaret etmek amacıyla İspanya’ya seyahat edeceklerin İspanya aile, arkadaş ve akraba ziyareti vizesi başvurusunda bulunması gereklidir. Bu vize kategorisine başvuru yapabilmeniz için İspanya’daki yanınızın size davetiye göndermesi gerekmektedir. Davetiyeye ek olarak, eğer İspanya’ya düğüne, nişana, mezuniyete vb. sebepler için ziyaret edecekseniz, belediye onaylı davetiye mektubuna ek olarak düğün vb. Durumu kanıtlar davetiye ya da evrakların da sunulması vize başvurusu açısından olumlu yönde katkı sağlar.

İspanya İş, Ticari Vize ve Fuar Vizesi

İspanya’ya ticari ve iş görüşmeleri yapmak, İspanya’da düzenlenecek olarak fuara katılmak ya da stand kurmak, İspanya’da düzenli olarak çalıştığınız bir firmaya eğitim almak ya da eğitim vermek, satmış olduğunuz ürünlerin kurulum ya da montajını yapmak gibi sebepler ile seyahat edecekseniz İspanya ticari vize ve fuar vizesi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

İspanya ticari vize ve fuar vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için İspanya’daki firma tarafından size ticari davetiye mektubu gönderilmesi gerekmektedir. İspanya ticari davetiye mektubu İspanya’daki firmanın antetli kağıdına yazılmalı ve şirket yetkilisi tarafından imzalanmalıdır. Bu mektupta seyahat tarihleriniz açık ve net şekilde belirtilmeli, seyahat amacınız açıklanmalıdır. Davetiyenin orijinaline gerek yoktur. Kaliteli bir şekilde taratılıp e-posta ile gönderilebilir.

İspanya ticari davetiye mektubuna ek olarak, davetiyeyi imzalayan kişinin İspanya pasaport, kimlik ya da oturum kartını da eklemek gerekir. Bununla birlikte, eğer aynı firma ile aranızda bir anlaşma ya da daha önce iş yaptığınızı kanıtlar faturalar varsa vize başvuru dosyası içerisine eklenmesini tavsiye ederiz.

İspanya’ya işiniz ile alakalı bir fuara katılmak ya da fuarda stand kurmak amacı ile seyahat edecekseniz, fuar katılım bileti, davetiye ya da fuarda stand kuracağınızı kanıtlar evraklar sunulmalıdır.

İspanya ticari vize ve fuar vizesi başvurusunda bulunacak firma çalışanların seyahat masrafları çalıştıkları şirket tarafından karşılanmalıdır. İş yeri görev ve izin yazısı içerisinde masrafların karşılanacağı taahhüt edilmek zorundadır. Şirket banka hesabı sunulmak zorunda değildir. Bizim tavsiyemiz ise şirket açısında sorun yok ise banka hesap dökümü sunulması yönündedir. Eğer şirket banka hesaplarını çalışanları ile paylaşmak istemiyor ise, iş yeri görev ve izin yazısında ‘’banka hesaplarımızı çalışanlarımız ile paylaşmıyoruz, konsolosluğun talep etmesi durumunda konsolosluk ile paylaşabiliriz’’ şeklinde açıkça belirtmelidir. (İngilizce yazılmalıdır).

İspanya Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi

İspanya’da düzenlenecek olan bir kongre ya da konferansa, yarışmalara, kültürel ve sportif etkinliklere katılmak maksadı ile seyahat edecekseniz İspanya kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

İspanya kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için İspanya’daki etkinlik sağlayıcısı/kurum tarafından tarafınıza gönderilmiş davetiye mektubuna ihtiyacınız vardır. Davetiyeyi gönderen kişinin İspanya pasaport, oturum kartı ya da kimlik kartı fotokopisi de eklenmelidir. Bununla birlikte düzenlenen etkinlikte görev almaya yeterliliğinizi gösterir belgeler de sunmanız beklenir.

İspanya Erasmus, Eğitim ve Öğrenci Vizesi

Burada size bahsedeceğim bilgiler İspanya’ya dil kursu, sertifika programlar gibi kısa süreli eğitimler gibi 90 günden kısa süreli eğitime katılacaklar için geçerlidir. 90 günden kısa süreli erasmus ya da erasmus plus + programına katılacak kişiler de aynı vize kategorisinden başvuru yapacaktır. İspanya erasmus stajı için bazı ek evraklar da istenmektedir.

İspanya eğitim ve öğrenci vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için ilk şart İspanya’daki eğitim kurumundan tarafınıza gönderilmiş bir davetiye mektubu gereklidir. Davetiye mektubu ile birlikte eğitim ücretli ise ödeme dekontu sunulmalıdır. Eğer katılacağınız eğitim ücretsiz ise de davet davetiye mektubunda eğitimin ücretsiz olduğu belirtilmelidir. Davetiyeyi gönderen kişinin İspanya pasaport, oturum kartı ya da kimlik kartı fotokopisi de eklenmelidir.

İspanya’ya erasmus stajı için seyahat edeceklerin ‘’Learning Aggrement’’ sunması gereklidir. Staj sözleşmesinin henüz ibraz edilemediği durumlarda, İspanya’daki işveren tarafından hazırlanan staj teyit yazısı gerekmektedir. Bu belge staj ücretinin yanı sıra vize başvurusu esnasında staj sözleşmesinin neden ibraz edilmediğine dair bilgi içermelidir. Staj için aracı kurumlardan da aracı olunduğuna dair yazı gerekmektedir.

İspanya Öğrenci Gezileri için Vize

İspanya’daki lise ya da üniversite gezileri için öğrencilerin ve refakat eden öğretmenlerin İspanya öğrenci gezileri vizesi başvurusunda bulunulması gereklidir. Genellikle lise ve ilk okul öğrencilerinin İspanya’daki okulları ziyaret etmek için grup halinde vize başvurusunda bulunduğu vize kategorisidir.

İspanya öğrenci gezileri vizesi için başvuruda bulunabilmek için İspanya’da gezilecek tüm okulların ve konaklanacak yerlerin bilgilerini içeren davetiye mektubuna sahip olmak gereklidir. Bu davetiye mektubunda tüm öğrencilerin isimleri ve refakat edecek öğretmenlerin de isimleri muhakkak geçmelidir. Buna ek olarak Türkiye’deki okuldan geziyi kanıtlar evrak da sunulmalıdır.

İspanya öğrenci gezileri vizesi başvurusunda bulunacak 18 yaş altı çocuklar için, anne ve babaları tarafından imzalanmış yurt dışına çıkmak için refakat edecek öğretmene izin verildiğini kanıtlar muvafakatname sunulmalıdır.

İspanya öğrenci gezilerinde öğrencilere refakat edecek öğretmenlerin sanki ticari vize başvurusunda bulunuyormuş gibi evrak sunması gereklidir. Bu ne demek oluyor? Hemen açıklıyorum. Okuldan bu amaç için görevlendirildiğine dair yazı alınmalı ve tüm masraflarının okul tarafından karşılanacağı ibaresi kesin olmalıdır. Aynı şekilde İspanya’dan gelecek davetiye ve okuldan seyahat edecek kişiler listesinde de öğretmenlerin isimleri muhakkak geçmelidir.

İspanya Sağlık ve Tedavi Sebepli Vize

İspanya sağlık ve tedavi sebepli vize başvurusunda bulunmak için iki farklı durum vardır. Bunlardan birincisi, İspanya’ya bir sağlık sorununuz için tedavi olmak maksadıyla seyahat edecekseniz İspanya sağlık ve tedavi sebepli vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. İkincisi ise İspanya’daki sağlık sorunu olan bir yakınınızı ziyaret edecekseniz de bu vize kategorisi üzerinden başvuru yapılabilir. Her iki durum için de gerekli temel şartları aşağıda açıkladım.

İspanya’ya tedavi olmak için seyahat edecekseniz iki temel evrak sunulmalıdır.

 • İspanya’daki hastane ya da doktor tarafından tedaviye kabul edildiğinizi destekler belge. Buna ek olarak, İspanya’daki tedavinin masraflarının ödendiğini gösterir dekont. Genellikle ödeme yapılmadan hastaneler ya da doktorlar davetiye göndermezler. Davetiye içerisinde eğer size tedavi süresince refakat edecek kişiler varsa isimleri geçmelidir.
 • Türkiye’deki kurum ya da kuruluşlardan rahatsızlığınızı kanıtlar imzalı ve kaşeli doktor raporu.

İspanya’da bir yakınınızın sorunu varsa ve bu sebepten yakınınızı ziyaret etmek istiyorsanız yine İspanya sağlık ve tedavi sebepli vize başvurusunda bulunulabilir. Bu şart altında İspanya aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurusu da yapılabilir. Böyle bir konu karşımıza gelince bizim yaptığımız formu doldururken her iki durumu da işaretlemek, dilekçeler ve ek evraklar ile birlikte her iki vize kategorisi için de başvurusunda bulunmaktır. Gösterilmesi zorunlu olan iki evrak vardır.

 • İspanya’dan tarafınıza gönderilmiş davetiye mektubu (Hastane tarafından ya da bir yakınınız tarafından gönderilebilir, her ikisi de yapılabilirse çok daha iyi olur)
 • İspanya’daki yakınınızın sağlık sorununu kanıtlar nitelikte doktor raporu

Sağlık sorunu acilse ve evraklar ile kanıtlanabilir ise vize başvurusunda acil olarak belirtilip 1-2 günde vize alınabiliyor.

İspanya Vizesi Nasıl Alınır?

İspanya vizesi nasıl alınır? İspanya vizesi almak zor mu? Bu sorular İspanya vize başvurusu yapmayı düşünenlerin ilk aklına gelen sorulardandır.

İspanya vizesi almak için aşağıdaki kriterleri sağlama konusunda sorun yaşamamanız gerekiyor olmalı.

 • İspanya vizesi alabilmek için zorunlu olan temel gereklilikleri ve şartları sağlamak
 • İspanya vizesi için gerekli evraklar içindeki tüm evrakları sağlayabiliyor olmak
 • İspanya vize başvurusu yapmak için yeterli sürenin olması

Burayı incelerken aklınıza bazı soruların geldiğinin ve henüz tatmin olmadığınızın farkındayım. Ama hiç merak etmeyin, aklınıza gelen tüm soruların yanıtlarını ayrıntıları ile bu sayfanın ilerleyen kısımlarında bulacaksınız.

İspanya Schengen Vizesi Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

İspanya Schengen vize başvurusu yapmak ve başvuru sonucunda olumlu sonuç alabilmek için belirli gereklilikler ve şartları yerine getiriyor olmanız gerekiyor.

Bu şartları sağlamadan (sağlık ve acil durumlar hariç) İspanya Schengen vizesi almanız çok zordur. Hatta durum acil bile olsa, bu şartlar sağlanamıyorsa vize almanız zor olabilir. Yani herkes İspanya vizesi alamıyor.

İspanya vizesi almak için temel olarak 3 şartı yerine getiriyor olmalısınız. Bu 3 şart sağlandıktan sonra diğer problemler çok daha kolay bir şekilde giderilebiliyor.

Birinci Şart: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ya da Türkiye’de yasal oturum iznine sahip olmak.

Türkiye’den İspanya Schengen vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için olmazsa olmaz şartlardan birincisi budur.

İkinci Şart: Türkiye’de düzenli bir yaşantınız olmalı.

Buradaki düzenden kastımız, bir aileniz ve/veya düzenli işiniz olmasıdır. Bu düzenin Türkiye’de kurulu olması gereklidir. Aksi durumda, düzeninizin olduğu ülkeden başvuru yapmanız beklenir. Öğrenciler ve ev hanımları için, içinde bulundukları durum düzenli bir iş anlamına gelmektedir.

Bizim önerimiz, İspanya vize başvurusu yapmadan önce en az 1 senedir aynı iş yerinde çalışıyor olmanızdır. Bunun iki sebebi var.

 1. Birincisi, bir sene dolmadan yıllık izin hakkınız olmaz. Bir seneden az çalışanlar için konsolosluk vize almak için çalışma durumunun göstermelik olduğunu düşünebilir. Emin olun bunu yapan çok sayıda insan var. Siz onlardan biri olmayabilirsiniz ama konsolosluk bunu düşünebilir.
 2. İkincisi ise, düzenli olarak mevcut işinizde çalıştığınıza ve bir düzenin olduğuna konsolosluğun inanması için, konsolosluğun beklentisi en az bir yıldır aynı kurumda çalışıyor olmanızdır.

Burada birçoğunuzun aklına gelen bir soru olacak. En az 1 senelik çalışma sağlanmadan vize alamaz mısınız? Tabi alabilirsiniz. Biz de daha kısa çalışması olan oldukça çok sayıda misafirimiz için vize aldık. Çünkü konsolosluğun talep ettiği son 3 aya ait çalışma evraklarıdır.

Bununla birlikte, 3 aydan daha kısa çalışan ya da çalışmayanlara da vize alınabiliyor. Bunları da bizzat ve şahsen tecrübe ettik.

Bu durumda seçim yapılması gereken konu, kumar oynamak mı istiyorsunuz yoksa sorunsuz olarak vize almak mı istiyorsunuzdur. Biz tavsiyemizi veririz, gerekçeleri sunarız ama karar sizindir.

Kararınız doğrultusunda da İspanya vizesi alabilmeniz için gerekli her şeyi yapacağımızdan da emin olabilirsiniz.

Üçüncü Şart: Belgeler ile ispatlanabilir düzenli gelir ve birikime sahip olmalısınız.

Belgeler ile ispatlanabilir gelir, düzenli çalıştığınız yerden maaşınızın olması, düzenli olarak gelen kira gelirleri gibi gelir kaynaklarınızı kanıtlamanızdır. Şirket sahipleri için de iş yerinden gelir elde ettiğinizi gösterir banka hesapları ile bu durumu kanıtlayabiliyoruz.

Bu gelirleriniz ile de İspanya’ya gitmek ve vize almak için gerekli olan maddi birikimi sağlayabiliyor olmak gereklidir. Yine burada öğrenci ve ev hanımları için kendisine sponsor olan kişinin gelir kaynakları önemlidir.

İspanya vizesi almak için bankada ne kadar para olması gerektiğine dair sorunuzun yanıtını da tüm ayrıntıları ile bu sayfanın devamında açıklayacağım.

Bu üç şartı sağladığınızı düşünerek bir sonraki kısıma geçebilir ve vize başvurusu nasıl yapılır onu öğrenebilirsiniz.

İspanya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • İspanya vize başvurusu için randevunuzu alın. İspanya Schengen vize başvurusu direkt olarak konsolosluklara yapılamıyor. Bunun için İspanya konsolosluğu bir kurumu yetkilendirmiştir. Bu kurum BLS International İspanya vize başvuru merkezi olarak geçer. İspanya vize başvurusu için BLS International İspanya vize başvuru merkezi internet sitesi üzerinden ücretsiz olarak randevunuzu almanız gereklidir.
 • İspanya vize başvurusu için gerekli evrakları hazırlayın. Durumunuza uygun olarak İspanya vizesi için gerekli evrakları hazırlamanız gerekiyor.
 • Randevu günü başvuruya gidin. İlk kez Schengen vizesi alacaksanız randevu günü BLS International İspanya vize başvuru merkezine gelmeli, vize başvurusunu gerçekleştirmeli ve parmak izi vermelisiniz. Son 5 sene içerisinde  Schengen vizesi için parmak izi verdiyseniz tekrar parmak izi vermenize ve başvuru esnasında bulunmanıza gerek yoktur (Almanya, Macaristan, Avusturya ve İsviçre için verilen parmak izleri hariç). Bizim gibi firmalara evraklarınızı göndererek siz gelmeden İspanya vize başvurusu tarafımızca gerçekleştirilebiliyor.
 • Başvurunuzu takip edin ve pasaportunuzu teslim alın. İspanya vize başvurusu sonunda size bir takip fişi verilir. Bu takip fişi üzerinde yazan takip numarası ile BLS International internet sitesi üzerinden pasaport takibinizi gerçekleştirebilirsiniz. İşlemleriniz tamamlandığında pasaportunuz size kargo ile geliyor, bizzat gidip başvuru merkezinden teslim alamıyorsunuz. Vize başvuru sonucu ancak pasaportu teslim alındığında öğrenebiliyor. Bununla birlikte, vize başvurusu sonuçlanana kadar konsolosluğun sizi aramasına karşın hazırlıklı olun.

İspanya Vize Başvurusu için Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

İspanya vize başvurusu için bankada ne kadar para olmalı ya da İspanya vizesi almak için bankada ne kadar para göstermeliyim? Bu sorular bize en çok sorulan ve genellikle cevabı çok yanlış bilinen sorulardır. Bu durumu size mantığı ile açıklayacağım.

Öncelikle bankada para göstermek biraz yanlış olur. Konsolosluklar, bankanızda zaten gerekli olan miktarın bulunması bekler. Ani para girişleri yapmak da her zaman konsoloslukları düşündüren ve şüpheye düşüren bir durumdur.

İspanya vizesi almak için bankada bulunması gereken miktar şu kadar olmalı diye net rakam söylenemez. Bazı internet sitelerinde bunu görüyorum ve o şekilde yaparsanız durumunuzu riske atarsınız.

Size ilk olarak bankada görünmesi gereken minimum miktar hesabından bahsetmek istiyorum.

 1. Bir uçak firması sitesine girin ve seyahat edeceğiniz tarihlerdeki uçak bileti fiyatlarına bakın.
 2. Seyahat tarihlerdeki konaklayacağınız otel fiyatlarını internetten hesaplayın (Davetiyeli gidiyorsanız ve size konaklama sağlanıyorsa bu konuyu es geçebilirsiniz)
 3. İspanya’da kalacağınız her bir gün için eğer masraflarınızı karşılayan bir davetiye varsa en az 40 €, eğer davetiyeniz yoksa 100 € olarak hesap yapın.

Yukarıdaki üç durumu hesaplayarak bankada göstermeniz gereken minimum miktarı bulabilirsiniz. Tabi burada hesap yaparken çok kötü bir uçak ve otel baz alınmamalı, çıkan hesabın üstüne de Türkiye’ye döndükten sonra en az 1 ay yaşayacak kadar nakit de eklemelisiniz.

Diğer bir önemli nokta ise, bankada bulunması gerekli olan miktar kanıtlanabilir geliriniz ile uyumlu bir miktar olmalıdır. Her ay belirli miktarda para biriktirip o birikim ile seyahat edebileceğinizi gösterebiliyor olmalıdır.

Emekli olup İspanya’ya davetiye ile gidecekler için İspanya’da 3 ay kalsalar dahi 700 € civarı nakit göstermeleri yeterlidir. Bizim tavsiyemiz yapılabiliyorsa 1000 € gösterilmesi yönündedir.
Bankada bulunması gereken para Euro ya da TL olabilir. Kredi kartı bakiyeleri nakit olarak kabul edilmez.

İspanya Schengen Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidebilirim?

Bildiğiniz üzere İspanya Schengen üye ülkelerinden biridir ve İspanya üzerinden alacağınız vize Schengen vizesidir. Bu sayede İspanya Schengen vizesi ile aşağıda listelemiş olduğumuz tüm ülkeleri ziyareti edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu Schengen bölgesine ilk girdiğiniz ülke İspanya olmalıdır. İspanya vizesi ile başka bir ülkeden Schengen alanına giriş yapmak isterseniz sınır kapısında sizi ülkelerine almayabilirler.

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.

Çok girişli İspanya vizeniz varsa yukarıdaki ülkelere ek olarak aşağıdaki ülkeleri de ziyaret edebilirsiniz.

Bulgaristan, Monaco, Romanya, San Marino, Vatikan.

İspanya Vizesi Kaç Günde Çıkar ve Hızlandırma Oluyor Mu?

İspanya vizesi başvurusu yaptığınız günden sonra genellikle 15 günde sonuçlanır. Bununla birlikte konsolosluğun belirtmiş olduğu süre 15 iş günüdür.

Bununla birlikte konsolosluğun sizden ek evrak talep etmesi ya da mülakata çağırması durumunda (çok ender rastlanır ama bu da bir ihtimal) bu süre daha fazla uzar.

İspanya vize başvurusu için direkt olarak hızlandırma yoktur. Sadece sağlık gibi özel ve acil durumlar evraklar ile kanıtlanırsa, vize başvurusunda acil olarak işaretlenir ve konsolosluk 2-3 günde vize başvurusunu sonuçlandırır.

Kimler İspanya Vizesi Alabilir?

Bu konuyu bu sayfanın üst kısımlarında aslında anlattım. İspanya vizesi almak için konsolosluğun beklediği bazı şartları ve gereklilikleri sağlıyor olmanız gereklidir. Bununla birlikte gerekli evraklar listesi içerisindeki tüm evrakları da hazırlayabiliyor durumda olmanız gereklidir.

Üst kısımlar okumayanlar sayfanın başına dönüp, İspanya vizesi hakkında genel bilgi, gerekli şartlar ve gerekli evraklar kısımlarını incelediklerinde beni çok daha iyi anlayabileceklerdir.

Bu kriterleri sağlayan her bir birey kolaylıkla İspanya vizesi alabilir.

25 yaş ve üstü çalışmayan erkeklerin İspanya vize başvurusu sonunda olumlu sonuç alma ihtimali çok düşüktür.

İspanya Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

İspanya Schengen vize başvurusu direkt olarak konsolosluklardan yapılamaz. Bu vize kategorisi içerisindeki İspanya vize başvurusu tüm Türkiye genelinde BLS International isimli İspanya vize başvuru merkezi üzerinden gerçekleştirilir.

İzmir, İstanbul, Ankara, Gaziantep ve Antalya’da BLS International İspanya vize başvuru merkezi ofisleri bulunmaktadır. Yukarıda belirttiğimiz bölge ayrım kuralları göre istediğiniz vize başvuru merkezinden İspanya Schengen vize başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

90 gün üzeri İspanya vize başvuruları yani çalışma, oturum, evlilik, 90 gün üzeri eğitim ve aile birleşimi vizesi gibi vize kategorileri için başvurular direkt olarak konsolosluklardan gerçekleştirilmektedir. Konsolosluğa gitmeden önce BLS International internet sitesi üzerinden konsolosluk randevusu almanız gerekmektedir.

İspanya Schengen Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

İspanya Schengen vize ve ulusal vize başvurusu için BLS International isimli İspanya vize başvuru merkezi resmi internet sitesi (https://turkey.blsspainvisa.com/) üzerinden randevu alma sekmesinden online olarak randevu almanız gerekmektedir. Özellikle linki sizinle paylaştım çünkü size randevu almak adına dolandırıcılık yapan ve sitesini BLS International’a benzeten çok firma var. Bu konuda dikkatli olmanızı öneririm.

İspanya Vizesi için Pasaport Takibi ve Vize Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?

İspanya vize başvurusu sonrasında size bir bilgi fişi verilecek. Bilgi fişinin üzerinde referans numaranız yazılmaktadır. Referans numaranız ile BLS International internet sitesi (İspanya ) üzerinden başvuru takibi sekmesinden pasaport takibinizi yapabilirsiniz.

İspanya vize başvurusunun olumlu ya da olumsuz sonuçlandığını ancak pasaportu teslim aldığınızda öğrenebilirsiniz.

İspanya Vize Başvurusu Sonunda Pasaportumu Nasıl Teslim Alırım?

İspanya vize başvurusu sonuçlandıktan sonra pasaportunuz size kargo ile gönderilir.

İspanya Vizesi için Biyometri işlemi (VIS) Ne Demek?

VIS kelimesinin açılımı Visa Information System yani Bilgi Kaydı Sistemi’dir. Burada VIS ile adlandırılan konunun tam anlaşılabilir ismi ise parmak izi verme işlemidir.

İspanya ve tüm Schengen üye ülkeler 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren biyometrik Bilgi Kaydı Sistemine (VIS) geçmiş bulunmaktadır.

Çok daha net olmak gerekirse İspanya vize başvurusu için parmak izi vermeniz gerekmektedir. Parmak izi kaydınız sistemde 5 sene boyunca kayıt altında tutulur.

İspanya Vize Başvurusunu Şahsen Mi Yapmak Gerekir?

İspanya vize başvurusu için parmak izi vermeniz gerekiyorsa vize başvurusunda şahsen bulunmanız gerekmektedir. Parmak izi vermediyseniz, vize başvurusunu sizler adına biz gerçekleştirebiliyoruz.

İspanya Vize Başvurusu için Parmak İzi Vermem Gerekiyor Mu?

Son 2 sene içerisinde herhangi bir Schengen üye ülkesi için parmak izi verdiyseniz tekrar parmak izi vermenize gerek yoktur (Almanya, Macaristan, Avusturya ve İsviçre için verilen parmak izi hariç). Burada dikkat edilmesi gereken 2 konu vardır;

 • Son 2 sene içinde Schengen vize başvurusunda bulunup, vize başvurusunun olumlu sonuçlanması ve vize almış olmanız.
 • Son 2 sene hesaplanırken vize başlangıç tarihiniz değil, parmak izini vermiş olduğunuzdur.

İspanya Vizesi için Fotoğraf Ölçüsü ve Standartları

İspanya vizesi için fotoğraf ölçüsü ve standartları aşağıdaki gibidir. Fotoğraf çektirirken aşağıdaki gerekliliklere dikkat etmelisiniz, aksi takdirde son anda fotoğraf yüzünden sorun yaşayabilirsiniz. İspanya vize başvurusu işlemleri için kullanılan fotoğraf daha önce pasaport ve vizelerde kullanılmamış olmalıdır. İspanya vize başvuru işlemleri öncesinde aşağıdaki gerekliliklere göre fotoğrafınızı çektirmenizi tavsiye ederiz.

 • 35×45 mm boyutunda ve biyometrik olmalı
 • Herhangi bir rötuş yapılmamalı
 • Arka fonu beyaz olmalı
 • 6 aydan eski olmamalı
 • Yüz açık bir şekilde görünüyor olmalı, alın ve kulak görünmeli
 • Yüzde gözlük, küpe vb. takılar çıkarılmalı
 • Eğer başörtüsü kullanıyorsanız, alın ve kulaklar muhakkak görünmeli
 • Fotoğraf net olmalı, kesinlikle bulanık olmamalı

İspanya Vize Reddi ve Redde İtiraz Nasıl Yapılır?

İspanya vize reddi sonucunda size bir ret mektubu verilir ve bu ret mektubunda ret gerekçesi beyan edilir. İspanya vize reddi sonunda itiraz hakkınız bulunmaktadır. Eğer ret kararının yerinde olmadığını düşünüyorsanız redde itiraz edebilirsiniz. İspanya vize reddine itiraz süresi aldığınız ret mektubu içerisinde belirtilecektir.

İspanya vize reddi itirazında bulunmak için BLS International internet sitesi üzerinden konsolosluk randevusu alarak aşağıdaki evraklar ile birlikte konsolosluğa gitmeniz gerekmektedir.

İspanya vize reddine itiraz için özel bir form yoktur. İspanya vize reddine itiraz vize red mektubunuzda yazan sebepleri açıklar nitelikte İngilzce ya da İspanyolca yazılmış bir dilekçe hazırlamalısınız. Bu dilekçe içerisinde tarih, kişisel bilgileriniz (İsminiz, Pasaport ve TC numarası, doğum tarihi gibi) ve iletişim bilgileriniz yer almalıdır. Dilekçenizi muhakkak imzalamalısınız.

Bu dilekçeye ek olarak vize ret mektubunuz, ret kararının yanlış olduğunu düşündüğünüz evrakları eklemelisiniz.

İtiraz işlemi süresince başka bir Schengen ülkesi ya da İspanya için vize başvurusunda bulunamazsınız.

İspanya Vize Reddi Sonrası Yeni Başvuru Yapabilir Miyim?

İspanya vize reddi aldıktan sonra itirazda bulunmadıysanız yeni bir vize başvurusu yapabilirsiniz. (Yukarıda belirttiğim gibi itiraz süresince vize başvurusunda bulunamazsınız. İtiraz sonuçlandıktan sonra yeniden başvuru yapabilirsiniz.) Bu yapacağınız vize başvurusu yine İspanya üzerinden olmalıdır. İspanya vize reddi sonrasında başka ülke üzerinden Schengen vizesi almak için başvuru yaparsanız sonuç yüksek ihtimalle ret olur. Bunun sebebi ise, Schengen ülkelerinin bir kuralı olan vize reddi durumunun ret kararı veren ülke üzerinden kaldırılması gerektiğindendir. (Ret kararı üzerinden 1 seneden fazla zaman geçtiyse başka ülke üzerinden başvuru yapılması büyük sakınca doğurmaz).

Yeni yapacağınız başvuruda almış olduğunuz ret mektubundaki eksiklikleri tamamlamalı ve dilekçenizde açıklama yapmanızı tavsiye ederiz. Yeni yapılan İspanya vize başvurusu için de tüm evrakları tekrar hazırlamalı ve aynı işlemleri tekrar yapmalısınız. Bununla birlikte aynı vize ücretlerini de ödemeniz gerekmektedir.

İspanya Konsolosluğu ve Büyükelçiliği İletişim Bilgileri

İspanya İstanbul Başkonsolosluğu

Adres: Karanfil Aralığı sok. 16, 34330 1. Levent, İstanbul

Telefon: +90 212 270 74 10, +90 212 270 74 14, +90 212 270 24 65

Faks: +90 212 270 74 84

E-posta: [email protected]

Web Sitesi: http://www.exteriores.gob.es/Consulados/ESTAMBUL/tr/

İspanya  Ankara Büyükelçiliği

Adres: Prof. Aziz Sancar 8, 06680, Çankaya,  Ankara

Telefon: + 90 312 438 03 92, + 90 312 440 21 69, + 90 312 440 17 96

Faks: +90 312 442 69 91

E-posta: [email protected]

Konsolosluk Bölümü E-posta: [email protected]

Web Sitesi: http://www.exteriores.gob.es/Embajadas/ANKARA/tr/


Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now Button