Tüm Vizeler

İrlanda Vizesi

İrlanda Vizesi Başvuru İşlemleri Hakkında Her Şey

İrlanda vizesi sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

İnternet sitemiz içerisinde İrlanda vizesi hakkında aradığınız birçok sorunun yanıtını bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

İzmir ve çevre illerinde yaşayan misafirlerimiz, İrlanda vizesi başvuru işlemlerini İzmir merkezli BRS Global Vize Danışmanlık ile kusursuz bir şekilde yönetebilirsiniz.

BRS Global Vize Danışmanlık olarak, keyifli bir vize başvuru süreci geçirmenizi diliyoruz.

İrlanda Vize Başvurunuzu Bizim Desteğimiz ve Danışmanlığımız ile Birlikte Gerçekleştirmek için;

>>Hemen Bizimle İletişime Geçin<<

İrlanda vizesi hakkında merak ettiğiniz soruların yanıtına hızlı ulaşabilmek için aşağıdaki içindekiler tablosunu kullanabilirsiniz.

İçindekiler Tablosu

İrlanda Vizesi Hakkında Genel Bilgi

İrlanda’ya seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaport, Diplomatik (Siyah) pasaport, Hizmet (Gri) pasaport ve Husisi (Yeşil) pasaport sahiplerinin vize başvurusunda bulunması gerekmektedir.

İrlanda vizesi ile Kuzey İrlanda’ya; Antrim, Armagh, Derry, Down, Fermanagh ve Tyrone’a seyahat edilemez. İrlanda vizesi ile yalnızca İrlanda’ya seyahat edebilir. Kuzey İrlanda’ya geçebilmek ve yukarıdaki ilçelere seyahat edebilmek için geçerli bir İngiltere vize sahibi olunması gerekmektedir.

İrlanda vizesi (90 güne kadar – C tipi vize) başvurusu direkt olarak konsolosluklara yapılamaz. İrlanda vize başvurusu VFS Global İrlanda vize başvuru merkezi üzerinden gerçekleştirilir ve buradan gerçekleştirilen vize başvurusu konsolosluğa gönderilir.

Vize başvurusunun olumlu ya da olumsuz sonuçlanma kararı tamamen İrlanda Büyükelçiliği’ne aittir. BRS Global Vize Danışmanlık olarak bizim farkımız, İrlanda vize başvurusu sonunda olumlu sonuç alma ihtimalinizi yükseltmektir.

İrlanda vizesi kategorileri bu sayfanın devamındaki İrlanda vizesi kategorileri başlığı altında olan vize kategorileridir ve bu vize kategorilerindeki İrlanda vize başvurusu için hizmet vermekteyiz.

İrlanda’ya oturum amacıyla (90 gün üzeri – D tipi vize) yani çalışma, aile birleşimi, 90 gün üzeri eğitim vb vize başvurusu gerçekleştirmek isteyenler de yine aynı şekilde, İzmir, İstanbul, Ankara ve Antalya’dan yapılacak İrlanda vize başvurusu için VFS Global İrlanda vize başvuru merkezi üzerinden gerçekleştirebilir.

Bu vize kategorileri ulusal vize olarak geçer. İrlanda ulusal vize başvurusu için hizmet vermemekteyiz.


İrlanda Vizesi Nasıl Alınır?

İrlanda vizesi nasıl alınır? İrlanda vizesi almak zor mu? Bu sorular İrlanda vize başvurusu yapmayı düşünenlerin ilk aklına gelen sorulardandır.

İrlanda vizesi almak için aşağıdaki kriterleri sağlama konusunda sorun yaşamamanız gerekiyor olmalı.

 • İrlanda vizesi alabilmek için zorunlu olan temel gereklilikleri ve şartları sağlamak
 • İrlanda vizesi için gerekli evraklar içindeki tüm evrakları sağlayabiliyor olmak
 • İrlanda vize başvurusu yapmak için yeterli sürenin olması

Burayı incelerken aklınıza bazı soruların geldiğinin ve henüz tatmin olmadığınızın farkındayım. Ama hiç merak etmeyin, aklınıza gelen tüm soruların yanıtlarını ayrıntıları ile bu sayfanın ilerleyen kısımlarında bulacaksınız.

İrlanda vizesi almak için gerekli şartlar hakkında bilgi vererek başlayalım.


İrlanda Vizesi Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

İrlanda vize başvurusu yapmak ve başvuru sonucunda olumlu sonuç alabilmek için belirli gereklilikler ve şartları yerine getiriyor olmanız gerekiyor.

Bu şartları sağlamadan (sağlık ve acil durumlar hariç) İrlanda vizesi almanız çok zordur. Hatta durum acil bile olsa, bu şartlar sağlanamıyorsa vize almanız zor olabilir. Yani herkes İrlanda vizesi alamıyor.

İrlanda vizesi almak için temel olarak 3 şartı yerine getiriyor olmalısınız. Bu 3 şart sağlandıktan sonra diğer problemler çok daha kolay bir şekilde giderilebiliyor.

Birinci Şart: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ya da Türkiye’de yasal oturum iznine sahip olmak.

Türkiye’den İrlanda vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için olmazsa olmaz şartlardan birincisi budur.

İkinci Şart: Türkiye’de düzenli bir yaşantınız olmalı.

Buradaki düzenden kastımız, bir aileniz ve/veya düzenli işiniz olmasıdır. Bu düzenin Türkiye’de kurulu olması gereklidir. Aksi durumda, düzeninizin olduğu ülkeden başvuru yapmanız beklenir. Öğrenciler ve ev hanımları için, içinde bulundukları durum düzenli bir iş anlamına gelmektedir.

Bizim önerimiz, İrlanda vize başvurusu yapmadan önce en az 1 senedir aynı iş yerinde çalışıyor olmanızdır. Bunun iki sebebi var.

 1. Birincisi, bir sene dolmadan yıllık izin hakkınız olmaz. Bir seneden az çalışanlar için konsolosluk vize almak için çalışma durumunun göstermelik olduğunu düşünebilir. Emin olun bunu yapan çok sayıda insan var. Siz onlardan biri olmayabilirsiniz ama konsolosluk bunu düşünebilir.
 2. İkincisi ise, düzenli olarak mevcut işinizde çalıştığınıza ve bir düzenin olduğuna konsolosluğun inanması için, konsolosluğun beklentisi en az bir yıldır aynı kurumda çalışıyor olmanızdır.

Burada birçoğunuzun aklına gelen bir soru olacak. En az 1 senelik çalışma sağlanmadan vize alamaz mısınız? Tabi alabilirsiniz. Biz de daha kısa çalışması olan oldukça çok sayıda misafirimiz için vize aldık. Çünkü konsolosluğun talep ettiği son 3 aya ait çalışma evraklarıdır.

Bununla birlikte, 3 aydan daha kısa çalışan ya da çalışmayanlara da vize alınabiliyor. Bunları da bizzat ve şahsen tecrübe ettik.

Bu durumda seçim yapılması gereken konu, kumar oynamak mı istiyorsunuz yoksa sorunsuz olarak vize almak mı istiyorsunuzdur. Biz tavsiyemizi veririz, gerekçeleri sunarız ama karar sizindir.

Kararınız doğrultusunda da İrlanda vizesi alabilmeniz için gerekli her şeyi yapacağımızdan da emin olabilirsiniz.

Üçüncü Şart: Belgeler ile ispatlanabilir düzenli gelir ve birikime sahip olmalısınız.

Belgeler ile ispatlanabilir gelir, düzenli çalıştığınız yerden maaşınızın olması, düzenli olarak gelen kira gelirleri gibi gelir kaynaklarınızı kanıtlamanızdır. Şirket sahipleri için de iş yerinden gelir elde ettiğinizi gösterir banka hesapları ile bu durumu kanıtlayabiliyoruz.

Bu gelirleriniz ile de İrlanda’ya gitmek ve vize almak için gerekli olan maddi birikimi sağlayabiliyor olmak gereklidir. Yine burada öğrenci ve ev hanımları için kendisine sponsor olan kişinin gelir kaynakları önemlidir.

İrlanda vizesi almak için bankada ne kadar para olması gerektiğine dair sorunuzun yanıtını da tüm ayrıntıları ile bu sayfanın devamında açıklayacağım.

Bu iki şartı sağladığınızı düşünerek devam ediyorum. Şimdi gelelim vize başvurusu yapmaya.


İrlanda Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • İrlanda vize başvurusu için randevunuzu alın. İrlanda vize başvurusu direkt olarak konsolosluklara yapılamıyor. Bunun için İrlanda büyükelçiliği bir kurumu yetkilendirmiştir. İzmir, Ankara, İstanbul, Gaziantep ve Antalya’dan yapılacak İrlanda vize başvurusu için VFS Global İrlanda vize başvuru merkezi olarak geçer. İrlanda vize başvurusu için VFS Global İrlanda vize başvuru merkezi internet sitesi üzerinden ücretsiz olarak randevunuzu almanız gereklidir.
 • İrlanda vize başvurusu için gerekli evrakları hazırlayın. Durumunuza uygun olarak İrlanda vizesi için gerekli evrakları hazırlamanız gerekiyor.
 • Randevu günü başvuruya gidin. Randevu günü ve saati gerekli evraklarınız ile birlikte vize başvuru merkezine gidin ve başvurunuzu gerçekleştirin. (İrlanda vize başvuruları VFS Global’den bir randevu alınmadan da yapılabilmektedir. İşlerinizin aksamaması adına önceden randevu oluşturmanızı tavsiye ederiz.)
 • Başvurunuzu takip edin ve pasaportunuzu teslim alın. İrlanda vize başvurusu sonunda size bir takip fişi verilir. Bu takip fişi üzerinde yazan takip numarası ile vize başvurusu yaptığınız vize başvuru merkezi internet sitesi üzerinden pasaport takibinizi gerçekleştirebilirsiniz. Pasaportunuzu kargo yolu ile ya da bizzat vize başvurusu yaptığınız vize başvuru merkezinden alabilirsiniz. Bizim ile çalışmanız halinde pasaportunuzu biz teslim alıp sizlere dilediğiniz şekilde teslim ediyoruz.

İrlanda Vizesi Kategorileri

İrlanda vize başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri de doğru vize kategorisi seçimidir. Bu vize kategorileri;

 • İrlanda Turistik Vize (İrlanda Turist Vizesi)
 • İrlanda Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
 • İrlanda İş, Ticari Vize ve Fuar Vizesi
 • İrlanda Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi
 • İrlanda Eğitim, Öğrenci ve Erasmus Vizesi (90 güne kadar)
 • İrlanda Öğrenci Gezileri için Vize
 • İrlanda Sağlık ve Tedavi Sebepli Vize

Seyahat amacınıza uygun vize kategorisini seçmeniz ve ilgili vize kategorisine göre için gerekli evrakları hazırlamanız gerekmektedir.

Aşağıda sizlere İrlanda vizesi kategorilerini açıkladım. Aynı zamanda ilgili vize başvurusunda bulunabilmek için bazı kilit evraklardan da burada bahsettim. Seyahat etme amacınıza uygun vize kategorisi seçmede yardımı olacağını düşünüyorum.

İrlanda Turistik Vize (İrlanda Turist Vizesi)

İrlanda’ya turistik maksatlı seyahat edecek kişilerin başvuru yapması gereken vize kategorisidir.

Konuyu biraz daha açmak gerekirse, İrlanda’dan tarafınıza gönderilmiş bir davetiye mektubu yoksa İrlanda turistik vize başvurusunda bulunmanız gerekiyor. İrlanda’ya tamamen turistik faaliyetlerde bulunmak amacıyla yani, sadece gezmek, müzeleri ziyaret etmek, futbol maçı izlemek, tur kapsamında seyahat etmek gibi faaliyetler bunlardan bazılarıdır.

İrlanda turistik vize başvurusu için dikkat etmeniz gereken konu otel/konaklama rezervasyonlarınızın vize başvurusu sonuçlanana kadar aktif kalmasıdır.

İrlanda turistik vize başvurusu sonuçlanmadan önce ya da vize başvurusundan olumlu sonuç almak için tur paketi, otel/konaklama ya da uçak bileti satın almanızı kesinlikle önermiyorum. Vize başvurusu için ücretsiz rezervasyon yapmak yeterlidir.

İrlanda Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

İrlanda’da yaşayan aile, akraba ya da arkadaşınızı ziyaret etmek amacıyla İrlanda’ya seyahat edeceklerin İrlanda aile, arkadaş ve akraba ziyareti vizesi başvurusunda bulunması gereklidir.

İrlanda aile ve arkadaş ziyareti vize başvurusunda bulunabilmeniz için İrlanda’dan tarafınıza gönderilmiş olan davetiye mektubuna ihtiyacınız vardır. Davetiye mektubu, sizi davet edecek kişi tarafından bir dilekçe şeklinde yazılıp ve imzalanıp gönderilebilir. Dilekçe içerisinde sizin ve davet eden kişinin iletişim ve kimlik bilgileri, yakınlığınız, davet etme sebebi, sizi davet ettiği tarih aralığı ile davetiyenin yazıldığı tarih muhakkak yazılmalı. Davetiyenin ıslak imzalı orijinali sunulması zorunludur. Bununla birlikte, davetiyeyi gönderen kişinin İrlanda pasaport, kimlik ya da oturum kartı fotokopisi de sunulması gereklidir. Davetiye gönderen kişi ile yakınlığınızı ispatlar, nüfus kayıt örneği, davet eden kişinin pasaportundaki Türkiye’ye giriş-çıkış mührü ya da birlikte çekilmiş fotoğraf da sunulması gerekir.

İrlanda aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurusunun olumlu sonuç alma olasılığını arttırmak adına, İrlanda’dan gelecek davetiyede yukarıda ki tüm detaylar yer almalıdır.

İrlanda aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurusu için tarafınıza gönderilecek olan davetiyenin tüm masraflarınızı karşılar nitelikte olması vize başvurusunun olumlu sonuçlanmasına fayda sağlamaktadır.

Bu duruma ek olarak, eğer İrlanda’ya düğüne, nişana, mezuniyete vb. sebepler için ziyaret edecekseniz, resmi davetiyeye ek olarak düğün, nişan vb. durumu kanıtlar davetiye ya da evrakların da sunulması vize başvurusu açısından olumlu yönde katkı sağlar.

İrlanda İş, Ticari Vize ve Fuar Vizesi

İrlanda’ya ticari ve iş görüşmeleri yapmak, İrlanda’da düzenlenecek olarak fuara katılmak ya da stand kurmak, İrlanda’da düzenli olarak çalıştığınız bir firmaya eğitim almak ya da eğitim vermek, satmış olduğunuz ürünlerin kurulum ya da montajını yapmak gibi sebepler ile seyahat edecekseniz İrlanda ticari vize ve fuar vizesi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

İrlanda ticari vize ve fuar vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için İrlanda’daki firma tarafından size ticari davetiye mektubu gönderilmesi gerekmektedir. İrlanda ticari davetiye mektubu İrlanda’daki firmanın antetli kağıdına yazılmalı ve şirket yetkilisi tarafından imzalanmalıdır. İrlanda’dan gelen ticari davetiye mektubu davet eden firmanın kayıt numarasını, davet eden kişi bilgilerini, imzasını ve iletişim bilgilerini içermelidir. Bu mektupta seyahat tarihleriniz açık ve net şekilde belirtilmeli, seyahat amacınız açıklanmalıdır. Davetiyenin orijinaline gerek yoktur. Kaliteli bir şekilde taratılıp e-posta ile gönderilebilir.

İrlanda ticari davetiye mektubuna ek olarak, davetiyeyi imzalayan kişinin İrlanda pasaport, kimlik ya da oturum kartını da eklemek gerekir. Bununla birlikte, eğer aynı firma ile aranızda bir anlaşma ya da daha önce iş yaptığınızı kanıtlar faturalar varsa vize başvuru dosyası içerisine eklenmesini tavsiye ederiz.

İrlanda’da işiniz ile alakalı bir fuara katılmak ya da fuarda stand kurmak amacı ile seyahat edecekseniz, fuar katılım bileti, davetiye ya da fuarda stand kuracağınızı kanıtlar evraklar sunulmalıdır.

İrlanda ticari vize ve fuar vizesi başvurusunda bulunacak firma çalışanların seyahat masrafları çalıştıkları şirket tarafından karşılanmalıdır. İş yeri görev ve izin yazısı içerisinde masrafların karşılanacağı taahhüt edilmek zorundadır. Şirket banka hesabı sunulmak zorunda değildir. Bizim tavsiyemiz ise şirket açısında sorun yok ise banka hesap dökümü sunulması yönündedir. Eğer şirket banka hesaplarını çalışanları ile paylaşmak istemiyor ise, iş yeri görev ve izin yazısında ‘’banka hesaplarımızı çalışanlarımız ile paylaşmıyoruz, konsolosluğun talep etmesi durumunda konsolosluk ile paylaşabiliriz’’ şeklinde açıkça belirtmelidir. Dilekçe kesinlikle İngilizce yazılmalı ya da yeminli tercüman tarafından İngilizce çevirisi yapılmalıdır.

İrlanda ticari vize ve fuar vizesi, iş vizesi olarak da bilinmektedir. Bu vize kategorisi İrlanda çalışma vizesi ile çok karıştırılmaktadır. İrlanda ticari vize ile İrlanda’da Türkiye’de çalıştığınız firmanın ticari maksatları ile kısa süreli gidip dönmektir. İrlanda çalışma vizesi ile İrlanda’da sürekli çalışmak ve orada oturum hakkı almak içindir.

İrlanda Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi

İrlanda’da düzenlenecek olan bir kongre ya da konferansa, yarışmalara, kültürel ve sportif etkinliklere katılmak maksadı ile seyahat edecekseniz İrlanda kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Bu vize kategorisi için çok fazla karıştırılan bir konudan bahsederek başlamak istiyorum. İrlanda’da düzenlenen bir futbol maçını izlemeye ya da müze gezmeye gitmek bu vize kategorisi kapsamında değildir. Bu durumda iseniz, İrlanda turistik vize/turist vizesi başvurusunda bulunmanız gereklidir.

İrlanda’da düzenlenen bir sportif faaliyette aktif görev alacaksanız (maçın antrenörü ya da sporcu olmanız gibi durum), kongre ya da konferansa özel davet edildiyseniz ya da konuşmacı olarak katılım sağlayacaksanız, şarkıcı iseniz ve konser verecekseniz, robotik yarışmasına katılacaksanız ya da müzede sizin bir eseriniz sergilenecekse ve bu sebeple İrlanda’ya seyahat edecekseniz bu vize kategorisi üzerinden başvuru yapmalısınız.

İrlanda kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için İrlanda’daki etkinlik sağlayıcısı/kurum tarafından tarafınıza gönderilmiş davetiye mektubuna ihtiyacınız vardır. Davetiyeyi gönderen kişinin İrlanda pasaport, oturum kartı ya da kimlik kartı fotokopisi de eklenmelidir. Bununla birlikte düzenlenen etkinlikte görev almaya yeterliliğinizi gösterir belgeler de sunmanız beklenir.

Yeterliliği gösterir belge ne demek? Örneğin sportif bir faaliyette görev alacaksınız, Türkiye’deki federasyondan yazı ve lisansınız bunu kanıtlar belgedir. Kongre ya da Konferansa konuşmacısınız diyelim, bu konuda yetkinliğinizi kanıtlar bir kurumdan alınmış yazı, diplomanız ya da sertifikalarınız bu durumu kanıtlar belge niteliğindedir. Bir müzede sizin eseriniz sergilenecekse, bunun sizin eseriniz olduğu ve sanatçı olduğunuzu ispatlar belge sunulmalıdır.

İrlanda Erasmus, Eğitim ve Öğrenci Vizesi

Burada size bahsedeceğim bilgiler İrlanda’ya dil kursu, sertifika programlar gibi kısa süreli eğitimler gibi 90 günden kısa süreli eğitime katılacaklar için geçerlidir. 90 günden kısa süreli erasmus ya da erasmus plus + programına katılacak kişiler de aynı vize kategorisinden başvuru yapacaktır. İrlanda erasmus stajı için bazı ek evraklar da istenmektedir.

90 günden uzun sürecek eğitimler İrlanda ulusal vize kapsamındadır ve prosedürleri çok farklıdır. Biz de kurum olarak 90 günden uzun süreli yani İrlanda ulusal vize başvuruları konusunda hizmet vermemekteyiz.

İrlanda eğitim ve öğrenci vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için ilk şart İrlanda’daki eğitim kurumundan tarafınıza gönderilmiş bir davetiye mektubu gereklidir. Davetiye mektubu ile birlikte eğitim ücretli ise ödeme dekontu sunulmalıdır. Eğer katılacağınız eğitim ücretsiz ise de davet davetiye mektubunda eğitimin ücretsiz olduğu belirtilmelidir. Davetiyeyi gönderen kişinin İrlanda pasaport, oturum kartı ya da kimlik kartı fotokopisi de eklenmelidir.

İrlanda’ya erasmus stajı için seyahat edeceklerin ‘’Learning Aggrement’’ sunması gereklidir. Staj sözleşmesinin henüz ibraz edilemediği durumlarda, İrlanda’daki işveren tarafından hazırlanan staj teyit yazısı gerekmektedir. Bu belge staj ücretinin yanı sıra vize başvurusu esnasında staj sözleşmesinin neden ibraz edilmediğine dair bilgi içermelidir. Staj için aracı kurumlardan da aracı olunduğuna dair yazı gerekmektedir.

90 günden kısa süreli İrlanda eğitim, erasmus ya da erasmus plus + vizesi başvurusunda bulunacak kişiler Türkiye’deki eğitim kurumu aracılığı ile İrlanda’daki eğitime katılacaksa, eğitimi kanıtlar nitelikte ilgili kurumdan ıslak imzalı ve kaşeli belge almalıdır. İrlanda erasmus ve erasmus plus + vizesi için okuldan ıslak imzalı ve TC mühürlü erasmus yapılacağını kanıtlar nitelikte belge alınmalıdır.

İrlanda Öğrenci Gezileri için Vize

İrlanda’daki lise ya da üniversite gezileri için öğrencilerin ve refakat eden öğretmenlerin İrlanda öğrenci gezileri vizesi başvurusunda bulunulması gereklidir. Genellikle lise ve ilk okul öğrencilerinin İrlanda’daki okulları ziyaret etmek için grup halinde vize başvurusunda bulunduğu vize kategorisidir.

İrlanda öğrenci gezileri vizesi için başvuruda bulunabilmek için İrlanda’da gezilecek tüm okulların ve konaklanacak yerlerin bilgilerini içeren davetiye mektubuna sahip olmak gereklidir. Bu davetiye mektubunda tüm öğrencilerin isimleri ve refakat edecek öğretmenlerin de isimleri muhakkak geçmelidir. Buna ek olarak Türkiye’deki okuldan geziyi kanıtlar evrak da sunulmalıdır.

İrlanda öğrenci gezileri vizesi başvurusunda bulunacak 18 yaş altı çocuklar için, anne ve babaları tarafından imzalanmış yurt dışına çıkmak için refakat edecek öğretmene izin verildiğini kanıtlar muvafakatname sunulmalıdır.

İrlanda öğrenci gezilerinde öğrencilere refakat edecek öğretmenlerin sanki ticari vize başvurusunda bulunuyormuş gibi evrak sunması gereklidir. Bu ne demek oluyor? Hemen açıklıyorum. Okuldan bu amaç için görevlendirildiğine dair yazı alınmalı ve tüm masraflarının okul tarafından karşılanacağı ibaresi kesin olmalıdır. Aynı şekilde İrlanda’dan gelecek davetiye ve okuldan seyahat edecek kişiler listesinde de öğretmenlerin isimleri muhakkak geçmelidir.

İrlanda Sağlık ve Tedavi Sebepli Vize

İrlanda sağlık ve tedavi sebepli vize başvurusunda bulunmak için iki farklı durum vardır. Bunlardan birincisi, İrlanda’ya bir sağlık sorununuz için tedavi olmak maksadıyla seyahat edecekseniz İrlanda sağlık ve tedavi sebepli vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. İkincisi ise İrlanda’daki sağlık sorunu olan bir yakınınızı ziyaret edecekseniz de bu vize kategorisi üzerinden başvuru yapılabilir. Her iki durum için de gerekli temel şartları aşağıda açıkladım.

İrlanda’ya tedavi olmak için seyahat edecekseniz iki temel evrak sunulmalıdır.

 • İrlanda’daki hastane ya da doktor tarafından tedaviye kabul edildiğinizi destekler belge. Buna ek olarak, İrlanda’daki tedavinin masraflarının ödendiğini gösterir dekont. Genellikle ödeme yapılmadan hastaneler ya da doktorlar davetiye göndermezler. Davetiye içerisinde eğer size tedavi süresince refakat edecek kişiler varsa isimleri geçmelidir.
 • Türkiye’deki kurum ya da kuruluşlardan rahatsızlığınızı kanıtlar imzalı ve kaşeli doktor raporu.

İrlanda’da bir yakınınızın sorunu varsa ve bu sebepten yakınınızı ziyaret etmek istiyorsanız yine İrlanda sağlık ve tedavi sebepli vize başvurusunda bulunulabilir. Bu şart altında İrlanda aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurusu da yapılabilir. Böyle bir konu karşımıza gelince bizim yaptığımız formu doldururken her iki durumu da işaretlemek, dilekçeler ve ek evraklar ile birlikte her iki vize kategorisi için de başvurusunda bulunmaktır. Gösterilmesi zorunlu olan iki evrak vardır.

 • İrlanda’dan tarafınıza gönderilmiş davetiye mektubu (Hastane tarafından ya da bir yakınınız tarafından gönderilebilir, her ikisi de yapılabilirse çok daha iyi olur)
 • İrlanda’dan yakınınızın sağlık sorununu kanıtlar nitelikte doktor raporu

Sağlık sorunu acilse ve evraklar ile kanıtlanabilir ise vize başvurusunda acil olarak belirtilip 1-2 günde vize alınabiliyor.


İrlanda Vizesi için Gerekli Evraklar

İrlanda vize başvurusu için hazırlanması gerekli olan evraklar temel olarak 5 başlık altında toplanır.

 • Temel evraklar; her durumda hazırlanması gereken evraklar
 • Seyahat ve ulaşım aracını gösterir evraklar; uçak, otobüs bileti, şahsi araç vb.
 • Seyahat amacını ve konaklamayı kanıtlar evraklar; turistik vize için otel ya da tur rezervasyonu, aile ziyareti, ticari seyahatler için davetiye v.b
 • Finansal durumu gösterir evraklar; banka hesap dökümleri, kira kontratı vb.
 • Çalışma durumunu gösterir evraklar; sigortalı çalışan, iş veren, öğrenci vb.

Aşağıda bu durumları her bir çalışma durumuna ve seyahat amacına göre açıklayacağım.

Burada belirtmek isteriz ki aşağıdaki evraklar haricinde kişinin durumuna göre destekleyici ek evrakların da sunulması gerekebilir. Bizim ile çalışmanız halinde kişiye özel evrak listeleri tarafınıza gönderilmektedir.

İrlanda vize başvurusu için bazı evrakların İngilizce çevirisi ya da bu dillerde temin edilmesi gerekmektedir. Bu evraklar aşağıdaki gibidir.

 • İşyerinden çalışma ve izin belgesi
 • Şahsi dilekçe Yazılı olarak beyan edilen tüm evraklar (Dilekçeler, Fuar Davetiyesi, ek belgeler v.b.)
 • Muvafakatname
 • Taahütname
 • Öğrenci belgesi
 • Nufüs kayıt örneği
 • İrlanda Vize Başvurusu için Gerekli Temel Evraklar

  • Pasaport, seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli ve en az 2 boş sayfası olmalıdır. Pasaportun kimlik bilgileri içeren kısmın ve işlenmiş sayfaların fotokopileri eklenmeli. Varsa eski pasaportlardaki son 3 yıl içerisinde alınmış vize fotokopileri eklenmelidir.
  • İrlanda vize başvuru formu; doğru ve eksiksiz doldurulmalıdır. İrlanda vize başvuru formu online sistem üzerinden doldurulmaktadır. Online forma (https://www.visas.inis.gov.ie/avats/OnlineHome.aspx) bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.
  • Biyometrik fotoğraf; rötüş yapılmamış, arka fonu beyaz, 6 aydan eski olmayan, daha önce pasaport ya da vizelerde kullanılmamış, yüzün tam göründüğü, 35x45mm boyutunda 2 adet biyometrik fotoğraf sunulmalıdır.
  • Seyahat sağlık sigortası; 30.000 € teminatlı ve İrlanda’da geçerli olmalıdır. Seyahatin başlangıç ve bitiş tarihinden 1 gün önce ve bir gün sonrasını kapsayacak şekilde hazırlanmalıdır.
  • İrlanda vize talep dilekçesi; Seyahatinizi niyetinizi açıkladığınız, eklemek istediğiniz ek bilgilere yer verebileceğiniz en önemli evrak diyebiliriz. Kısa ve öz bir biçimde ve resmi bir dil ile yazılmalıdır. İlgili İrlanda Büyükelçiliği’ne hitaben yazılmalıdır. İletişim bilgileriniz, tarih kesinlikle olmalıdır ve imzalanmalıdır.
  • Nüfus Kayıt Örneği; E-devlet üzerinden barkodlu olarak alınmış nüfus ailenin göründüğü tam vukuatlı nüfus kayıt örneği. (18 yaşından küçükler için nüfus müdürlüğüden alınacak).
  • İkametgah; E-devlet üzerinden barkodlu olarak alınmış ikametgah. (18 yaşından küçükler için nüfus müdürlüğünden alınacak)(Tarihçeli olarak alınmasını tavsiye ederiz)
  • Kimlik Fotokopisi; Başvuru sahibinin arkalı-önlü kimlik fotokopisi sunulmalıdır.
  • Muvafakatname; Başvuru sahibi reşit değilse/18 yaş altındaysa, anne ve babasıyla seyahat ediyorsa muvafakatname alınmasına gerek yoktur. Başvuru sahibi tek başına ya da ebeveynlerinden biri veya sadece yasal vasi ile seyahat ediyorsa: Ebeveynlerinden noter onaylı tebliğ/muvafakatname (bu durum, ebeveynlerden biri yalnız ebeveyn ise ya da velayeti yalnızca kendinde bulunduruyorsa geçerli değildir. Ebeveynlik yetkisine tek başına sahip olan kişi mahkeme kararını sunmalıdır.)
  • AB / AET vatandaşın aile bireyi için; AB/AET vatandaşı aile bireyleri akrabalığı kanıtlar evraklar (Nüfus kayıt örneği vb) ile birlikte AB/AET vatandaşına ait pasaport fotokopisini de ibraz etmelidir. (Buradan kastımız oturum hakkına sahip olanlar değildir, sadece vatandaşlar için geçerlidir)

  Seyahat ve Ulaşım Aracını Kanıtlar Evraklar

  • Şahsi araç ile seyahat edilecekse ruhsatın altına yazılmış detaylı seyahat rotası ve araç içerisinde başka yolcular var ise listesi yazılmalıdır. Şoförün ehliyeti (yeni ehliyet). Aracın yeşil sigortası sunulmalıdır.
  • Tur satın alınmışsa seyahat acentasından temin edilmiş ulaşım rezervasyonları alınmalıdır.
  • Uçak ya da otobüs ile seyahat edilecekse uçak bileti rezervasyonu eklenmelidir.

  Seyahat Amacını ve Konaklamayı Kanıtlar Evraklar

  İrlanda turistik vize/turist vizesi için gerekli evraklar

  • Başvuru sahibinin isminin geçtiği otel vb. konaklama rezervasyonu sunulmalıdır.
  • Tur satın alındıysa, tur satın alınan firmadan vize kiti temin edinmelidir (Vize kiti, tur kapsamındaki tüm ulaşım, konaklama, ödeme ve tur kapsamını gösterir belgeler bütünüdür).
  • Eğer satın aldıysanız ziyaret edilecek yerler için (müze, konser bileti vb) biletin bir kopyası eklenmelidir. (Vize başvurusu sonuçlanmadan otel, uçak bileti v.b. satın alım önermiyoruz)

  İrlanda aile ve arkadaş ziyareti için gerekli evraklar

  • İrlanda’dan başvuru sahibi adına gönderilmiş davetiye mektubu. (Davetiye mektubu, sizi davet edecek kişi tarafından bir dilekçe şeklinde yazılıp ve imzalanıp gönderilebilir.)
  • Dilekçe içerisinde sizin ve davet eden kişinin iletişim ve kimlik bilgileri, yakınlığınız, davet etme sebebi, sizi davet ettiği tarih aralığı ile davetiyenin yazıldığı tarih muhakkak yazılmalı. Davetiyenin imzalı sunulması zorunludur.
  • Davetiyeyi gönderen kişinin İrlanda pasaport, kimlik ya da oturum kartı fotokopisi de sunulması gereklidir. Davet eden kişi AB veya İrlanda vatandaşı değil ise, GNIB kart fotokopisi sunulması gereklidir.
  • Davetiye gönderen kişi ile yakınlığınızı ispatlar, nüfus kayıt örneği, davet eden kişinin pasaportundaki Türkiye’ye giriş-çıkış mührü ya da birlikte çekilmiş fotoğraf da sunulması gerekir.
  • İrlanda aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurusunun olumlu sonuç alma olasılığını arttırmak adına, davetiyede ve başvuru kişisinin şahsi dilekçesinde tüm detaylı bilgi yer almalıdır.

  İrlanda iş, ticari vize ve fuar vizesi başvurusu için gerekli evraklar

  • İrlanda ticari davetiye mektubu İrlanda’daki firmanın antetli kağıdına yazılmalı ve şirket yetkilisi tarafından imzalanmalıdır. İrlanda’dan gelen ticari davetiye mektubu davet eden firmanın kayıt numarasını, davet eden kişi bilgilerini, imzasını ve iletişim bilgilerini içermelidir. Bu mektupta seyahat tarihleriniz açık ve net şekilde belirtilmeli, seyahat amacınız açıklanmalıdır. (Davetiyenin orijinaline gerek yoktur. Kaliteli bir şekilde taratılıp e-posta ile gönderilebilir)
  • İrlanda ticari vize ve fuar vizesi başvurusunda bulunacak firma çalışanların iş yeri tarafından görev ve izin yazısı alması gereklidir. İş yeri görev ve izin yazısı şirket antetli kağıdına yazılmalı, şirket yetkilisi tarafından kaşelenip imzalanmalıdır. Seyahate çıkacak kişinin iş yerindeki görevi, seyahate şirket tarafından gönderildiği, seyahat amacının izah edildiği ve seyahat tarihlerinin net bir şekilde yazdığı dilekçe sunulmalıdır.
  • Çalışanların seyahat masrafları çalıştıkları şirket tarafından karşılanmalıdır. İş yeri görev ve izin yazısı içerisinde masrafların karşılanacağı taahhüt edilmek zorundadır. Şirket banka hesabı sunulmak zorunda değildir. Bizim tavsiyemiz ise şirket açısında sorun yok ise banka hesap dökümü sunulması yönündedir. Eğer şirket banka hesaplarını çalışanları ile paylaşmak istemiyor ise, iş yeri görev ve izin yazısında ‘’banka hesaplarımızı çalışanlarımız ile paylaşmıyoruz, konsolosluğun talep etmesi durumunda konsolosluk ile paylaşabiliriz’’ şeklinde açıkça belirtmelidir.

  İrlanda kültürel ve sportif etkinlik vizesi için gerekli evraklar

  • İrlanda kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için İrlanda’daki etkinlik sağlayıcısı kurum tarafından tarafınıza gönderilmiş davetiye mektubuna ihtiyacınız vardır.
  • Davetiyeyi gönderen kişinin İrlanda pasaport, oturum kartı ya da kimlik kartı fotokopisi de eklenmelidir.
  • Düzenlenen etkinlikte görev almaya yeterliliğinizi gösterir belgeler de sunmanız beklenir.
  • Türkiye’den bir kurum aracılığı ile seyahat edilecekse kurumdan imzalı ve kaşeli belge de alınmalıdır.

  İrlanda erasmus, eğitim ve öğrenci vizesi için gerekli evraklar

  • İrlanda’daki eğitim kurumu ya da staj yapılacak kurumdan alınmış kabul yazısı. Erasmus stajı için bu Learning Aggrement olarak geçer.
  • İrlanda’daki eğitim ya da staja İrlanda’dan bir aracı kurum aracılığı ile gidiliyorsa, bu aracı kurumdan alınmış onay yazısı.
  • Türkiye’deki bir kurum aracılığı ile İrlanda’daki eğitime gidiyorsanız onay yazısı.
  • Hibe, burs ya da destek alıyorsanız bu durumu kanıtlar belgeler.
  • İrlanda’daki eğitim ya da staj süresince konaklamanızın ne şekilde gerçekleşeceğini gösterir belgeler.

  İrlanda öğrenci gezileri vizesi için gerekli evraklar

  • İrlanda’da ziyaret edilecek okullardan alınmış davetiye mektubu. Davetiye mektubu içerisinde tüm öğrenci ve öğretmenlerin isimleri geçmelidir.
  • Türkiye’deki eğitim kurumundan alınmış yazı. Tüm öğrencilerin ve öğretmenlerin isimleri geçmeli ve gezi hakkında bilgi içermelidir.
  • Seyahat boyunca gerçekleştirilecek konaklama ve ulaşım detayları sunulmalıdır.
  • Refakat edecek öğretmenler ticari vize başvurusunda bulunuyor gibi diğer evraklarını ibraz etmelidir.

  İrlanda sağlık ve tedavi sebepli vize için gerekli evraklar

  • İrlanda’daki doktor/hastane tarafından gönderilmiş kabul mektubu.
  • Tedavinin masraflarının ödendiğine dair banka dekontu ya da makbuz.
  • Tedavi olacağınız rahatsızlığı kanıtlar nitelikte Türkiye’den alınmış sağlık raporu.
  • Rahatsız olan bir yakınınızı ziyaret edecekseniz, yakınınıza ait doktor ya da hastaneden alınmış sağlık raporu ve tarafınıza gönderilmiş davetiye mektubu.

  Finansal Durumu Kanıtlar Evraklar

  Banka hesap dökümleri bankadan imzalı ve kaşeli olarak alınmalıdır, banka imza sirküleri de eklenmelidir. Banka hesap dökümünü aldığınız tarih net bir şekilde görülmelidir. Banka hesap dökümlerinin vize başvuru tarihinden en fazla 15 gün içerisinde alınmış olması gerekmektedir.
  • Son 6 aya ait gelirini ispatlar nitelikte banka hesap dökümü (Emekli iseniz emekli maaşın yattığı banka, çalışan iseniz maaşınızı aldığınız banka vb.)
  • Gelirinizi ispatlar hesabınız dışında bakiyesi olan banka hesap dökümleri var ise onlar da eklenmelidir.
  • Varsa tapu, ruhsat ve kira kontratı fotokopileri eklenmelidir.

  Çalışma Durumunu Gösterir Evraklar

  SGK tescil ve hizmet dökümleri vize başvuru tarihinden en fazla 7 gün içerisinde alınmış olması gerekmektedir. Öğrenci belgesi ve dilekçeler 15 gün içinde alınmış olmalıdır.

   İş verenler için gerekli evraklar

  • Son yılı gösterir vergi levhası
  • Bağlı bulunan odadan son 6 ay içinde alınmış oda faaliyet belgesi
  • Güncel ve ortaklığı gösterir sicil gazetesi (Şahıs şirketleri için zorunlu değildir)
  • İmza sirküleri ya da imza beyannamesi
  • Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü (e-devletten alınabilir).

  Avukat, doktor ve eczacılar için gerekli evraklar

  • Son yılı gösterir vergi levhası
  • Bağlı bulunan odadan son 6 ay içinde alınmış oda faaliyet belgesi
  • İmza sirküleri ya da imza beyannamesi
  • Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü (e-devletten alınabilir).

  Sigortalı çalışanlar için gerekli evraklar

  • İş yerinden alınmış ve imza yetkilisi tarafından imzalanmış görev ve izin yazısı. (İngilizce olmalıdır.)
  • Son 3 aya ait imzalı ve kaşeli maaş bordrosu.
  • Uzun barkodlu, imzalı ve kaşeli SGK işe giriş bildirgesi.
  • Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü (e-devletten alınabilir).
  • Çalıştığınız şirkete ait; son yılı gösterir vergi levhası, bağlı bulunan odadan son 6 ay içinde alınmış oda faaliyet belgesi, güncel ve ortaklığı gösterir sicil gazetesi (Şahıs şirketleri için zorunlu değildir), imza sirküleri ya da imza beyannamesi.

   Freelancer ya da kontratlı çalışanlar için gerekli evraklar

  • Freelancer olarak çalıştığınızı kanıtlar nitelikte sunabileceğiniz sözleşme kontrat ve ödemeler ile ilgili güncel tüm evraklar.
  • Kontratlı çalışanlar için güncel kontrat ve kontrata ek olarak sigortalı çalışanlar kategorisindeki sunulabilen tüm evraklar.
  • Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü (e-devletten alınabilir).

  Emekliler için gerekli evraklar

  • Emekliliği kanıtlar belge. SGK emeklileri için e-devletten alınmış barkodlu SGK Tescil ve Hizmet Dökümü. Emekli sandığı için barkodlu SGK dan alınmış hizmet dökümü. Banka sandıklarından (MUNZAM vb) emekliler için ilgili bankadan alınmış emekliliği kanıtlar evraklar.

  Kamu çalışanları için gerekli evraklar

  • Çalışılan kurumdan alınmış görev ve izin yazısı.(İngilizce olmalıdır.)
  • Son 3 aya ait imzalı ve kaşeli maaş bordrosu.
  • Uzun barkodlu imzalı ve kaşeli SGK işe giriş bildirgesi.
  • Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü (e-devletten alınabilir).

  Çiftçiler için gerekli evraklar

  • Ziraat odasından alınmış güncel çiftçilik belgesinin orijinali ve 1 adet fotokopisi.
  • Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü (e-devletten alınabilir).

  Sanatçılar ve sporcular için gerekli evraklar

  • Sanatçılar ve sporcular bu konuda yeterliliklerini kanıtlar belgeleri ibraz etmelidir. Sanatçılar için diploma ya da sanatçı kartı. Sporcular için lisansları ya da bağlı bulundukları spor kulübünden sporcu olduğuna dair belgeler.
  • Sanatçı ve sporcular bir firma altında çalışıyorsa bu evraklara ek olarak, sigortalı çalışanlar kategorisi içerisindeki evrakları da ibraz etmek zorundadır.
  • Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü (e-devletten alınabilir).

  Öğrenciler için gerekli evraklar

  • 18 yaşından büyükler e-devletten barkodlu öğrenci belgesi sunabilirler.
  • 18 yaşından küçükler için okuldan alınmış öğrenci belgesi ve seyahat okul dönemi içerisindeyse okuldan alınmış izin yazısı (Üniversite öğrencileri hariç).
  • Öğrencilerin İrlanda’ya seyahat edebilmesi için birinci derece bir akrabasının (Anne, baba, eş ya da çocuk. Kardeşler birinci derece kabul edilmez) sponsor olması gerekmektedir. Sponsor olan kişi yukarıdaki gelir ve çalışma evraklarını sunması gereklidir. Ayrıca İngilizce bir sponsorluk dilekçesi hazırlaması gereklidir.

  Ev hanımları için gerekli evraklar

   • Çalışmadığını kanıtlamak maksadı ile e-devlet üzerinden alınmış barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü sunulmalıdır.
   • Çalışmayanlar ve öğrencilerin İrlanda’ya seyahat edebilmesi için birinci derece bir akrabasının (Anne, baba, eş ya da çocuk. Kardeşler birinci derece kabul edilmez) sponsor olması gerekmektedir. Sponsor olan kişi yukarıdaki gelir ve çalışma evraklarını sunması gereklidir. Ayrıca İngilizce bir sponsorluk dilekçesi hazırlaması gereklidir.

  BRS Global Vize Danışmanlık ile İrlanda Vize Başvurusu Adımları

  BRS Global Vize Danışmanlık olarak, sürecin en başından en sonuna kadar her adımda sizlere destek oluyoruz ve bu sürecin kusursuz yönetilmesini sağlıyoruz. Bizimle çalıştığınız takdirde İrlanda vizesi almak için uygulayacağınız birkaç adım vardır. Bunları sizlere aşağıda listeledik. Aynı zamanda hizmetlerimiz menüsü içerisinde de hizmet kapsamımız olabildiğince detaylı bir şekilde açıkladık.

  Burada sizlere tekrar hatırlatmak isteriz. BRS Global Vize Danışmanlık olarak İzmir merkezli bir şirketiz. Bu sebepten dolayı, Ege bölgesinde ikamet eden ve İrlanda vize başvuru işlemlerini İzmir’den gerçekleştirecek misafirlerimiz için hizmet verebilmekteyiz.

  İrlanda Vizesi Almanın Kolay Yolu

  1. Adım: Bizimle İletişime Geçin

  Durumunuzu analiz ediyoruz ve size özel olarak hazırlanmış İrlanda vizesi için gerekli evraklar listesini ücretsiz gönderiyoruz.

  2. Adım: Evrakları Bize Ulaştırın

  Bize ulaştırdığınız evrakları kontrol ediyoruz ve dosyanızı İrlanda vize başvurusu için hazır hale getiriyoruz. Çeviri yapılması gereken evrakların çevirileri konusunda sizlere yardımcı oluyoruz.

  3. Adım: Randevu Günü Parmak İzi Vermeye Gelin

  Birlikte belirlemiş olduğumuz randevu günü İrlanda vize başvurusunu gerçekleştirmek için başvuru merkezine gidiyoruz.

  Son Adım: İşlem Tamamlandı

  Sonuçlanan pasaportu biz teslim alabilmeniz için sizi bilgilendiriyor ve eşlik ediyoruz.

  HEMEN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN


  İrlanda Vize Ücreti Ne Kadar?

  İrlanda vizesi ücretleri yaşınıza göre değişiklik gösterir. Bazı durumlarda konsolosluk vize harç ya da başvuru merkezi ücreti ödemelerinde muafiyet vardır. Bununla birlikte, seyahat sürenize bağlı olarak seyahat sağlık sigortası fiyatları da değişiklik gösterir. Tüm bunlara bağlı olarak toplam ödemeniz değişir. Aşağıda sırası ile;

  • İrlanda vizesi fiyatları
  • Fiyatlar ile ilgili açıklamalar
  • Seyahat sağlık sigortası fiyatları

  ayrıntılı olarak paylaşılmıştır.

  Aşağıdaki İrlanda vize ücretlerine, İrlanda vize başvurusu için gerekli olan çevirilerin ücretleri dahil değildir. Çeviri ücretleri evraklar bize ulaştıktan sonra hesaplanır ve size bildirilir.
  Yaş Vize Harç Bedeli Başvuru Merkezi Ücreti BRS Vize Hizmet Bedeli Toplam
  Tek Girişli 60 € 22 € 50 € 132 €
  Çok Girişli 100 € 22 € 50 € 172 €
  • İrlanda vize başvurusunun ret ile sonuçlanma durumunda vize başvurusu için gerçekleştirmiş olduğunuz ücretler iade edilmez.
  • İrlanda vize başvurusunda herhangi bir ücret muafiyetinden yararlanabilir durumdaysanız randevu günü başvuru anında kişi bilgilendirilir. Bu sebepten dolayı tüm ücretleri ödemek için hazırlıklı bulunmanızı tavsiye ederiz.
  • İrlanda vizesi için yapılması gereken konsolosluk ödemesi Euro ve Nakit olarak yapılmalıdır. Başvuru merkezi ödemesi TL ödenmesi gerekmektedir.

  Zorunlu Seyahat Sağlık Sigortası Ücretleri

  Gün Sayısı Ücretlendirme (0-80 Yaş) Ücretlendirme (81-90 Yaş)
  1 – 16 Gün 8,00 € 16,00 €
  1 Ay 12,00 € 24,00 €
  3 Ay 22,00 € 44,00 €
  6 Ay 29,00 € 58,00 €
  1 Yıl 37,50 € 75,00 €

  İrlanda Vizesi Hakkında Merak Edilen Diğer Sorular

  Bu sayfanın ilk kısımlarında İrlanda vizesi hakkında birçok konudan bahsettik. Aşağıda da merak edebileceğinizi düşündüğümüz diğer soruları paylaştık.

  İnternet sitemizde yer vermemizi istediğiniz başka sorular olursa, sayfanın en altından yorum yazarsanız sizleri o konularda da bilgilendirebilmek isteriz.

  İrlanda Vize Başvurusu için Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

  İrlanda vize başvurusu için bankada ne kadar para olmalı ya da İrlanda vizesi almak için bankada ne kadar para göstermeliyim? Bu sorular bize en çok sorulan ve genellikle cevabı çok yanlış bilinen sorulardır. Bu durumu size mantığı ile açıklayacağım.

  Öncelikle bankada para göstermek biraz yanlış olur. Konsolosluklar, bankanızda zaten gerekli olan miktarın bulunması bekler. Ani para girişleri yapmak da her zaman konsoloslukları düşündüren ve şüpheye düşüren bir durumdur.

  İrlanda vizesi almak için bankada bulunması gereken miktar şu kadar olmalı diye net rakam söylenemez. Bazı internet sitelerinde bunu görüyorum ve o şekilde yaparsanız durumunuzu riske atarsınız.

  Size ilk olarak bankada görünmesi gereken minimum miktar hesabından bahsetmek istiyorum.

  1. Bir uçak firması sitesine girin ve seyahat edeceğiniz tarihlerdeki uçak bileti fiyatlarına bakın.
  2. Seyahat tarihlerdeki konaklayacağınız otel fiyatlarını internetten hesaplayın (Davetiyeli gidiyorsanız ve size konaklama sağlanıyorsa bu konuyu es geçebilirsiniz)
  3. İrlanda’da kalacağınız her bir gün için eğer masraflarınızı karşılayan bir davetiye varsa en az 40 €, eğer davetiyeniz yoksa 100 € olarak hesap yapın.

  Yukarıdaki üç durumu hesaplayarak bankada göstermeniz gereken minimum miktarı bulabilirsiniz. Tabi burada hesap yaparken çok kötü bir uçak ve otel baz alınmamalı, çıkan hesabın üstüne de Türkiye’ye döndükten sonra en az 1 ay yaşayacak kadar nakit de eklemelisiniz.

  Diğer bir önemli nokta ise, bankada bulunması gerekli olan miktar kanıtlanabilir geliriniz ile uyumlu bir miktar olmalıdır. Her ay belirli miktarda para biriktirip o birikim ile seyahat edebileceğinizi gösterebiliyor olmalıdır.

  Emekli olup İrlanda’ya resmi davetiye ile gidecekler için İrlanda’da 3 ay kalsalar dahi 700 € civarı nakit göstermeleri yeterlidir. Bizim tavsiyemiz yapılabiliyorsa 1000 € gösterilmesi yönündedir.
  Bankada bulunması gereken para Euro ya da TL olabilir. Kredi kartı bakiyeleri nakit olarak kabul edilmez.

  İrlanda Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidebilirim?

  İrlanda vizesi ile Kuzey İrlanda’ya seyahat edilemez. Kuzey İrlanda’ya seyahat edebilmek için İngiltere (Birleşik Krallık) Vizesi gerekmektedir. İrlanda Vizesi ile; Antrim, Armagh, Derry, Down, Fermanagh ve Tyrone’a seyahat edilemez. İrlanda vizesi ile yalnızca İrlanda’ya seyahat edebilir.

  İrlanda Vizesi Kaç Günde Çıkar ve Hızlandırma Oluyor Mu?

  İrlanda vizesi başvurusu yaptığınız günden sonra kargo süreleri hariç ortalama 10 günde sonuçlanır. Bazı yoğun dönemlerde kargo süreleri hariç bu süre 10 iş gününü bulmaktadır.

  Bununla birlikte İrlanda Büyükelçiliği’nin sizden ek evrak talep etmesi ya da mülakata çağırması durumunda (çok ender rastlanır ama bu da bir ihtimal) bu süre daha fazla uzar.

  İrlanda vize başvurusu için direkt olarak hızlandırma yoktur. Sadece sağlık gibi özel ve acil durumlar evraklar ile kanıtlanırsa, vize başvurusunda acil olarak işaretlenir ve 1-2 günde vize başvurusunu sonuçlandırılır.

  İrlanda Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılabilir ve Ne Zaman Yapmalıyım?

  İrlanda vizesi başvurusu seyahatinize 2 ay kala yapılabilir. Burada vizenizin vize başvurusu yaptığınız tarihte başlayacağı anlamı çıkması. İrlanda vizesi başlangıç süresi, vize başvurusu yaparken beyan etmiş olduğunuz tarihte başlar. Yani gün kaybınız olmaz.

  Bu konuda bizim tavsiyemizi de sizlerle paylaşayım. Bize göre seyahate 2 ay kala vize başvurusunu yapmanız mantıklı. Çünkü, vizenizin yetişmesi korkusu olmaz, vize çıktıktan sonra rahat rahat uçak bileti ya da konaklamanızı yapabilir ve plan yapabilirsiniz.

  Ama sebebini anlamadığım şekilde insanlar genellikle 2 ay kala vize başvurusu yapmaya çekiniyorlar. Siz de böyle bir durumdaysanız tavsiyemiz oluşabilecek herhangi bir durumda sorun yaşamamanız için seyahate 1-2 ay kala İrlanda vize başvurusunu yapmanız yönündedir.

  Kimler İrlanda Vizesi Alabilir?

  Bu konuyu bu sayfanın üst kısımlarında aslında anlattım. İrlanda vizesi almak için İrlanda Büyükelçiliği’nin beklediği bazı şartları ve gereklilikleri sağlıyor olmanız gereklidir. Bununla birlikte gerekli evraklar listesi içerisindeki tüm evrakları da hazırlayabiliyor durumda olmanız gereklidir.

  Üst kısımlar okumayanlar sayfanın başına dönüp, İrlanda vizesi hakkında genel bilgi, gerekli şartlar ve gerekli evraklar kısımlarını incelediklerinde beni çok daha iyi anlayabileceklerdir.

  Bu kriterleri sağlayan her bir birey kolaylıkla İrlanda vizesi alabilir.

  25 yaş ve üstü çalışmayan erkeklerin İrlanda vize başvurusu sonunda olumlu sonuç alma ihtimali çok düşüktür.

  İrlanda Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

  İzmir, Ankara, İstanbul, Gaziantep ve Antalya’dan yapılacak İrlanda vize başvurusu için VFS Global İrlanda vize başvuru merkezi üzerinden İrlanda kısa dönem ve ulusal vize başvurusu yapılabilmektedir.

  İrlanda Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

  İzmir, İstanbul, Ankara, Gaziantep ve Antalya’dan yapılacak İrlanda vize başvurusu için VFS Global İrlanda vize başvuru merkezinden randevu almandan başvuru gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle bu bilgiyi sizinle paylaştım çünkü size randevu almak adına dolandırıcılık yapan ve internet sitesini VFS Global’e benzeten çok firma var. Bu konuda dikkatli olmanızı öneririm. İrlanda vizesi başvuru için size en yakın şehirdeki VFS Global İrlanda vize başvuru merkezine mesai saatleri içerisinde randevu almadan giderek İrlanda vize başvurusunu gerçekleştirebilirsiniz. Sabah saatlerinde gitmeniz, başvuru merkezi çok yoğunlaşmadan hızlıca işlemlerinizi tamamlamanıza olanak sağlayacaktır.

  İrlanda Vizesi için Pasaport Takibi ve Vize Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?

  İrlanda vize başvurusu sonrasında size bir bilgi fişi verilecek. Bilgi fişinin üzerinde referans numaranız yazılmaktadır. Referans numaranız ile VFS Global internet sitesi (https://www.vfsvisaonline.com/Global-Passporttracking/Track/Index?q=shSA0YnE4pLF9Xzwon/x/GVIPLM3y3Herq6pjvO8QEp00mPFhu2H2DxNW+3bQxRpGGBRWZN7uECHHy+jIMZt6g==) üzerinden pasaport takibinizi yapabilirsiniz.

  İrlanda vize başvurusunun olumlu ya da olumsuz sonuçlandığını ancak pasaportu teslim aldığınızda öğrenebilirsiniz.

  İrlanda Vize Başvurusu Sonunda Pasaportumu Nasıl Teslim Alırım?

  İrlanda vize başvurusu sonuçlandıktan sonra pasaportunuz vize başvurusu yaptığınız VFS Global şubesine gelir. Eğer kargo talimatı verdiyseniz burada direkt olarak adresinize kargolanır. Eğer kargo talimatı vermediyseniz kimliğiniz ve vize takip işiniz ile şahsen gidip almanız gerekmektedir. Bizim ile çalışmanız halinde pasaportunuzu biz teslim almanızı sağlıyoruz.

  İrlanda Vizesi için Biyometri işlemi (VIS) Ne Demek?

  VIS kelimesinin açılımı Visa Information System yani Bilgi Kaydı Sistemi’dir. Burada VIS ile adlandırılan konunun tam anlaşılabilir ismi ise parmak izi verme işlemidir.

  İrlanda ve tüm Schengen üye ülkeler 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren biyometrik Bilgi Kaydı Sistemine (VIS) geçmiş bulunmaktadır.

  Çok daha net olmak gerekirse İrlanda vize başvurusu için parmak izi vermeniz gerekmektedir. Parmak izi kaydınız sistemde 5 sene boyunca kayıt altında tutulur.

  İrlanda Vize Başvurusunu Şahsen mi yapmak gerekir?

  Son 5 yıl içerisinde Schengen vizesi için parmak izi vermiş dahi olsanız, İrlanda vize başvurularında şahsen bulunmanız gerekmektedir.

  İrlanda Vize Başvurusu için Parmak İzi Vermem Gerekiyor Mu?

  Son 5 yıl içerisinde herhangi bir Schengen üye ülkesi için parmak izi verdiyseniz tekrar parmak izi vermenize gerek yoktur. İrlanda vize başvurularında bazı zamanlar parmak iziniz sistemde olsa dahi güncelleme isteyebilirler. Burada dikkat edilmesi gereken 2 konu vardır;

  • Son 5 yıl içerisinde gerçekleştirdiğiniz vize başvurusunun olumlu sonuçlanması ve vize almış olmanız.
  • Son 5 yıl hesaplarken vize başlangıç tarihiniz değil, parmak izini vermiş olduğunuz tarihten hesap yapılmalıdır.

  İrlanda Vizesi için Fotoğraf Ölçüsü ve Standartları

  İrlanda vizesi için fotoğraf ölçüsü ve standartları aşağıdaki gibidir. Fotoğraf çektirirken aşağıdaki gerekliliklere dikkat etmelisiniz, aksi takdirde son anda fotoğraf yüzünden sorun yaşayabilirsiniz. İrlanda vize başvurusu işlemleri için kullanılan fotoğraf daha önce pasaport ve vizelerde kullanılmamış olmalıdır. İrlanda vize başvuru işlemleri öncesinde aşağıdaki gerekliliklere göre fotoğrafınızı çektirmenizi tavsiye ederiz.

  • 35×45 mm boyutunda ve biyometrik olmalı
  • Herhangi bir rötuş yapılmamalı
  • Arka fonu beyaz olmalı
  • 6 aydan eski olmamalı
  • Yüz açık bir şekilde görünüyor olmalı, alın ve kulak görünmeli
  • Yüzde gözlük, küpe vb. takılar çıkarılmalı
  • Eğer başörtüsü kullanıyorsanız, alın ve kulaklar muhakkak görünmeli
  • Fotoğraf net olmalı, kesinlikle bulanık olmamalı

  İrlanda Vize Reddi ve Redde İtiraz Nasıl Yapılır?

  İrlanda vize reddi sonucunda size bir ret mektubu verilir ve bu ret mektubunda ret gerekçesi beyan edilir. İrlanda vize reddi sonunda itiraz hakkınız bulunmaktadır. Eğer ret kararının yerinde olmadığını düşünüyorsanız redde itiraz edebilirsiniz. Vize reddine itiraz etme süreniz size verilen ret mektubunu aldığınızdan günden 2 ay içerisinde yapılmalıdır.

  İrlanda vize reddine itiraz için özel bir form yoktur. İrlanda vize reddine itiraz vize red mektubunuzda yazan sebepleri açıklar nitelikte İngilizce yazılmış bir dilekçe hazırlamalısınız. Bu dilekçe içerisinde tarih, kişisel bilgileriniz (İsminiz, Pasaport ve TC numarası, doğum tarihi gibi) ve iletişim bilgileriniz yer almalıdır. Bununla birlikte vize ret mektubunuzda yer alan numarayı da eklemelisiniz. Dilekçenizi muhakkak imzalamalısınız.

  Bu dilekçeye ek olarak vize ret mektubunuz, ret kararının yanlış olduğunu düşündüğünüz evrakları İngilizce’ye çevirerek eklemelisiniz (Vize başvurusu sırasında sunmuş olduğunuz evrakları tekrar sunmanıza gerek yoktur).

  İrlanda vize ret dilekçenizi ve ret mektubunuzu posta yolu ile İrlanda Vize Temyiz Bürosu vize departmanı adresi olan 6 – 7 Hanover Street Dublin 2, D02 W320 IRELAND iletebilirsiniz. Türkiye’de bulunan İrlanda Büyükelçiliği iletişim bilgileri bu sayfanın devamında paylaşılmıştır.

  İrlanda vize reddine itiraz ücretsizdir ve bu süreç bir kaç ay kadar sürebilmektedir. İtiraz işlemi süresince bir Schengen ülkesi ya da İrlanda için vize başvurusunda bulunamazsınız.

  İrlanda Vize Reddi Sonrası Yeni Başvuru Yapabilir Miyim?

  İrlanda vize reddi aldıktan sonra itirazda bulunmadıysanız yeni bir vize başvurusu yapabilirsiniz. (Yukarıda belirttiğim gibi itiraz süresince vize başvurusunda bulunamazsınız. İtiraz sonuçlandıktan sonra yeniden başvuru yapabilirsiniz.) Bu yapacağınız vize başvurusu yine İrlanda üzerinden olmalıdır. İrlanda vize reddi sonrasında başka ülke üzerinden vize almak için başvuru yaparsanız sonuç yüksek ihtimalle ret olur. Bunun sebebi ise, ülkelerin genel bir kuralı olan vize reddi durumunun ret kararı veren ülke üzerinden kaldırılması gerektiğindendir. (Ret kararı üzerinden 1 seneden fazla zaman geçtiyse başka ülke üzerinden başvuru yapılması büyük sakınca doğurmaz).

  Yeni yapacağınız başvuruda almış olduğunuz ret mektubundaki eksiklikleri tamamlamalı ve dilekçenizde açıklama yapmanızı tavsiye ederiz. Yeni yapılan İrlanda vize başvurusu için de tüm evrakları tekrar hazırlamalı ve aynı işlemleri tekrar yapmalısınız. Bununla birlikte aynı vize ücretlerini de ödemeniz gerekmektedir.

  İrlanda Büyükelçiliği İletişim Bilgileri

  İrlanda Ankara Büyükelçiliği

  Adres: Uğur Mumcu Caddesi No:88 MNG Binası A&B Blok, Kat 1 Gaziosmanpaşa, 06700, Ankara

  Telefon Numarası: +90 312 459 10 00

  Fax Numarası: +90 312 446 80 61

  E-Posta: https://www.dfa.ie/irish-embassy/turkey/contact-us/

  İnternet Sitesi: www.dfa.ie/turkey


  2 Yorum

  1. Merhaba, Irlandaya tourist olarak 1 -22 agustos tarihleri arasinda seyahat etmek istiyorum.
   Konu ile ilgili gorusmek icin irtibata gecermisiniz lutfen?
   05383969179

   1. Eğer Ege Bölgesi’nde yaşıyorsanız bizimle whatsapp ya da iletişim sayfamızdaki numaralardan iletişime geçerseniz size yardımcı olabiliriz. İyi günler dileriz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Göz Atın
  Kapalı
  Başa dön tuşu
  Call Now Button