Bilgi Bankası

Koronavirüs COVID-19 Salgınının Vize İşlemlerine Etkisi

Vize Başvurusu Nasıl Etkilendi?

Koronavirüs COVID-19 salgını günümüzde dünya genelinde sürekli konuşulan bir konu haline gelmiştir. Koronavirüs COVID-19 nedir, korunma yöntemleri nelerdir, nasıl yayılır gibi bilgilere hepimiz artık aşinayız ve internetin her yerinden bu bilgilere erişebiliyoruz. Size burada, internette net bilgilere ulaşılması zor, hakkında çok yazı yazılmamış olan Koronavirüs COVID-19 salgınının vize işlemlerine etkisini anlatmaya çalışacağım. Bildiğiniz üzere Koronavirüs COVID-19 hakkında sürekli bilgiler paylaşılmakta ancak yeni bir virüs olduğundan dolayı kesin bilgiler paylaşılması zor bir konudur. Ben de size burada elimizden geldiğince belirli ve belirsiz konular hakkında bilgi aktarmaya çalışacağım.

Merak ettiğiniz soruların yanıtına hızlı ulaşabilmek için aşağıdaki içindekiler tablosunu kullanabilirsiniz.

İlk Olarak Koronavirüs COVID-19 Salgını Nasıl Ortaya Çıktı ve İlk Uçuşlar Ne Zaman Durduruldu?

Bildiğiniz üzere Koronavirüs COVID-19 salgını ilk olarak Çin’in Hubei Eyaleti’ne bağlı Wuhan şehrinde 49 yaşında bir kadının ateş ve öksürük belirtileri ile 23 Aralık 2019 tarihinde başlamıştır. İlk olarak “2019-nCoV” olarak adlandırılmıştır. Tabi bu virüs ilk ortaya çıktığında bu kadar dünya geneline dünya genelinde bir salgın olacağı birçok kurum ve devlet tarafından öngürülememişti. Virüs Çin’de hızla yayılmaya başlamasının ardından THY aralık sonunda Çin’e uçuşlarını 9 Şubata kadar iptal etmesiyle yurt dışına gerçekleştirilen ilk çıkış yasağı başlamıştır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 11 Şubat’ta koronavirüs kaynaklı hastalığa Covid-19 adını verdi. Daha sonra küresel salgın anlamına gelen “pandemi” olarak ilan edildi. Akabinde Çin’e birçok ülke uçuşlarını kapatmıştır.

31 Ocak 2020 tarihinde Roma’da bulunan iki Çinli turiste yapılan testin pozitif çıkmasının ardından İtalya’da ilk iki koronavirüs vakası rapor edildi. Bir hafta sonra salgın merkezi olan Vuhan kentinden İtalya’ya dönen İtalyan vatandaşı bir erkeğin hastalanması ve yapılan test sonucunun pozitif çıkması ile İtalya’da doğrulanan vaka sayısı 3’e çıktı. 21 Şubat tarihinde İtalya’nın kuzeyindeki Lombardiya bölgesinde yeni 16 vaka tespit edildi. 22 Şubat tarihinde 60 yeni vaka rapor edildi ve hastalıktan dolayı iki hafta hastanede tedavi altına alınan 78 yaşındaki adamın hayatını kaybetmesi sonucunda İtalya’da salgından dolayı ilk ölüm gerçekleşti.

Koronavirüs COVID-19 Salgını Sebebiyle Vize İşlemleri Ne Zaman Aksamaya Başladı?

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının en çok gittiği Avrupa ülkelerinden biri olan İtalya vize işlemlerinde 9 Mart 2020 tarihi itibariyle Koronavirüs COVID-19 salgını sebebiyle vize işlemlerinde aksamalar başladı. Bazı başvuruların ileri bir tarih olarak tekrar düzeltilmesi istendi ya da başvurular iptal edildi. İlk Schengen vizesi başvuru işlemlerinde aksamalar bu şekilde İtalya ile başladı. İtalya sonrasında beklenmedik bir şekilde diğer konsolosluklar da hızla yeni başvuruları kabul etmemeye ya da vize başlangıç zamanını ileri bir tarih olarak belirlenmesini istedi

Son zamanlarda, neredeyse hiçbir konsolosluk yeni başvuru kabul etmiyor. Kimisi kapalı kimisi ise sadece pasaport dağıtımı yapmaktadır. Bildiğiniz üzere vizeniz olsa da yurt dışına çıkış yasakları, uçuşların durdurulması ve ülkelerin sınır kapılarını kapaması sebebiyle, vizeniz olsa dahi yurtdışına çıkamıyorsunuz. Size burada ülkelerin güncel durumu ile ilgili detaylı bilgi paylaşmak isterdim ancak bu güncel durumlar sürekli değişmektedir. Bu sebepten yanlış bilgi paylaşımı yapmak istemem. Bu konuda merak ettiğiniz konular hakkında bize mail atarsanız ya da sosyal medya hesaplarımızdan bizimle iletişime geçerseniz güncel durum hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Pasaportları Hala Konsoloslukta İşlemde Olan Kişiler Ne Yapmalı?

Koronavirüs COVID-19 salgını sebebiyle vize işlemlerinde konsolosluklarda ciddi aksamalar yaşanmaktadır. Bizim de hala beklediğimiz pasaportlar mevcuttur. Günümüzde olağan dışı günler yaşanmasından ötürü konsolosluklarda pasaportun uzun süre kalması çok normaldir. Bu sebepten ötürü, pasaportunuz uzun süre Konsoloslukta kalmasında ötürü endişelenmenize hiç gerek yoktur. Bu duruma istinaden herhangi bir şey yapmanız da gerekmiyor, sadece beklemeniz gerekmektedir. Zaten pasaportunuzu alsanız da bunu kullanamayacaksınız, bunu konsolosluklar da biliyor. Şuan için pasaportun uzun süre konsoloslukta kalmasını birkaç sebebi olabileceğini öngörüyorum. Bu öngörülerim tamamen şahsi fikrimdir ve hiçbir resmi kanıta dayanmamaktadır.

  • Konsoloslukların çalışmayı geçici olarak durdurması ya da az personel ile çalışması.
  • Bu yaşanan krizler öncesi birçok vatandaşımız vizesini almış ancak yurt dışına çıkış yasakları sebebiyle kullanamamıştır. Bunun sonucunda konsolsoluklara çok fazla arama ve mail gönderilmiştir. Bu sebepten ötürü, şuan durumun düzelmesini ve bu duruma istinaden vize süresini kullanabileceğiniz şekilde vize tarihlerini yazabilmek amacıyla bekletiyor olabilirler.

Geçerli Vize Olup Koronavirüs COVID-19 Salgını Sebebiyle Vizesini Kullanamayanlar Tarih Değişikliği Yapabilecek Mi?

Bizim de kendisine vize aldığımız ancak Koronavirüs COVID-19 salgını sebebiyle yurt dışına gitmeye çekinen ya da uçuş yasakları sebebiyle vizesini kullanamayan çokça misafirimiz vardır. Konsolosluklar bu durumda ne yapılması gerektiğine dair çalışmalar yapmaktadır. Bununla birlikte, şuan için kesin ve net bilgi henüz yayınlanmamıştır. Bu sebepten şuan için vize tarihlerini değiştirme ya da vize süresini uzatma gibi işlemler kesinlikle yapılamamaktadır. Sadece kulağımıza gelen bilgilere istinaden, yeni seyahat planını gösterir ve durumu açıklar bir dilekçe yazarak vize tarihlerinin güncellenebileceğini söyleyen (resmi bir açıklama olmamıştır) bazı konsolosluklar olmuştur.

Bu konuda net açıklamaların ancak süreç normale dönmeye başladıktan sonra yapılacağını düşünüyoruz. Şimdilik sadece bekleme kalmanız gerekmektedir. Sosyal medya hesaplarımızı takip ederseniz, bu konuda yapılan her açıklamayı sosyal medya hesaplarımızdan sizlerle paylaşacağız.

Süreç Ne Zaman Normale Dönecek?

Bu konuda tahmin edersiniz ki yetkililer bile net açıklamalar yapamazken benim de net açıklamalar yapmam doğru olmayacaktır. Sürecin nasıl ilerlediğine göre tahmini tarihler sürekli ileri bir tarihe çekilmektedir. Tahmin edersiniz ki bu durumdan tüm ülkeler zarar görmekte ve sürecin en kısa sürede normalleşmesi için ciddi çalışmalar yapmaktadır. Burada sadece size edindiğim bazı bilgileri aktaracağım, bu bilgiler ışığında sizlerin de süreç hakkında tahmin yürütmenize yardımcı olabilirim.

Birçok konsolosluk vize başlangıç tarihlerini 1 Haziran 2020 tarihinden sonra belirlememizi söylemişti. Bu bilgi eşliğinde 1 Hazirandan sonra sürecin normalleşebileceğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte, bu bilginin de Koronavirüs COVID-19 salgınının ilerlemesi ve kontrol altında tutulma süresinin değiştireceğini de unutmamak gerekir.

Türkiye’nin en bilgili turizmcilerinin öngörüsü de Haziran’da düzelmeler başlayacağını ancak bir anda her şeyin tekrar başlamayacağı yönündedir. İlk olarak Çin’de yaşandığı gibi yerel işletmeler kontrollü olarak açılacaktır. Akabinde iç turizmde hareketlenme olacaktır. Daha sonra bize yakın komşu ülkelerde Koronavirüs COVID-19 salgınının kontrol altında tutulmaya başlaması ile komşu ülkelere seyahatlere izin verilmesi başlanacaktır. Bildiğiniz üzere, yurt dışına çıkış yasaklarının ve vize işlemlerinin tekrar normale dönmesi sadece virüsün ülkemizde kontrol altına alınması ile olmuyor. Seyahat edeceğiniz ülkede de Koronavirüs COVID-19 salgınının kontrol altına alınmış olması gerekmektedir.

Yurt dışına çıkışların serbest haline gelmesi ve vize başvuru işlemlerinin normale dönmeye başladığını ülke ülke sosyal medya hesaplarımızdan yayınlayacağız. Bu konuda güncel bilgileri takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Koronovirüs COVID-19 Salgını Kontrol Altına Alındıktan Sonra Vize İşlemleri ve Yurt Dışına Çıkışta Değişiklikler Olacak Mı?

Koronavirüs COVID-19 salgını kontrol altına alındıktan sonra yurt dışına çıkışlar hakkında ya da vize işlemleri hakkında olacak değişliklikler hakkında hiçbir resmi bilgi paylaşılamamıştır. Schengen vizesi kuralları değişecek mi, Schengen bölgesi dağılacak mi, bundan sonra her ülke kendi vizesini mi verecek soruları da çok sık konuşulmaktadır. Yetkililerin bu konuda şuan ki açıklamaları, Schengen vizesi başvuru işlemlerinde bu tip hiçbir değişiklik yapılmasının planlanmadığı yönündedir.

Benim şahsi olarak tahminim, Koronavirüs COVID-19 salgını sonrası vize işlemleri ve yurt dışına çıkışlarda hiçbir değişiklik yapılmayacağı ve her şeyin eski seyrine döneceği yönündedir. Eğer bir değişiklik planlanırsa da, vize işlemleri ve yurt dışına çıkış için iki konuda ekleme yapılabilir. Bunlardan birincisi, Koronavirüs COVID-19 salgını sonrasında vize başvuru işlemleri için gerekli evraklara ve yurt dışına sağlık raporu da eklenebilir. İkincisi ise, Koronavirüs COVID-19 salgını öncesinde sadece vize işlemlerinde ilk seyahati kapsayan seyahat sağlık sigortası yaptırmak zorunluydu. Yurt dışına çıkışlarda genellikle seyahat sağlık sigortası sorulmamaktaydı. Değişebilecek en önemli konu yurt dışına her çıkışta seyahat sağlık sigortası istenmesi olabilir. Bu yaşananlardan sonra ek olarak, seyahat sağlık sigortasına salgın hastalıkları kapsayan bir maddenin yer alması da zorunlu tutulabilir.

Bu konuda TürkNippon markası tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamına Koronavirüs COVID-19 hastalığını almıştır. Zaman içerisinde tüm sigorta firmaları da bu konuda değişiklikler yapacaklardır.

Koronavirüs COVID-19 salgınının vize işlemlerine etkisi hakkına merak ettiğinizi düşündüğüm ve aklıma gelen tüm soruların yanıtlarını sizlerle paylaşmaya çalıştım. Aklınıza takılan başka konular varsa iletişim kanallarımızdan ya da sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaşabilirsiniz. Unutmayalım ki, Koronavirüs COVID-19 salgını da sona erecek ve her şey eskisinden de güzel olacak. Bu salgını kısa sürede sonlandırmak da bizim elimizde. Herkes kişisel önlemlerine özen gösterirse, birlikte bu salgının üstesinden kısa sürede gelebiliriz. BRS Global Vize Danışmanlık olarak, herkese sağlıklı günler diliyoruz.

Vize Başvurusu Hakkında Güncel Bilgiler için >> https://brsvize.com/vize-basvurusu-kabul-eden-ulkeler/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button