Bilgi Bankası

Vize Başvurusu Kabul Eden Ülkeler

Hangi Ülkelere Seyahat Edebiliyoruz?

Vize başvurusu kabul eden ülkeler hangileri? Aktif vizesi olanlar seyahat edebiliyor mu? Seyahat kısıtlamaları ne durumda? Vize süreci ve seyahat kısıtlamaları hakkında güncel bilgilere nasıl ulaşabilirim?

Koronavirüs covid-19 pandemi sebebiyle gelen kısıtlamalar sonucunda, güncel olarak (Aralık 2020) hangi ülkelerin vize başvurusu kabul ettiğini ve seyahat kısıtlamalarını sizlerle paylaşacağım.

Bu yazımda tüm dünya ülkeleri için bilgi paylaşmadım. Tüm ülkeleri yazmaya yeltenirsem yazı çok uzayacak ve sıkılabileceğinizi düşündüm.

Bu sebepten, bize en çok sorulan ülkeleri ve soruları ele aldım. Aynı zamanda yazı içerisinde güncel bilgilere nasıl ulaşabileceğinize dair linkleri sizlerle paylaştım.

İçerikte yer vermediğim ülke ve vize kategorileri hakkında bilgi almak için, yazının sonundaki yorumlar kısmına yorum yazarsanız eksik kısımları da sizlerle paylaşacağım.

Umuyorum ki, bu karmaşık dönemde kafa karışıklığı yaratan konulara cevap olabilirim.

Schengen Bölgesi (Avrupa)

Schengen bölgesini 2 parça halinde anlatmanın daha uygun olacağını düşündüm.

Bunlardan ilki 90 güne kadar olan seyahatler yani Schengen vize başvurusu için kurallar ve kaideler. Schengen vizesi; aile ve arkadaş ziyareti, turistik seyahatler, ticari seyatler ve 90 güne kadar olan eğitim amacıyla Schengen üye ülkelere yapılan seyahatler için alınan vizedir.

Diğeri ise Schengen bölgesinde yer alan ülkelere 90 günden uzun süreli yapılacak ulusal vize başvuruları için kurallar. Ulusal vize; 90 günden uzun seyahatle çalışma, aile birleşimi, uzun süreli eğitimler gibi durumlar için Schengen üye ülkelerine gerçekleşecek seyahat için alınması gereken vizedir.

Schengen ülkeleri hangileri diye merak edenler >> https://brsvize.com/schengen-vizesi-kapsamindaki-ulkeler/ yazımızı inceleyebilirler.

Schengen Bölgesine 90 Güne Kadar Yapılan Seyahatler (Schengen Vize İşlemleri)

Bize en çok gelen soru buradan oluyor. Öncelikle belirtmek istediğim, keyfi seyahatler için tüm Schengen vize başvuruları kapalı. Keyfi seyahatlerden kastımız, turistik ve yakınını ziyaret etmek amacı ile seyahat etmek istenmesi.

Schengen ülkelerinin hemen hemen hepsi acil durumlarda vize başvurusu yapmaya izin veriyor. Acil durumlar, 1. derece aile bireylerinin doğum, düğün, ölüm, cenaze gibi acil durumlar için ilgili konsolosluğa mail atarak vize başvurusu yapmak için izin isteyerek işlem yapabiliyorsunuz.

Almanya, İtalya ve Hollanda için bazı kısıtlamalar ile ticari vize alınabiliyor. Bunun için de belirli şartlar var. İlk şart, online olarak yapılamayacak işler için seyahat ediyor olma durumunda başvuru kabul ediliyor. Bunu durumu daha net açıklamak gerekirse, örneğin İtalya’ya makine sattınız ve buradan eleman gönderip kurulumunu yapmanız gerekiyor. Bu durumda konsolosluğa durumu kanıtlar evraklar ve ticari davetiye ile mail gönderiyorsunuz. Konsolosluk izin verirse başvuru yapabiliyorsunuz.

Diğer ülkelere yapacağınız ticari seyahatler için güncel durumu konsolosluklara mail atarak sorabilirsiniz. Mail içine ticari davetiyeyi ve iş yerinizin yazmış olduğu dilekçeyi muhakkak eklemelisiniz.

Konsoloslukların iletişim bilgilerini internet sitemizdeki Tüm Vizeler kısmı içerisinde bulabilirsiniz. İlgili ülke sayfasına girdiğinizde içindekiler bölümünden konsolosluk iletişim bilgilerini bulacaksınız (genellikle sayfanın en altına ekledik). Bu sayfalarda vize başvuru süreci hakkında da detaylı bilgi bulacaksınız.

Not: Sadece iş görüşmesi ya da toplantı için başvurulara izin verilmiyor. Seyahat etmenize de müsaade edilmiyor. Online olarak yapılamayacak işlemler (makine kurulumu gibi konular) için izin verilebiliyor.

Not: İtalya için güncel kural; İtalya’da 120 saatten fazla kalmayacağınız hakkında ticari davetiye ve Türkiye’deki firmanın garanti vermesi gerekiyor.

Not: Geçerli vizesi olanlar ve bu vize ile seyahat etmek isteyenler ilgili konsolosluğa mail atarak seyahat kuralları hakkında bilgi almalıdır.

Schengen Bölgesi İçinde Yer Alan Ülkelere 90 Günden Uzun Süreli Seyahat Edecekler (Ulusal Vize İşlemleri)

Hemen hemen tüm Avrupa ülkeleri yani Schengen üye ülkeleri ulusal vize başvurusu kabul ediyor (Çalışma vizesi, aile birleşimi vizesi, 90 günden uzun eğitim, öğrenci ve erasmus vizesi başvuruları).

Güncel bilgi teyit etmek için sayfanın en altındaki yorumlar kısmına seyahat edeceğiniz ülke ve seyahat amacınızı yazarsanız güncel bilgiyi sağlayacağız.

Bulgaristan

Bulgaristan vize başvurusu bir süredir açık ve seyahat edebiliyoruz. Sadece girişte PCR testi sonucu görmek istiyorlar. Bunun haricinde herhangi bir karantina uygulaması da bulunmuyor. Bulgaristan vizesi hakkında bilgi almak için >> https://brsvize.com/bulgaristan-vizesi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Rusya

Rusya vize başvurusu bir süredir açık ve seyahat edebiliyoruz. Sadece girişte PCR testi sonucu görmek istiyorlar. Bunun haricinde herhangi bir karantina uygulaması da bulunmuyor. Rusya vizesi hakkında bilgi almak için >> https://brsvize.com/rusya-vizesi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Birleşik Krallık (İngiltere, Kuzey İrlanda, Galler, İskoçya)

Birleşik Krallık için vize başvuruları bir süredir devam ediyor. Tüm vize kategorileri için vize alınabiliyor. Sadece şuan için 14 gün karantina şartı var. Vize başvurusu yaparken 14 gün nerede kalınacağı açık bir şekilde belirtilmelidir.

Birleşik Krallık kısıtlamaları hakkında güncel bilgiler için https://www.gov.uk/ internet sitesini inceleyebilir ya da sayfanın en altına yorum yaparak bize sorabilirsiniz.

İngiltere vize başvurusu hakkında bilgi edinmek için internet sitemizin İngiltere vizesi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)

Amerika Birleşik Devletleri uzun zamandır vize başvurusu kabul ediyor. Tabi burada küçük bir ayrıntı var. Online sistem üzerinden başvuruyu tamamlayıp ödeme yapıyorsunuz. Bununla birlikte, randevular çok ileri tarihlere veriliyor ve sürekli öteleniyor. Bu sebepten vize alamıyorsunuz.

Acil durumlar için konsoloslukla iletişime geçerek vize almanız mümkün oluyor. Ayrıca, son 1 sene içerisinde süresi bitmiş ve vizesini uzatmak isteyenler, mülakata girme zorunluluğu olmayanlar (genellikle özel durumlara sahip olanlar, anne ve babasının vizesi olan 14 yaşına girmemiş olanlar ve 80 yaş üzeri başvuru sahibi gibi) online sistem üzerinden başvuru yapıp evrakları konsolosluğa kargo ile göndererek vize alabiliyor. Konsolosluğa gitmeye gerek olmama durumu sistem üzerinden başvuru yapıldıktan sonra net olarak belli oluyor.

Amerika vizesi sahipleri için seyahat kısıtlamaları hakkında güncel bilgiyi https://www.iatatravelcentre.com/world.php ve https://tr.usembassy.gov/tr/visas-tr/ internet siteleri üzerinden kontrol edebilir ya da bu yazının sonundaki yorumlar kısmından bize sorabilirsiniz.

Amerika vize başvurusu hakkında bilgi edinmek için internet sitemizin Amerika vizesi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kanada

Kanada vize başvurusu tüm kategoriler için açık ve vize veriliyor. Burada dikkat edilmesi gereken, şu sıralar vize başvurusunun sonuçlanması 2-3 ayı buluyor. Aktif Schengen, İngiltere (Birleşik Krallık) ya da Amerika vizesi olanlar ve Kanada vizesi yakın zamanda bitmiş olanların vize başvurusu daha kısa sürede sonuçlanıyor.

Bununla birlikte, Kanada şuan için çok fazla ret cevabı veriyor. Seyahat amacı ve maddi durumu çok net olanlar dışındaki kişilerin şu dönemde vize başvurusu yapmasını önermiyorum.

Seyahat kısıtlamaları ve vize süreci hakkında sizinle birkaç link paylaşacağım https://www.iatatravelcentre.com/world.php, https://canadasites.vfsglobal.com/tur/tr/can ve https://www.canada.ca/en.html buradan güncel durumu kontrol edebilir ya da bu yazı altına yorum yapabilirsiniz.

Kanada vize başvurusu hakkında bilgi için internet sitemizin Kanada vizesi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Ülkeler ve Kategoriler

Bize en çok yukarıda açıkladığım ülkeler için sorular geldi ve  bu sebepten bu yazımı burada sonlandırıyorum. Diğer ülkeler ve vize kategorileri hakkında bilgi almak için aşağıdaki yorum bölümüne yorumlarınızı bırakırsanız sizlere yanıt vermeye çalışacağız.

Yorum yaparken sizden naçizane ricam, seyahat edeceğiniz ülke ve seyahat amacınızı net olarak belirtmenizdir. Durumunuz hakkında daha açıklayıcı bilgi verdiğiniz takdirde, daha doğru bilgi verebilir ve yönlendirme yapabilirim.

11 Yorum

  1. Gelişmeleri takip ediyoruz kesin paylaşılmış bir tarih yok maalesef. Tarafınıza gelen davetiye istinaden konsoloslukla mail yolu ile iletişime geçerek vize başvurusu için onay isteyebilirsiniz. Pandemi sebebiyle vize başvuruları daha duruma özel ilerlemekte.

 1. merhaba,3 aylık yurtdışı dil okuluna gitmek istiyorum. hangi ülkeler açık acaba?

  1. Merhaba pandemi sebebiyle vize başvuruları daha duruma özel devam etmektedir. Bu yüzden tarafınıza gelen davetiyeye istinaden konsoloslukla mail yolu ile iletişime geçerek vize başvurusu için onay isteyebilirsiniz. En belirli olan Almanya’yı tavsiye etmiyoruz genellikle izin vermiyor. Fakat diğer ülkeleri deneyebilirsiniz.

 2. aşı zorunluluğu ne zaman kalkar sizce.taktir edersiniz ki türkiye de tüm yaş grupları için aşılama yapılmıyor

  1. Aşı zorunluluğunun kaldırılmasını maalesef pek öngöremiyoruz şu an için. Tabi bu süreçte hiç bir şey kesin değil. Gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz. İsteğe bağlı olarak aşı yaptıranlar da mevcuttur.

 3. Merhaba ben Hollandaya gitmek istiyorum turistlik vizeler ne zaman açılacak bilgi verebilirmisiniz

  1. Merhaba konu hakkında gelişmeler söz konusu ancak detaylı bilgi için hafta başını bekliyoruz.

 4. İngiltere aile ziyaret vizesi için başvurular ne zaman açılır şuan için türkiye kırmızı listede oldugu için başvuru yapılamıyor yanlış bilmiyorsam cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   Şuan için de başvurular açık ve vize başvurusu yapabiliyorsunuz. Ancak, kırmızı listede olduğumuzdan ötürü vize başvuruları sonuçlanmıyor. Kırmızı listeden ne zaman çıkacağımıza dair de henüz bir açıklama yapılmış değil. Teşekkürler.

 5. Emekli polanyada yaşayan alman vatandaşıyım. Türkiyede evlendim Polanyaya eşimi getirebilir miyim? Yoksa mecbur Alman olduğum için Almanyada istikamet etmem mi gerekiyor? Bilmiyorum nasıl bir yol haritası olur? Bana tavsiyeniz ne olabilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button