Almanya VizesiBilgi Bankası

Almanya İş Arama Vizesi

Almanya İş Arama Vizesi Hakkında Her Şey

Almanya iş arama vizesi sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bu sayfamız içerisinde Almanya iş arama vizesi hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

İzmir ve çevre illerinde yaşayan misafirlerimiz, Almanya iş arama vizesi başvuru işlemlerini İzmir merkezli BRS Global Vize Danışmanlık ile kusursuz bir şekilde yönetebilirsiniz.

BRS Global Vize Danışmanlık olarak, keyifli bir vize başvuru süreci geçirmenizi diliyoruz.

Almanya İş Arama Vizesi Hakkında Ücretsiz Ön Danışmanlık Almak için;

>>Hemen Bizimle İletişime Geçin<<

Almanya iş arama vizesi hakkında merak ettiğiniz soruların yanıtına hızlı ulaşabilmek için aşağıdaki içindekiler tablosunu kullanabilirsiniz.

Almanya İş Arama Vizesi Hakkında Genel Bilgi

Almanya İş Arama Vizesi Hakkında Genel Bilgi

Almanya iş arama vizesi, ulusal vize (D tipi vize) kapsamındadır. Almanya’daki bir firmada çalışıp maaş almak isteyen ve bu sebeple Almanya’ya seyahat edecek her bir TC vatandaşı Almanya iş arama vizesi başvurusunda bulunmak ve iş arama vizesi almak zorundadır.

Almanya iş arama vizesi ile Almanya’da 90 günden daha uzun süre kalarak, haftada 10 saat çalışma imkanına sahip olabilirsiniz. Bu vizeye sahip olduktan sonra Almanya oturum hakkınız olur ve bu sayede ailenizi de yanınıza alabilirsiniz. Fakat ailenizi yanınıza almadan önce bir iş bulmanızı daha sonra ailenizi yanınıza getirmenizi tavsiye ederiz.

Bireysel olarak Almanya’da iş bulmak için ve Almanya veya farklı bir ülkeden alınan yüksekokul diploma sahipleri, Almanya veya farklı bir ülkeden alınan meslek diploması yahut belirli meslekte Almanya’nın isterlerine uygun olarak meslek tecrübe sahibi olan ve belgelerle kanıtlayabilecek ve Almanya’dan meslek denklik yetkinliği alabilen kişiler Almanya iş arama vizesi başvurusunda bulunabilir.

Almanya İş Arama Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Almanya İş Arama Vizesi Başvurusu Nereden Yapılır?

Almanya İzmir Konsolosluğunun yetki bölgesi gri alanları kapsamaktadır. Bu şehirlerde ikamet eden kişiler, 17 Şubat 2020 tarihinden itibaren İDATA vize başvuru merkezi üzerinden randevu alarak, İzmir’deki konsolosluk üzerinden Almanya iş arama vizesi başvurusu gerçekleştirebilir.

Almanya İzmir Konsolosluğu yetki alanı içerisindeki iller; Afyon, Antalya, Aydın, Burdur, Denizli, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla, Isparta, Uşak illeri bulunacaktır.

Yeşil bölge Almanya İstanbul Başkonsolosluğu yetki bölgesi olduğundan burada ikamet eden kişilerin İstanbul Konsolosluğu üzerinden vize başvurusu gerçekleştirilir.

Almanya İstanbul Büyükelçiliği yetki alanı içerisindeki iller; Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, Eskişehir, İstanbul, İzmit, Kırklareli, Sakarya, Tekirdağ, Yalova.

Kırmızı bölge Almanya Ankara Büyükelçiliği yetki bölgesi olduğundan buralarda ikamet eden kişilerin Ankara Büyükelçiliği Vize Departmanı üzerinden vize başvurusu gerçekleştirilir.

Almanya Ankara Büyükelçiliği yetki alanı içerisindeki iller; Adana, Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Artvin, Aksaray, Amasya, Ankara, Bartın, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Hakkari, Hatay, İçel (Mersin), Iğdır, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kilis, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat, Zonguldak.

Almanya İş Arama Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya İş Arama Vizesi Kaç Günde Çıkar?

 • Uygun bulunan başvuru, yapıldığı tarihten itibaren 3 ay içinde karara bağlanır.
 • Özellikle başvurunun ayrıntılı bir tahkikat gerektirdiği bazı durumlarda bu süre daha uzun tutulabilir.
 • İstisnai olarak, özel bazı durumlarda ek bir takım belgelerin sunulması gerektiğinde, bu süre daha da uzayabilir.
Bu duruma istinaden BRS Global Vize Danışmanlık olarak, Almanya iş arama vizesi başvurusunun seyahate en az 6 ay kala gerçekleştirilmesini tavsiye ediyoruz.

Almanya İş Arama İzni Almak İçin Yapılması Gerekenler

Almanya İş Arama Vizesi Nedir?

Almanya veya farklı bir ülkeden aldığınız eğitimler Almanya isterlerine göre yetkin ve denk veya yetkin denk olunmayan konular belli ve Almanya’da bu eksikler için eğitim görülecek ise gerekli bu aşamaları tamamlayarak bu belgeleri temin etmeniz gerekiyor. Almanya’da bazı meslekler düzenlemeye tabiidir. Düzenlemeye tabi tutulan meslekler için yetkinlik ve denklik belgesi istenmiyor, tek yetkili kurumdan alınan ön onay yeterli oluyor.

Ayrıca gidilecek şehir, planlanan ikamet yeri/ konaklama bilgileri, branş gibi detaylı bilgilerin yer aldığı iş arama planınızdan bahsedeceğiniz motivasyon/ niyet dilekçesi İngilizce veya Almanca olarak hazırlanması gereklidir. Bu dilekçe ciddi önem taşımaktadır, kişinin tamamen iş arama planı ve stratejisini sunması gereken belgedir.

Almanya iş arama vizesi için A1 veya B2 gibi Almanya veya İngilizce dil bilgisi yetkinlik belgeleri talep edilmiyor. Ancak Türkiye’deyken kendizi dil konusunda geliştirmenizi tavsiye ederiz. Aynı zamanda Almanya’da iş aramak için yapılan hazırlıklardan biri olarak da sunulup fayda sağlanabilir. Bu şekilde yapılan başvurularda olumlu sonuç ihtimali çok daha başarılı oluyor.

BRS Global Vize Danışmanlık olarak, Almanya İş Arama Vizesi kapsamında iş bulma ve işe yerleştirme konularında hizmet vermemekteyiz.

Almanya iş arama vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için Almanya yetkinlik ve denklik belgeleri gibi Anabin’den alınması gereken veya ön onay işlemlerinizi kendiniz gerçekleştirmeniz ve Almanya’dan tarafınıza gelmesi zorunlu olan evrakların tarafınıza ulaşmış olması gereklidir.

Almanya İş Arama Vizesi için Gerekli Evraklar

 • Almanca olarak okunaklı ve dikkatlice doldurulmuş, tarih yazılmış ve imzalanmış 2 adet Almanya ulusal vize başvuru formu (Almanya Ulusal Vize Başvuru Formu – Türkçe).
 • Kriterlere uygun pasaport (Daha önceden alınan pasaportlar ve emniyetten alınacak pasaport protokolü. Pasaportta bilgilerin olduğu sayfanın ve son 3 yılda verilen Almanya ve diğer Schengen ülkelerine ait vize fotokopileri).
 • Kriterlere uygun 2 adet biyometrik fotoğraf (35×45 mm boyutunda biyometrik)
 • Tüm ikamet süresini kapsayan, minimum 30.000 € teminatlı sağlık sigortası
 • Eğitim yetkinlik ve denklik belgesi
 • Düzenlemeye tabi bir meslek ise; meslek icraat kabulu veya izni/ ön onayı
 • Meslek diploması veya mesleki eğitim ve vasıflarını gösteren belge ve sertifikalar YA DA yüksekokul diploması, alınan ek eğitimler ve kursuları gösteren karne, sertifika vb.
 • Motivasyon/ niyet dilekçesi ve var ise iş arayışı için yapılmış olan hazırlıkları gösteren belgeler
 • Başvuru sahibinin geriye dönük son 3 ayı gösteren Almanya’da kalacağı süre boyunca geçimini sağlayacak bakiyesi bulunan güncel banka hesap dökümü (kaşeli ve imzalı olarak banka imza sirküleri ile beraber alınmalıdır.)
 • Varsa tapu, ruhsat
 • Varsa İngilizce ve Almanca dil yeterlilik belgesi (A1, B2 vb.)
 • Türk vatandaşı olmayanlar: Türkiye’den planlanan çıkış tarihine kadar geçerli İkamet Tezkeresi.

DİKKAT:

 • İstenilen belgeler güncel olmalıdır (3 aydan daha yeni).
 • Belgelerin aslı ve iki adet fotokopisi sunulmalıdır.
 • Konsolosluğun yukarıdaki evraklar dışında ek evrak talebinde bulunma ve sizi mülakata çağırma yetkisi olduğu unutulmamalıdır.
 • Özgeçmiş, dilekçe, yüksekokul veya meslek diplomaları, karne, sertifika gibi Türkçe belgelerin Almanca/ İngilizce tercümeleri gerekmektedir.

Almanya İş Arama Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Konsolosluk Vİze Harcı Ulusal Vize Randevu Ücreti BRS Vize Hizmet Bedeli Toplam
75 € 35€ + 10 € Kargo 230 € 350 €
 • Yukarıdaki ücretlere KDV dahildir.
 • Yukarıdaki ücretlere Almanca/ İngilizce gerekli çeviri ücretleri dahil değildir.
 • Kalabalık grup başvuruları için bizimle iletişime geçerek fiyat alabilirsiniz.
 • Yukarıdaki ücretlere konsolosluk isterlerine uygun olacak şekilde yapılması gereken zorunlu seyahat sağlık sigortası dahil değildir.
Hizmet verdiğimiz ve bilgi alabileceğiniz diğer Almanya vizesi kategorileri hakkında detaylı bilgi için  >> https://brsvize.com/category/almanya-vizesi/
Daha Detaylı Bilgi ve Destek Almak için Bizimle İletişime Geçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button