fbpx
Almanya VizesiBilgi Bankası

Almanya Çalışma Vizesi – Çalışma İzni

Almanya Çalışma Vizesi - Çalışma İzni Hakkında Her Şey

Almanya çalışma vizesi – çalışma izni sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bu sayfamız içerisinde Almanya çalışma vizesi ve çalışma izni hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

İzmir ve çevre illerinde yaşayan misafirlerimiz, Almanya çalışma vizesi – çalışma izni başvuru işlemlerini İzmir merkezli BRS Global Vize Danışmanlık ile kusursuz bir şekilde yönetebilirsiniz.

BRS Global Vize Danışmanlık olarak, keyifli bir vize başvuru süreci geçirmenizi diliyoruz.

Almanya Çalışma Vizesi – Çalışma İzni Başvurusu Hakkında Ücretsiz Ön Danışmanlık Almak için;

>>Hemen Bizimle İletişime Geçin<<

Almanya Çalışma Vizesi – Çalışma İzni Hakkında Genel Bilgi

Almanya Çalışma Vizesi Hakkında Genel Bilgi

Almanya çalışma vizesi – çalışma izni ulusal vize (D tipi vize) kapsamındadır. Almanya’daki bir firmada çalışıp maaş alacak her bir TC vatandaşı Almanya çalışma izni başvurusunda bulunmak ve çalışma vizesi almak zorundadır.

Almanya çalışma izni – çalışma vizesi ile Almanya’da 90 günden daha uzun süre çalışma imkanına sahip olabilirsiniz. Bu vizeye sahip olduktan sonra Almanya oturum hakkınız olur ve bu sayede ailenizi de yanınıza alabilirsiniz.

Bireysel olarak Almanya’da iş bulmuş ve işe kabul edilmiş yahut şuan aktif olarak çalıştığı şirketin Almanya’daki bir firma ile şirket içi / şirketler arası personel değişimi ya da transferi gerçekleştirecek kişiler Almanya çalışma vizesi – çalışma izni vize başvurusunda bulunabilir.

Almanya Çalışma Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Almanya Çalışma İzni Başvurusu Nereden Yapılır?

Almanya İzmir Konsolosluğunun yetki bölgesi gri alanları kapsamaktadır. Bu şehirlerde ikamet eden kişiler, 17 Şubat 2020 tarihinden itibaren İDATA vize başvuru merkezi üzerinden randevu alarak, İzmir’deki konsolosluk üzerinden Almanya çalışma vizesi – çalışma izni başvurusu gerçekleştirebilir.

Almanya İzmir Konsolosluğu yetki alanı içerisindeki iller; Afyon, Antalya, Aydın, Burdur, Denizli, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla, Isparta, Uşak illeri bulunacaktır.

Yeşil bölge Almanya İstanbul Başkonsolosluğu yetki bölgesi olduğundan burada ikamet eden kişilerin İstanbul Konsolosluğu üzerinden vize başvurusu gerçekleştirilir.

Almanya İstanbul Büyükelçiliği yetki alanı içerisindeki iller; Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, Eskişehir, İstanbul, İzmit, Kırklareli, Sakarya, Tekirdağ, Yalova.

Kırmızı bölge Almanya Ankara Büyükelçiliği yetki bölgesi olduğundan buralarda ikamet eden kişilerin Ankara Büyükelçiliği Vize Departmanı üzerinden vize başvurusu gerçekleştirilir.

Almanya Ankara Büyükelçiliği yetki alanı içerisindeki iller; Adana, Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Artvin, Aksaray, Amasya, Ankara, Bartın, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Hakkari, Hatay, İçel (Mersin), Iğdır, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kilis, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat, Zonguldak.

Almanya Çalışma Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya Çalışma Vizesi Kaç Günde Çıkar?

 • Uygun bulunan başvuru, yapıldığı tarihten itibaren 3 ay içinde karara bağlanır.
 • Özellikle başvurunun ayrıntılı bir tahkikat gerektirdiği bazı durumlarda bu süre daha uzun tutulabilir.
 • İstisnai olarak, özel bazı durumlarda ek bir takım belgelerin sunulması gerektiğinde, bu süre daha da uzayabilir.
Bu duruma istinaden BRS Global Vize Danışmanlık olarak, Almanya çalışma vizesi başvurusunun seyahate en az 6 ay kala gerçekleştirilmesini tavsiye ediyoruz.

Almanya Çalışma İzni Almak İçin Yapılması Gerekenler

Almanya Çalışma Vizesi Nedir?

Eğer Türkiye’de iseniz ve Almanya’da bulunan firma sizi işe almaya karar verirse, genellikle tarafınıza eposta yolu ile bir iş teklifi ve iş sözleşmesi gönderir. Siz de bu iş teklifini ve iş sözleşmesini imzalarsınız ve gerekli diğer evraklar ile birlikte Almanya’daki firmaya geri epostalarsınız (Gerekli evraklar konusunda Almanya’daki firma sizi bilgilendirecektir).

Daha sonrasında Almanya’daki firma sizin adınıza çalışma izni talebinde bulunur ve çalışma izni belgesini size posta yoluyla ulaştırılır. Elinize çalışma izni ulaştıktan sonra aşağıdaki evrakları hazırlamaya başlayarak Almanya çalışma vizesi başvurusunda bulunabilirsiniz.

BRS Global Vize Danışmanlık olarak, Almanya Çalışma Vizesi kapsamında iş bulma ve işe yerleştirme konularında hizmet vermemekteyiz.

Almanya çalışma vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için Almanya’daki işinizi kendiniz bulmanız ve Almanya’dan tarafınıza gelmesi zorunlu olan evrakların tarafınıza ulaşmış olması gereklidir.

Almanya Çalışma Vizesi için Gerekli Evraklar

 • Almanca olarak okunaklı ve dikkatlice doldurulmuş, tarih yazılmış ve imzalanmış 2 adet Almanya ulusal vize başvuru formu (Almanya Ulusal Vize Başvuru Formu – Türkçe).
 • Kriterlere uygun pasaport (Daha önceden alınan pasaportlar ve emniyetten alınacak pasaport protokolü. Pasaportta bilgilerin olduğu sayfanın ve son 3 yılda verilen Almanya ve diğer Schengen ülkelerine ait vize fotokopileri).
 • Kriterlere uygun 2 adet biyometrik fotoğraf (35×45 mm boyutunda biyometrik)
 • İş sözleşmesinin başlangıç tarihine kadar kapsayan, minimum 30.000 € teminatlı sağlık sigortası veya benzeri
 • Almanya’da gönderilen çalışma izni/ ön onayı orijinali.
 • Almanya’daki firma ile aranızdaki iş teklifi/ iş sözleşmesi ya da kontrat
 • Meslek diploması veya mesleki eğitim ve vasıflarını gösteren belge ve sertifikalar YA DA yüksekokul diploması, alınan ek eğitimler ve kursuları gösteren karne, sertifika vb.
 • Özgeçmiş
 • Barkodlu SGK hizmet dökümü ve son iş yerine ait SGK işe giriş bildirgesi. (E-devlet üzerinden ya da SGK’dan alınabilir).
 • Türkiye’deki iş verenden iş ve görev dilekçesi
 • Varsa dil yeterlilik belgesi (A1, B2 vb.)
 • Türk vatandaşı olmayanlar: Türkiye’den planlanan çıkış tarihine kadar geçerli İkamet Tezkeresi.

Şirket İçi Transfer için Gerekli Evraklar

Yukarıdaki evraklara ek olarak aşağıdaki evrakların da hazırlanması gerekmektedir.

 • Çalıştığınız şirket tarafından şirket için transferi açıklayan dilekçe (Şirket antetli kağıdına yazılmalı, kaşe ve imza olmalı).
 • Almanya’daki şirket ile aradaki bağı gösterir sözleşme vb.
 • Türkiye’deki şirkete ait güncel vergi levhası, son 6 ay içinde alınmış oda faaliyet belgesi, imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi ve ticaret sicil tastiknamesi.
 • SGK işe giriş bildirgesi (Şirket tarafından kaşe ve imzalı olmalı).
 • Son 6 aya ait maaş bordrosu (Şirket tarafından kaşe ve imzalı olmalı).
 • Bazı durumlarda meslek yetkinlik denkliği alınması da gereklidir.

DİKKAT:

 • İstenilen belgeler güncel olmalıdır (3 aydan daha yeni).
 • Belgelerin aslı ve iki adet fotokopisi sunulmalıdır.
 • Konsolosluğun yukarıdaki evraklar dışında ek evrak talebinde bulunma ve sizi mülakata çağırma yetkisi olduğu unutulmamalıdır.
 • Özgeçmiş, dilekçe, yüksekokul veya meslek diplomaları, karne, sertifika gibi Türkçe belgelerin Almanca/ İngilizce tercümeleri gerekmektedir.

Almanya Çalışma Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Konsolosluk Vİze Harcı Başvuru Merkezi Ödemesi BRS Vize Hizmet Bedeli & ZORUNLU SİGORTA Toplam
75 € 35 € + 10 € Kargo 230 € 350 €
 • Yukarıdaki ücretlere KDV dahildir.
 • Yukarıdaki ücretlere Almanca/ İngilizce gerekli çeviri ücretleri dahil değildir.
 • Kalabalık grup başvuruları için bizimle iletişime geçerek fiyat alabilirsiniz.
Hizmet verdiğimiz ve bilgi alabileceğiniz diğer Almanya vizesi kategorileri hakkında detaylı bilgi için  >> https://brsvize.com/category/almanya-vizesi/
Daha Detaylı Bilgi ve Destek Almak için Bizimle İletişime Geçin

4 Yorum

 1. Veediğiniz bilgilere teşekkürler,peki mesleğimizle ilgili Denklik buradan yapmamiz gerekiyor mu?is veren denklik gerekli görmemisse ve Almanyada iş kabulunden sonra oradan denklik yapmak olabilir mi?Teşekkürler

  1. Rica eder, biz teşekkür ederiz. Denklik vize başvurusu önce yapılmalıdır. Bizden destek alarak da denklik sağlanabilir veya iş veren adınıza gerçekleştirebilir. Ancak genellikle çalışacağınız yer bu işlemle uğraşmıyor süreç sebebiyle. Denklik onaylandıktan sonra çalışma vizesi için sürece başlayabilirsiniz.

 2. Merhaba , Ben İşletme bölümü mezunuyum almanyadan muhasebe üzerine iş davetiyesi ve çalışma onayı aldım fakat belgeler arasinda dil sertifikasi zorunlu mu yani şart koşuyorlar mi almanca dil sertifikası için ?

  1. Merhaba,

   Bayram sonrası bizi ararsanız bize bazı sorular sorup durumunuzu net analiz eder, sizinle doğru bilgileri paylaşabiliriz. 0554 141 44 78 numaralı telefonda n bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button