İtalya VizesiBilgi Bankası

İtalya Çalışma Vizesi – Çalışma İzni

İtalya Çalışma Vizesi - Çalışma İzni Hakkında Her Şey

İtalya çalışma vizesi – çalışma izni sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bu sayfamız içerisinde İtalya çalışma vizesi çalışma izni hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

İzmir ve çevre illerinde yaşayan misafirlerimiz, İtalya çalışma vizesi başvuru işlemlerini İzmir merkezli BRS Global Vize Danışmanlık ile kusursuz bir şekilde yönetebilirsiniz.

BRS Global Vize Danışmanlık olarak, keyifli bir vize başvuru süreci geçirmenizi diliyoruz.

İtalya Çalışma Vizesi – Çalışma İzni Başvusunu Bizim Desteğimiz ile Birlikte Gerçekleştirmek için;

>>Hemen Bizimle İletişime Geçin<<

İtalya çalışma vizesi – çalışma izni hakkında merak ettiğiniz soruların yanıtına hızlı ulaşabilmek için aşağıdaki içindekiler tablosunu kullanabilirsiniz.

İtalya Çalışma Vizesi ve Çalışma İzni Hakkında Genel Bilgi

İtalya Çalışma Vizesi Hakkında Genel Bilgi

İtalya çalışma vizesi ulusal vize (D tipi vize) kapsamındadır. İtalya’daki bir firmada çalışıp maaş alacak her bir TC vatandaşı İtalya çalışma izni başvurusunda bulunmak ve çalışma vizesi almak zorundadır.

İtalya çalışma izni ile İtalya’da 90 günden daha uzun süre çalışma imkanına sahip olabilirsiniz. Bu vizeye sahip olduktan sonra İtalya oturum hakkınız olur ve bu sayede ailenizi de yanınıza alabilirsiniz.

Bireysel olarak İtalya’da iş bulmuş ve işe kabul edilmiş yahut şuan aktif olarak çalıştığı şirketin İtalya’daki bir firma ile şirket içi / şirketler arası personel değişimi ya da transferi gerçekleştirecek kişiler İtalya çalışma vizesi başvurusunda bulunabilir.

İtalya Çalışma İzni Nedir?

İtalya Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya çalışma izin belgesi ile İtalya çalışma vizesi çokça karıştırılır. Burada size bu iki belge arasındaki farkları açıklayacağım. İlk olarak İtalya çalışma izni ile başlayalım.

İtalya çalışma izni belgesi (Nulla Osta), İtalya’ya çalışmak için gidebilmek ve İtalya çalışma vizesi alabilmek için gerekli en temel evraktır. Bu evrak İtalya’daki işveren/şirket tarafından İtalya’dan temin edilir ve size üzerinde pul bulunan orijinal hali gönderilir.

Siz de İtalya çalışma vizesi başvurusu yapacağınızda gerekli diğer evraklar ile birlikte İtalya çalışma izin belgenizi de konsolosluğa sunarsınız.

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli konu, Nulla Osta’nın ikametinizin bağlı olduğu konsolosluğa hitaben hazırlanması ve ilgili konsolosluğa gönderilmesidir. Aksi takdirde, bu belgenin tekrardan hazırlanması ve tarafınıza gönderilmesi gerekir.

İtalya Çalışma İzni Nasıl Alınır? İtalya Çalışma İzni Almak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İtalya çalışma izni alabilmek için öncelikle İtalya’da çalışacağınız bir firma bulmanız gereklidir. İtalya’da bulunan firma sizi işe almaya karar verirse, genellikle Türkiye’deki adresinize bir niyet mektubu ve iş sözleşmesi gönderir. Siz de bu niyet mektubu ve iş sözleşmesini imzalarsınız ve gerekli diğer evraklar ile birlikte İtalya’daki firmaya geri yollarsınız (Gerekli evraklar konusunda İtalya’daki firma sizi bilgilendirecektir).

Daha sonrasında İtalya’daki firma sizin adınıza çalışma izni talebinde bulunur ve çalışma izni belgesini size posta yoluyla ulaştırılır. Elinize çalışma izni ulaştıktan sonra aşağıdaki evrakları hazırlamaya başlayarak İtalya çalışma vizesi başvurusunda bulunabilirsiniz.

BRS Global Vize Danışmanlık olarak, İtalya’da iş bulma ve işe yerleştirme konularında hizmet vermemekteyiz.

İtalya çalışma vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için İtalya’daki işinizi kendiniz bulmanız ve İtalya’dan tarafınıza gelmesi zorunlu olan evrakların tarafınıza ulaşmış olması gereklidir.

İtalya Çalışma Vizesi Nedir?

İtalya Çalışma Vizesi Nedir?

İtalya çalışma vizesi, İtalya’da uzun süre çalışabilmeniz için gerekli olan İtalya ulusal (D-Tipi) vize tipidir. Bu vize ile İtalya’da uzun süre çalışabilir ve oturum hakkına sahip olabilirsiniz. Daha sonrasında dilerseniz İtalya aile birleşimi vizesi ile ailenizi de yanınıza alabilirsiniz.

İtalya Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya çalışma vizesi alabilmeniz için en önemli şart İtalya’daki firma tarafından kabul edilmiş olmanız ve İtalya çalışma izni belgesinin orijinalinin elinize ulaşmış olması gereklidir.

İtalya çalışma izin belgesi elinize ulaştıktan sonra gerekli diğer evraklar ile birlikte İtalya vize başvuru merkezine giderek İtalya çalışma vizesi başvurusunda bulunmanız gerekir (Gerekli evraklar bu sayfanın devamında paylaşılmıştır). Bunun sonucunda İtalya konsolosluğu sizi vize almaya uygun görürse İtalya çalışma vizesi sahibi olabilirsiniz.

Almış olduğunuz bu vize süresini İtalya ‘ya gittikten sonra uzatma hakkınız da vardır ve İtalya’ya gittikten sonra size oturum kartı da verilecektir.

İtalya Çalışma Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

İtalya konsolosluklarının bölge ayrımı vardır. Resmi ikametinizin bulunduğu şehire göre vize başvurusu yapacağınız yer değişiklik gösterir. Aşağıda bölgelere göre vize başvurusunun nerede yapılacağı açıklanmıştır.

İstanbul İtalya Başkonsolosluğu Yetki Alanları;

Amasya , Ardahan, Artvin, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Çorum, Düzce, Edirne, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, İstanbul, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kocaeli, Ordu, Sakarya, Samsun, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Yalova, Yozgat, Zonguldak.

Bu şehirlerde yaşayanlar İtalya vize başvurularını İstanbul (Avrupa ve Asya), Bursa ve Trabzon’daki iDATA ofislerinden yapabilirler.

Ankara İtalya Büyükelçiliği Yetki Alanları;

Adıyaman, Ağrı, Ankara, Batman, Bingöl, Bitlis, Bolu, Çankırı, Diyarbakır, Elazığ, Eskişehir, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Kahramanmaraş, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Malatya, Mardin, Muş, Osmaniye, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Van.

Bu şehirlerde yaşayanlar İtalya vize başvurularını Ankara ve Gaziantep’teki iDATA ofislerinden yapabilirler.

İtalya Çalışma Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Her bir başvuru kendi durumuna göre değerlendirilir ve bu nedenle uzun vadeli (Ulusal) vizeler için özel bir işlem süresi yoktur. Bununla birlikte genellikle 15 günde sonuçlanmaktadır.

Tüm başvuru sahiplerinin seyahat planlarını ancak vizeyi aldıktan sonra onaylamaları önerilir.

Bununla birlikte vizenin sonuçlanma süresi genel olarak;

 • Uygun bulunan başvuru, yapıldığı tarihten itibaren 15 iş günü içinde karara bağlanır.
 • Özellikle başvurunun ayrıntılı bir tahkikat gerektirdiği bazı durumlarda bu süre, 30 iş gününe kadar uzatılabilir.
 • İstisnai olarak, özel bazı durumlarda ek bir takım belgelerin sunulması gerektiğinde, 60 iş gününe çıkabilir.
Bu duruma istinaden BRS Global Vize Danışmanlık olarak, İtalya çalışma vizesi başvurusunun seyahate en az 2 ay kala gerçekleştirilmesini tavsiye ediyoruz.

İtalya Çalışma Vizesi için Gerekli Evraklar

İtalya çalışma vizesi başvurusu için gerekli evraklar ikamet ettiğiniz şehire göre değişiklik gösterir. Aşağıda yazılmış olan İtalya çalışma vizesi evrakları İtalya İzmir Başkonsolosluğu yetki alanındaki şehirlerde ikamet eden kişiler için geçerlidir. Diğer şehirlerde yaşayanlar için bazı küçük değişiklikler gösterir.

 • İtalya ulusal vize başvuru formu: Okunaklı ve dikkatlice doldurulmuş, tarih yazılmış ve imzalanmış olmalı.
 • Pasaport: Talep edilen vizenin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli pasaportun orijinali. Kullanılan ve son 10 yılda alınan pasaportun ilk sayfasının, son 3 yılda verilen İtalya ve diğer Schengen ülkelerine ait vize fotokopileri ve giriş-çıkış mührünün olduğu sayfanın fotokopisi.
 • Kriterlere uygun 3 adet biyometrik fotoğraf (35×45 mm boyutunda biyometrik)
 • İtalya’dan tarafınıza gönderilmiş ve adınıza düzenlenmiş çalışma izni orijinali (Nulla Osta) ve fotokopisi.
 • İtalya’da bulunan firmadan kişinin işe alınma niyetini belirten, antetli kağıda yazılmış imzalı ve kaşeli şirket yazısı. Yazıda imzası bulunan kişinin adı, soyadı ve unvanının bulunması gereklidir. Dilekçeyi imzalayan kişinin kimlik fotokopisi.
 • İtalyan şirkete ait kare kodlu Visura Camerale.
 • İtalya’daki firma ile aranızdaki iş sözleşmesi ya da kontrat (Zorunlu değildir ancak bu evrağın da sunulmasını şiddetle tavsiye ederiz).
 • Meslek diploması veya mesleki eğitim ve vasıflarını gösteren belge ve sertifikalar.
 • Barkodlu SGK hizmet dökümü ve son iş yerine ait SGK işe giriş bildirgesi. (E-devlet üzerinden ya da SGK’dan alınabilir).
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (E-devletten alınabilir).
 • Tarihçeli yerleşim yeri (E-devletten alınabilir).
 • Adli sicil kaydı (E-devletten alınabilir).
 • Askerlik durum belgesi (E-devletten alınabilir).
 • TC nüfus cüzdanı fotokopisi (Yabancı uyruklular için TC oturum kartı fotokopisi).

Şirket İçi Transfer için Gerekli Evraklar

Yukarıdaki evraklara ek olarak aşağıdaki evrakların da hazırlanması gerekmektedir.

 • Çalıştığınız şirket tarafından şirket için transferi açıklayan dilekçe (Şirket antetli kağıdına yazılmalı, kaşe ve imza olmalı).
 • İtalya’daki şirket ile aradaki bağı gösterir sözleşme vb.
 • Türkiye’deki şirkete ait güncel vergi levhası, son 3 ay içinde alınmış oda faaliyet belgesi, imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi ve ticaret sicil tastiknamesi.
 • SGK işe giriş bildirgesi (Şirket tarafından kaşe ve imzalı olmalı).
 • Son 3 aya ait maaş bordrosu (Şirket tarafından kaşe ve imzalı olmalı).

DİKKAT:

 • İstenilen belgeler güncel olmalıdır (3 aydan daha yeni).
 • Belgelerin aslı ve bir adet fotokopisi sunulmalıdır.
 • Konsolosluğun yukarıdaki evraklar dışında ek evrak talebinde bulunma ve sizi mülakata çağırma yetkisi olduğu unutulmamalıdır.

BRS Vize ile İtalya Çalışma Vizesi Almanın Kolay Yolu

İtalya Çalışma Vizesi Danışmanlık İzmir

 1. İtalya çalışma izni belgeniz elinize ulaştıktan sonra bizimle iletişime geçiyorsunuz.
 2. Durumunuza en uygun ve en güncel İtalya çalışma vizesi için gerekli evrakları tarafınıza gönderiyoruz.
 3. Evraklarınız bize ulaştıktan sonra kontrolleri yapıyoruz. Hatalı ya da eksik evrak var ise düzeltilmesini sağlıyoruz.
 4. Size ve bize en uygun günü kararlaştıralım ve vize başvurusu için randevunuzu alıyoruz.
 5. E-devletten alınacak evrakları alıyoruz, formları ve dilekçelerinizi biz hazırlıyoruz.
 6. Vize başvuru günü sizin gelmenize gerek kalmadan İtalya çalışma vizesi başvurunuzu sizin adınıza biz gerçekleştiriyoruz.
 7. Vize başvurusu sonuçlandıktan sonra pasaportunuzu biz teslim alıyoruz ve sizlere iletiyoruz.

İtalya Çalışma Vizesi Ücreti Ne Kadar?

İtalya eğitim, öğrenci ve erasmus vizesi ücretleri hakkında detaylı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Diğer İtalya vize kategorileri hakkında detaylı bilgi için >> https://brsvize.com/category/italya-vizesi/

Yorumlar

4 Yorum

 1. Merhaba,

  Önümüzdeki aylarda şirketimiz İtalya’nın Palermo şehrinde 5-6 aylık bir iş yapacaktır. Bu işte 6 personel için kısa süreli çalışma izni almak istemekteyiz. Gerekli evraklar, yaklaşık süre ve pasaport hariç toplam ücret için bilgi verebilir misiniz ?

  1. Merhaba, eğer İzmir konsolosluğu’na bağlı bölgelerde yaşıyorsanız size yardımcı olabiliriz. İletişim sayfamızdan gerekli iletişim bilgilerimize ulaşıp bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 2. Merhaba ben italya’ya taşınana veya gidene 260.000₺ verildiğini bir internet sitesinde okudum. İtalyanın kasaba veya köyüne gidip orada yaşamak isteyenler içinmiş. Benim yaşım 38 ve evliyim 2 çocuk babasıyım. Ailemle birlikte gitmek istiyorum. Bana yardımcı olursanız sevinirim

 3. merhaba, çalışma izni alırken modello s4 diye bir vekaletname gönderdi italyadaki firmam ve apostil ettirmem istendi. bunu türkiyede hangi makam apostil ediyor bilgi verebilir misiniz acaba ? teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button