The Proms | BRS Global Vize Danışmanlık hizmetleri

The Proms

Proms, ağırlıklı olarak Londra‘nın merkezindeki Royal Albert Hall’da her yıl düzenlenen günlük orkestra klasik müzik konserleri ve diğer etkinliklerin sekiz hafta süren yaz  şölenidir. Proms, 1895 yılında kuruldu ve şu anda BBC tarafından organize edilmekte ve yayınlanmaktadır . Her sezon, Royal Albert Hall’daki konserler, Cadogan Hall’daki oda müziği konserleri yapılır. Proms’un Son Gecesi’nde İngiltere’deki Park etkinliklerinde Proms ile ilgili eğitim verilmesinin yanısıra çocuk etkinliklerinden oluşur. Proms, İngiliz kültüründe ve klasik müzikte önemli bir olaydır . Çek orkestra şefi Jiří Bělohlávek Proms’u “Dünyanın en büyük ve en demokratik müzik festivali” olarak nitelendirdi.

Balo , orkestra çalarken izleyicilerin dolaşmak için serbest bırakıldığı Londra’nın eğlence bahçelerinde açık hava konserlerine atıfta bulunan alana denir. BBC Proms kapsamında,, bilet fiyatlarının oturma yerine göre çok daha düşük olduğu salonun içindeki duran alanların (Arena ve Galeri) kullanımı anlamına gelir. Konser katılımcılarına, özellikle ayakta kalanlara bazen “Prommers” veya “Promenaders” denir.

proms

The Proms Tarihçesi

İngiltere Vizesi Hakkında Detaylı Bilgi Banner Turuncu

Promenade konserleri , 18. yüzyılın ortasından beri Londra’nın zevk bahçelerinde vardı ve iç mekan promsları, özellikle Louis Antoine Jullien ve Sir Arthur Sullivan başkanlığında 1838’den itibaren, Londra’da 19. yüzyıl müzik yaşamının bir özelliği haline geldi. Bugün devam eden yıllık Proms dizileri bu harekete dayanmaktadır. Bunlar 10 Ağustos 1895 tarihinde açılmıştır Kraliçenin Salonu’nda içinde Langham Place impresario tarafından Robert Newman tamamen benzer konserler çalışan yaşandı, Majestelerinin Tiyatrosu. Newman, düşük bilet fiyatları ve gezinti yapanlara yemek yeme, içme ve sigaraya izin verilen gayrı resmi bir atmosfer sunarak konser salonu müziği için daha geniş bir izleyici kitlesi oluşturmak istedi. 1894’te Henry Wood’a amacını şöyle ifade etti :

Her gece konserler düzenleyeceğim ve halkı kolay aşamalarla eğiteceğim. İlk başta popüler, klasik ve modern müzik için bir halk yaratıncaya kadar kademeli olarak standart yükseltmek.” 

Proms bugün devam etmektedir. Prom öncesi görüşmeler, öğle yemeği odası konserleri, çocukların Proms’ları, Parktaki Proms’lar geçtiğimiz birkaç yıl içinde daha yoğun bir şekilde yer almasıyla yenilikleri devam ediyor. Birleşik Krallık’ta, tüm konserler BBC Radio 3’te yayınlanırken, bazıları BBC One ve BBC Two’da da gösterilen artan sayıda BBC Four’da yayınlanmaktadır . Kullanılan tema melodi ait “Kırmızı” hareketinin ucundan (2011 sezonuna kadar) televizyonlarda yayınlanan her programın başında bir özü olduğunu oynanacak Arthur Bliss ‘ın Bir Renk Senfonisi. Konserlerin BBC Proms web sitesinden canlı olarak duyulması da mümkündür. Son Gece ayrıca dünyanın birçok ülkesinde yayınlanmaktadır.

Proms'ın Son Gecesi

Pek çok insanın Proms hakkındaki algısı Dün Gece’ye dayanıyor, ancak bu diğer konserlerden çok farklı. Genellikle Eylül ayının ikinci Cumartesi günü gerçekleşir ve İngiltere’de BBC Radio 3’te ve televizyonda BBC Two (ilk yarı) ve BBC One (ikinci yarı) yayın yapar . Konser geleneksel olarak daha hafif, ‘sarkan’ bir damarda, popüler klasiklerin ardından İngiliz vatanseverlik eserlerinin ikinci yarısını takip ediyor. Bu sekans geleneksel olarak içermektedir Edward Elgar ‘ın ” Pomp & Circumstance Mart 1 numaralı” ( “hangi kısmına Hope and Glory Kara ve Henry Wood “söylenir”) Fantasia British Sea Songs “,‘nin ‘ Kural Britannia! ‘. Konser, Hubert Parry’nin ” Kudüs ” ü ve İngiliz milli marşı ile son yıllarda Benjamin Britten’in yaptığı bir düzenleme ile sona eriyor . 

Elgar yürüyüşünün Dün Gecedeki tekrarı, 1901 Proms konserinde prömiyerinden sonra çifte encore için spontan izleyici talebine kadar izlenebilir. İkinci yarının kapanış dizisi, 1954 yılında Sargent’ın şef şef olarak görev süresi boyunca tamamen kuruldu. Prommers , konserin bitiminden sonra ” Auld Lang Syne ” şarkı söyleme geleneğini yapmış , ancak bu, 2015 yılına kadar programa dahil edilmemiş.Bir Scot’lu olan James Loughran , 1970’lerin sonlarında Last Night konserini verdi ve 1980’lerin başında programın içine dahil etti.

Proms Biletleri

İngiltere Vizesi Hakkında Detaylı Bilgi Banner Turuncu

Proms’un biletlerini bulmak her geçen yıl daha da zorlaşıyor. Promosyonlu biletler, o sezonun konserleri için aynı şekilde fiyatlandırılıyor, ancak ön koltuk biletleri daha pahalı oluyor. Bir koltuk için ön rezervasyon yaptırmak için sezondaki en az beş konser için bilet almış olmak gerekir ve Dün Gece için önceden rezervasyon yaptırmak şartıyla bu beş konseri içermesi gerekir. Biletler, yalnızca önceden satın alınmış olanlara eşdeğer (veya daha düşük) bir fiyat bandından satın alınabilir. Önceden rezervasyon süresinden sonra, ek konserler için rezervasyon yaptırma zorunluluğu yoktur, ancak o zamana kadar Dün Gece genellikle satılır, ancak iade yapılabilir. Durgun yerler için, bir tam sezon geçişi otomatik olarak Son Geceye giriş; day Prommers, Arena veya Galeri’de geçerli bir Son Gece biletine hak kazanmak için önceki konserlerden beş bilet koçanı sunmalıdır (2009’dan önce,

Son yıllarda, bazı Arena daimi biletler, önceki konserlere katılmak zorunda kalmadan, günde satın alınabiliyordu. Bunlar, “ilk gelene ilk hizmet” esasına göre satılıyordu.  Savaş sonrası dönemde, Dün Gece’nin popülaritesinin artmasıyla, bilet almanın tek yolu, önceden iyi yapılmış bir referans sistemiyle oluşmaktadır. 100 kişilik özel koltuk tahsisinden en fazla iki bilet satın alma şansı için artık bir yıllık referans sunmak gerekmektedir.

Yorum Bırakın

Call Now Button