Schengen Vizesi Nasıl Alınır? | BRS Global Vize Danışmanlık ile Çok Kolay

Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Sizi Hiç Yormadan Vize İşlemlerinizi Tamamlıyoruz

1. Adım: Bizimle İletişime Geçin

Durumunuzu analiz ediyoruz ve size özel evrak listesini ücretsiz gönderiyoruz.

2. Adım: Evrakları Bize Ulaştırın

Gönderdiğiniz evrakları kontrol edip dosyanızı başvuruya hazır hale getiriyoruz.

3. Adım: Randevu Günü Parmak İzi Vermeye Gelin

Son 5 sene içinde Schengen için parmak izi verdiyseniz gelmenize gerek yoktur.

Son Adım: İşlem Tamamlandı

Pasaportunuzu konsolosluktan biz alıyoruz ve size iletiyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak maalesef seyahat özgürlüğümüzün önünde bir vize engeli bulunmaktadır. Özellikle Avrupa’yı ziyaret etmek istediğimizde seyahat amacımız ne olursa olsun Schengen vizesi almamız gerekmektedir. Aslında bu tam bir engel sayılmaz, ama her defasında vize almak ya da vize başvurusundan red yemek can sıkıcı olabiliyor. Burada yazdıklarıma dikkat ederseniz vize başvurunuzdan red yeme ihtimalinizi en aza indirmiş olursunuz.

Schengen Vizesi Başvurusu Dikkat Edilmesi Gerekenler

Schengen Vizesi başvurusunda ilk olarak dikkat etmeniz gereken; hangi Avrupa Ülkesine giderseniz gidin, seyahatinizin sonunda ülkenize döneceğinize dair elinizde belge olmalı ve konsolosluğu bu konuda ikna etmelisiniz. Bu belge kanıtlayıcı nitelikte ve değerde olmalıdır. Geri döneceğinize dair mantık çerçevesinde bir açıklama ve sebep sunulmalıdır.

Schengen Vizesi Başvuru Formu

İkinci sırada başvuru formunu doğru ve düzgün doldurmanız gerekmektedir. Sadece Schengen Vizesi Formu’nun yanlış doldurulması sebebiyle vize başvurunuz red ile sonuçlanabilir. Bunu muhakkak kendiniz de yapabilirsiniz fakat Schengen Vizesi başvuru formu doldurma konusunda bir danışmanlık desteği almak sizin yararınıza olacaktır.

Schengen Vizesi Alırken Pasaport'ta Dikkat Edilmesi Gerekenler

Üçüncü sırada Schengen Vizesi alırken pasaportunuz ve pasaportunuzun süresinin önemi geliyor. Schengen Vize başvurusunda pasaport süresi ne kadar uzun olursa vize alma şansınız o kadar artacaktır. Bunun dışında her şeyiniz mükemmel olsa da sadece pasaport geçerlilik süreniz kısa olduğundan ötürü Schengen Vizesi alamayabilirsiniz.

Schengen Vizesi Gerekli Belgeler

Buradaki asıl amaç konsolosluğa sizi ülkeye bağlayan birçok şey olduğu ve seyahatinizin sonunda ülkeye geri döneceğinize inandırmanızdır. Ayrıca seyahatiniz süresince maddi açıdan bir problem yaşamayacağınızı ülkelerinde sorunsuz zaman geçireceğinizi göstermiş olacaksınız. Burada birkaç örnek vermek gerekirse; düzgün ödeme yapıyorsanız kredi kartı ekstreleriniz, herhangi bir dernek yada kuruma üye iseniz bu üyeliğinizi kanıtlayıcı belgeler, üzerinizi tapu varsa bir fotokopisi gibi belgeler ile türkiyeye sizi bağlayıcı belgeleri esas istenen belgeler arasına eklemeniz başvurunuza onay almanız için faydalı olacaktır.

Schengen Vizesi Evrak Sırası

Beşinci sırada evrakların düzenli bir şekilde ve istenilen sıraya göre ayarlanması geliyor. Vize başvurusu için birçok evrak istenmektedir ve sizin bu evrakları konsolosluğa sunarken belirli bir düzen içinde sunmanız gerekmektedir. Konsoloslukların her vize tipi için bir kontrol listesi bulunmaktadır. Evraklarınızı bu listedeki sıralarına göre titiz, düzenli ve eksiksiz yerleştirirseniz tüm evraklarınıza kolaylıkla ulaşılabilecek ve herhangi bir yanlış anlaşılmaya sebep vermeden vize alma şansınız artacaktır. Buraya koyduğunuz her belgenin yeni olmasına ve eksik hiçbir evrak olmamasına özen göstermelisiniz.

Schengen Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası Zorunlu mu?

Altıncı sıra seyahat sağlık sigortası bulunuyor. Schengen ülkeleri ve birçok ülke vizesi için seyahat sağlık sigortası zorunlu tutulmuştur. Fakat sizin bu zorunlu olan seyahat sağlık sigortasını yaptırırken mümkün olduğunca süresini uzun tutmanız faydanıza olacaktır. Sonuçta bir ülkeye kaçacak biri neden uzun süreli bir sigorta yaptırsın ki? Konsolosluklar da bu mantıkla baktıkları için uzun vadeli sigorta yaptırmanız işinize yarayacaktır. Vize başvurunuz seyahat sağlık sigortanızın olmadığı veya en az seyahat süreniz kadar olmaz ise red ile sonuçlanmaktadır.

Schengen Vizesi Başvurusu Hangi Ülkeden Yapılmalı?

Yedinci sıramızda hangi ülkeden Schengen vizesi almalıyım sorusunun cevabını vereceğiz. Bu aslında resmiyette çok basittir. Vize başvurusunu ziyaret etme niyetinde olduğunuz ülkenin Konsolosluğuna veya –birden fazla Schengen Devletini ziyaret etmek niyetindeyseniz – asıl varış ülkenizin (yani, esas kalacağınız veya en uzun süreyle kalacağınız ülkenin) Konsolosluğuna vermelisiniz. Eğer birden fazla Schengen üyesi ülkeyi ziyaret etmek niyetindeyseniz ve kalışlarınız eşit uzunlukta olacak ise, Schengen bölgesine girerken sınırını ilk geçeceğiniz ülkenin Konsolosluğuna başvurmalısınız. Yani en doğru ülke kişiye ve seyahat planına göre değişmektedir.

Schengen Vizesi için Ulaşım ve Konaklama Rezervasyonları

Sekizinci sırada rezervasyon konusunda karşımıza çıkan bazı problemlerden bahsetmek istiyorum. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli şey yaptığınız rezervasyon ücreti ile banka hesabınızdaki miktarın uyuşmasıdır. Konuyu kısaca şöyle açıklamak istiyorum. Mesela gidiş dönüş uçak biletiniz 600 TL, rezervasyon yaptığınız otel 500 euro ama sizin hesabınızda sadece 1200 tl görünüyor. İşte bu şekilde bir evrakla konsolosluğa giderseniz muhtemelen alacağınız cevap red olacaktır. Ayrıca seyahat planınızı da çok düzenli bir şekilde sunabilmeniz gerekmektedir. Mesela Türkiye’den çıkış yaptıktan sonra Roma’ya gideceğinizi orada 3 gün kalıp Paris’e gidip 4 gece orda kaldıktan sonra Türkiye’ye geleceğinizi varsayalım. Konsoloslukların sizden görmek istediği tüm bu yolculuk için gerekli olan rezervasyonların yapılmış ve bu seyahatinizi karşılayacak maddi gücünüzün olmasıdır.

Schengen Vizesi için Doğru Gelir Beyanı

Banka hesabınıza para yatırırken bir anda para yatırmamaya özen gösterin. Üzerinizde ev veya araba yok ise ama bir anda hesabınıza seyahat öncesinde 50,000 tl geldiyse bu şüphe uyandırır. Ya da eğer hesabınıza düzenli olarak 300 TL giriyorsa gidip bir anda 2,000 TL birden yatırmayın. Hele ki bunu vize belgelerinizi teslim edeceğiniz zamana yakın bir zamanda yaparsanız o para vizenizi verecek olan görevlinin gözüne batacaktır. Bunun için konsolosluğa göstereceğiniz banka hesabınıza yapılan para girişlerini zaman içinde parça parça ve düzenli yatırılmış olarak gösterirseniz daha inandırıcı olacaktır.

Schengen Vizesi için Sponsora İhtiyacım Var mı?

Son olarak size anlatmak istediğim öğrenciler ve çalışmayanlar için. Eğer siz de bu durumdaysanız Anne yada Babanızı kendinize sponsor olarak göstermeniz gerekecektir. Bu sayede vize alma şansınız yüksek olacaktır. Bu durumda sizin banka hesaplarınızdan ve mal varlığınızdan ziyade sponsorunuzun maddi kaynaklarına bakılacaktır.

Schengen Vizesi Vize Tipleri

Çalışma, oturum, ticari, arkadaş/akraba ziyareti yada aile birleşimi vizelerinde durum bunlardan biraz daha farklıdır.

Bu vizeler (vize tipleri) için diğerlerinden farklı belgeler istenecektir ve konsoloslukların dikkat ettiği konulara bazı eklemeler olacaktır. Schengen Vizesi alırken doğru vize tipi seçimi konusunda bilgi almak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Bırakın

Call Now Button
blank