Son Dakika: Rusya Yeşil ve Gri Pasaporta Vizeyi Kaldırdı!

Rusya Yeşil ve Gri Pasaporta Vizeyi Kaldırdı!

Rusya Yeşil ve Gri Pasaporta Vizeyi Kaldırdı!

 7 Ağustos 2019 tarihi itibari ile Rusya yeşil ve gri pasaporta vizeyi kaldırdı. 

1 Ocak 2016 tarihinden önce Bordo, Yeşil, Gri ve Siyah pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 30 günü aşmamak şartı ile Rusya’ya vizesiz giriş yapabiliyordu. Ancak 1 Ocak 2016 tarihinde, Türkiye ile Rusya arasında yaşanan siyasi gerginlik sebebi ile siyah pasaport (diplomatik pasaport) sahibi vatandaşlarımız hariç diğer pasaportlara Rusya vize şartı getirmişti. 

Uzun zamandır sorun olan Rusya vizesi konusu  7 Ağustos 2019 tarihi itibari ile kısmen de olsa çözüme ulaştı. Yeni gelen kural ile birlikte, Yeşil pasaport (hususi pasaport) ve Gri pasaport (hizmet pasaportu) sahibi vatandaşlarımız her 180 günde 90 günü aşmamak şartıyla 30 gün süreyle vizeden muaf olacaklardır. Siyah pasaport (diplomatik pasaport) pasaport sahibi vatandaşlarımız 90 gün süreyle vizeden muaftır.

Maalesef ki şuan için en yaygın olan Bordo pasaport (umuma mahsus pasaport) sahibi vatandaşlarımızın Rusya’ya gerçekleştirecekleri seyahatleri için Rusya vizesi alması gerekmektedir.

Bu konuda detaylı, güncel ve gerçek bilgi için Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı‘nın internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. En doğru bilgiye buradan ulaşabileceğinizi unutmayınız.

Rusya vizesi hakkında detaylı bilgi için Rusya Vizesi – Ana Sayfa‘yı ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Bırakın

Call Now Button
blank