Moskova Seyahat Rehberi ve Rusya Vizesi | BRS Global Vize Danışmanlık

Moskova Seyahat Rehberi ve Rusya Vizesi

Moskova seyahati için Rusya Vizesi alınması gerekmektedir. Bildiğiniz üzere Rusya Federasyonu ile Türkiye arasında gerçekleşen siyasi gerginlikten dolayı Rusya Vizesi tekrar getirilmiştir. 1 ocak 2016 tarihinden itibaren Rusya’ya bir günlük bile olsa gidecek olsanız mutlaka Rusya Vizesi almak zorundasınız. Ama bu Moskova’yı gezemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Sadece basit bir prosedür olan vize başvuru işlemini tamamlamanız gerekmektedir. Bu yazımızda Moskova’yı daha iyi tanıyacak ve Rusya vizesi hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

12 milyonu aşkın nüfusu ile Rusya‘nın en görkemli şehirleri arasında öne çıkan başkent Moskova gezilecek yerler bakımından da oldukça zengin alternatifler sunuyor. Ziyaretçilerini zengin kültürel mirası, tarihi dokusu ve mimari ihtişamıyla heyecanlandırmayı başaran şehir, hiç uyumayan gece hayatı sayesinde sınırsız eğlence vadediyor.

Moskova Gezilecek Yerler

Genel olarak Moskova’da İngilizce çok aktif bir şekilde konuşulmuyor. Ayrıca cadde ve sokaklarda, metro ve otobüs gibi ulaşım ağları üzerinde de yeteri kadar İngilizce açıklama bulunmuyor. Bu nedenle, Moskova’ya adım atmadan önce iyi bir gezi listesi hazırlamak gerekiyor. Siz de özel olarak derlediğimiz önemli turistik yerleri gezi planınıza ekleyerek, daha kolay ve hızlı bir şekilde Moskova’yı keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Kızıl Meydan

Moskova seyahat rehberi, Kızıl Meydan ve Rusya vizesi

Moskova‘nın tam kalbinde, Kremlin Sarayı’nın ise kuzeydoğu duvarının hemen dışında bulunan ünlü Kızıl Meydan (Red Square), dünyanın en önemli şehir meydanları arasında yer alıyor. Güney ucundaki Aziz Vasil Katedrali ile panoramik bir görüntü sağlayan devasa meydan, pastel renklere sahip tarihi binalar ile çevreleniyor. Her adımda Rusya’nın derin tarihini hissedebileceğiniz Red Square, ziyaretçilerine farklı mevsimlerde farklı güzellikler sunuyor.

Kremlin Sarayı

Moskova seyahat rehberi, Kremlin Sarayı ve Rusya vizesi

Bir zamanlar Rus siyasi gücünün zirvesini temsil eden ve Ortodoks Kilisesinin merkezi olan Kremlin, sadece Moskova’nın değil, tüm ülkenin simgesi olma özelliği taşıyor. Moskova Nehri’nin kuzey kıyısında yer alan Borovitsky Tepesi‘ni örten Kremlin, 2.25 km uzunluğundaki doğu duvarı ile Kızıl Meydanı da çevreliyor. Nehrin karşısındaki Sofiyskaya‘dan görkemli sarayı doyasıya izlemek ve harika fotoğraflar çekebilmek de mümkün oluyor.

Aziz Vasil Katedrali

Moskova seyahat rehberi, Aziz Vasil Katedrali ve Rusya vizesi

Kazan ve Astrahan Hanlıkları‘na karşı verilen mücadelelerin ardından galibiyetle ayrılan Korkunç İvan, zaferini taçlandırmak için Aziz Vasil Katedrali’ni (Saint Basil’s Cathedral) inşa ettiriliyor. 1561 yılında tamamlanan sekiz kubbeli Aziz Vasil Katedrali, Rus mimarisine özgü bir tarzın doruk noktası olarak gösteriliyor. Renklerin, desenlerin ve şekillerin kusursuz bir biçimde harmanlandığı kubbeleri ile öne çıkan tarihi yapı, ziyaretçilerini büyülemeyi başarıyor.

Bolşoy Tiyatrosu

Moskova seyahat rehberi, Bolşoy Tiyatrosu ve Rusya vizesi

Ünlü mimar Joseph Bove tarafından tasarlanan Bolşoy Tiyatrosu (Bolshoi Theatre), Moskova gezilecek yerler listenizde bulundurmak isteyeceğiniz yapılar arasında yer alıyor. 240 yılı aşkın bir süredir çok sayıda uluslararası sanatçıya da ev sahipliği yapan bina, görkemli salonu ve altı katlı loca tipi balkonları ile etkileyici bir görüntü sunuyor. Şehirde romantik ve eğlenceli bir akşam geçirmek istiyorsanız, dünyaca ünlü bale ve opera etkinliklerinin sahne aldığı Bolşoy Tiyatrosu’nu gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

Cathedral of Christ the Saviour

Rusya vizesi, Moskova seyahat rehberi, Cathedral of Christ the Saviour

Moskova Nehrinin kuzey yanında yer alan katedral, 1931 yılında Stalin tarafından tamamen yıkıldıktan sonra, 2000’li yılların başında aslına uygun olarak tekrar inşa edilip ziyaretçilere açılıyor. Dünyanın en uzun Ortodoks Hristiyan kilisesi olma özelliği taşıyan Cathedral of Christ the Saviour (Kurtarıcı İsa Katedrali), tamamen bakırdan üretilen 3 kubbeli yapısı ve geleneksel Rus mimari hatlarıyla şehrin siluetini zenginleştiriyor.

Lenin’in Mozolesi

Moskova seyahat rehberi, Lenin’in Mozolesi ve Rusya vizesi

Meydanın batı köşesinde (Alexander Garden girişinin yakınında) bulunan Lenin’in Mozolesi(Lenin’s Mausoleum), SSCB’nin kurucuları arasında yer alan Vladimir Lenin’i ziyarete gelenleri karşılıyor. Mimar Şçusev tarafından tasarlanan mozole, ölümsüzlüğü simgeleyen küp şekli ile biliniyor. Lenin’in mumyalanmış bir şekilde saklanan naaşı, alt katta cam bir mezar içinde saklanıyor.

Arbat Caddesi

Moskova seyahat rehberi, Arbat Caddesi ve Rusya vizesi

Moskova gezilecek yerler listenizde olmasını isteyeceğiniz Arbat Caddesi, şehrin en hareketli sokaklarını ve eğlenceli mekanlarını bir araya getiriyor. Araç trafiğine tamamen kapalı olan cadde, hem yapısı itibariyle hem de canlılığı ile İstiklal Caddesi’ni andırıyor. Geçmişte Anton Çehov, Puşkin, Meyerhold ve Çaykovski gibi ünlü isimlerin de yaşadığı bilinen sokakta; butik dükkanlar, kafeler, şık lokantalar, sinema ve tiyatro salonları da yer alıyor.

Gorky Park

Rusya vizesi, Moskova seyahat rehberi, Gorky Park

Avangart mimar Konstantin Melnikov‘un 1920’lerde tasarladığı park, şehrin yakın geçmişte geçirdiği dönüşümü net bir şekilde gözler önüne seriyor. Mayıs ve Ekim ayları arasında daha çok rağbet edilen doğal park içinde kültür, spor ve eğlence adına yapılabilecek çok farklı alternatif yer alıyor. Halk arasında “Park Gorkavo” olarak da telaffuz edilen açık hava parkında lokantalar, kafeler, bisiklet yolları, rollerblading, masa tenisi alanları, plaj voleybolu sahası ve paten kiralama yerleri de bulunuyor.

GUM Alışveriş Merkezi

Rusya vizesi ve GUM Alışveriş Merkezi

Kızıl Meydan’ın kuzeydoğu cephesini çevreleyen GUM Alışveriş Merkezi, dünyaca ünlü markaların lüks mağazalarına ve şık restoranlara ev sahipliği yapıyor. Yapı, bir uçtan bir uca uzanan cam tavanı, metal-cam-beton konstrüksiyon dokusu, özenli mimarisi ve asma katları ile, alışılagelmiş alışveriş merkezlerinden ziyade, tarihi bir müze hissi uyandırıyor.

Puşkin Müzesi

Rusya vizesi ve Puşkin Müzesi

İtalyan Rönesans’ı ve Hollanda Altın Çağı da dahil olmak üzere Avrupa sanatını geniş bir perspektif ile sunan Puşkin Müzesi’nde (Pushkin Museum) empresyonist ve post-Empresyonist tabloların en özel koleksiyonlarını görebilmek mümkün oluyor. Üç bölüme ayrılmış olan müze, Antik Mısır dönemine ait silah, mücevher, kalem ve mezar taşı gibi eserlere de ev sahipliği yapıyor.

Novodevichy Rahibe Manastırı ve Mezarlığı

Rusya vizesi ve Novodevichy Rahibe Manastırı ve Mezarlığı

Moskova gezilecek yerler planınıza dahil edebileceğiniz Novodevichy Rahibe Manastırı ve Mezarlığı (Novodevichy Convent and Cemetery), doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla akılda kalıcı bir intiba bırakıyor. 1525‘te Büyük Prens Basil III tarafından kurulan manastırın yanında eski şehir mezarlığı da bulunuyor. Nadezhda Alliluyeve-Stalin (Joseph Stalin’in karısı), Nikita Khrushchev (eski parti sekreteri), Sergei Prokofiev (besteci) ve Sergei Eisenstein (yönetmen) gibi ünlü kişilere ait mezarlar da tarihi alan içinde ziyaret edilebiliyor.

Tverskaya Caddesi

Rusya vizesi ve Tverskaya Caddesi

Dünyanın en ünlü caddeleri arasında gösterilen Tverskaya, St. Petersburg’a kadar uzanan bir rotanın başlangıç noktası olma özelliği taşıyor. 1930’lu yıllarda büyük ölçekli olarak yeniden yapılandırılan caddede yüzlerce mağaza ve çok sayıda eğlence merkezi yer alıyor. Ünlü kişileri onurlandırmak için yeniden adlandırılan sokaklarda, müze haline getirilmiş evlerle karşılaşmak da mümkün oluyor.

Tretyakov Devlet Galerisi

Rusya vizesi ve Tretyakov Devlet Galerisi

Viktor Vasnetsov tarafından tasarlanan ve 1900-1905 yılları arasında inşası tamamlanan Tretyakov Devlet Galerisi (Tretyakov Gallery), devrim öncesi Rus sanatının olağanüstü koleksiyonlarını barındırıyor. Galeri, 19. yüzyıl iş adamları arasında öne çıkan Pavel ve Sergei Tretyakov‘un özel koleksiyonları ile göz dolduruyor.

Devlet Tarih Müzesi

Devlet Tarih Müzesi ve Rusya vizesi

1894 yılında çeşitli arkeolojik ve antropolojik koleksiyonları tek bir alanda toplamak için tasarlanan State Historical Museum (Devlet Tarih Müzesi), kızıl rengi ve Neo-Gotik mimari hatları ile hem dışarıdan hem de içeriden oldukça etkileyici gözüküyor. Müze, Rus topraklarının Paleolitik Çağ’dan günümüze kadar geçen tarihini anlatan son derece zengin bir koleksiyon sunuyor. İskitler dönemine ait altın figürler, Altay tören maskeleri, Rus hükümdarların kostümleri ve Helen mimarisinin benzersiz bir karışımı olan Turmanskiy lahiti gibi önemli eserler, farklı bölümlerde özenle temsil ediliyor.

Büyük Ivan Çan Kulesi

Rusya vizesi ve Büyük İvan Çan Kulesi

Moskova gezilecek yerler listenizde bulunmasını isteyeceğiniz Büyük Ivan Çan Kulesi (Ivan the Great Bell Tower), 81 metre yüksekliği ile Kızıl Meydan‘ın en yüksek yapıları arasında dikkat çekiyor. Altın kubbeli devasa kule, bir yangın esnasında ciddi zarar görse de tekrar inşa edilerek günümüze kadar varlığını korumayı başarıyor. Yangın esnasında kırılan 64 tonluk çan ise, meydan da kırık parçası ile beraber sergileniyor.

Moskova’da gezilecek diğer yerler

Moskova gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken en önemli gezi noktaları kısaca bunlar. Eğer Moskova seyahatinizde yeterli vaktiniz varsa gezi listenize şu yerleri de ilave edebilirsiniz:

Kremlin Armoury, Alexander Bahçesi (Alexander Garden) The Cold War Museum (Bunker 42), Museum of Soviet Arcade Machines, Diamond Fund, Dormition Katedrali (Dormition Cathedral), Dostoyevski’nin Evi (Dostoevsky Museum), KGB Museum, Moscow Contemporary Art, Tsar Bell ve Victory Square.

Moskova’da nerede kalınır?

Eğer Moskova seyahatinizde konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz ayarlayacaksanız 3 yıldızlı Hotel Slavyanka ve Ibis Moscow Dynamo, 4 yıldızlı Novotel Moscow City ve Holiday Inn Moscow Lesnaya otellerine göz atabilirsiniz. Moskova’da 5 yıldızlı, daha kaliteli bir tesiste kalmak isterseniz de National Hotel güzel bir seçenek.

Moskova'da gezilecek yerler ve Rusya vizesi

Rusya Vizesi ve Moskova Seyahat Rehberi için

Ücretsiz Randevu Oluştur
Rusya Vizesi

Rusya Federasyonu ile Türkiye arasında gerçekleşen siyasi gerginlikten dolayı Rusya Vizesi tekrar getirilmiştir. 1 ocak 2016 tarihinden itibaren Rusya’ya bir günlük bile olsa gidecek olsanız mutlaka Rusya Vizesi almak zorundasınız. Diplomatik pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeden muaf tutulmaktadır. Rusya 1 seneye kadar vize vermektedir ancak 1 senenin üzerinde Rusya vizesi alabilmek için Rusya’dan davetiye gelmesi gerekmektedir. Davetiye gelmesi durumunda 3 sene’ye kadar Rusya vizesi almanız mümkün olabilecektir. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. BRS Global Vize Danışmanlık olarak Rusya vizesi almanız için gerekli olan tüm işlemler konusunda sizi bilgilendirek ve Rusya vizesi’ni kısa sürede ve sorunsuz bir şekilde almanızı sağlayacağız.

Rusya Vizesi Almak Zor Mu?

Aslında bu kişiden kişiye göre değişiklik gösterir ancak standart bir insansanız çalışıp çalışmamanız bile pek önemli değil kolayca vize alabilirsiniz sadece vize prosedürleri ve evrakları sizi biraz zorlayabilir.

Ne Kadar Süre Vize Alabilirim?

Rusya’da turistik olarak ve ticari olarak vize türleri mevcuttur. Turistik vizeler genelde maksimum 3 aylık olup tek girişli- çok girişli olarak değişiklik göstermektedir.

Nasıl Başvurulur?

Rusya turistik vizesi politik sebeplerden sıkılaşmış olsa da yine de alması kolay bir vizedir. Genelde mülakat yapılmadan temin edilebilir, bu konsolosluklara göre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin Antalya’daki Rus Konsolosluğu vize vermeden önce birebir görüşme talep edebilir, İstanbul Konsolosluğu etmeyebilir. Bu tamamen konsolosların inisiyatifine kalmış bir durumdur.

Evraklarınızı Hazırlayın

Rusya vizesi alırken başvuru formu vb. evraklar Rusça’dır. Eğer Rusça bilmiyorsanız bu evraklarda hata yapmanız vize almanıza engel olabilir. Size en yakın Rus konsolosluğunun web sitesinden başvuru formuna ulaşın ve doldurun. Bunun yanında en az 6 ay geçerli pasaportunuzu ile 2 adet vesikalık fotoğrafınızı da hazır edin. Konsolosluk sitesinde istenilen evrak varsa hazırlayın.

Voucher Belgenizi Alın

Rusya yasalarına göre turistler ya bir otelde konaklamalı ya da Rusya’da yaşayan yakınlarının davetiyesi ile yakınlarında konaklamalıdırlar. Eğer bir yakınınızda konaklayacaksanız orada yaşayan arkadaşınızın sizin için bir davetiye göndermesi gerekecektir. Bu davetiye ya posta yoluyla gelmeli ya da online davetiye şeklinde gelmelidir. Bu davetiyeyi Rus Konsolosluğu’na sunarak vize başvurusu yapabilirsiniz.

Eğer otelde kalacaksanız otel tarafından hazırlanan, akredite turizm firması tarafından onaylanmış bir voucher belgesine ihtiyacınız olacaktır. Bu voucher belgesinin ya otelden posta yoluyla gelmesi ya da Türkiye’de faaliyet gösteren akredite turizm firmasından temin edilmesi gerekmektedir. Voucher belgesi booking.com vb. sitelerden edinebileceğiniz rezervasyon bilgilerini içerir bir dosya değildir. Bu belge damgalı resmi bir belgedir ve bu belge olmadan Rusya’ya giriş yapamazsınız.

Rusya’da otelde konaklamasa da birçok kişi bu belgeyi alarak Rusya’ya girip daha sonra arkadaşlarının evlerinde konaklamaktadırlar. Otellerin web sitelerinde sadece voucher için bölüm bulunmakta buradan ücret ödeyenlere sadece orada konaklayacakmış gibi voucher satmaktadırlar ancak bunun posta yoluyla gelmesi hem maddi hem de zaman kaybı olarak size dönebilir.

Vize Almak İçin En Kolay Yol Nedir?

Yukarıda anlattığım detayları yanlışsız/eksiksiz yapabilecekler vize başvurularınız kendileri yapabilirler. Eğer bu bilgilere sahip değilseniz, Rusçanız da yoksa sizin için en iyi yol Rusya vizesi alan aracı acentalar olacaktır, ben bilgim olmasına rağmen acenta üzerinden alıyorum, ancak bu hususta da çok dikkat etmelisiniz. Bazı acentalar size sahte vize verebileceği gibi bazıları da vize alırken sahte voucher ve evrak kullandığı için Rusya havalimanında sınırdışı edilme/tutuklanma durumlarınız olabilir. Rus polisleri genellikle İngilizce bilmediği gibi gözaltına alındığınızda çıkmanız için yüksek meblağlarda ceza talep edebilirler. Bu tür olaylar Rusya’da sıkça yaşanmakta olup normal karşılanmaktadır.

Eğer güvenilir bir acenta bulduysanız bu firmaya geçerli pasaportunuz, 2 adet vesikalık fotoğrafınız vermeniz ve kalacağınız günleri bildirmeniz yeterlidir. Rusya vizesi için seyahat sigortası Türk vatandaşları için zorunlu değildir.

Vizem Kaç Günde Elime Ulaşır?

Bu durum yoğunluğa bağlı olmakla birlikte genelde 1 hafta içerisinde vizeniz size ulaşır eğer aceleniz varsa daha fazla ücret ödeyerek express vizeye başvurabilir aynı gün içinde vizenizi alabilirsiniz.

Rusya’ya Ulaşınca Ne Yapmalıyım?

Vizenizi aldıktan sonra Rusya’ya uçuşunuzdan önce pasaport, voucher belgeniz ve vizenizi hazırlayın. Bunun yanı sıra booking.com gibi bir web sitesinden voucher belgesindeki aynı tarihlere ve aynı otele rezervasyon yapıp çıktısını da alırsanız sizin açınızdan iyi olur.

Eğer Rusya’da yaşayan karşı cins bir arkadaşınız varsa whatsapp / sms gibi konuşmaları silmenizi ya da gizlemenizi tavsiye ederim.

Rusya’ya vardığınızda pasaport kontrolde size bir migration card verilecek bu dökümanda ilgili yerlere ad soyad ve imza atmalısınız, daha sonra polis onayından sonra kart sizde kalacak. Bu kartı Rusya’dan çıkana kadar pasaport vize ile birlikte yanınızda taşımalısınız ve çıkış yapacağınız gün pasaport kontrolde tekrar polise teslim etmelisiniz. Aksi halde problem yaşayabilirsiniz.

Polisler İngilizce bilmemekte, bilse de konuşmayı tercih etmemektedirler.  Polis sorgusuna hazırlıklı olmanızda fayda var. Rusya’ya niçin geldiğinizi, gezip döneceğinizi söyleyin. Rus arkadaşınız varsa bunu bilmelerine gerek yok, sadece turistik amaçla geldiğinizi söyleyin, politik sorular olursa kayıtsız kalın, nadir olarak da olsa telefonunuz istenip içerikler araştırılabiliyor. Bu yasal mı bilmiyorum ama şahit oldum. Ayrıca bavulunuzda uygunsuz/yasak şeyler bulundurmayın. Sordukları sorular genelde Rusça olacağından turist turist demeniz yeterli. 45 dk. 1 saat bekletebilir sürekli evraklarınıza bakıp bilgisayarda birşeyler yapabilirler panik yapmayın muhtemelen içeri gireceksinizdir ancak yine de Türk konsolosluk numaraları telefonunuzda bulunsun. Ayrıca gelmeden önce sakalınız varsa kesmeseniz bile biraz düzeltmenizde fayda var zira pek hoşlanılmıyor.

Moskova seyahatiniz için Rusya vizesi hakkında detaylı bilgi için tıklamanız yeterli.

Yorum Bırakın

Call Now Button
blank