Havana Küba Seyahat Rehberi | BRS Global Vize Danışmanlık

Havana Küba Seyahat Rehberi

Havana Küba Seyahat Rehberi

Karayipler’de yer alan Havana, Küba’ya açılan bir yoldur. 2 milyondan fazla nüfusa sahip (yaklaşık 2018) Havana, ülkenin kültürel, tarihi ve politik merkezidir. Gerçekten Küba’yı anlamak istiyorsanız, Küba seyahat programınıza Havana’yı dahil etmeniz gerekir. Havana, Küba’nın neden devrimci bir geçmişe sahip olduğu, bugün dünyadaki durumu ve yeni geleceği hakkında açıklama yapabilir. Havana’nın kalbi Eski Havana sokaklarında resmedilir. Havana’nın portresi çizildiğinde renkli, özgür ve ruhu olan bir şehir olarak karşımıza çıkar . Sizin için  Havana Küba’da yapılacak eğlenceli aktiviteleri, gezi rehberini, restoranları ve seyahatini unutulmaz kılmak için epik deneyimleri derledik.

Küba Havana'da Gezilecek Yerler

Küba Havana'da Gezilecek Yerler

Havana gezmeye doyamacağınız ve her yerinde farklı güzellikler bulacağınız bir kenttir. Havana kentindeki her mahalle ilginç tarihini ve renkli görüntüsünü açacak. Havana aşağıdaki mahallelere bölünmüştür –

 • La Havana Vieja veya Eski Havana, Havana’nın (şehrin doğu tarafında yer alan) geçmişin izlerini yüreğinde taşıyan bölgesidir.
 • Centro Habana veya Central Havana,  yerleşim bölgesidir ve bazı ticari binalara sahiptir (kuzey kenarında Malecón / waterfront ile yer almaktadır).
 • Malecón, Havana’da sahil şeridi boyunca uzanan bir iskele, karayolu ve deniz bölgesidir. (Liman cephesi ve Havana Limanı’ndan oluşur)
 • Vedado, orta ve üst sınıf evlerin ve işletmelerin bulunduğu lüks bölgedir. (Hotel Nacional’ı içerir ve güneye Plaza de la Revolucion’a kadar uzanır)
 • Playa , neredeyse tüm elçiliklerin ve diplomatik görevlerin kurulduğu lüks bir yerleşim bölgesidir. Bu döneme ait Batista döneminden kalma binalar bulunur. (Vedado’nun batısında yer almaktadır)
 • Havaalanı Bölgesi, Küba’nın uluslararası ve büyük havaalanı bölgesi. Buralarda görülecek çok şey yok, çoğunlukla endüstriyel tesisler bulunur.

Küba Vizesi Sayfasına Yönlendirme

Küba Havana'da 3 gün

Küba Havana Seyahat Rehberi

Havana’da sadece 3 Gününüz varsa, mükemmel 3 günlük Havana tatiliniz için bu rehberi mutlaka okuyun.

Eski Havana UNESCO Dünya Mirası

Havana’yı ziyaret ediyorsanız, Eski Havana – Habana Vieja’yı ziyaret etmek zorundasınız. İspanyollar tarafından 16. yüzyılda inşa edilen Eski Havana, şehrin kalbine ve ruhuna sahiptir. Vieja Habana’da nereye giderseniz gidin, Barok ve neoklasik anıtların ilginç bir karışımını, güzel balkonları olan renkli özel evleri, kapıları ve avluları bulacaksınız. Yaya dostu bir semt olan Old Havana, Kübalılar ve onların günlük yaşamını gözlemlemek ve tanımak için de mükemmel bir yerdir.

UNESCO, Eski Havana’yı 1982’de Dünya Mirası Alanı ilan etti. Eski Havana, her biri kendine özgü mimari ve karaktere sahip olan bölge  5 büyük binadan oluşuyor. Plaza de Armas, Plaza Vieja, Plaza San Francisco de Asis, Plaza del Cristo ve Plaza de la Catedral bölgenin en önemli binalarıdır.

Plaza Vieja veya Eski Havana Meydanı

Eski Havana - Habana Vieja

Güzel binalarla kaplı bu meydan, geçmişte boğa güreşi ve boğa koşularının yapıldığı yerdi. Plaza Vieja, 16. yüzyılda inşa edilmiştir  Halen açık bir meydandır ve kafe ve restoranlarla çevrilidir.

Plaza de la Catedral

Küba Havana Katedral Meydanı

İkinci en popüler meydan  Plaza de la Catedral’dir. Lonely Planet, bu katedrali “taştan yapılmış bir müzik” olarak tanımlar. Havana’nın inanılmaz katedrali, iki eşitsiz kulenin gölgesi altındadır Plaza de la Catedral tiyatrosu barok dönemi mimari yapısıyla cephesi kaplaması yapılmıştır.Havana’nın çarpıcı şehir manzaralarına tanık olmak için kulelerden birine tırmanabilirsiniz. Kristof Kolomb’un kalıntıları uzun yıllar burada tutuldu, ancak 19. yüzyılda İspanya’daki Sevilla Katedrali’ne götürüldü. Katedral, yapısal olarak Küba Barok Cephesi olarak sınıflandırılır. Katedralin içi, masif taş sütunlar ve yan şapeller ile beyaz ve siyah mermer zeminlerle süslüdür. Katedral Neoklasik tarzda inşa edilmiştir.

Katedral Meydanı

Bu meydanda eski İspanyol sömürge dönemine ait resmeden güzel duvar resimleri bulacaksınız. Katedralin etrafında keyifle oturacağınız restoranlar bulunmaktadır. Katedralin etrafındaki binaların fotoğrafını çekmeye değer, parlak mavi renkte boyanmış olan duvarlar kare olarak gerçekten estetik bir yapı oluşturmaktadır.

Küba Vizesi Sayfasına Yönlendirme

Plaza de Armas

Havana’nın 1520’lerin başlarında, kentin kuruluşundan kısa bir süre sonra kurulan en eski meydanıdır. Arnavut kaldırımlı sokakları ve tarihi bir merkezle dolu olan bu meydan, 19. yüzyılın başlarında bir Silah Meydanı olarak tasarlandı. Bu meydan oldukça popüler olan bir kitap pazarına ev sahipliği yapıyor. Pazar tezgahlarının bulunduğu bu alanda, Küba eserlerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Plaza San Francisco de Asis

Plaza San Francisco de Asis Küba Havana

Plaza San Francisco de Asis’in kökeni 16. yüzyıla dayanır. Pazar yeri olarak kullanılıyordu ve bu meydanda İspanyolların ülkeye getirdiği kölelerin izleri bulunur. Eski Havana Meydanı’nı inşa etmeden önce, Plaza San Francisco de Asis horoz dövüşü alanı olarak kullanılır. 18. yüzyıllarda, birçok zengin soylular plaza tarafından evlerini inşa ettiler.

Plaza del Cristo

Küba Vizesi Sayfasına Yönlendirme

Plaza del Cristo , denizcilerin uzun yolculuklara çıkmadan önce dua etmeye geldikleri bir kilise bölgesiydi. Halen burası, kavgacı barları ve mağazaları ile yeni bir turizm merkezidir. Bu bölge aynı zamanda Küba müziği de dahil olmak üzere canlı konserler için popüler bir sitedir.

Otel Amdos Mundos

Otel Amdos Mundos Küba Havana

Plaza de la Catedral’ı seviyorsanız ve orada daha fazla zaman geçirirseniz, Hotel Ambos Mundos’a gitmek için mutlaka bir yol bulursunuz . Eski Havana’da Piskoposlar ve Tüccarlar Sokağı’nın kesiştiği noktada yer alan bu otel, yazar Ernst Hemingway’in mirasına ev sahipliği yapıyor. 1930’larda yedi yıl boyunca popüler yazara ev sahipliği yapmıştır.

El Floridita Restoranı

Ernst Hemingway’in ününün bir başka tarihi bölgesini görmek istiyorsanız size en uygun yer El Floridita Restaurant . Bu restoran Eski Havana’nın kenarında yer almaktadır. Hemmingway, Havana’da yaşarken bu yere sıkça gelirdi. Burada daiquiris siparişi veriyordu, en sevdiği içki buydu. Restoran turistler arasında oldukça popülerdir. Bu içki gözlerinizin önünde yapılır. Restoranın içinde büyük bir Hemmingway heykeli bulunur.

Devrim Müzesi

Küba Havana Devrim Müzesi

Devrim Müzesi veya Museo de la Revolucion, Eski Havana’da bulunan bir müzedir. Bu müze, Küba devrimi öncesi ve sonrası tarihine adanmıştır. Küba devrimi, zorba Batista rejimini devirmek için Fidel Castro liderliğinde başladı. Bu dönem, ülke içindeki devasa milliyetçilikle göze çarpıyordu ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri ile uluslararası yankıları vardı. Devrim, Batista yönetiminin devrildiğini ve Fidel Castro’nun başına geçtiği yeni bir hükümet kuruldu. Müze, devrimci dönemdeki mücadelelerden bahsetmektedir.

Granma Memorial - Granma Anıtı

Küba Vizesi Sayfasına Yönlendirme

Granma Memorial – Granma Anıtı  Batista rejimini devirmek için Küba’ya Meksika’dan Küba Devrimi’nin 82. savaşçısını taşımak için kullanılan yatın heykeli bulunur. Anıt sitesinde o döneme ait başka araçlara ait kalıntılarda bulunur. 

Küba Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi

Granma Anıtı’nın yakınında, Küba’nın Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi yer almaktadır . Bu müze çok kalabalık değil. Ve eğer güzel sanatlardan hoşlanıyorsanız ve devrimci dönemde sanat hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, ziyaret edilecek yer burasıdır.

Rafael Trejo Boks Spor Salonu

Küba Havana Amatör Boks

Amatör boks Havana’da popülerdir. Tıpkı purolar, mojitolar ve klasik arabalar gibi boks da Küba kültürünün bir parçasıdır. Eski Havana’da amatör boksörlere gidip gezebileceğiniz gizli bir mücevher var! Ve bu Rafael Trejo boks spor salonu . Bu yere sıkça giren dünya standartlarında sporcu ve amatörlerin olduğu söyleniyor. Bu  Küba’da keşfedeceğiniz ilginç yerler arasında yer alır.

Dış Eski Havana

Jose Marti Heykeli

Jose Marti Heykeli Havana Küba

Eski Havana’nın hemen dışında , Jose Marti heykeli olan bir meydan göreceksiniz . Jose Marti, bir Küba Ulusal Kahramanıydı ve politik olarak aktifti ve 19. yüzyılda Küba’nın İspanya’ya karşı bağımsızlık teklifinin önemli bir sembolü olarak kabul edilir. (Bu anıt, Plaza de Revolution’daki Jose Marti anıtından farklıdır). Bu meydan, yerlilerin oturduğu ve birbiriyle devamlı eğlenceli bir şekilde atıştığı alandır. Meydan kiralayabileceğiniz eski otomobillerle kaplı. (İpucu: Tüm Instagram diğer Havana Küba resimlerinizi bulacağınız yer burası)

Büyük Havana Tiyatrosu Alicia Alonso

Büyük Havana Tiyatrosu Alicia Alonso - Küba

Jose Marti Meydanı’na çok yakın bir mesafede bulunan  Büyük Havana Tiyatrosu Alicia Alonso (Gran Teatro de La Habana da denir). Tiyatro, Küba’nın ilk balerin – Alicia Alonso adını almıştır. Aynı zamanda bir yaşam tiyatrosu olarak faaliyet gösterir. Mimari yapısının çoğu İspanya’daki Galiçya’dan getirilen parçalarla yapılmıştır. Tiyatronun balkonlarından unutulmaz anıları yakalayabileceğinizden emin olabilirsiniz.Tiyatronun dış kısmı iç mekanlar kadar çarpıcı. Ön verandasında da bir restoran bulunur.Tiyatronun iç mekanları, oditoryumdaki freskler, balo salonu ve duvardaki tasarımlar ile bütünlük içerisinde şaheserdir. İçinde ayrıca bir resim ve sergi salonu bulunmaktadır.

El Capitolio

El Capilato Küba Havana

Havana Ulusal Capitol Binası olarak da bilinen El Capitolio, Küba’da 1959’a kadar (Küba Devrimi’nden sonra) hükümetin teşkilatıydı. Tasarımı, Amerika Birleşik Devletleri Başkenti’nde bulunan Beyaz Saray ile karşılaştırılmıştır, ancak bir kopyası değildir. Capitolio, bir zamanlar şehrin en yüksek binalarından biriydi ve aynı zamanda dünyanın üçüncü büyük iç mekan heykelini barındırıyordu. Şimdi Küba Bilimler Akademisine ev sahipliği yapıyor.

Centro Havana - Merkez Havana

Centro Havana, genel havası ve yoğunluğu bakımından Eski Havana’ya benzemektedir. Binaların çoğu sömürge dönemine tarihlenmektedir ve eski ve yeni yapıların bazı ilginç karışımlarına sahiptir. Her ne kadar UNESCO mirası olmasa da, fotoğrafını çekmek için hala keskin ve havalı binalar bulabilirsiniz. Havana’nın merkezinde ticari ofis alanları yoğunlukta bulunmaktadır. Turistlerin “yerel” hayatı deneyimleyebilecekleri güvenli, orta sınıf  mahalledir. Bu alanda ziyaretçilere hitap eden restoran, bar veya dükkan bulmakta zorlanacaksınız. Merkez Havana, bakımsız, terkedilmiş ve hatta çökmekte olan birçok bina ile karşılaşabilirsiniz.

Callejon de Hamel

Calleon de Hamel Küba Havana

Orta Küba’da, Afro-Küba kültürel mirasına adanmış dar bir sokaktır. Hamel Alley, canlı renkli duvar resimleri ve küvet, el pompası ve fırıldaktan yapılmış heykellerle doludur. Binalar ritüelleri ve tanrıları betimleyen parlak renkli resimler ve nesnelerle kaplıdır. Bu sokak, Küba sanatçısı Salvador Gonzáles Escalona’nın beyin çocuğu olarak bilinir. Parlak mesajlara sahip bu renkli şerit (Happy Prince’in popüler öyküsü dahil) bu siteyi eşsiz ve özel kılar. Bu sokak, Küba’nın başkentine gelen ziyaretçilere şehrin yerel sanatının tadını sunuyor.

Sanat Afro-Küba ilişkisine adanmış olduğu için Rumba çok popüler. Her pazar, turistlerin eğlenmesi için burada düzenlenen rumba seansları var. (Sokak, Hotel Nacional’ın 15 dakikalık doğusunda yer almaktadır)

Malecon - Havana Habour Önü

Küba Vizesi Sayfasına Yönlendirme

Malecon

Malecón  alanı Havana, Küba sahil şeridi meydanı ile Vedado mahallesinde arasında bulunur.

Sıcak bir günde 8 km’lik sahil şeridinde yürüyüş yapmaktan zevk alan Kübalılar ile dalgaların esintisini yaşarlar. Küba’ya giden yolcu gemilerinin çoğu, Havana şehri bir günlük tur için buraya sabitlenir.

El Morro veya Morro Kalesi

El Moro Küba Havana

Malecon’un özel iş merkezleri ve ayrıca tarihi binalara sahiptir. İspanyol sömürge döneminden kalma bu tarihi yapılar, güçlendirilmiş kapıları ve daha sonra Che Guevara da dahil olmak üzere Küba devrimci oyuncuları tarafından kullanılan bu binaları içerir. Mimari alanlardan biri, El Morro veya Morro Kalesi’dir. Havana şehri, deniz korsanlarından ve deniz düşmanlarından korunmaya ihtiyaç duyuyordu, bu yüzden İspanyol yöneticiler Morro Kalesi’ni topraklarını korumak için inşa ettiler.  Karayip Denizi’nin ve ayrıca yakındaki La Cabana Şatosu’nun muhteşem manzaralarını sizi adeta büyüleyecek. El Morro’nun içinde bir sergi salonu ve bir de kilise var. El Morro’nun hemen karşısında La Cabana Kalesi bulunur.

La Cabana

8. yüzyılın sonlarında, mevcut El Morro kalesine yükseltilmiş bir tahkimat olarak inşa edilmiştir. La Cabaña, 1774’te tamamlandığında Yeni Dünya’daki en büyük ikinci sömürge askeri tesisiydi. Sonraki iki yüz yıl boyunca, kale hem İspanya hem de daha sonra bağımsız Küba’ya üs olarak hizmet etti. La Cabana Fidel Castro hükümeti tarafından bir hapishane olarak kullanıldı. Che Guevara ayrıca birkaç aylığına La Cabana’yı merkez ve askeri cezaevi olarak kullandı.

Kompleks şimdi El Morro kalesi ile birlikte tarihi bir parkın parçası ve halka açık çeşitli müzelere ev sahipliği yapıyor. Her gece saat 9: 00’da bir top ateşlenir ve “ El Cañonazo de las 9  adı verilen  ve sömürgecilik dönemlerinden kalma surların, şehir duvarındaki kapıların kapandığını gösteren bir gelenek vardır.

Cristo de La Habana

Küba Vizesi Sayfasına Yönlendirme

Havana İsa’ ya Cristo de La Habana La Cabaña yakın Kazablanka Havana banliyösünde yer almaktadır. Havana Mesih, Havana’daki körfeze bakan bir tepenin üzerinde İsa’yı temsil eden büyük bir heykel bulunur. Heykelin sağında bir puro ve solunda bir mojitoyu betimlemek için yontulduğunu ve popüler Küba kültürünü onurlandırdığını belirtir.

Vedado Bölgesi

Vedado

Vedado , Eski Havana’nın birkaç mil batısında büyük bir yerleşim bölgesidir. Vedado, orta, üst sınıf ev ve işyerlerinin bulunduğu bölgedir. (Hotel Nacional’ı içerir ve güneye Plaza de la Revolucion’a kadar uzanır)

19. yüzyılın ortalarında, şu anda Vedado olan bu alan ormanlarla kaplıydı. “Vedado”, İspanyolcada “yasak” anlamına gelir. Artık yerleşim yerleri ve numaralandırılmış sokakları ile Vedado, yabancıların gezinmesi için Küba’daki en kolay yerlerden biridir.

Hotel Nacional

El-Nacional Küba Havana

Havana’nın ikon bir simgesi olan Hotel Nacional Küba’nın Vedado bölgesinde yer alır. Otel, 1940’ların ünlü Havana konferansı ile bağlantı kuruyor, Amerika Birleşik Devletleri Mafyası’nın tarihi bir buluşması bu otelde gerçekleştirildi. Otelin kubbesinde ve girişinde bulunan kurşun delikleri devrim öncesinden kalan hatıra olarak yer alır. Otel, pazar günleri hariç her gün 10: 00-06: 00 arasında tarihi bir tur düzenliyor.

La Fabrica del Arte Cubano

Küba Havana’da bulunan sanat galerisi ve gece kulübüdür. Fabrica Küba’nın en büyük sahnelerine sahiptir. Vedado mahallesindeki Almendares nehrinin yanında bulunan eski bir yağ fabrikasının içinde kurulmuştur. La Fabrica sanat gösterileri ve gençler için Küba’da mutlaka uğranması gereken yerlerden biridir.

Küba Vizesi Sayfasına Yönlendirme

Plaza de la Revolution

Havana’da önemli bir meydandır. Alan 20. yüzyılda inşa edildi ve Fidel’in iktidara gelmesinden bu yana tüm siyasi mitingler için kullanıldı. Meydan 1 milyondan fazla katılımcıya ev sahipliği yapabilir. Papa John Paul II, 1998 yılında Papa tarafından ilk ziyareti sırasında ve 2015 yılında Papa Francis ile Küba’ya papalık ziyareti sırasında orada büyük kitleler toplandı. Meydanda büyük bir Jose Marti heykeli bulunur. Meydanın karşısında Che Guevara ve Fidel Castro’nun heykeli bulunmaktadır. Meydan heykeller dışında çok fazla bir şey sunmamaktadır.

Miramar ve Playa

Havana'ya Seyahat

Playa

Playa  , neredeyse tüm elçiliklerin ve diplomatik görevlerin kurulduğu lüks bir yerleşim bölgesidir. Playa belediyesinin çok modern bir havası var, sokaklar planlanmış gibi görünüyor, ağaçlar ve çiçeklerle kaplı.  Yol boyunca bazı ilginç anıtlar ve binalar göreceksiniz. Seyahat rotanızda yer alması gereken bölgeler arasına koymanızda fayda var.

Küba Havana'daki Restoranlar ve Yemekler

Havana Yemekleri

Şimdi yiyecek ve içecek konuşalım! Eski ve Centro Habana, Vedado’da yemek, bar ve restoranlar için birçok seçenek bulunmaktadır. Havana’da devlete ait restoranlar ve özel restoranlar ya da casa paladarlar var. Devlet tarafından işletilen restoranlar, kendi restoranlarına göre daha ucuzdur. Casa paladars adı verilen özel, in-house restoranları, otantik Küba yemekleri sunmaktadır. ABD veya Kanada standartlarına göre yemekler daha ucuzdur. Ortalama en ucuz yemek, bir içki, tatlı ve tam bir öğün içeren 5.5 CUC civarındadır.

Popüler Küba yemekleri arasında kara fasulye pirinci, plantain, roopa vieja (kıyılmış et), tavuk domates veya domuz salsa hepsinin ilginç ve harika tatları bulunmaktadır. Domuz eti ve sığır eti en popüler yemeklerdir. Karides ve tavuk cinsi etleri rahatlıkla bulabilirsiniz. Kaldığınız otelde kahvaltı dahil ise; büyük olasılıkla pişmiş ürünler, meyveler, salata, domuz sosisi menüsü olacaktır.

Denenmiş ve Test Edilmiş Restoranlar

Havana Sokakları
 • Bianchini Katedral Meydanı’nın yanında bulunan en iyi orta şekerli kahveyi burada bulabilirsiniz
 • El Pina del plata Restaurant  Pirinç ile kıyılmış dana eti, en meşhur yemekleridir.
 • Cafe Suzia ve Ron Habana Kulübü balkonlu restoran, en iyi Tavuk Salsa ve plantainleri servis eder
 • La Luz Eski Havana’da  bir kahve dükkanı, en iyi Küba kahvelerini burada bulabilirsiniz.
 • Chen Chelia renkli bir barakada lezzetli bir öğle yemeği için ideal bir yer. Domatesli Tavuk kesinlikle tavsiye edilir.
 • Ruinas del Parque Kızartma Tavuk ve Pilav, sade bir menüsü olmasına rağmen Ambiyansı harika bir yer.

Küba’da barlar genelde mojito ve rom en çok tüketilen içkiler arasında yer alır. Havana’da en başarılı mojito Daiquiris ve Pina Coladas Küba sıcağında gerçekten sizi ferahlatacak içkilerdir. Küba biraları içerisinde Cristal ve Bucanero popüler biralar arasında yer alır. 

Mojito ya da daiquiri ile unutulmaz bir Havana deneyimi için çatı katında bir bar seçmeyi tavsiye ederiz. Çoğu restoran ve bar masa veya çatı katındaki masalar için açık alana sahiptir. Bar Nautica (Hotel Nacional), El Floridita, Hotel Parcque Central Iberostar, El Pasillo’da Çatı Üstü Bar olarak düşünülecek seçeneklerden bazılarıdır .

Akşamları, çoğu restoran canlı müzik yapıyor. Akşamları Küba barları Rumba müziği ile gerçekten harika bir  deneyim sunar. 

Küba Vizesi Sayfasına Yönlendirme

Küba Havana'daki Restoranlar ve Yemekler

Havana’ya seyahatinizi unutulmaz kılmak için birçok seçenek vardır. Seçeneklerden bazıları şunlardır:

 • Yemek içki dersi almak
 • Klasik araba yolculuğu
 • Puro yapım sürecine tanık olmak
 • Küba purosu içmek
 • Malecon’daki Küba’nın İspanyol mirasını gözlemlemek
 • Amatör boks yapmak
 • Bir mojito yapmak

Havana Küba Turları

Havana Sokakları

Havana’yı kendi başınıza deneyimleyebilirsiniz, ancak sizi bir Küba şirketinin gezdirmesini istiyorsanız, bazı önerilerim var. Tur rehberleri çoğunlukla cana yakın ve size özel ilgi gösteriyorlar. Havana hakkında detaylı bilgiler edinmek istiyorsanız, bir tur rezervasyonu doğru bir tercih olacaktır. Ayrıca Küba en büyük gelir kaynağı turizmdir. Bu yüzden tura katılmak ülkeye yapılmış bir iyilik olarak düşünebilirsiniz.

Havana’yı tecrübe etmenin bir başka yolu da City Tour otobüsüne binmek. Şehir turu, üstü açık bir otobüste yaklaşık 2 saat sürüyor ve sizi sahile, şehir merkezine, devrim meydanına, elçiliklere, Vedado ve daha fazlasına bir tura çıkarıyor. Eski Havana’yı araçlarla erişilemez olduğu için o bölgeleri otobüsle gezemiyorsunuz, ancak Plaza d ‘Armas, Eski Havana limanı ve Küba’daki en büyük hastaneyi görme şansınız vardır. Bunların hepsi ortalama 10 CUC gibi bir fiyata mal olmaktadır. Her 2 saatte bir Eski Havana’daki Jose Marti Anıt Meydanı’ndan kalkan Havana City turlarını bulabilirsiniz. (ilk tur 07:00 de başlıyor)

Kendini maceracı hissediyorsan, Havana’yı kendi başına keşfetmekten korkma. Kübalılar cana yakın ve nereye gitmek istediğinizi biliyorsanız, oraya gitmenize yardımcı oluyorlar. Ayrıca maps.me indir – ücretsiz bir wifi olmayan gps uygulaması mevcuttur. Bu uygulama özellikle, ilk kez Eski Havana’ya girmeye çalıştığınız zaman, kullanışlı olacaktır.

Havana Seyahat İpuçları

Küba Vizesi Sayfasına Yönlendirme

Havana giriş kartı Jose Marti Uluslarası Havaalanı tarafından servis edilir. Bu giriş kartları 25 USD civarında bir tutardır.

Küba’ya gelmeden önce seyahat sigortasının satın alınmasının yanısıra 50.000 USD’ye kadar teminat istemektedir.

Küba Para Birimi – Küba’da 2 set para birimi vardır. CUP veya Küba Pezosu ve CUC veya Küba Cabrio Pezosu. CUP yerel halk tarafından kullanılır. Bu nedenle, kendi ulusal işlem tarzı “aynı zamanda“ moneda nacional ”olarak da adlandırılır. Dönüşüm gerçekleştiği sürece, 25 CUP = 1 ABD doları’na tekabül eder.

Turistler, CUC olan diğer para birimlerini kullanıyor. Dönüşüm 1 CUC = 1 $ USD’dir. Turistler sadece ülkedeki para birimlerini değiştirebilir. Havana’da ayrıca havaalanında, otellerde, bankalarda ve döviz bürolarında (CADECAS adı verilen) döviz bürosu bulunmaktadır. Çoğu otel ve tur acentesi bankamatik makinelerine sahip olacaktır, ancak  yanınızda nakit bulunması önemli bir konudur. Ayrıca döviz değişimi için ABD / CAD / Euro para birimleri de kullanılabilir.

Havana Otelleri – Havana bir turizm merkezidir ve bu nedenle şehirde hiçbir otel sıkıntısı yoktur. UNESCO miras alanını keşfedebileceğiniz veya bir casa paladar’da yemek yiyebileceğiniz bir şeyler atıştırmak için Old Havana’ya yakın olmanızı öneririm. Çoğu otel, binalarında restoran ve çatı barlarına sahiptir. Airbnb seçenekleri de mevcut ve Airbnb web sitesi aracılığıyla sunuluyor. Airbnb’ye Casa Particulars adı verilir. Eski Havana şehrindeki bazı otel önerileri,  Hotel Plaza  (ekonomik ve klasik),  Hotel Iberostar Parque Central , Hotel Saratoga ,  Eski Havana Pencereleri gibi . Burada listelenen tüm konaklama birimleri Eski Havana’ya çok yakındır ve yürüyerek kolayca erişilebilir. Buradan 5-10 CUC’den Malecon’a veya Vedado’ya taksi hizmetleri de veriliyor 

Havana Eski ve Klasik Arabalar

Yerel Yolculuk – Havana şehrinin birçoğunu yürüyerek dolaşmak oldukça kolaydır. Eski Amerikan arabaları dahil taksiler mevcut. İki tip taksi var – devlete ait sarı kabinler (düz beyaz plakalar ile işaretlenmiştir) ve özel olarak sahip olunan Amerikan antika arabaları (plakalar taksi için özel olarak adlandırılan P ile işaretlenmiştir ). Devlete ait taksi ücretleri daha ucuz olma eğilimindedir ve taksimetre açılır. Özel taksiler biraz pahalı olsa bile pazarlıkla fiyatları makul bir seviyeye indirebilirsiniz. Yarım günlüğüne taksi kiralama ücretleri ortalama 30 CUC civarıdır.

Ayrıca koko-taksilere de bindik (Asya Tuk-tuk ve Rickshaw gibi) ve çoğunlukla kısa mesafeler için kullanılıyor. Pissi Taksi, Eski Havana’da veya arabaların yasak olduğu herhangi bir yerde gidip gelmek için kiralanabilir. Taksilerden biraz pahalı (veya bazen neredeyse eşit. Her iki durumda da ücreti yolculuktan önce ayarlamanız gerekiyor). Şehirlerarası otobüsler mevcuttur. Yerliler onları yaygın olarak kullanıyor. Genellikle kalabalıktırlar, ancak iyi bir otobüs ağına sahip bir şehirdir. 1 CUC’a şehir içinde herhangi bir yere seyahat edebilirsiniz.

Küba Vizesi Sayfasına Yönlendirme

Havana’nın dışındaki Turlar için – Havana Uluslararası Havalimanı’ndan Varadero, Santa Marta, Trinidad tatil beldelerine ulaşmak için eyalet taksilerini de kullanabilirsiniz. Bir paket seyahat rezervasyonu yaptıysanız, havaalanı transferleri dahil edilecektir. Ancak bu hizmetleri sağlamadan önce yerel yasaları göz önünde bulundurmanız tavsiye edilir.

Havana konumundan gidilecek en popüler yerlerden bazıları –

 • Havana’dan Varadero’ya – 2 saat ve 10 dakika (arabayla)
 • Havana’dan Trinidad’a – 4 saat (arabayla)
 • Havana’dan Vinales’e – 2 saat 30 dakika (arabayla). Havana’dan bir günlük gezi için ideal.
 • Havana’dan Coco Cayo’ya – arabayla 6 saat ya da 50 dakikalık bir doğrudan uçuşla gidebilirsiniz

Yorum Bırakın

Call Now Button