Guy Fawkes Gecesi | BRS Global Vize Danışmanlık

Guy Fawkes Gecesi

Guy Fawkes Gecesi, İngiltere’de her 5 Kasım gecesi bahçelerde büyük ateşlerin oluşturulup üzerilerinde Guy Fawkes’in içine saman doldurulmuş temsili kuklaların yakıldığı, maytap ve havai fişeklerin patlatıldığı gecedir.

Guy Fawkes Gecesi Neden Kutlanır?

İngilizler, barut komplosunu, ülkenin demokrasi zincirinde önemli bir halka olarak kabul ederler. Her yıl 5 Kasım gecesi, Birleşik Krallık ve krallığa ait diğer eyaletlerde komplonun başarısızlığa uğratılmış olması, Guy Fawkes Gecesi olarak şenliklerle kutlanır. Şenliklerde havai fişekler patlatılır, büyük fıçılar ateşe verilerek caddelerde yuvarlanır ve bu büyük vatan haininin cezalandırılmasını anmak için Guy Fawkes maskesi takılmış kuklalar yakılır. Günümüzde politikadan çok, eğlence amaçlı yapılan bir kutlamadır.

Bahçelerde, parklarda havai fişek partileri düzenlenir. Kendi havai fişek gösterilerini yapamayanlar ise parklarda yapılan gösterilere katılırlar. Bir hafta boyunca gökyüzü top sesleri ile uğuldar.

İngiltere Vizesi Hakkında Detaylı Bilgi Banner Turuncu

Guy Fawkes Gecesi Menüsü

guy-fowkes-gecesi-menüsü

Bu gecenin bir de özel yemek menüsü vardır: Ateşler sönüp, maytaplar bittikten sonra fırında kabukları ile pişmiş patates, sosis ve kuru fasulyedir. 5 Kasım gecesi İngiltere’de restoranlar özel menüler hazırlarlar.

Guy Fawkes Kimdir?

guy-fowkes-kimdir

Guy Fawkes, 13 Nisan 1570 tarihinde York’ta gözlerini açan, Katolik bir İngiliz askeriydi. İspanyol ordusunun Hollanda’da bulunan birliğine katılan Guy Fawkes askeri zekasıyla ün saldı ve 1604 yılında yurduna geri dönüş yaptı. 

Robert Catesby ve diğer komplocularla tanışan Fawkes, Katolik Kilisesi’nin eskiden olduğu gibi egemenliğinin geçerli olduğu bir düzen için, mevcut sistemi ve yöneticilerini yok etme kararı aldı. 16. yüzyılın sonları 17. yüzyılın başlarında, İngiltere’de mezhep çatışmaları doruğa ulaşmış, İngiliz Kraliyeti, Britanya Katoliklerinin haklarını sınırlandırmıştı. Komplocu grup, kralı ve destekçilerini öldürerek Katoliklerin devlette söz sahibi olacağını düşünüyordu.

Yorum Bırakın

Call Now Button