Glastonbury Festivali | BRS Global Vize Danışmanlık

Glastonbury Festivali

Glastonbury Festivali

Glastonbury Festivali, yaklaşık 200 bin insanın yeşil alanda müzik ve canlı sanat performanslarını sergilediği dünyanın en büyük açık hava festivalidir. Festival her yaz ve genellikle Haziran ayında İngiltere’nin Somerset bölgesinde Glastonbury şehrinde düzenlenmektedir. Festival çağdaş müzik etkinlikleri ile her ne kadar tanınmış olsa da, dans, sirk, kabare, tiyatro vb. diğer performans sanatları da festivalde gösterilmektedir.

Festivalde müzik olarak rock, elektronik, reggae, halk müziği, hiphop tarzlarında müzikler yanında dünyadaki çeşitli kültürlere ve ülkelere ait müziklere de yer verilmektedir.

glastonbury-festivali

Glastonbury Festivali'ne Giderken Yanınızda Bulunması Gerekenler

Glastonbury-Festivale-Giderken-Yanınızda-Bulunması-Gerekenler

Glastonbury, İngiltere’nin güneybatısında bulunan Somerset kentinde bulunan bir kasabadır. Haziran ayında genellikle yağmur alan bir bölge; festival dışındaki zamanlarda ineklerin otlatıldığı devasa bir çayırlık aslında. Bu bölgeye yağmur yağdığında neredeyse her yer balçık haline geliyor. Balçık o kadar etkili oluyor ki çizmelerinizi veya ayakkabılarınızı balçığa kurban olarak verme ihtimaliniz çok yüksek. Festival haziran ayı içerisinde gerçekleştiğinden dolayı yanınızda uzun çizmelerden bulundurmayı ihmal etmeyin. Festival süresince yağmura yakalanma olasılığını göz önüne alarak yağmurluklarınızı yanınızdan ayırmamanızı tavsiye ederiz.

Gece karanlığında yol bulmak çok önemli fener sizin için hayati önem taşımaktadır. Festival girişinde tuvalet kağıdı dağıtsalar bile yeterli miktarda maalesef vermiyorlar bu yüzden yanınızda tuvalet kağıdı tedarik etmeniz gerekir. Geceleri çok soğuk olduğundan uyku tulumunuzu seçim konusunda dikkat etmeniz gerekir. Telefon şarj etmek en zor konulardan biri bu yüzden güneş enerjisiyle şarj olan güç kaynakları edinmeniz festivalde daha iyi vakit geçirmenizi sağlayabilir. Çadır konusunda mutlaka sağlam bir almanız gerekir yoksa festivali ayazda geçirme ihtimaliniz çok yüksektir.

İngiltere Vizesi Hakkında Detaylı Bilgi Banner Turuncu

Glastonbury Festivali'ne Giderken Nasıl Giyinmeli?

glastonbury-festivaline-giderken-ne-giyinmeli

Size tek bir tavsiye vereceğim bir daha giymek istemeyeceğiniz tüm kıyafetleriniz olur. Glastonbury Festival sonrası tüm kıyafetleriniz çamur yüzünden hepsi çöp olacak. Yanınızda olabildiğince tedarikli kıyafet götürmenizde fayda var. Çadırın içini çamur yapmamak en büyük konforlar arasında yer alır. 

Glastonbury Festivali'nde Güvenlik Durumu Nasıldır?

glastonbury-festivali-güvenlik-durumu-nedir

Glastonbury Festivali alanında, sahne ile çadırlar arasında uzun bir mesafe olduğunda maalesef güvenlik konusu biraz sıkıntılı. Festivalde başınıza kötü bir sürpriz gelmesini istemiyorsanız mümkün olduğunca değerli eşyalarınızı yanınızda getirmeyin. Getirdiğiniz eşyalarınızı ve paralarınızı kolay ve tek hamlede çalınacak yerlerde bırakmayın. Kısacası festival boyunca güvenliğinizden kendiniz sorumlusunuz.

Glastonbury Festivali'nde Duş Problemi Var Mı?

İngiltere Vizesi Hakkında Detaylı Bilgi Banner Turuncu

Dayanabiliyorsanız Glastonbury Festivali boyunca duş almamak bir tercih olabiliyor. Yok ben hijyenden ödün vermem diyorsanız, sponsorların duş alanları bulunmaktadır. Bu alanlarda biraz sıra bekledikten kısıtlı bir süre olsa bile sıcak bir duş alma şansınız vardır.

Glastonbury Festivali'nde İçme Suyu Problemi Var Mı?

glastonbury-festivali-içme-problemi-varmı

İçme suyu ihtiyacını çevreci bir şekilde gidermek ve plastik pet şişe tüketimini azaltmak için bu yıl Water Aid tarafından, festival alanına yedi ayrı stand kuruldu. (Water Aid, özellikle Asya, Afrika ve geri kalmış bölgelerde yaşayan halklara iyi ve temiz su sağlamak için çalışmalar yapan ve kâr amacı gütmeyen uluslararası bir örgüt.) Festival bileti alırken satılan şişelerden edindiyseniz, onu boşaldıkça ücretsiz olarak doldurmanız olanaklı. Eğer o özel şişelerden almadıysanız, yanınızda götürdüğünüz matarayı da ücretsiz olarak diğer musluklarından doldurabileceksiniz. Böylece, pet şişede satılan sulardan almayarak doğaya katkıda bulunmak mümkün.

Glastonbury Festivali'nde Yemek Problemi Var Mı?

Glastonbury Festivali’nin en başarılı noktalarından biri yemek stantlarıdır. Her damağa uygun yemek bulabileceksiniz. Glastonbury’de ortam adeta bir yemek festivalini andırıyor demek yanlış olmaz. Veganlar için özel standlar da var! Hatta satılan yiyecekler o kadar lezzetli ki, vegan olmayanlar da epey ilgi gösteriyor. Green Culture alanında bolca vejetaryen ve vegan yemek bulmak olanaklı. Sonuçta bir rahatsızlığınız nedeniyle, mesela tamamen tuzsuz ve yağsız yemek zorunda olmak vb. bir durum yoksa, Glastonbury’de bir sorun yaşamazsınız

Glastonbury Festivali'ne Nasıl Gidilir?

festivale-nasıl-gidilir

Londra’dan, Bristolden, Manchester’dan ve pek çok yerden Glastonbury Festivali için otobüs seferi düzenlenmektedir. Aslında aldığınız festival biletleri otobüs biletleri dahil edilmektedir. Bu yüzden plan programınızı ona göre düzenlemeniz gerekmektedir.

Yorum Bırakın

Call Now Button