Çin Yeni Yıl Festivali | BRS Global Vize Danışmanlık

Çin Yeni Yıl Festivali

Çin Yeni Yıl Festivali

Çin Yeni Yıl Festivali, bahar festivali olarak da anılan 4000 yıllık bir tarihe sahip, geleneksel Çin festivallerinin en büyük ve en önemlisidir. Yeni yılın ilk günü 21 Ocak ile 20 Şubat tarihleri arasındaki yeni aya düşmektedir. Şubat ayı içerisinde yolunuz İngiltere’ye düşerse Çin Yeni Yıl Festivali’ni ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

çin-yeni-yıl-festivali

İngiltere'de Nerelerde Kutlanıyor

Londra, Çin Yeni Yıl Festivalinin en renkli yerlerinden biri olarak görülür.  Bu festivallerin düzenlemesi İngiltere’de üç temel alan vardır. Trafalgar Meydanı, Chinatown ve Shaftesbury Avenue sundukları benzersiz eğlenceler ile ziyaretçilerin seçim yapmalarını zorlaştırıyor.

Chinatown geleneksel gıda açısından festival süresince en iyisini sunar. Chinatown şanslı kırmızı fenerler ve bayraklarla süslenir. Çinli dans grupları ve sanatçılar gün boyunca performanslarını sergilerler.  Trafalgar Meydanı ve Shatesbury Avenue ise kutlamaların asıl yeri olarak geçer. Londra’da birçok restoran festivale özel menüler hazırlar.

Festival Alanına Nasıl Ulaşılır

İngiltere Vizesi Hakkında Detaylı Bilgi Banner Turuncu

Havalimanından festival alanlarına nasıl ulaşacağınız hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Trafalgar Meydanı, Havalimanından Hatton Cross Durağına 8 dakikalık bir yürüyüş gerçekleştirmeniz gerekir. Oradan Leicester Square Durağına yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk yapacaksınız. Duraktan 4 dakikalık bir yürüyüş sonrası meydana ulaşmış olursunuz.

Chinatown Havalimanından Hatton Cross Durağına 8 dakikalık bir yürüyüş gerçekleştirmeniz gerekir. Oradan Piccadilly Circus Station Durağına yaklaşık 45 dakikalık bir yapacaksınız. Duraktan sonra 5 dakikalık bir yürüyüş sonrası Chinatown’a ulaşmış olursunuz.

Shatesbury Avenue, Havalimanından Hatton Cross Durağına 8 dakikalık bir yürüyüş gerçekleştirmeniz gerekir. Oradan Leicester Square Durağına yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk yapacaksınız. Duraktan 3 dakikalık bir yürüyüş sonrası meydana ulaşmış olursunuz.

Çin Yeni Yıl Festival Kırmızı Neden Önemlidir?

çin-yeni-yıl-festivali-kırmızı-neden-önemli

Kırmızı rengin Çin kültüründe neden önemli olduğuna değinmeden önce bir efsaneyi sizlerle paylaşmak isterim. Çok uzun yıllar önce “Nian” isimli canavarın dağın birinde yaşadığına inanılırmış. Her yılın ilk günü “Nian” saklandığı dağdan çıkar ve o civarda yaşayan köylülere görünerek insanları korkuturmuş. Durumdan rahatsız olan köylüler canavarı kovmak için çeşitli yollar aramış. Sonunda, bu canavarın parlak renklerden ve özellikle kırmızı renkten korktuğunu anlayan köylüler evlerini kırmızı renge boyamışlar. Davullarla, havai fişeklerle ve çıkardıkları yüksek seslerle de bu yaratığın ortadan kaybolduğunu gören köylüler her yıl bu davranışı gerçekleştirir olmuşlar.

O günden beri tüm Çinliler gerek ev dekorasyonlarında gerek çeşitli süslemelerde kötü ruhları ve tüm kötülükleri bulundukları ortamdan uzaklaştırmak için kırmızı rengini sıkça kullanır olmuşlar.

Çin Yeni Yıl Festivalleri Ritüelleri Nelerdir

Çin kültüründe kişiye şans ve zenginlik getireceğine inanılır.

Kutlamalar süresince Çinliler kırmızı renkli kıyafetler giyerler. Yaşlı Çinliler “AngPow” denilen kırmızı renkli, küçük para zarflarına çocuklar ve evlenmemiş yetişkinler için para koyar ve onları sevindirirler. “AngPow” denilen bu küçük zarfların Çin kültüründe kişiye şans ve zenginlik getireceğine inanılır.

Evlerde bizdeki bayramlarda olduğu gibi geniş çaplı bir temizlik yapılır. Çinliler bu temizliğe “Spring Cleaning” yani bahar temizliği demektedir. Evlerde önceki yıldan kalan süslemeler, eşyalar evlerin önünde yakılır. Temizlik sonrası evler, parlak kırmızı renkli yeni eşya ve süslemelerle dekore edilir. “Chun Lian” isimli dekoratif süsleme evlerin dış kapısında Çin yeni yılı ve evlilik törenleri esnasında asılı olur.

Festival Zamanında Neler Yenilir?

çin-yeni-yıl-festivali-zamanında-ne-yenilir

Şenlik yılın son 15 günü sürdüğü için aile sofralarına konuk olmak için bir sürü şans bulacaksın. 8 Çin kültüründe uğurlu olduğundan birçok sofrada göreceğin yemekler 8 çeşitten oluşacak. Balık ve soslu ördekle karşılaşman çok olası çünkü balık iyi şans getirirken, soslu ördek de mutluluğunu garantiler. Bütün noodle’lar ise ömrünün uzatacak ve mandalina ile greyfurt zenginlik ve şansın anahtarı. Tatlı pirinç topları ise 15. güne saklanıyor ve beraberliği simgeliyor. Refahını arttırmak istiyorsan bol bol meyveli börek tatlısından yemeyi de ihmal etme. Bunun temel sebebi ise onların madeni paraya benzeyen şekilleri ve yeni yılda bol bol para kazanacağına işaret olarak görülmeler

Festival Süresince İlgi Çekici Bulacağınız Şeyler?

İngiltere Vizesi Hakkında Detaylı Bilgi Banner Turuncu

Fener festivali, ejderha ve aslanların dans gösterileri bu festivallerin son günlerine giriyoruz, ama aynı zamanda da en muhteşem anlarına tanıklık ediyoruz demek. Ejderha ve aslanların bu muhteşem geçit töreni kötü ruhları korkuturken, iyi sansı, bilgeliği ve uzun yasamı da beraberinde getiriyor. İnsanların birlikte bulmaya çalıştığı bilmeceler de görmeye değer. Son olarak özenle hazırlanmış havai de fişekler bütün kötü ruhların korkup kaçacağının adeta bir teminatı.

Yorum Bırakın

Call Now Button